Artykuły blogowe

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Zasady zdrowej diety w ciąży
Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Pojawiają się na samym początku ciąży. Dotyczą nawet 80 proc. kobiet ciężarnych. Zazwyczaj nie świadczą o niepokojących procesach zachodzących w ciele kobiety, ale znacznie pogarszają jej samopoczucie. Mdłości w ciąży – bo o nich mowa – to powszechne zjawisko o podłożu hormonalnym i psychosomatycznym. Podpowiadamy, co na mdłości w ciąży pomaga i jak radzić sobie z nudnościami domowymi sposobami.

Skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Organizm kobiety w ciąży pracuje na podwyższonych obrotach. Musi poradzić sobie z szeregiem zmian, jakie niesie za sobą rozwijający się pod sercem płód. Zmęczenie w ciąży, permanentne osłabienie i brak siły w ciąży to naturalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Odczuwa go wiele kobiet. Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży i podnieść komfort codzienności? Kiedy osłabienie może być oznaką poważniejszych schorzeń?

Zmęczenie w ciąży
Przebieg połogu

Ile trwa połóg i jak przebiega?

Nieprzespane noce, silne zmęczenie, problemy z laktacją, krwawienie, baby blues – to często nieodłączne elementy czasu poporodowego, który czeka świeżo upieczoną mamę. Na końcu tej drogi stoi powrót do formy sprzed porodu. Wcześniej jednak – połóg. Co to jest i ile trwa połóg? Podpowiadamy, na jakie zmiany w organizmie powinna przygotować się kobieta, która właśnie przywitała na świecie swojego potomka.

Ćwiczenia przed porodem – jakie są najlepsze?

Ciąża to niezwykle wymagający czas dla kobiety. Poród – ogromny wydatek energetyczny i wysiłek, na który warto przygotować się nieco wcześniej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przed porodem mogą nie tylko znacznie ułatwić kobiecie aktywny udział w akcji porodowej, ale także przynieść mnóstwo korzyści dzidziusiowi. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia do porodu warto praktykować i kiedy je rozpocząć!

Najlepsze ćwiczenia przed porodem
Przygotowanie do porodu

Jak przygotować się do porodu?

Donoszona fizjologiczna ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Teoretycznie, właśnie tyle czasu ma kobieta na przygotowanie do porodu. Narodziny dziecka i powitanie na świecie nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, które poprzedzone jest jednak szeregiem przygotowań. Podpowiadamy, jak przygotować się do porodu, by zminimalizować stres związany z nowym etapem w życiu.

Jak oddychać podczas porodu?

Oddychanie podczas porodu łagodzi bóle związane ze skurczami, podnosi komfort kobiety, uspokaja ją i relaksuje. Spokojny, głęboki i miarowy oddech doskonale wpływa także na samego maluszka. Jak oddychać podczas porodu i jakie techniki oddechowe ułatwią nam czas oczekiwania na dzidziusia?

Oddychanie podczas porodu
Poród naturalny i jego fazy

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża to nie choroba – wszystkie doskonale o tym wiemy. Jest to jednak absolutnie wyjątkowy czas, w którym warto poświęcić sobie i swojemu ciału znacznie więcej uwagi niż zwykle. Okażmy samym sobie więcej zrozumienia, wsłuchajmy się w potrzeby naszego organizmu i zadbajmy o rodzące się w nim nowe życie. Zatem, jak dbać o siebie w ciąży? Podpowiadamy, co dobrze wpływa na dziecko w ciąży i służy przyszłej mamie!

Jak dbać o siebie w ciąży
Ćwiczenia oddechowe w ciąży

Ćwiczenia oddechowe w ciąży – sprawdź, dlaczego są ważne

Oddech jest istotą życia. Nieco niedocenianą. Oddychamy nie przywiązując uwagi do techniki. Często oddychamy więc źle. Poprawny oddech towarzyszy nam najczęściej jedynie w nocy. Wówczas jest spokojny, miarowy i głęboki. Ten ma ogromne znaczenie także w ciąży. To dlatego jednym z elementów zajęć w szkole rodzenia jest nauka efektywnego oddychania. Jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży warto robić i w jaki sposób pomogą nam one przygotować się do porodu?

Duszności w ciąży – czym są spowodowane?

Duszności, problemy ze złapaniem tchu, płytki oddech czy trudności z nabraniem powietrza – to dolegliwości, które bardzo często towarzyszą kobietom podczas oczekiwania na przyjście na świat potomka. Duszności w ciąży mogą być jedynie efektem zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety, jednak nie powinno się ich lekceważyć. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny duszności w ciąży i kiedy problemy z oddychaniem powinny być dla nas sygnałem alarmowym.

Duszności w ciąży
Objawy ciąży

Objawy ciąży – jak je rozpoznać na wczesnym etapie?

Nasze ciało wysyła nam bardzo ważne sygnały. Nie zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo je odczytać. Dokładnie tak samo może być w przypadku ciąży. Początkowe objawy ciąży zwykle pojawiają się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Często mylimy je jednak z chwilowym osłabieniem organizmu czy przeziębieniem. Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia? Wyjaśniamy, jakie znaki wysyła nowe życie rozwijające się pod sercem kobiety.

Jak radzić sobie z bezsennością w ciąży?

Sen to zdrowie. Wzmacnia układ odpornościowy, reguluje układ nerwowy. Jest niezwykle ważnym elementem dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne. Ciąża i zachodzące w tym czasie zmiany w organizmie kobiety mają jednak ogromny wpływ na jakość snu. Według danych Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu, bezsenność w ciąży zgłasza aż 75 proc. kobiet. Jak spać, by się wyspać i w jaki sposób pokonać problemy ze snem w ciąży?

Jak spać w ciąży

Jak spać w ciąży? Poznaj najlepsze pozycje

Zdrowy sen w ciąży jest niezwykle ważny. Daje on nie tylko szansę przyszłej mamie na regenerację sił, odbudowanie energii i rozpoczęcie dnia w dobrym nastroju, ale przede wszystkim sprzyja prawidłowemu rozwojowi maluszka. Jak spać w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku? Podpowiadamy, na którym boku spać w ciąży i dlaczego odpowiednia pozycja jest tak bardzo istotna!

Senność w ciąży – czym jest spowodowana?

Burza hormonalna, zachcianki kulinarne, zmienne nastroje, poranne nudności czy chroniczne zmęczenie – wszystkie kobiety spodziewające się przyjścia na świat swojej pociechy doskonale wiedzą, o co chodzi. Wówczas ich wiernym towarzyszem bardzo często jest także senność w ciąży. Zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze, po czym na chwilę pozwala o sobie zapomnieć. Czym spowodowana jest senność w ciąży i jak sobie z nią radzić?

Senność w ciąży
na co uważać po cesarce

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć
jak spać po cesarce

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

Co to jest menopauza?

Menopauza jest naturalną częścią życia każdej kobiety. Nie oznacza utraty kobiecości czy końca seksualności. Jest jednak nieuchronnym etapem w życiu każdej z nas. Co to jest menopauza? W jakim wieku kobieta wchodzi w fazę przekwitania i jakie są jego pierwsze objawy? 

w jakim wieku zaczyna się menopauza
Ile trwa menopauza?

Ile trwa menopauza?

Uderzenia gorąca, niestabilność emocjonalna, zaburzenia snu czy bóle stawowo-mięśniowe – to objawy menopauzy, którym czoła stawić będzie musiała każda z nas. Mogą powodować wiele problemów i znacznie obniżać jakość życia. Ile trwa menopauza i kiedy ustępują objawy menopauzy – to z kolei pytania nurtujące każdą kobietę w okresie przekwitania. Wyjaśniamy, jak długo trwa menopauza i jej poszczególne etapy!

Cesarskie cięcie – jak wygląda i ile trwa?

Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji położniczych. Zabieg polegający na wydobyciu maluszka z łona matki poprzez rozcięcie jej powłok brzusznych ma miejsce wówczas, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety lub dziecka. Jak wygląda cesarskie cięcie i ile trwa cesarka? Jak długo kobieta dochodzi do siebie po ciąży zakończonej cesarką?

Jak wygląda cesarskie cięcie

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć. 

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem częstszym, niż może Ci się wydawać. Wiele osób zastanawia się, czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu – najlepiej bez konieczności konsultacji z lekarzem. Oczywiście znajdziemy kilka dobrych sposobów, które możemy stosować w domu na radzenie sobie z problemami z kontynencją. Jednak konsultacja z lekarzem jest zawsze bardzo istotna szczególnie przy tak złożonym  problemie, jakim jest nietrzymanie moczu. Domowe sposoby będą ponadto stanowiły uzupełnienie terapii polecanej przez lekarza czy innego specjalistę. Co więc może pomóc Ci przy problemach z NTM?

Czym są ćwiczenia hipopresyjne i jak wpływają na mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia hipopresyjne nadal są mniej znane od tradycyjnego treningu mięśni dna miednicy. Wielka szkoda, gdyż one również mogą pozytywnie wpłynąć na mięśnie brzucha, dna miednicy, a co za tym idzie także na postawę ciała, a nawet krążenie. Czym jest hipopresja? Na czym polegają ćwiczenia z zastosowaniem vacuum?

Bolesne miesiączki - jak sobie z nimi poradzić?

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet, choć nie mówi się o tym wystarczająco często. Silne bóle miesiączkowe niektórym utrudniają normalne funkcjonowanie, dla innych są przyczyną regularnego zażywania leków przeciwbólowych. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak łagodzić ból, warto poznać przyczyny bolesnych miesiączek.

operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Operacja prostaty - jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu po operacji?

Nowotwory gruczołu krokowego  to ogromny problem wśród mężczyzn, którzy nierzadko do ostatniej chwili czekają z udaniem się do lekarza. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W przypadku rozpoznania symptomów problemów z prostatą jak np. problem z prawidłowym oddawaniem moczu, częstomocz, czy ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.  Poza leczeniem zachowawczym niejednokrotnie przy schorzeniach prostaty konieczny jest zabieg operacyjny. Wielu mężczyzn zauważa wtedy u siebie objawy nietrzymania moczu. Czy nietrzymanie moczu po prostatektomii musi wystąpić? Jak poradzić sobie z tym problemem?

O co powinniśmy najbardziej zadbać przy higienie osób starszych

Higiena osób starszych to ważny temat dla opiekunów seniorów oraz ich rodzin, które starają się zapewnić im jak największy komfort. Pielęgnacja osoby starszej to jednak nie tylko sposób na wspomaganie samopoczucia seniora, ale także ochrona zdrowia skóry, czy nawet profilaktyka przeciwodleżynowa. Dlatego tak ważne jest, by kompleksowo zadbać o problemy higieniczne osób starszych. W jaki sposób?

higiena osób starszych
Leczenie, symptomy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie, symptomy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym rodzajem inkontynencji moczowej. Dotyka głównie kobiet, choć może pojawić się także u mężczyzn. Ze względu na wysoką częstotliwość pojawiania się tego schorzenia u dorosłych, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest dobrze opracowane i pozwala na nawet całkowite wyleczenie. Skąd bierze się wysiłkowe nietrzymanie moczu? Przyczyny, a także symptomy i sposoby leczenia poznasz dzięki temu artykułowi.

Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczu

O problemie nietrzymania moczu mówi się najczęściej w konsekwencji osłabienia mięśni dna miednicy po wielu porodach oraz zwiększaniu ryzyka problemów z utrzymaniem moczu w okresie menopauzy czy w wieku starszym. Dzięki temu wiedza na temat tego schorzenia dociera do coraz szerszej liczby osób umożliwiając wczesne wykrycie dolegliwości i szybkie wdrożenie terapii. Konieczne jest jednak także zrozumienie, że nietrzymanie moczu to problem, z którym warto sobie radzić z pomocą specjalistów. Do jakiego lekarza z nietrzymaniem moczu można się więc zgłosić? Jaki lekarz pomoże w diagnostyce i leczeniu nietrzymania moczu, a jaki może wyłącznie nakierować Cię na innego diagnostę?

Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczu?
ćwiczenia dna miednicy

Ćwiczenia dna miednicy po czterdziestce - jak poprawnie je wykonywać?

Po czterdziestym roku życia wiele może się zmienić. To dotyczy zarówno samopoczucia, jak i zdrowia fizycznego – w tym także siły mięśni dna miednicy, które odpowiadają za wiele funkcji w Twoim organizmie. Ćwiczenia dna miednicy w tym czasie powinny stać się dla Ciebie częścią Twojej aktywności, jak cotygodniowa joga czy pilates. Regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy to element profilaktyki różnych schorzeń. Jednak do tego musisz również wiedzieć, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy. 

Biegunka u starszej osoby - jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Dla seniora czasami nawet wydające się na pierwszy rzut oka błahe dolegliwości mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne dla ich zdrowia. Tak jest z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi, ale również z problemami z układu pokarmowego jak np. biegunka. Biegunka u starszej osoby może być spowodowana różnymi czynnikami takimi jak np. stosowane leki bądź nieodpowiednia dieta. Może jednak stanowić objaw poważnych dolegliwości. Dlaczego biegunki u starszej osoby są tak niebezpieczne? Jak sprawić, by przewlekła biegunka u osób starszych została wyleczona bez uszczerbku na zdrowiu seniora?

biegunka u starszej osoby
Ćwiczenie Pilatesa

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Jak poprawić samopoczucie seniora
Artykuły higieniczne

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Ćwiczenia dla seniora na inkontynencję

Chociaż nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które występuje niezależnie od płci czy wieku, statystycznie to osoby starsze borykają się z tymi dolegliwościami częściej. Niestety bywa to również związane z chorobami przewlekłymi, przyjmowanymi lekami czy procesami starzenia się organizmu. Jeśli jednak inkontynencja spowodowane jest osłabieniem funkcji mięśni dna miednicy można spróbować poradzić sobie z nim za pomocą ćwiczeń tych partii mięśni, zwanymi potocznie mięśniami Kegla. Dlaczego warto zachęcać swojego bliskiego seniora do ćwiczeń mięśni dna miednicy? Jakie treningi możesz mu polecić?

Ćwiczenia dla seniora
Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniorów

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniora - jak się przygotować

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z aktywności fizycznej – najczęściej z powodu niewygody, bólu stawów czy po prostu braku chęci. Jednak trening na świeżym powietrzu to najlepszy sposób, by dłużej pozostać w świetnej dyspozycji. Ćwiczenia na świeżym powietrzu można przeprowadzać niezależnie od pory roku – w pojedynkę bądź w grupie. Taki trening dla seniora to zawsze świetny pomysł. Jak się do niego przygotować? Jakie ćwiczenia warto uwzględnić?

Pierwsze objawy menopauzy – jak rozpoznać początek klimakterium?

Nasze ciało zmienia się przez całe życie. Jednak te najbardziej zauważalne i nieprzyjemne zmiany zaobserwować można przede wszystkim w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Menopauza – czy też klimakterium – to okres w życiu kobiety, który może być dla niej bardzo wymagający. Pierwsze objawy menopauzy da się jednak łatwo rozpoznać, by móc mentalnie przygotować się na zmiany. Jak wyglądają początki menopauzy i jakie objawy klimakterium powinny dać Ci wyraźny znak, że zaczynasz przekwitać?

Pierwsze objawy menopauzy
Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Chociaż z infekcjami najczęściej musimy borykać się jesienią bądź wczesną wiosną, choroba może dopaść nas w każdym momencie, niespodziewanie. Dlatego warto mieć pod ręką domowe sposoby na przeziębienie. Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie? O to warto spytać naszych mam i babć. Domowe sposoby na grypę i przeziębienie to przecież metody, którymi kiedyś leczono cały czas. Zamiast od razu prosić lekarza o antybiotyk, lepiej dowiedzieć się, jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami.

Higiena intymna - jak dopasować odpowiednie produkty

Higiena intymna, zwłaszcza u kobiet, to działania, które nie tylko zapewniają większe poczucie komfortu, ale przede wszystkim chronią przed infekcjami. Prawidłowa higiena intymna wymaga jednak wiedzy na temat własnego ciała, a także środków dostępnych na rynku, które ułatwiają jej utrzymanie. Jak dbać o higienę intymną? Jakich produktów używać, by mieć pewność, że działamy skutecznie i z myślą o dobru miejsc intymnych?

Higiena intymna
Infekcja pęcherza a inkontynencja

Infekcja pęcherza a inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest przykrą i nierzadko wstydliwą dolegliwością, która statystycznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Zdarzają się sytuacje, gdy NTM wcale nie musi być spowodowane zmianami w organizmie, takimi jak np. osłabienie mięśni dna miednicy. Problemy z utrzymaniem moczu mogą być także efektem nawracających infekcji układu moczowego. Infekcja pęcherza czy dróg moczowych to częsta choroba, która objawia się takimi problemami jak częste wizyty w toalecie, ból podczas oddawania moczu, silne parcie na pęcherz. Czy infekcje układu moczowego mogą doprowadzić do problemów z trzymaniem moczu? Jak sobie z tym radzić? Czy już w takiej sytuacji warto sięgnąć po wkładki na nietrzymanie moczu?

Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza w ciąży może nie wydawać Ci się dużym problemem. Przecież przeszłaś przez niejedną infekcję w przeszłości, którą szybko zwalczyłaś. Infekcja dróg moczowych w ciąży to jednak coś zupełnie innego. Może okazać się niebezpieczna dla Ciebie i dla dziecka. Zakażenie układu moczowego w ciąży jest  niezwykle częstą przypadłością. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Dlaczego jest tak niepożądana w trakcie tych dziewięciu miesięcy?

Kobieta w ciąży leżąca w łóżku, która cierpi na zapalenie pęcherza w ciąży
Wskazówki dla seniorów

Jak dbać o pęcherz moczowy na co dzień - wskazówki dla seniorów

Z wiekiem organizm staje się coraz bardziej narażony na choroby i schorzenia, które pogarszają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Na szczęście w niektórych przypadkach odpowiednia profilaktyka może zdziałać cuda. Nawracający problem z pęcherzem można załagodzić bądź zniwelować właśnie za pomocą działań profilaktycznych. Jak dbać o pęcherz moczowy? Jak dbać o układ wydalniczy? To pytania, które w pewnym wieku zadaje sobie każdy z nas. Z chęcią na nie odpowiemy.

Jak uprawiać sport przy inkontynencji?

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nierzadko rezygnują z aktywności, które sprawiają im przyjemność. To nie powinno mieć miejsca! Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu są możliwe. Co więcej – ćwiczenia na nietrzymanie moczu pozwalają zmniejszyć częstotliwość epizodów NTM i przyczyniają się do lepszego samopoczucia. Aktywność fizyczna przy nietrzymaniu moczu jest bardzo ważna. Jak się do niej przygotować, by nic Cię nie zaskoczyło?

sport przy inkontynencji
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

Jak zapobiec inkontynencji w ciąży?

Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest rzadką przypadłością. Chociaż często temat ten jest bagatelizowany, kobiety w ciąży muszą borykać się z popuszczaniem moczu zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? Co odpowiada za nietrzymanie moczu w ciąży i jak można temu zapobiec?

Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy?

Kobiety w okresie menopauzalnym mogą spodziewać się wielu, zwykle nieprzyjemnych, zmian, które dotykają nie tylko ich ciała, ale też psychiki. Jedną z przypadłości, która wiąże się z obiema powyższymi sferami, jest nietrzymanie moczu. Zwłaszcza u kobiet, którym nieobcy jest ten problem, zaburzenia układu moczowego mogą się nasilić. To jednak nie oznacza, że nietrzymanie moczu nie może pojawić się także u Ciebie, gdy wejdziesz w okres perimenopauzalny. Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy? Jak można ją wyleczyć?

inkontynencja podczas menopauzy
problem naglącego nietrzymania moczu

Jak poradzić sobie z problemem naglącego nietrzymania moczu?

Naglące nietrzymanie moczu jest formą NTM pojawiającą się najczęściej w starszym wieku. U młodych osób występuje rzadziej niż na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu. Postawienie prawidłowego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego leczenia bywa również trudniejsze w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Naglące parcie na mocz może pojawić się podczas infekcji układu moczowego – to całkowicie normalne. Jeśli jednak naglące parcie na pęcherz, konieczność częstych wizyt w toalecie (więcej niż 7-8 na dobę, przy wypijaniu ok. 2-2,5 l płynów) odczuwane jest codziennie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem urologiem. Może bowiem okazać się, że jest niezbędna dalsza diagnostyka celem wykluczenia chorób układu moczowego w tym np. zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu - dolegliwości, które mogą wystąpić po 40. roku życia

Nieregularny okres po 40. roku życia jest jednym z najczęstszych objawów menopauzy. To wyraźny sygnał od ciała, że gospodarka hormonalna zaczyna się zmieniać. Dolegliwości przy menopauzie mogą być jednak różne. Nieregularne miesiączki po 40. roku życia to nie wszystko, na co powinnaś się przygotować. I nie bój się – przez menopauzę można przejść spokojnie i z godnością. Im szybciej zaczniesz się do tego przygotowywać, tym lepiej.

nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu
Obniżenie macicy przyczyny

Obniżenie macicy - przyczyny i zapobieganie

Obniżenie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych albo wypadanie macicy), to dość częsta przypadłość u kobiet – zwłaszcza tych, które mają za sobą niejeden poród. Opadanie macicy spowodowane jest znacznym rozciągnięciem mięśni miednicy, odbytu i pochwy – mięśni dna miednicy. To bardzo rozległa struktura, która odpowiada nie tylko za utrzymanie w miejscu narządów rodnych, ale także za trzymanie moczu i kału. Jak radzić sobie z obniżeniem narządów rodnych? Czy od razu musisz decydować się na operację?

Powrót do formy po porodzie naturalnym

Ciąża i poród naturalny są niezwykle wymagające dla organizmu. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet nie jest zadowolonych z tego, jak wygląda i funkcjonuje ich ciało po porodzie. I nie chodzi tylko o rozstępy, dodatkowe kilogramy, ale również o ból krocza, z którym początkowo trzeba sobie poradzić, czy też nietrzymanie moczu po porodzie. Jak wrócić do formy po porodzie, by czuć się ze sobą dobrze, a jednocześnie nie przesadzić z ćwiczeniami?

Powrót do formy
Przeziębienie przy nietrzymaniu moczu

Przeziębienie przy inkontynencji - jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, prawdopodobnie wiele normalnych, codziennych sytuacji stanowi dla Ciebie wyzwanie. Jednym z nich jest przeziębienie. To właśnie wtedy organizm jest osłabiony i skłonny do łapania dodatkowych infekcji. Poza tym przeziębienie wiąże się z kaszlem i kichaniem, a popuszczanie moczu przy kaszlu to przecież jeden z najczęstszych objawów tej przypadłości. Jak sobie z tym poradzić?

Sport po czterdziestce - przegląd form i korzyści

Życie zaczyna się po czterdziestce! Tak przynajmniej twierdzi wielu czterdziestolatków. Jeśli dopiero dołączyłaś do tego grona, prawdopodobnie trudno przyzwyczaić Ci się do czwórki z przodu. Pewnie zastanawiasz się także, jak zrzucić brzuch po 40., czy jak wygląda siłownia po 40. roku życia. Chętnie podpowiemy Ci nie tylko, jak pozbyć się brzucha po 40., ale przede wszystkim, jak czuć się dobrze.

Sport po 40
Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca, wahania nastroju, nietrzymanie moczu - jak radzić sobie z typowymi dolegliwościami menopauzy

Menopauza to czas, w którym ciało i umysł kobiety poddawany jest poważnej próbie. Łagodzenie objawów menopauzy staje się jednym z głównych zadań, które mogą pozwolić Ci funkcjonować normalnie. Sposoby na łagodzenie objawów menopauzy, w tym sposoby na poty w menopauzie, mogą znacznie podnieść komfort Twojej codzienności. Jak sobie radzić z menopauzą, by nadal cieszyć się życiem i nie rezygnować z tego, co kocha się najbardziej?

Zalety wzmacniania mięśni dna miednicy w czasie połogu: jakie ćwiczenia po porodzie warto wykonywać?

Poród jest aktem niezwykle wymagającym – fizycznie i psychicznie. Twoje ciało musi wykonać szereg czynności, by bezpiecznie sprowadzić dziecko na świat. To jednak nie koniec problemów, z którymi będziesz się mierzyć. Przed Tobą także połóg – okres, podczas którego będziesz odczuwać silne zmęczenie, ból krocza i znaczne skurcze macicy, w czasie których dochodzić będzie do usuwania odchodów połogowych. Gdzie w tym wszystkim miejsce na ćwiczenia po porodzie? Warto uwzględnić ćwiczenia po ciąży w swoim codziennym harmonogramie. Dlaczego? Ćwiczenia w połogu mogą pomóc Ci z wieloma problemami, choćby takimi, jak nietrzymanie moczu po porodzie.

Zalety wzmacniania mięśni dna miednicy w czasie połogu
Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy NTM

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Ciąża w wieku 40 lat  - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40. roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40. roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie w ciąży, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

ciąża w wieku 40 lat
Słabe mięśnie kegla po porodzie

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?

Jak dbać o higienę intymną w połogu?

Połóg to bardzo wymagający czas dla kobiety. Po porodzie organizm jest osłabiony, krocze natomiast obolałe i tkliwe. Dyskomfort może powodować również pozbywanie się odchodów połogowych. Higiena w połogu jest zatem kluczowa, by chronić się przed infekcjami i zachować komfort. Jak powinna wyglądać higiena po porodzie? Czym myć krocze po porodzie, by nie narazić się na infekcję bądź nie podrażnić bardzo obolałych miejsc?

higiena w połogu
Infekcja intymna w ciąży

Infekcja intymna w ciąży - jak jej zapobiec?

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla wielu kobiet, nawet pomimo trudności i niewygód. Jedną z nich jest infekcja intymna w ciąży. Infekcje pochwy w ciąży to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się kobiety. Niestety mogą one doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wcześniejszy poród czy poronienie. Jak zapobiegać infekcjom? Higiena intymna w ciąży to istotny element działań zapobiegawczych, jednak nie jedyny.

Jak dbać o higienę intymną u seniorów?

Higiena intymna osób starszych to temat niewygodny, o którym myśli się dopiero wtedy, gdy trzeba zająć się seniorem – swoim partnerem, rodzicem czy dziadkiem. Higiena osób starszych nie powinna być jednak straszna. To zupełnie naturalny proces, o którym trzeba pamiętać dla zdrowia i komfortu seniora. Jak powinno przebiegać mycie osoby starszej?

higiena osób starszych
wysiłkowe nietrzymanie moczu

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jakie są objawy

Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie musisz być osobą starszą, by wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczyło właśnie ciebie. To nie tylko choroba seniorów – cierpią na nią również młode osoby znajdujące się w grupie ryzyka tej dysfunkcji. Co wpływa na występowanie NTM? Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Domowe sposoby na infekcje pęcherza

Infekcja dróg moczowych może dawać się we znaki nawet przez kilka tygodni. Oczywiście w takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Jeśli jednak infekcja układu moczowego dopiero się rozwija, możesz walczyć z nią za pomocą domowych metod. Jakie są objawy infekcji dróg moczowych? W jaki sposób możesz je zniwelować i wyleczyć infekcję bez wizyty u lekarza?

infekcja dróg moczowych
NTM u 40 latki

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu po 40. roku życia

Nietrzymanie moczu nie jest jedynie problemem osób starszych. Nietrzymanie moczu również może się pojawić u 40-latki, kobiety w ciąży czy po porodzie. Jednak kobiety w tym wieku mogą nie być świadome powagi swoich dolegliwości, nie zgłaszają się po pomoc, choć istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Nietrzymanie moczu u kobiet po 40. roku życia często nakłada się na okres przedmenopauzalny, który może nasilać lub przyczyniać się do pojawienia się pierwszych objawów NTM. Jeśli problem NTM jeszcze cię nie dotyczy mimo wszystko koniecznie dowiedz się, jak możesz mu zapobiec.

Akcesoria i przybory higienicznie przydatne w czasie ciąży

Higiena w czasie ciąży jest niezwykle istotna – nie tylko zapewnia przyszłej mamie komfort, ale także może chronić przed powstaniem infekcji, które mogą zagrozić dziecku. Higiena w ciąży może być utrzymana w bardzo łatwy sposób, o ile korzystasz z odpowiednich akcesoriów i przyborów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

higiena ciąży
popuszczanie moczu przy kaszlu

Popuszczanie moczu - wstydliwy problem kobiet po czterdziestce

Popuszczanie moczu to problem, który dotyka nie tylko osób starszych. Już kobiety po czterdziestym roku życia nierzadko muszą się z nim mierzyć. Popuszczanie moczu podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku to jasny sygnał, że z organizmem coś się dzieje. Nie bagatelizuj tego i zacznij szukać pomocy. Popuszczanie moczu może bowiem przerodzić się w coś poważniejszego.

Pielęgnacja ciała po czterdziestce

Być kobietą po 40. wcale nie jest tak łatwo. Choć w dzisiejszych czasach starzejemy się wolniej, nie można oszukać natury. Można ją jednak ułaskawić. Jak dbać o siebie po 40. roku życia? To kluczowe pytanie, które pomoże ci w zrozumieniu przemian, jakie w tobie zachodzą i w okiełznaniu ich wszystkich. Kobieta po 40-tce może być szczęśliwa, zdrowa i zadowolona z siebie.

jak dbać o siebie po 40
nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży: jak złagodzić dolegliwości trzeciego trymestru?

Nietrzymanie moczu przeważnie kojarzy się z przypadłością osób starszych. Zupełnie błędnie! To problem, który nie musi być powiązany z wiekiem. Jest on częsty chociażby u kobiet w ciąży. I to nie bez powodu – parcie na pęcherz w ciąży zwiększa się z czasem, a szczególnie w trzecim trymestrze.

Nietrzymanie moczu u seniorów - przyczyny i postępowanie

Nietrzymanie moczu u osób starszych stanowi ważny problem społeczny, który zdecydowanie obniża jakość życia. Jest to spowodowane wieloma czynnikami – przede wszystkim naturalnym procesem starzenia się organizmu, chorobami współtowarzyszącymi czy osłabieniem mięśni dna miednicy. Dlatego też zarówno nietrzymanie, jak i trudności z oddaniem, a nawet zatrzymanie moczu u osoby starszej powinno być sygnałem alarmującym.

Nietrzymanie moczu u osób starszych
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe, naglące i mieszane - rodzaje nietrzymania moczu

Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) może dotyczyć nawet dwóch milionów osób w Polsce. Dane są jednak szacunkowe, gdyż – z powodu wstydliwego charakteru tych dolegliwości osoby chore rzadko zgłaszają się po pomoc do specjalistów. A nietrzymanie moczu z całą pewnością nie jest chorobą, którą można bagatelizować.

Nietrzymanie moczu: przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu to problem, z którym boryka się nawet co trzecia kobieta na świecie. Mimo powszechnych przekonań problem ten nie dotyczy jedynie kobiet w ciąży i po porodzie. Nietrzymanie moczu może dotknąć każdego – niezależnie od płci i wieku. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny nietrzymania moczu oraz jak walczyć z tą dolegliwością.

nietrzymanie moczu
nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie: przyczyny i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu po porodzie to częsty problem, który w większości przypadków samoistnie się cofa. Zanim jednak tak się stanie, może uprzykrzyć życie młodej mamy i nie raz wprawić ją w skrępowanie. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? Jak długo może ono trwać i jak sobie pomóc, by ten problem trwał jak najkrócej?

Cierpisz na NTM - nie rezygnuj z aktywności!

Wiele osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu rezygnuje z życia towarzyskiego, zawodowego, a także z aktywności fizycznej. Lekarze przekonują, że to błąd i doradzają, co zrobić, aby mimo dolegliwości nie tracić radości z treningów i ćwiczeń.

Cierpisz na NTM? Nie rezygnuj z aktywności!