Leczenie, symptomy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Leczenie, symptomy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym rodzajem inkontynencji moczowej. Dotyka głównie kobiet, choć może pojawić się także u mężczyzn. Ze względu na wysoką częstotliwość pojawiania się tego schorzenia u dorosłych, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest dobrze opracowane i pozwala na nawet całkowite wyleczenie. Skąd bierze się wysiłkowe nietrzymanie moczu? Przyczyny, a także symptomy i sposoby leczenia poznasz dzięki temu artykułowi.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Leczenie jest możliwe tylko dzięki poznaniu choroby

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu? To schorzenie, które spowodowane jest osłabieniem bądź uszkodzeniem mięśni dna miednicy oraz mechanizmów zapewniających prawidłowe zamykanie i otwieranie cewki moczowej. Specjaliści wyróżniają dwa typy wysiłkowego nietrzymania moczu – anatomiczny i zwieraczowy. Niestety mogą występować one jednocześnie. Poznanie dokładnej przyczyny i typu nietrzymania moczu jest jednym z elementów na drodze do wyleczenia chorego poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia, koniecznie zajrzyj do artykułu „Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu”.

Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Czym objawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu? Początkowo symptomy wydają się dość nieszkodliwe – to przede wszystkim popuszczanie moczu podczas kichania, kaszlenia czy wysiłku. Jest ono spowodowane nagłym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej. Z czasem jednak nietrzymanie moczu pojawia się przy średnim bądź nawet minimalnym wysiłku, takim jak:
● bieganie,
● wchodzenie po schodach,
● noszenie zakupów,
● zmiany pozycji. 

Istotne jest również, iż przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu chory nie odczuwa parcia na pęcherz. Popuszczanie pojawia się niejako bez ostrzeżenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Co powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu? Leczenie zalecone przez specjalistę jest możliwe tylko wtedy, gdy poznamy dokładne przyczyny tego schorzenia u konkretnej osoby. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przyczyny WNTM są  najczęściej powiązane z osłabieniem lub uszkodzeniem struktur mięśniowo-powięziowych i dna miednicy. Największymi czynnikami ryzyka, wpływającymi na ten stan rzeczy, są:

● porody naturalne,
● poród wywołany oksytocyną,
● poród po 42. tygodniu ciąży,
● wysoka waga urodzeniowa dziecka rodzonego naturalnie,
● poród z użyciem kleszczy bądź próżnociągu,
● niedobór estrogenów spowodowanych menopauzą,
● otyłość,
● palenie tytoniu,
● chroniczne zaparcia,
● ciężka praca fizyczna,
● przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem,
● operacje w rejonie podbrzusza – cesarskie cięcie, usunięcie gruczolaka prostaty.

Jak zatem widać, istnieje wiele czynników, które mogą spowodować pojawienie się wysiłkowego nietrzymania moczu. Mnóstwo z nich powiązanych jest z porodami naturalnymi bądź niedoborem żeńskich hormonów, co wyjaśnia, dlaczego na ten rodzaj NTM cierpią głównie kobiety. Na szczęście leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest możliwe.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu? Istnieje wiele metod leczenia, które dostosowane są do przyczyn oraz stopnia NTM. Aby je określić, konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu bądź od razu do urologa lub ginekologa. Specjalista przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, podczas którego będzie pytać między innymi o częstotliwość epizodów oraz ilość popuszczanego moczu, a także ilości przyjmowanych płynów czy chorób towarzyszących. Warto się do tego przygotować. Po wizycie możesz otrzymać skierowania na:

● badanie ogólne moczu,
● USG układu moczowo-płciowego,
● badanie urodynamiczne,
● wykonanie dzienniczka mikcji. 

Od wywiadu oraz wyników zależeć będzie leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Jakie metody leczenia WNTM może zaproponować Ci lekarz?

1. Leczenie zachowawcze. To przede wszystkim fizjoterapia, ale również zmiana stylu życia (zwłaszcza u osób otyłych oraz palących). Fizjoterapia jest niezwykle skuteczna przy WNTM w początkowych stadiach i może zapewnić całkowite wyleczenie. Polega przede wszystkim na dobraniu i  wykonywaniu ćwiczeń mięśni dna miednicy, które mogą zostać uzupełnione o metody  elektrostymulacji czy biofeedbacku. Podczas tych zajęć zaopatrz się we wkładki urologiczne, by zminimalizować dyskomfort związany z popuszczaniem moczu, choć pamiętaj, żeby nie opróżniać pęcherza przed wizytą u fizjoterapeuty, zapewni to lepszą diagnostykę.
2. Leczenie operacyjne. Zalecane w sytuacjach, w których WNTM jest bardzo zaawansowane. Lekarz może zaproponować operację. Obecnie złotym standardem w leczeniu operacyjnym wysiłkowego nietrzymania moczu jest wszczepienie beznapięciowej taśmy podtrzymującej cewkę (TOT, TVT), często także wykorzystuje się metodę Burcha. Wykonuje się je laparoskopowo. Warto jednak pamiętać, iż to ostateczność przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Jak inaczej leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu? Leki farmakologiczne nie są dobrą metodą radzenia sobie z WNTM. Mogą jedynie złagodzić dolegliwości. Przy schorzeniu takim jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, leczenie operacyjne i zachowawcze to najlepsze metody.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie czy zapobieganie?

WNTM to schorzenie, któremu można zapobiec – dbając o dietę, odpowiednio dobierając aktywność fizyczną, ale przede wszystkim ćwicząc mięśnie dna miednicy. To jeden z najlepszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia WNTM. Regularne treningi mogą uchronić Cię przed tym nieprzyjemnym schorzeniem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstym problemem, jednak nie sytuacją bez wyjścia. Koniecznie udaj się do swojego lekarza, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Sprawdź również artykuł na temat radzenia sobie z problemem naglącego nietrzymania moczu: https://www.poznajelly.pl/artykuly/36/jak-poradzic-sobie-z-problemem-naglacego-nietrzymania-moczu.

Średnia ocen naszego artykułu
5.0

Komentarze

Barbara

Dziękuję za szybkie i obrazowe przedstawienie problemu.

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?