Czy nasiadówki na zapalenie pęcherza pomagają? Poznaj fakty i mity

Kobieta w wannie wykonuje nasiadówkę na zapalenie pęcherza.

Kąpiele nasiadowe są jednym z najpopularniejszych domowych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami układu moczowego. Rozgrzewanie okolic miednicy mniejszej rzeczywiście może przynieść ogromną ulgę i zmniejszyć dyskomfort, ale warto wiedzieć, w jaki sposób to robić, by sobie nie zaszkodzić. Jak działają popularne nasiadówki na zapalenie pęcherza i czy rzeczywiście są przeznaczone dla każdego?

Nasiadówki na zapalenie pęcherza – fakty

Zapalenie pęcherza jest jedną z najczęstszych postaci zakażenia dróg moczowych. Każdy z nas z pewnością zmagał się z nim przynajmniej raz w życiu. Dolegliwości ze strony układu moczowego mogą okazać się niezwykle uporczywe, w związku z czym warto wiedzieć, jak przynieść sobie ulgę.  Znaczną poprawę samopoczucia możemy zagwarantować sobie domowymi sposobami, wśród których na uwagę zasługują nasiadówki na zapalenie pęcherza. 

Nasiadówka jest formą leczniczej kąpieli

Kąpiele nasiadowe, czyli kąpiele z dodatkiem ziół lub substancji leczniczych, mogą okazać się niezwykle pomocne w przypadku wielu schorzeń. Nasiadówka jest jedną z najpopularniejszych domowych metod terapeutycznych przynoszących ulgę w problemach związanych ze zdrowiem układu moczowego.

Pomaga w dolegliwościach miejsc intymnych, pęcherza i odbytu

Kąpiele z dodatkiem ziół przynoszą ulgę między innymi w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, infekcji w okolicach intymnych, żylaków odbytu czy chociażby bólów menstruacyjnych. 

Kąpiele nasiadowe łagodzą dolegliwości bólowe

Ciepłe kąpiele nasiadowe pobudzają krążenie, a także działają przeciwzapalnie, rozluźniająco i obkurczająco, przynosząc tym samym ulgę w przypadku dolegliwości bólowych.

Nasiadówki mogą być robione w zarówno ciepłej, jak i zimnej wodzie

W zależności od dolegliwości możemy zastosować kąpiele nasiadowe ciepłe, zimne lub naprzemienne. W przypadku zapalenia pęcherza zalecana jest nasiadówka ciepła, w wodzie o temperaturze od 36 do około 42 stopni.

Nasiadówki na zapalenie pęcherza moczowego – mity

Nasiadówki na zapalenie pęcherza funkcjonują jako jedna z najpopularniejszych domowych metod radzenia sobie z dolegliwościami ze strony układu moczowego. Choć mogą one przynieść ogromną ulgę i są bezpieczne dla zdrowia, warto jednak wiedzieć, że nie każdy powinien z nich korzystać. W powszechnym przekonaniu funkcjonuje wiele mitów dotyczących nasiadówek na zapalenie pęcherza moczowego. 

Nasiadówka jest bezpieczna dla wszystkich

Przeciwwskazaniem do robienia nasiadówki na zapalenie pęcherza jest między innymi niewydolność krążenia czy ostre infekcje układu moczowego i stany zapalne narządów układu pokarmowego, jak i rozrodczego oraz krwawienie menstruacyjneKąpieli nasiadowych nie powinny stosować również kobiety w okresie ciąży. W okresie połogu często stosuje się nasiadówki, ale należy dobrze dobrać zioła i uwzględnić etap gojenia ran krocza, aby nie zaburzyć tego procesu. 

Nasiadówki nie mogą być robione dzieciom

Nasiadówki na zapalenie pęcherza u dzieci mogą pomóc w walce z przykrymi objawami, jednak należy pamiętać o tym, że nie zastąpią one specjalistycznej konsultacji z lekarzem. 

Kąpiele nasiadowe wyleczą zapalenie pęcherza moczowego

Zioła nie wyeliminują problemu i nie zwalczą bakterii, które namnożyły się w pęcherzu moczowym. Nasiadówki na zakażenie pęcherza można traktować jedynie jako środek wspomagający leczenie dróg moczowych. W połączeniu z konieczną farmakoterapią mogą okazać się skutecznym sposobem na nawracające zapalenie pęcherza. Oczywiście należy zadbać także o odpowiedni poziom nawodnienia i wspomóc się dietą przeciwzapalną 

Im dłuższa kąpiel nasiadowa, tym lepiej

W zależności od rodzaju kąpieli nasiadowej (czy jest to kąpiel zimna, ciepła czy obojętna) należy przestrzegać pewnych zasad. Optymalnym czasem trwania kąpieli ciepłej zalecanej w przypadku zapalenia pęcherza jest 15-20 minut. 

Z czego nasiadówki na zapalenie pęcherza warto robić? 

Zapalenie pęcherza i problemy ze strony układu moczowego mogą znacznie zmniejszyć komfort codzienności, a nieleczone mogą prowadzić także do poważnych konsekwencji. Nie zmienia to jednak faktu, że nasiadówki będące wsparciem specjalistycznego leczenia prowadzonego pod okiem lekarza, mogą przynieść ogromny komfort i poprawę samopoczucia. Pozostaje tylko pytanie, jakie nasiadówki na zapalenie pęcherza będą najlepsze i jakie zioła sprawdzą się w tym przypadku? 

Jednymi z popularniejszych są nasiadówki z kory dębu na zapalenie pęcherza. Ta, jest tradycyjnym produktem leczniczym wykazującym działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Świetnie sprawdzi się także nasiadówka z rumianku na zapalenie pęcherza – rumianek, podobnie jak kora dębu, wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu możemy przyspieszyć proces leczenia. Ponadto, podczas zapalenia dróg moczowych ulgę mogą przynieść kąpiele nasiadowe z szałwii czy pokrzywy, które zmniejszają stan zapalny. 

Nasiadówki na zapalenie pęcherza – jak przygotować leczniczą kąpiel? 

Nasiadówka to nic innego jak kąpiel z dodatkiem naparu ziołowego. Choć możemy przygotować ją na wiele sposobów, jednym z najczęściej zalecanych jest przygotowanie przed kąpielą maceratu. W tym celu około 100 gramów wybranych ziół należy zalać 1 litrem wody o temperaturze pokojowej i odstawić na parę godzin. Po tym czasie zaleca się zagotowanie całości i odsączenie naparu. 

Samą kąpiel możemy przygotować zarówno w wannie, jak i w dużej misce. Do czystej wody należy dodać przygotowany wcześniej macerat, dbając o to, by poziom wody pozwalał na całkowite zanurzenie pośladków, a najlepiej całych bioder. Najlepsze efekty przyniosą nasiadówki na zapalenie pęcherza robione wieczorem, tuż przed snem. Otulając się ciepłą kołdrą, unikniemy wówczas wychłodzenia organizmu, które zaprzepaściłoby efekty kąpieli.

Niezależnie od efektów nasiadówek, pamiętajmy jednak, że nie mogą one zastąpić farmakoterapii, a są jedynie wsparciem leczenia, które musi być przeprowadzone pod okiem lekarza.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku