Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć. 

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem częstszym, niż może Ci się wydawać. Wiele osób zastanawia się, czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu – najlepiej bez konieczności konsultacji z lekarzem. Oczywiście znajdziemy kilka dobrych sposobów, które możemy stosować w domu na radzenie sobie z problemami z kontynencją. Jednak konsultacja z lekarzem jest zawsze bardzo istotna szczególnie przy tak złożonym  problemie, jakim jest nietrzymanie moczu. Domowe sposoby będą ponadto stanowiły uzupełnienie terapii polecanej przez lekarza czy innego specjalistę. Co więc może pomóc Ci przy problemach z NTM?

Czym są ćwiczenia hipopresyjne i jak wpływają na mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia hipopresyjne nadal są mniej znane od tradycyjnego treningu mięśni dna miednicy. Wielka szkoda, gdyż one również mogą pozytywnie wpłynąć na mięśnie brzucha, dna miednicy, a co za tym idzie także na postawę ciała, a nawet krążenie. Czym jest hipopresja? Na czym polegają ćwiczenia z zastosowaniem vacuum?

Bolesne miesiączki - jak sobie z nimi poradzić?

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet, choć nie mówi się o tym wystarczająco często. Silne bóle miesiączkowe niektórym utrudniają normalne funkcjonowanie, dla innych są przyczyną regularnego zażywania leków przeciwbólowych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak łagodzić ból, warto poznać przyczyny bolesnych miesiączek.

Operacja prostaty - jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu po operacji?

Nowotwory gruczołu krokowego  to ogromny problem wśród mężczyzn, którzy nierzadko do ostatniej chwili czekają z udaniem się do lekarza. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W przypadku rozpoznania symptomów problemów z prostatą jak np. problem z prawidłowym oddawaniem moczu, częstomocz, czy ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.  Poza leczeniem zachowawczym niejednokrotnie przy schorzeniach prostaty konieczny jest zabieg operacyjny. Wielu mężczyzn zauważa wtedy u siebie objawy nietrzymania moczu. Czy nietrzymanie moczu po prostatektomii musi wystąpić? Jak poradzić sobie z tym problemem?

operacja prostaty a nietrzymanie moczu
higiena osób starszych

O co powinniśmy najbardziej zadbać przy higienie osób starszych

Higiena osób starszych to ważny temat dla opiekunów seniorów oraz ich rodzin, które starają się zapewnić im jak największy komfort. Pielęgnacja osoby starszej to jednak nie tylko sposób na wspomaganie samopoczucia seniora, ale także ochrona zdrowia skóry, czy nawet profilaktyka przeciwodleżynowa. Dlatego tak ważne jest, by kompleksowo zadbać o problemy higieniczne osób starszych. W jaki sposób?

Leczenie, symptomy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym rodzajem inkontynencji moczowej. Dotyka głównie kobiet, choć może pojawić się także u mężczyzn. Ze względu na wysoką częstotliwość pojawiania się tego schorzenia u dorosłych, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest dobrze opracowane i pozwala na nawet całkowite wyleczenie. Skąd bierze się wysiłkowe nietrzymanie moczu? Przyczyny, a także symptomy i sposoby leczenia poznasz dzięki temu artykułowi.

Leczenie, symptomy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu
Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczu?

Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczu

O problemie nietrzymania moczu mówi się najczęściej w konsekwencji osłabienia mięśni dna miednicy po wielu porodach oraz zwiększaniu ryzyka problemów z utrzymaniem moczu w okresie menopauzy czy w wieku starszym. Dzięki temu wiedza na temat tego schorzenia dociera do coraz szerszej liczby osób umożliwiając wczesne wykrycie dolegliwości i szybkie wdrożenie terapii. Konieczne jest jednak także zrozumienie, że nietrzymanie moczu to problem, z którym warto sobie radzić z pomocą specjalistów. Do jakiego lekarza z nietrzymaniem moczu można się więc zgłosić? Jaki lekarz pomoże w diagnostyce i leczeniu nietrzymania moczu, a jaki może wyłącznie nakierować Cię na innego diagnostę?

Ćwiczenia dna miednicy po czterdziestce - jak poprawnie je wykonywać?

Po czterdziestym roku życia wiele może się zmienić. To dotyczy zarówno samopoczucia, jak i zdrowia fizycznego – w tym także siły mięśni dna miednicy, które odpowiadają za wiele funkcji w Twoim organizmie. Ćwiczenia dna miednicy w tym czasie powinny stać się dla Ciebie częścią Twojej aktywności, jak cotygodniowa joga czy pilates. Regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy to element profilaktyki różnych schorzeń. Jednak do tego musisz również wiedzieć, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy. 

ćwiczenia dna miednicy
biegunka u starszej osoby

Biegunka u starszej osoby - jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Dla seniora czasami nawet wydające się na pierwszy rzut oka błahe dolegliwości mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne dla ich zdrowia. Tak jest z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi, ale również z problemami z układu pokarmowego jak np. biegunka. Biegunka u starszej osoby może być spowodowana różnymi czynnikami takimi jak np. stosowane leki bądź nieodpowiednia dieta. Może jednak stanowić objaw poważnych dolegliwości. Dlaczego biegunki u starszej osoby są tak niebezpieczne? Jak sprawić, by przewlekła biegunka u osób starszych została wyleczona bez uszczerbku na zdrowiu seniora?

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne
Ćwiczenia dla seniora

Ćwiczenia dla seniora na inkontynencję

Chociaż nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które występuje niezależnie od płci czy wieku, statystycznie to osoby starsze borykają się z tymi dolegliwościami częściej. Niestety bywa to również związane z chorobami przewlekłymi, przyjmowanymi lekami czy procesami starzenia się organizmu. Jeśli jednak inkontynencja spowodowane jest osłabieniem funkcji mięśni dna miednicy można spróbować poradzić sobie z nim za pomocą ćwiczeń tych partii mięśni, zwanymi potocznie mięśniami Kegla. Dlaczego warto zachęcać swojego bliskiego seniora do ćwiczeń mięśni dna miednicy? Jakie treningi możesz mu polecić?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniora - jak się przygotować

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z aktywności fizycznej – najczęściej z powodu niewygody, bólu stawów czy po prostu braku chęci. Jednak trening na świeżym powietrzu to najlepszy sposób, by dłużej pozostać w świetnej dyspozycji. Ćwiczenia na świeżym powietrzu można przeprowadzać niezależnie od pory roku – w pojedynkę bądź w grupie. Taki trening dla seniora to zawsze świetny pomysł. Jak się do niego przygotować? Jakie ćwiczenia warto uwzględnić?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniorów
Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy – jak rozpoznać początek klimakterium?

Nasze ciało zmienia się przez całe życie. Jednak te najbardziej zauważalne i nieprzyjemne zmiany zaobserwować można przede wszystkim w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Menopauza – czy też klimakterium – to okres w życiu kobiety, który może być dla niej bardzo wymagający. Pierwsze objawy menopauzy da się jednak łatwo rozpoznać, by móc mentalnie przygotować się na zmiany. Jak wyglądają początki menopauzy i jakie objawy klimakterium powinny dać Ci wyraźny znak, że zaczynasz przekwitać?

Domowe sposoby na przeziębienie

Chociaż z infekcjami najczęściej musimy borykać się jesienią bądź wczesną wiosną, choroba może dopaść nas w każdym momencie, niespodziewanie. Dlatego warto mieć pod ręką domowe sposoby na przeziębienie. Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie? O to warto spytać naszych mam i babć. Domowe sposoby na grypę i przeziębienie to przecież metody, którymi kiedyś leczono cały czas. Zamiast od razu prosić lekarza o antybiotyk, lepiej dowiedzieć się, jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami.

Domowe sposoby na przeziębienie
Higiena intymna

Higiena intymna - jak dopasować odpowiednie produkty

Higiena intymna, zwłaszcza u kobiet, to działania, które nie tylko zapewniają większe poczucie komfortu, ale przede wszystkim chronią przed infekcjami. Prawidłowa higiena intymna wymaga jednak wiedzy na temat własnego ciała, a także środków dostępnych na rynku, które ułatwiają jej utrzymanie. Jak dbać o higienę intymną? Jakich produktów używać, by mieć pewność, że działamy skutecznie i z myślą o dobru miejsc intymnych?

Infekcja pęcherza a inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest przykrą i nierzadko wstydliwą dolegliwością, która statystycznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Zdarzają się sytuacje, gdy NTM wcale nie musi być spowodowane zmianami w organizmie, takimi jak np. osłabienie mięśni dna miednicy. Problemy z utrzymaniem moczu mogą być także efektem nawracających infekcji układu moczowego. Infekcja pęcherza czy dróg moczowych to częsta choroba, która objawia się takimi problemami jak częste wizyty w toalecie, ból podczas oddawania moczu, silne parcie na pęcherz. Czy infekcje układu moczowego mogą doprowadzić do problemów z trzymaniem moczu? Jak sobie z tym radzić? Czy już w takiej sytuacji warto sięgnąć po wkładki na nietrzymanie moczu?

Infekcja pęcherza a inkontynencja
Kobieta w ciąży leżąca w łóżku, która cierpi na zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza w ciąży może nie wydawać Ci się dużym problemem. Przecież przeszłaś przez niejedną infekcję w przeszłości, którą szybko zwalczyłaś. Infekcja dróg moczowych w ciąży to jednak coś zupełnie innego. Może okazać się niebezpieczna dla Ciebie i dla dziecka. Zakażenie układu moczowego w ciąży jest  niezwykle częstą przypadłością. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Dlaczego jest tak niepożądana w trakcie tych dziewięciu miesięcy?

Jak dbać o pęcherz moczowy na co dzień - wskazówki dla seniorów

Z wiekiem organizm staje się coraz bardziej narażony na choroby i schorzenia, które pogarszają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Na szczęście w niektórych przypadkach odpowiednia profilaktyka może zdziałać cuda. Nawracający problem z pęcherzem można załagodzić bądź zniwelować właśnie za pomocą działań profilaktycznych. Jak dbać o pęcherz moczowy? Jak dbać o układ wydalniczy? To pytania, które w pewnym wieku zadaje sobie każdy z nas. Z chęcią na nie odpowiemy.

Wskazówki dla seniorów
sport przy inkontynencji

Jak uprawiać sport przy inkontynencji?

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nierzadko rezygnują z aktywności, które sprawiają im przyjemność. To nie powinno mieć miejsca! Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu są możliwe. Co więcej – ćwiczenia na nietrzymanie moczu pozwalają zmniejszyć częstotliwość epizodów NTM i przyczyniają się do lepszego samopoczucia. Aktywność fizyczna przy nietrzymaniu moczu jest bardzo ważna. Jak się do niej przygotować, by nic Cię nie zaskoczyło?

Jak zapobiec inkontynencji w ciąży?

Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest rzadką przypadłością. Chociaż często temat ten jest bagatelizowany, kobiety w ciąży muszą borykać się z popuszczaniem moczu zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? Co odpowiada za nietrzymanie moczu w ciąży i jak można temu zapobiec?

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
inkontynencja podczas menopauzy

Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy?

Kobiety w okresie menopauzalnym mogą spodziewać się wielu, zwykle nieprzyjemnych, zmian, które dotykają nie tylko ich ciała, ale też psychiki. Jedną z przypadłości, która wiąże się z obiema powyższymi sferami, jest nietrzymanie moczu. Zwłaszcza u kobiet, którym nieobcy jest ten problem, zaburzenia układu moczowego mogą się nasilić. To jednak nie oznacza, że nietrzymanie moczu nie może pojawić się także u Ciebie, gdy wejdziesz w okres perimenopauzalny. Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy? Jak można ją wyleczyć?

Jak poradzić sobie z problemem naglącego nietrzymania moczu?

Naglące nietrzymanie moczu jest formą NTM pojawiającą się najczęściej w starszym wieku. U młodych osób występuje rzadziej niż na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu. Postawienie prawidłowego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia bywa również trudniejsze w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Naglące parcie na mocz może pojawić się podczas infekcji układu moczowego – to całkowicie normalne. Jeśli jednak naglące parcie na pęcherz, konieczność częstych wizyt w toalecie (więcej niż 7-8 na dobę, przy wypijaniu ok. 2-2,5 l płynów) odczuwane jest codziennie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem urologiem. Może bowiem okazać się, że jest niezbędna dalsza diagnostyka celem wykluczenia chorób układu moczowego w tym np. zespołu pęcherza nadreaktywnego.

problem naglącego nietrzymania moczu
nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu

Nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu - dolegliwości, które mogą wystąpić po 40. roku życia

Nieregularny okres po 40. roku życia jest jednym z najczęstszych objawów menopauzy. To wyraźny sygnał od ciała, że gospodarka hormonalna zaczyna się zmieniać. Dolegliwości przy menopauzie mogą być jednak różne. Nieregularne miesiączki po 40. roku życia to nie wszystko, na co powinnaś się przygotować. I nie bój się – przez menopauzę można przejść spokojnie i z godnością. Im szybciej zaczniesz się do tego przygotowywać, tym lepiej.

Obniżenie macicy - przyczyny i zapobieganie

Obniżenie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych albo wypadanie macicy), to dość częsta przypadłość u kobiet – zwłaszcza tych, które mają za sobą niejeden poród. Opadanie macicy spowodowane jest znacznym rozciągnięciem mięśni miednicy, odbytu i pochwy – mięśni dna miednicy. To bardzo rozległa struktura, która odpowiada nie tylko za utrzymanie w miejscu narządów rodnych, ale także za trzymanie moczu i kału. Jak radzić sobie z obniżeniem narządów rodnych? Czy od razu musisz decydować się na operację?

Obniżenie macicy przyczyny
Powrót do formy

Powrót do formy po porodzie naturalnym

Ciąża i poród naturalny są niezwykle wymagające dla organizmu. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet nie jest zadowolonych z tego, jak wygląda i funkcjonuje ich ciało po porodzie. I nie chodzi tylko o rozstępy, dodatkowe kilogramy, ale również o ból krocza, z którym początkowo trzeba sobie poradzić, czy też nietrzymanie moczu po porodzie. Jak wrócić do formy po porodzie, by czuć się ze sobą dobrze, a jednocześnie nie przesadzić z ćwiczeniami?

Przeziębienie przy inkontynencji - jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, prawdopodobnie wiele normalnych, codziennych sytuacji stanowi dla Ciebie wyzwanie. Jednym z nich jest przeziębienie. To właśnie wtedy organizm jest osłabiony i skłonny do łapania dodatkowych infekcji. Poza tym przeziębienie wiąże się z kaszlem i kichaniem, a popuszczanie moczu przy kaszlu to przecież jeden z najczęstszych objawów tej przypadłości. Jak sobie z tym poradzić?

Przeziębienie przy nietrzymaniu moczu
Sport po 40

Sport po czterdziestce - przegląd form i korzyści

Życie zaczyna się po czterdziestce! Tak przynajmniej twierdzi wielu czterdziestolatków. Jeśli dopiero dołączyłaś do tego grona, prawdopodobnie trudno przyzwyczaić Ci się do czwórki z przodu. Pewnie zastanawiasz się także, jak zrzucić brzuch po 40., czy jak wygląda siłownia po 40. roku życia. Chętnie podpowiemy Ci nie tylko, jak pozbyć się brzucha po 40., ale przede wszystkim, jak czuć się dobrze.

Uderzenia gorąca, wahania nastroju, nietrzymanie moczu - jak radzić sobie z typowymi dolegliwościami menopauzy

Menopauza to czas, w którym ciało i umysł kobiety poddawany jest poważnej próbie. Łagodzenie objawów menopauzy staje się jednym z głównych zadań, które mogą pozwolić Ci funkcjonować normalnie. Sposoby na łagodzenie objawów menopauzy, w tym sposoby na poty w menopauzie, mogą znacznie podnieść komfort Twojej codzienności. Jak sobie radzić z menopauzą, by nadal cieszyć się życiem i nie rezygnować z tego, co kocha się najbardziej?

Uderzenia gorąca
Zalety wzmacniania mięśni dna miednicy w czasie połogu

Zalety wzmacniania mięśni dna miednicy w czasie połogu: jakie ćwiczenia po porodzie warto wykonywać?

Poród jest aktem niezwykle wymagającym – fizycznie i psychicznie. Twoje ciało musi wykonać szereg czynności, by bezpiecznie sprowadzić dziecko na świat. To jednak nie koniec problemów, z którymi będziesz się mierzyć. Przed Tobą także połóg – okres, podczas którego będziesz odczuwać silne zmęczenie, ból krocza i znaczne skurcze macicy, w czasie których dochodzić będzie do usuwania odchodów połogowych. Gdzie w tym wszystkim miejsce na ćwiczenia po porodzie? Warto uwzględnić ćwiczenia po ciąży w swoim codziennym harmonogramie. Dlaczego? Ćwiczenia w połogu mogą pomóc Ci z wieloma problemami, choćby takimi, jak nietrzymanie moczu po porodzie.

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy NTM
ciąża w wieku 40 lat

Ciąża w wieku 40 lat  - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40. roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40. roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie w ciąży, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?

Słabe mięśnie kegla po porodzie
higiena w połogu

Jak dbać o higienę intymną w połogu?

Połóg to bardzo wymagający czas dla kobiety. Po porodzie organizm jest osłabiony, krocze natomiast obolałe i tkliwe. Dyskomfort może powodować również pozbywanie się odchodów połogowych. Higiena w połogu jest zatem kluczowa, by chronić się przed infekcjami i zachować komfort. Jak powinna wyglądać higiena po porodzie? Czym myć krocze po porodzie, by nie narazić się na infekcję bądź nie podrażnić bardzo obolałych miejsc?

Infekcja intymna w ciąży - jak jej zapobiec?

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla wielu kobiet, nawet pomimo trudności i niewygód. Jedną z nich jest infekcja intymna w ciąży. Infekcje pochwy w ciąży to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się kobiety. Niestety mogą one doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wcześniejszy poród czy poronienie. Jak zapobiegać infekcjom? Higiena intymna w ciąży to istotny element działań zapobiegawczych, jednak nie jedyny.

Infekcja intymna w ciąży
higiena osób starszych

Jak dbać o higienę intymną u seniorów?

Higiena intymna osób starszych to temat niewygodny, o którym myśli się dopiero wtedy, gdy trzeba zająć się seniorem – swoim partnerem, rodzicem czy dziadkiem. Higiena osób starszych nie powinna być jednak straszna. To zupełnie naturalny proces, o którym trzeba pamiętać dla zdrowia i komfortu seniora. Jak powinno przebiegać mycie osoby starszej?

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jakie są objawy

Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie musisz być osobą starszą, by wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczyło właśnie ciebie. To nie tylko choroba seniorów – cierpią na nią również młode osoby znajdujące się w grupie ryzyka tej dysfunkcji. Co wpływa na występowanie NTM? Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

wysiłkowe nietrzymanie moczu
infekcja dróg moczowych

Domowe sposoby na infekcje pęcherza

Infekcja dróg moczowych może dawać się we znaki nawet przez kilka tygodni. Oczywiście w takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Jeśli jednak infekcja układu moczowego dopiero się rozwija, możesz walczyć z nią za pomocą domowych metod. Jakie są objawy infekcji dróg moczowych? W jaki sposób możesz je zniwelować i wyleczyć infekcję bez wizyty u lekarza?

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu po 40. roku życia

Nietrzymanie moczu nie jest jedynie problemem osób starszych. Nietrzymanie moczu również może się pojawić u 40-latki, kobiety w ciąży czy po porodzie. Jednak kobiety w tym wieku mogą nie być świadome powagi swoich dolegliwości, nie zgłaszają się po pomoc, choć istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Nietrzymanie moczu u kobiet po 40. roku życia często nakłada się na okres przedmenopauzalny, który może nasilać lub przyczyniać się do pojawienia się pierwszych objawów NTM. Jeśli problem NTM jeszcze cię nie dotyczy mimo wszystko koniecznie dowiedz się, jak możesz mu zapobiec.

NTM u 40 latki
higiena ciąży

Akcesoria i przybory higienicznie przydatne w czasie ciąży

Higiena w czasie ciąży jest niezwykle istotna – nie tylko zapewnia przyszłej mamie komfort, ale także może chronić przed powstaniem infekcji, które mogą zagrozić dziecku. Higiena w ciąży może być utrzymana w bardzo łatwy sposób, o ile korzystasz z odpowiednich akcesoriów i przyborów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Popuszczanie moczu - wstydliwy problem kobiet po czterdziestce

Popuszczanie moczu to problem, który dotyka nie tylko osób starszych. Już kobiety po czterdziestym roku życia nierzadko muszą się z nim mierzyć. Popuszczanie moczu podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku to jasny sygnał, że z organizmem coś się dzieje. Nie bagatelizuj tego i zacznij szukać pomocy. Popuszczanie moczu może bowiem przerodzić się w coś poważniejszego.

popuszczanie moczu przy kaszlu
jak dbać o siebie po 40

Pielęgnacja ciała po czterdziestce

Być kobietą po 40. wcale nie jest tak łatwo. Choć w dzisiejszych czasach starzejemy się wolniej, nie można oszukać natury. Można ją jednak ułaskawić. Jak dbać o siebie po 40. roku życia? To kluczowe pytanie, które pomoże ci w zrozumieniu przemian, jakie w tobie zachodzą i w okiełznaniu ich wszystkich. Kobieta po 40-tce może być szczęśliwa, zdrowa i zadowolona z siebie.

Nietrzymanie moczu w ciąży: jak złagodzić dolegliwości trzeciego trymestru?

Nietrzymanie moczu przeważnie kojarzy się z przypadłością osób starszych. Zupełnie błędnie! To problem, który nie musi być powiązany z wiekiem. Jest on częsty chociażby u kobiet w ciąży. I to nie bez powodu – parcie na pęcherz w ciąży zwiększa się z czasem, a szczególnie w trzecim trymestrze.

nietrzymanie moczu w ciąży
Nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu u seniorów - przyczyny i postępowanie

Nietrzymanie moczu u osób starszych stanowi ważny problem społeczny, który zdecydowanie obniża jakość życia. Jest to spowodowane wieloma czynnikami – przede wszystkim naturalnym procesem starzenia się organizmu, chorobami współtowarzyszącymi czy osłabieniem mięśni dna miednicy. Dlatego też zarówno nietrzymanie, jak i trudności z oddaniem, a nawet zatrzymanie moczu u osoby starszej powinno być sygnałem alarmującym.

Wysiłkowe, naglące i mieszane - rodzaje nietrzymania moczu

Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) może dotyczyć nawet dwóch milionów osób w Polsce. Dane są jednak szacunkowe, gdyż – z powodu wstydliwego charakteru tych dolegliwości osoby chore rzadko zgłaszają się po pomoc do specjalistów. A nietrzymanie moczu z całą pewnością nie jest chorobą, którą można bagatelizować.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu: przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu to problem, z którym boryka się nawet co trzecia kobieta na świecie. Mimo powszechnych przekonań problem ten nie dotyczy jedynie kobiet w ciąży i po porodzie. Nietrzymanie moczu może dotknąć każdego – niezależnie od płci i wieku. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny nietrzymania moczu oraz jak walczyć z tą dolegliwością.

Nietrzymanie moczu po porodzie: przyczyny i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu po porodzie to częsty problem, który w większości przypadków samoistnie się cofa. Zanim jednak tak się stanie, może uprzykrzyć życie młodej mamy i nie raz wprawić ją w skrępowanie. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? Jak długo może ono trwać i jak sobie pomóc, by ten problem trwał jak najkrócej?

nietrzymanie moczu po porodzie
Cierpisz na NTM? Nie rezygnuj z aktywności!

Cierpisz na NTM - nie rezygnuj z aktywności!

Wiele osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu rezygnuje z życia towarzyskiego, zawodowego, a także z aktywności fizycznej. Lekarze przekonują, że to błąd i doradzają, co zrobić, aby mimo dolegliwości nie tracić radości z treningów i ćwiczeń.