Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży – jak poradzić sobie z bólem?

Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma się za plecy, ponieważ odczuwa ból

Rosnący brzuszek, przesunięcie środka ciężkości do przodu i zmiana pozycji ciała, to niemałe obciążenie dla naszych pleców. Bóle kręgosłupa stają się szczególnie dotkliwe w II i III trymestrze ciąży, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z takimi dolegliwościami. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na kręgosłup w ciąży mogą przynieść ogromną ulgę i poprawić samopoczucie ciężarnej.

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży – dlaczego są tak ważne? 

Kobiety spodziewające się dziecka, w radosnym czasie oczekiwania na potomka, muszą stawić czoła zmieniającej się rzeczywistości i wszelkim zmianom, jakie zachodzą w ich organizmie. Tym, bardzo często towarzyszą dolegliwości bólowe, które nie tylko powodują spory dyskomfort, ale niekiedy uniemożliwiają nawet normalne funkcjonowanie. Jedną z takich dolegliwości są bóle pleców, które podczas ciąży są  zjawiskiem powszechnym 

Na początkowym etapie ciąży mogą  one być spowodowane zmianami w obrębie gospodarki hormonalnej i intensywnym wydzielaniem relaksyny odpowiadającej, chociażby za przygotowanie miednicy do porodu. Chwilę później, z uwagi na rosnący brzuszek czy powiększające się piersi,  dochodzi do  zmiany postawy ciała kobiety. Wówczas najbardziej uporczywe mogą stać się bóle w dolnym odcinku pleców, który może promieniować aż do pośladków i nóg. Przeciążenie pleców i przeniesienie środka ciężkości z każdym kolejnym miesiącem ciąży może powodować coraz większy dyskomfort. Najbardziej dotkliwe są jednak bóle pojawiające się w II i III trymestrze ciąży. 

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa w ciąży – kiedy zacząć? 

Przyszłe mamy, które już zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z bólem pleców, zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment, by do codziennej rutyny wprowadzić ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży. Pamiętajmy, że rozpoczęcie  aktywności w ciąży fizjologicznej nie musi być poprzedzone konsultacją lekarską. W przypadku występowania komplikacji zdrowotnych należy skonsultować się wcześniej z lekarzem. Jeśli specjalista nie wyrazi żadnych przeciwwskazań, ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży warto rozpocząć już na początku swojej przygody z macierzyństwem. Nie warto czekać na moment, kiedy ból stanie się na tyle uporczywy, że uniemożliwi nam codzienne funkcjonowanie. 

Już od I trymestru, kiedy pojawia się ból odcinka krzyżowego i lędźwiowego, warto rozpocząć odpowiednią aktywność fizyczną, która pomoże utrzymać plecy w dobrej kondycji. W zaawansowanej ciąży ze względu na zmianę położenia środka ciężkości może pojawić się napięcie, czy większa sztywność w obrębie kręgosłupa, dlatego warto dbać o jego mobilność od samego początku ciąży. 

Ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży – propozycje ćwiczeń

Kobiety, które zmagają się z bólami pleców i kręgosłupa, do codziennej rutyny powinny włączyć, chociażby takie ćwiczenia jak „koci grzbiet”, który pozwoli na rozciągnięcie całych pleców. W tym przypadku pozycją wyjściową jest klęk podparty, a sednem ćwiczenia jest zaokrąglenie pleców tak, by jednocześnie schować głowę między ramiona i schować kość ogonową pod siebie, zawijając miednicę. Świetnym ćwiczeniem na wzmocnienie mięśni wzdłuż kręgosłupa w ciąży jest także naprzemienne podnoszenie jednej ręki i przeciwnej nogi, z pozycji klęczącej. Warto w tym przypadku pamiętać o utrzymaniu nieruchomego tułowia, aby ustawienie klatki i miednicy było neutralne. 

Ćwiczenia na bolący kręgosłup w ciąży możemy również wykonywać z wykorzystaniem piłki. Wystarczy dobrać odpowiednią wysokość piłki, tak by miednica była trochę wyżej w stosunku do kolan w pozycji siedzącej. Ten można próbować unosić naprzemiennie ręce i nogi, tak by utrzymać wydłużony i nieruchomy tułów. Stanowi to dobre ćwiczenie równoważne. Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży na piłce pozwolą nam rozluźnić spięte mięśnie i przyniosą wyraźną ulgę. Nawet delikatne zataczanie kółeczek siedząc na piłce, rozluźni biodra i mięśnie miednicy, jednocześnie przygotowując ją do porodu.

Przyszłe mamy, które zmagają się z nieustannym napięciem mięśni, powinny postawić przede wszystkim na ćwiczenia zwiększające mobilność  i rozluźniające. Jednym z takich ćwiczeń jest tzw. wiatrak. Wykonuj go z pozycji stojącej, ze stopami rozstawionymi nieco szerzej niż na szerokość bioder. Następnie lewą ręką postaraj się dotknąć prawej stopy i odwrotnie. To ćwiczenie, które poprawi ruchomość w obrębie kręgosłupa.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa w ciąży – o tym warto pamiętać!

Pamiętajmy, że czas oczekiwania na maluszka to czas niezwykle wymagający dla naszego organizmu, dlatego musimy okazać mu wyjątkowe wsparcie. Oprócz ćwiczeń na bolący kręgosłup pamiętajmy o tym, by jak najwięcej się ruszać. Codzienne spacery, poranne rozciąganie, relaksująca joga w ciąży, ćwiczenia w ciąży z wykorzystaniem piłki czy chociażby częsta zmiana pozycji podczas pracy – to wszystko odwdzięczy nam się dobrym samopoczuciem i nastrojem, a także pozwoli złagodzić liczne dolegliwości bólowe.

Aktywność w ciąży jest wskazana – jeśli tylko nie istnieją żadne przeciwwskazania, a stan zdrowia ciężarnej pozwala na wykonywanie ćwiczeń, regularna aktywność nie tylko przełoży się na lepszą kondycję i przygotowanie do porodu, ale pozwoli także szybciej wrócić do formy już po urodzeniu dzidziusia.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku