Jak zapobiec inkontynencji w ciąży?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

Nietrzymanie moczu w ciąży nie jest rzadką przypadłością. Chociaż często temat ten jest bagatelizowany, kobiety w ciąży muszą borykać się z popuszczaniem moczu zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? Co odpowiada za nietrzymanie moczu w ciąży i jak można temu zapobiec?

Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Inkontynencja w ciąży to problem, który dotyka większości kobiet. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Należy zaznaczyć, że kobiece dno miednicy zbudowane jest nie tylko z mięśni, ale także tkanki łącznej (powięzi, więzadeł), która jest bardzo zależna od działań hormonów (relaksyny i progesteronu). Zmiany w układzie hormonalnym powodują, że te tkanki mogą się rozluźniać, aby zapewnić swobodne rozszerzanie miednicy do porodu. Problem polega na tym, że te same tkanki utrzymują narządy rodne, jak i zapewniają wsparcie w kontynencji. Dlatego ciąża to czas, kiedy należy dbać o mięśnie dna miednicy inaczej, ponieważ bardzo łatwo je obciążyć.

Nacisk ze strony macicy i rosnącego dziecka zwiększa się wraz z rozwojem ciąży - stanowi to duże obciążenie dla struktur dna miednicy, dlatego na nietrzymanie moczu (NTM) cierpią przede wszystkim kobiety w trzecim trymestrze oraz tuż przed rozwiązaniem. Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do NTM w ciąży, jest zmieniona biomechanika ciała. Wraz z rosnącym brzuchem pojawia się przodopochylenie miednicy. Ciężarne często nie dbają o właściwą postawę, co wzmaga nieprawidłowe ustawienie miednicy. Niestety ma to istotny wpływ na osłabienie mięśni dna miednicy, które będą poddawane większemu naciskowi. Należy zaznaczyć, że mięśnie dna miednicy odpowiadają za utrzymanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu, ale także za sprawne zamykanie i otwieranie cewki. Gdy są słabe (również z powodu dużego ucisku), trudniej przychodzi im mierzenie się ze swoimi obowiązkami. Dlatego też kobiety w ciąży mogą nieświadomie popuszczać mocz. Innym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia NTM w ciąży są infekcje. To problem, którego nie możesz bagatelizować. Zapalenie pęcherza w ciąży może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Jest niebezpieczna i dla kobiety, i dla dziecka. Jeśli więc zauważasz u siebie objawy infekcji układu moczowego, takie jak ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu i właśnie popuszczanie moczu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Sprawdź również, jak zabogiegać infekcjom intymnym w ciąży: https://www.poznajelly.pl/artykuly/16/infekcja-intymna-w-ciazy-jak-jej-zapobiec.

Kobieta w ciąży siedzi po turecku na macie i trzyma się za brzuch

Jak zapobiec NTM w ciąży?

Schorzenie NTM jest problemem nie tylko fizycznym, ale także psychicznym. Prowadzi do poczucia dyskomfortu i może być przyczyną wycofania się przyszłej mamy z życia społecznego. Aby do tego nie dopuścić, musisz starać się zapobiec nietrzymaniu moczu. To wcale nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Co powinnaś zrobić?

Ćwicz mięśnie dna miednicy – ze względu na to, że prawidłowo pracujące mięśnie dna miednicy nie tylko pomogą Ci zminimalizować ryzyko występowania NTM, ale także ułatwią Ci poród naturalny. Warto wprowadzić trening tych partii mięśni do codziennej rutyny. Najlepiej byłoby dobrać ćwiczenia indywidualnie, aby nie doprowadzić do nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy przez zbyt częste zaciskanie lub nieumiejętne relaksowanie, bo może to utrudnić poród. Oczywiście w doborze ćwiczeń może pomóc Ci fizjoterapeuta uroginekologiczny. Konsultacja z fizjoterapeutą z pewnością nie zaszkodzi, a może umożliwić Ci łatwiejsze przejście przez poród. Ćwiczenia powinno się także praktykować po porodzie, by jak najszybciej dojść do sprawności i zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.
Nie odkładaj wizyty w toalecie – zze względu na to, iż Twój pęcherz ma mniej miejsca, a produkcja moczu jest taka sama lub większa, nie powinnaś odkładać wizyty w toalecie, gdy czujesz potrzebę oddania moczu. To zwiększa ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu z przepełnienia. Korzystaj z toalety zawsze wtedy, gdy masz taką potrzebę. Pamiętaj również, że rezygnowanie z picia wody nie jest rozsądne. W ten sposób jedynie zwiększasz ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego. Mocz staje się bowiem gęsty i gromadzą się w nim drobnoustroje. Pij tyle, ile piłaś zawsze.
Zadbaj o higienę – koniecznie dbaj o higienę intymną, by zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego. Podmywaj się codziennie rano i wieczorem, korzystając z produktów do higieny przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Jeśli masz już problem z popuszczaniem moczu, nie zapominaj także o wkładkach urologicznych, które chronią przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Dzięki temu skóra i cewka nie mają kontaktu z wilgocią, a co za tym idzie, nie są narażone na ekspozycję na bakterie, które szybko rozmnażają się w takim środowisku. Wkładki urologiczne damskie pozwolą Ci robić to, co lubisz, bez strachu o to, że ktoś zauważy Twoją przypadłość.

Wdrażając odpowiednią profilaktykę i wczesne leczenie od pojawienia objawów NTM, istnieje bardzo duża szansa, że problem uda się zniwelować.  Ciąża to czas wielu zmian, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze dno miednicy. Należy jednak podkreślić, że zdrowe dno miednicy powinno sobie poradzić z tymi zmianami. Ciąża to czas, który predysponuje do ujawnienia dysfunkcji w dnie miednicy, ale na pewno nie jest to regułą. Jeśli przed ciążą zauważyłaś już problemy z NTM, powinnaś podjąć od razu działania, ale też być przygotowana na nasilenie dolegliwości - chociażby za pomocą wkładek urologicznych. Z całą pewnością jednak powinnaś ćwiczyć mięśnie dna miednicy, by zminimalizować to ryzyko, a także wspomóc organizm podczas porodu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce