Akcesoria i przybory higienicznie przydatne w czasie ciąży

higiena ciąży

Higiena w czasie ciąży jest niezwykle istotna – nie tylko zapewnia przyszłej mamie komfort, ale także może chronić przed powstaniem infekcji, które mogą zagrozić dziecku. Higiena w ciąży może być utrzymana w bardzo łatwy sposób, o ile korzystasz z odpowiednich akcesoriów i przyborów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego dbanie o strefy intymne jest tak ważne?

Higiena podczas ciąży powinna być utrzymywana na bardzo wysokim poziomie – zwłaszcza jeśli wcześniej borykałaś się z częstymi infekcjami. W czasie ciąży, ze względu na wysoki poziom estrogenu i progesteronu, odczyn pochwy zmienia się z kwasowego na zasadowy. W takim środowisku bakterie i grzyby rozwijają się dużo szybciej. Infekcja może wydawać ci się czymś łatwym do wyleczenia, jednak nie bagatelizuj jej. W ciąży każda infekcja może nieść za sobą zagrożenia dla zdrowia płodu, na przykład doprowadzając do poronienia bądź wcześniejszego porodu. Poza tym infekcja intymna może łatwo przenieść się z dróg rodnych na układ moczowy, powodując nietrzymanie moczu w ciąży, które także zwiększa ryzyko kolejnych problemów intymnych. To zamknięty krąg, z którego możesz się wyrwać. Pomoże ci w tym odpowiednia higiena w czasie ciąży.

higiena w czasie ciąży

Higiena w ciąży – najważniejsze zasady

Przede wszystkim zadbaj o swój komfort – to jedna z najważniejszych zasad w ciąży. Dotyczy także utrzymania higieny intymnej na wysokim poziomie. Zacznij od wybrania odpowiedniej bielizny, najlepiej bawełnianej i przewiewnej. Dzięki temu unikniesz zbierania się wilgoci w okolicach intymnych. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu w ciąży, koniecznie korzystaj z bielizny chłonnej Elly. Jest łatwa do założenia, dokładnie tak, jak zwykłe wkładki higieniczne, jednak pozwalają ochronić skórę i narządy przed kontaktem z moczem. To znacznie redukuje ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a także zapewnia ci wysokie poczucie komfortu. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę? Higiena w czasie ciąży to również regularne mycie lub podmywanie okolic intymnych. Rób to dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, korzystając z płynu dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywne podmywanie może zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji, zamiast je zmniejszyć. Dlaczego? Ponieważ myjąc się zbyt często, kilka razy dziennie, doprowadzasz do wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej pochwy, która odpowiada za ochronę przed patogenami. Higiena w ciąży powinna być zatem regularna, jednak nie na tyle częsta, by negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną. Wybierz płyn do higieny intymnej o pH 5,5 – najlepiej, aby zawierał kwas mlekowy, który ułatwia utrzymanie kwasowego odczynu narządów. Podczas mycia, tak samo, jak podczas podcierania się, pamiętaj o zachowaniu kierunku od przodu do tyłu. Dzięki temu nie przenosisz bakterii kałowych w okolice wejścia do pochwy.

Jakie akcesoria na pewno się przydadzą?

Wspomnieliśmy już o płynie do higieny intymnej, który jest jednym z niezbędnych akcesoriów umożliwiających utrzymanie higieny w ciąży. Kolejnym przyborem higienicznym są wkładki chłonne – jednak korzystaj z nich tylko wtedy, gdy zauważyłaś u siebie nietrzymanie moczu. Jeśli popuszczasz mocz nawet w niewielkich ilościach, chroń skórę przed kontaktem z wilgocią. To pomoże ci uniknąć infekcji intymnych. Ważne jest regularne zmienianie bielizny. NTM w ciąży to częsta przypadłość wielu kobiet, w związku z tym nie stresuj się, że tylko ty cierpisz na to schorzenie. Nie oznacza to również, że będziesz borykać się z nim po porodzie. Zadbaj jednak o kondycję mięśni dna miednicy jeszcze przed ciążą, a także w trakcie, by zminimalizować to ryzyko. Udaj się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże ci jak prawidłowo ćwiczyć te partie mięśni.

Jakie jeszcze akcesoria higieniczne przydadzą ci się w czasie ciąży? Przydatne mogą okazać się jednorazowe nakładki na toaletę, które powinnaś mieć przy sobie na przykład w podróży, gdy jesteś zmuszona do korzystania z publicznej toalety. Dzięki temu nie masz kontaktu z deską. Możesz również zaopatrzyć się w lejek dla kobiet, który umożliwia oddawanie moczu na stojąco. Pamiętaj jednak, by dobrze go wyczyścić po każdym użyciu. W torebce miej przy sobie także chusteczki do higieny intymnej. Gdy tylko poczujesz potrzebę oczyszczenia okolic intymnych, one szybko ci w tym pomogą.

Higiena ciąży powinna być przez ciebie zachowana na każdym etapie – od poczęcia aż po poród oraz w połogu. To skutecznie pomoże ci w uniknięciu nieprzyjemnych infekcji intymnych, które mogłyby zaszkodzić tobie i dziecku. Sprawdź artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/2/nietrzymanie-moczu-po-porodzie.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku