Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem częstszym, niż może Ci się wydawać. Wiele osób zastanawia się, czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu – najlepiej bez konieczności konsultacji z lekarzem. Oczywiście znajdziemy kilka dobrych sposobów, które możemy stosować w domu na radzenie sobie z problemami z kontynencją. Jednak konsultacja z lekarzem jest zawsze bardzo istotna szczególnie przy tak złożonym  problemie, jakim jest nietrzymanie moczu. Domowe sposoby będą ponadto stanowiły uzupełnienie terapii polecanej przez lekarza czy innego specjalistę. Co więc może pomóc Ci przy problemach z NTM?

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu – jak przygotować się do wizyty u specjalisty?

Pamiętaj, aby nie diagnozować się samodzielnie. To z jakim rodzajem nietrzymania moczu się mierzysz powinien ocenić specjalista - urolog, ginekolog, fizjoterapeuta uroginekologiczny bądź urologiczny. Jednak zanim udasz się na wizytę możesz w warunkach domowych przez kilka dni poprzedzające wizytę u specjalisty obserwować swoje nawyki toaletowe. Jeśli wybierasz się do lekarza z powodu problemów z nietrzymaniem moczu, bez względu na jego rodzaj  odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:

  • Jak często oddaję mocz w ciągu dnia oraz w ciągu nocy?
  • Czy zdarza mi się ból podczas oddawania moczu? Jak często to się dzieje?
  • Czy zdarza mi się, że po oddaniu moczu mam wrażenie, że jeszcze coś zostało w pęcherzu?
  • Czy zdarzają mi się parcia naglące - nagła, silna potrzeba oddania moczu?
  • Czy mam częste infekcje układu moczowego?
  • Czy popuszczanie moczu pojawia się podczas kaszlu, kichania, podskoków, dźwigania, aktywności fizycznej?

Warto również w domu przygotować dziennik mikcji - przez 3 dni z rzędu, przy czym warto aby były to zarówno dni wolne jak i pracujące lub takie, w których masz dużo obowiązków - spisuj ilość wypijanych płynów, z godzinami ich spożycia oraz ilość i objętość (w ml) wydalonego moczu. Dodatkowo możesz również spisać ilość epizodów NTM. Takie przygotowanie w domu zdecydowanie pomoże Ci odbyć wizytę lekarską efektywniej i da lekarzowi szeroki obraz Twoich problemów.

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby zacznij od zmiany nawyków

Czy wiesz, że osoby z otyłością, ale także palące papierosy, nadużywające alkoholu i odżywiające się niezdrowo są bardziej narażone na nietrzymanie moczu? Dlatego właśnie leczenie zachowawcze, a zatem między innymi zmiana nawyków, to jeden z pierwszych punktów, które zaleca lekarz.

  • Masa ciała niższa o 5% może zmniejszyć nawet o 50% sytuacje, w których dochodzi do nietrzymania moczu.
  • Alkohol i papierosy, ale również kawa, napoje energetyzujące czy inne napoje zawierające kofeinę, mogą działać na pęcherz drażniąco - lepiej je ograniczyć.
  • Nałogowe palenie papierosów może powodować kaszel, co z kolei przyczynia się do nagłego zwiększania ciśnienia w jamie brzuszne i w konsekwencji większego obciążania mięśni dna miednicy, co może prowokować epizody nietrzymania moczu.
  • Niezdrowa dieta może być przyczyną wielu problemów, w tym otyłości, ale także częstszych zaparć. Te z kolei nadwyrężają mięśnie dna miednicy, co sprawia, że nietrzymanie moczu jest bardziej dokuczliwe.

Tylko kilka zmian nawyków może szybko pomóc Ci w zmniejszeniu ilości epizodów NTM. A to dopiero początek. Jakie inne domowe sposoby na nietrzymanie moczu mogą okazać się pomocne?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – popularne domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy musisz wiedzieć, gdzie znajdują się w Twoim ciele. Najlepiej zrobić to w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, gdzie specjalista poinstruuje Cię a także sprawdzi czy wykonujesz ćwiczenia dobrze. Jednak z czasem trening można przenieść do domu. Trening mięśni dna miednicy to jedna z najczęstszych metod leczenia nietrzymania moczu – prawdopodobnie lekarz, jak i fizjoterapeuta właśnie ten sposób Ci zaleci. Ćwiczenia będą dopasowane do Twojej aktualnej sprawności fizycznej, dlatego trening mięśni dna miednicy będzie dla Ciebie komfortowy.

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby to także trening pęcherza oraz zmiana nawyków toaletowych

Trening pęcherza jest metodą, którą poleca się głównie osobom z naglącym nietrzymaniem moczu. Przy tym rodzaju NTM występują bowiem parcia naglące, które powodują intensywną potrzebę szybkiego udania się do toalety, której może towarzyszyć wyciek moczu. Trening polega na dokładnym planowaniu wizyt w toalecie, by regularnie opróżniać pęcherz i zmniejszyć ryzyko pojawienia się wycieków i zmniejszyć liczbę parć naglących. Początkowo czas wizyt w toalecie wydłuża się co 15, 30 minut, tak aby dojść do przerw 2-3 h między mikcjami. To pozwoli na powrót do ich fizjologicznej liczby, ok 7-9 mikcji na dobę, przy podaży płynów ok 2,5 l. W połączeniu z lekami i ćwiczeniami mięśni dna miednicy, ta metoda może dać satysfakcjonujące efekty. Warto jednak skonsultować trening pęcherza jak i inne wymienione metody z lekarzem.

Pamiętaj również, że bardzo ważny jest sposób w jaki oddajesz mocz. Nie powinno się wypierać moczu, przyspieszać jego strumienia, chodzić do toalety “na zapas”, czy przepełniać pęcherz chodząc do toalety jedynie 2 czy 3 razy na dobę. Złe nawyki toaletowe mogą bowiem doprowadzić do powstawania infekcji, obciążać twoje dno miednicy, przez co zwiększać liczbę epizodów NTM.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu to także dbanie o siebie

Istnieją czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się epizodów nietrzymania moczu. To na przykład infekcja układu moczowego. Koniecznie poznaj domowe sposoby na infekcje pęcherza, a także na zapobieganie temu schorzeniu. Zdrowy pęcherz to większa szansa na uniknięcie NTM. Pamiętaj, że w unikaniu dyskomfortu związanego z nietrzymaniem moczu, ale także w zachowaniu higieny, pomogą Ci produkty  na nietrzymanie moczu. Wkładki czy bielizna chłonna Elly mogą pomóc Ci zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu i wilgoci, które często przeszkadzają w cieszeniu się codziennymi czynnościami.

NTM może okazać się schorzeniem, które da się wyleczyć. Pomoże Ci w tym lekarz, a także domowe metody, które wesprą terapię zaleconą przez specjalistę.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku