Obniżenie macicy - przyczyny i zapobieganie

Obniżenie macicy przyczyny

Obniżenie macicy (inaczej obniżenie narządów rodnych albo wypadanie macicy), to dość częsta przypadłość u kobiet – zwłaszcza tych, które mają za sobą niejeden poród. Opadanie macicy spowodowane jest znacznym rozciągnięciem mięśni miednicy, odbytu i pochwy – mięśni dna miednicy. To bardzo rozległa struktura, która odpowiada nie tylko za utrzymanie w miejscu narządów rodnych, ale także za trzymanie moczu i kału. Jak radzić sobie z obniżeniem narządów rodnych? Czy od razu musisz decydować się na operację?

Obniżenie narządów rodnych – na czym polega?

Jak już wspomnieliśmy, mięśnie dna miednicy są rozbudowaną strukturą, która rozpościera się od dołu brzucha aż po pośladki. W jej skład wchodzi aż czternaście mięśni, które przeplatane są nerwami. Ich zadaniem jest podtrzymanie pęcherza, narządów jamy brzusznej i oczywiście narządów rodnych. Jednak mięśnie dna miednicy odpowiadają także za utrzymanie prawidłowej postawy ciała – są podporą dla kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miednicznego. Nie wspominając już o tym, że ich zadaniem jest również rozluźnianie i zaciskanie cewki moczowej, gdy musimy skorzystać z toalety. W momencie, w którym mięśnie dna miednicy zostają osłabione lub uszkodzone, może dojść do poważnej przypadłości, jaką jest obniżenie narządów rodnych, ale też obniżenie ścian pochwy, pęcherza i cewki czy odbytu i odbytnicy. Mięśnie nie są już w stanie utrzymać ciężaru narządów, stąd też zaczynają one powoli się osuwać.

Wypadanie macicy – objawy

Wypadanie macicy objawia się w różny sposób, zależny od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo kobieta może odczuwać ból podbrzusza czy też kręgosłupa w odcinku krzyżowym. Z czasem, oprócz bólu, pojawia się też częste uczucie parcia lub poczucie, że pęcherz lub jelita nie opróżniły się całkowicie. To uczucie pełności i dyskomfortu powinno być na tyle alarmujące, by udać się do ginekologa, który podczas badania może potwierdzić obniżanie się narządów rodnych. Dodatkowo widoczne lub wyczuwalne może być wybrzuszenie w pochwie. Ze względu na to, że mięśnie dna miednicy nie działają prawidłowo, możliwe są także epizody popuszczania moczu. W tym wypadku zabezpieczaj się wkładkami na nietrzymanie moczu, które sprawią, że nie będziesz się czuła skrępowana.

Obniżenie narządów rodnych

Wypadanie macicy – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, wypadanie macicy jest spowodowane znacznym osłabieniem lub uszkodzeniem mięśni dna miednicy, które nie mają możliwości prawidłowego utrzymywania narządów rodnych. Przyczyną mogą być:

Porody pochwowe – obniżenie macicy po porodzie jest prawdopodobne zwłaszcza wtedy, gdy poród był długi bądź też było ich wiele.
Trwały nacisk na mięśnie – na przykład spowodowany otyłością lub permanentnymi problemami z wypróżnieniem. Czynniki te wpływają na osłabienie mięśni dna miednicy.
Menopauza – obniżenie macicy przed okresem menopauzy także się zdarza, jednak to właśnie zmiany hormonalne są dużym czynnikiem ryzyka.
Starzenie się – obniżenie narządów rodnych następuje częściej u starszych kobiet, niż u młodszych. Mięśnie stają się bowiem bardziej zwiotczałe ze względu na mniejszą produkcję kolagenu.

Wypadanie macicy – profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to dotyczy także takich schorzeń jak obniżenie macicy. Jak to zrobić? Ze względu na to, iż poród jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka wystąpienia obniżenia narządów rodnych, należy dbać o siebie i mięśnie dna miednicy już w ciąży i bezpośrednio po porodzie. Sprawne mięśnie Kegla przyczyniają się do łatwiejszego porodu, co automatycznie zmniejsza ryzyko problemów z narządami rodnymi. Niezależnie od tego, czy jesteś po porodzie, czy też przechodzisz menopauzę – nie rezygnuj z ćwiczeń mięśni Kegla. To właśnie one są najlepszą profilaktyką przeciw obniżeniu narządów rodnych. Warto pamiętać także o ogólnej aktywności fizycznej, która przyczynia się do obniżenia masy ciała. Pamiętaj, że otyłość negatywnie wpływa na stan mięśni dna miednicy. Dbaj też o dietę, by uniknąć problemów z wypróżnianiem - zaparcia również stanowią czynnik ryzyka.

Wypadanie macicy – leczenie

Obniżenie macicy, jeśli już do niego doszło, należy natychmiast leczyć. Jeśli zaobserwowałaś u siebie początki tej choroby, koniecznie wybierz się do urologa i fizjoterapeuty urologicznego, który przeprowadzi pełną diagnostykę, ale także powie Ci, jak prawidłowo radzić sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak korzystanie z toalety czy podnoszenie rzeczy. Leczenie obniżenia macicy w dużej mierze polega na treningu mięśni dna miednicy, który powinien być dobrany do indywidualnego stanu zdrowia. Fizjoterapeuta może zalecić również terapię wisceralną, a zatem wprowadzenie technik manualnych, które przywrócą równowagę w jamie brzusznej. Przy leczeniu zaburzeń statyki narządów rodnych możesz spotkać się także z pessaroterapią. Polega ona na umieszczaniu różnych form w pochwie, by odpowiednio podeprzeć miednicę i chronić ją przed dalszym obniżaniem się. To, jakie leczenie zostanie zastosowane w Twoim przypadku, zależy jednak od Twojego stanu zdrowia i zaawansowania choroby.

Obniżenie narządów rodnych (inaczej wypadanie macicy) jest poważną przypadłością, której pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Jeśli zauważasz pierwsze objawy tej choroby, koniecznie udaj się do lekarza.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy