Jakie są przyczyny inkontynencji po porodzie?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz inkontynencja po porodzie

Nietrzymanie moczu jest problemem, który najczęściej kojarzony jest z osobami starszymi. Nie jest jednak prawdą, że ta przypadłość dotyka tylko seniorów. Nietrzymanie moczu po porodzie jest na to najlepszym dowodem. Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie występuje u wielu kobiet, które urodziły naturalnie, ale też przez cesarskie cięcie. Jakie są przyczyny problemu, jakim jest nietrzymanie moczu po cesarce i porodzie naturalnym? Jak długo może on trwać i jak sobie pomóc, by trwał jak najkrócej?

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny

Oficjalne dane epidemiologiczne podają, że nawet około 30% kobiet na świecie może zmagać się z przypadłością, jaką jest nietrzymanie moczu po porodzie. Oczywiście można założyć, iż skala problemu jest znacznie większa – biorąc pod uwagę krępującą naturę choroby, która zwłaszcza młodym pacjentkom może wydawać się na tyle trudna, by jednak nie decydować się na rozmowę z lekarzem. To ogromny błąd. Nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym jak i po cesarce nie jest normą, ale zazwyczaj udaje się szybko pozbyć tej dolegliwości po podjęciu odpowiedniej rehabilitacji. Skąd bierze się nietrzymanie moczu po porodzie? Jak długo może trwać i kiedy zacząć się niepokoić? Inkontynencja może pojawić się już w ciąży – zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Przyczynia się do tego powiększenie macicy, przesunięcie środka ciężkości do przodu, co prowadzi do podwyższonego ciśnienia śródbrzusznego i większego obciążenia na pęcherz. Dodatkowo organizm wydziela hormony – progesteron i relaksynę – które przygotowują ciało do porodu, a co za tym idzie, rozluźniają mięśnie. Również te odpowiedzialne za utrzymywanie moczu. Nietrzymanie moczu po ciąży jest zatem następstwem tych wydarzeń. Jeśli objawy miną po jakimś czasie od porodu, niestety nie oznacza to, że problem minął. Zazwyczaj dolegliwości zmniejszają się lub znikają po odstawieniu dziecka od piersi, kiedy poziom estrogenów wraca do stanu sprzed ciąży. Te hormony wpływają na jakość tkanki łącznej, czyli tej z której zbudowane są więzadła i mięśnie zwężające światło cewki moczowej. Przy kolejnej ciąży lub w okresie menopauzy problem może się ponownie ujawnić, jeśli nie odbudowano prawidłowej pracy mięśni dna miednicy. Obciążenie ciążą i porodem zostaje zapamiętane przez struktury dna miednicy, dlatego każda kobieta powinna poddać się fizjoterapii uroginekologicznej po porodzie. U niektórych kobiet nietrzymanie moczu po cesarce czy naturalnym porodzie ustępuje wraz z końcem połogu. Związane jest to z toczącymi się zmianami w ciele, zwężeniem mięśni i powięzi w dnie miednicy. Jeśli jednak inkontynencja trwa dłużej i nasila się, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem ginekologiem, urologiem, a następnie urofizjoterapeutą. Zwykle jest ona bowiem spowodowana znacznym osłabieniem lub nawet uszkodzeniem mięśni dna miednicy podczas porodu. Im szybciej uda się podjąć odpowiednie działanie, tym większa szansa na odzyskanie zdrowia intymnego.

Czynniki determinujące nietrzymanie moczu po porodzie

Niestety istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemu, jakim jest nietrzymanie moczu po cesarskim cięciu czy też porodzie naturalnym. To między innymi:

Wielorództwo – każda kolejna ciąża zakończona rozwiązaniem w sposób naturalny, zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.
Waga dziecka – przy wadze urodzeniowej powyżej 4 kilogramów, istnieje większe ryzyko, że dojdzie do problemu, jakim jest nietrzymanie moczu po porodzie.
Długość porodu – porody, które trwają ponad 24 godziny, z dużym prawdopodobieństwem skończą się silnym rozciągnięciem mięśni dna miednicy, w tym także mięśni dźwigaczy odbytu, które odpowiadają za domykanie cewki moczowej. Ryzyko uszkodzenia unerwienia miednicy mniejszej, najczęściej występuje, gdy dojdzie do gwałtownego rozciągnięcie tych struktur w skutek szybkiego porodu,bądź wręcz odwrotnie, przez przedłużający się nacisk dziecka, gdy jego druga faza bardzo się przeciąga.
Pęknięcie krocza lub głębokie jego nacięcie – według statystyk jest to czynnik, który może znacząco przyczynić się do wystąpienia problemu, jakim jest nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym.
Otyłość – badania wskazują, że kobiety z otyłością, zwłaszcza brzuszną, są silniej narażone na inkontynencję moczową.
Częste zaparcia – zaparcia pojawiają się podczas ciąży przez duże stężenie progesteronu, co za tym idzie, rozluźnienie mięśniówki gładkiej, z której zbudowane są jelita. Przewlekle występujące problemy z oddawaniem stolca mogą przeciążać struktury mięśni dna miednicy. Dlatego tak istotne jest, by przeciwdziałać zaparciom i unikać silnego parcia na toalecie.

Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie

Jak radzić sobie z tak trudną przypadłością, jaką jest nietrzymanie moczu po porodzie? Leczenie przebiega różnorako, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Przede wszystkim młodym mamom zaleca się konsultacje z urofizjoterapeutą, który zdiagnozuje problem i wskaże, w jaki sposób należy wykonywać czynności codzienne, by wspierać dno miednicy oraz jak ćwiczyć w pierwszych tygodniach po porodzie i tuż po połogu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to jeden z najlepszych sposobów na zredukowanie i w końcu także pokonanie inkontynencji moczowej, która występuje na tle wysiłkowym. Jeśli doszło do znacznego osłabienia mięśni lub ich uszkodzenia, fizjoterapeuta może zalecić inne metody, takie jak biofeedback czy elektrostymulację, które przyśpieszają reedukację mięśni dna miednicy. Metody te dają jednak najlepsze efekty w momencie, gdy łączy się je z ćwiczeniami.

Warto także pamiętać, że podczas aktywności fizycznej , tak samo jak w trakcie dnia, może dochodzić do wycieków moczu. Tu przydadzą się zatem wkładki urologiczne, które chronią przed wilgocią i zapewniają poczucie komfortu. Nietrzymanie moczu po porodzie leczy się również za pomocą środków farmakologicznych. Jest to jednak sposób na złagodzenie dolegliwości, nie zaś całkowite ich wyleczenie. Jeśli leczenie zachowawcze, a zatem fizjoterapia, nie dają oczekiwanych efektów, lekarz może zdecydować się na leczenie operacyjne. To jest jednak zalecane wyłącznie u kobiet, u których nietrzymanie moczu po porodzie jest bardzo silne i występuje nawet podczas stania czy chodzenia, a nie tylko w sytuacjach zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej.

Problem z nietrzymaniem moczu po porodzie nie jest czymś, co należy bagatelizować. To schorzenie, które można wyleczyć i całkowicie o nim zapomnieć. Konieczne jest jednak działanie i oczywiście jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Artykuły blogowe

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne