Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza moczowego – co to jest?

U zdrowego człowieka, w prawidłowych warunkach fizjologicznych, drogi moczowe są całkowicie jałowe. Nie znajdują się w nich żadne bakterie, wirusy czy grzyby. Niekiedy jednak, przez cewkę moczową dostają się do nich drobnoustroje, które mogą powodować zakażenie. Zapalenie pęcherza moczowego jest więc stanem, w którym w drogach moczowych namnażają się bakterie. Jest to bez wątpienia najczęściej występująca infekcja dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych znacznie częściej przytrafiają się kobietom, co ma bezpośredni związek z ich budową fizjologiczną. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, a dodatkowo zlokalizowana jest blisko pochwy i odbytu. Wszystko to sprawia, że bakterie mają znacznie krótszą drogę do pęcherza. Drobnoustroje i patogeny namnażają się wówczas w cewce moczowej, a następnie przenoszone są do pęcherza. Choć samo zapalenie pęcherza u kobiet czy u mężczyzn nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, nieleczone może doprowadzić do wielu powikłań.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Niepowikłane zapalenie pęcherza będące najczęstszą infekcją dróg moczowych, to problem, z którym niejednokrotnie zmierzy się każda kobieta. Warto jednak podkreślić, że u mężczyzn także może zostać zdiagnozowane zapalenie pęcherza. Przyczyny patologicznego stanu występującego u kobiet czy u mężczyzn mogą być natomiast zupełnie różne. Warto więc wiedzieć, co może wywołać zapalenie pęcherza.

Zapalenie pęcherza wywołuje najczęściej zakażenie drobnoustrojami. W zdecydowanej większości przypadków dochodzi do zakażenia pałeczkami okrężnicy, czyli bakteriami escherichia coli. Rzadziej mogą odpowiadać za zakażenie wirusy i grzyby. Wśród przyczyn zapalenia pęcherza możemy wymienić między innymi:

 • przenoszenie bakterii z odbytu do cewki moczowej,
 • przenoszenie bakterii do ujścia cewki moczowej podczas stosunku seksualnego,
 • przerost drożdżaków,
 • nieprawidłowa higiena intymna i nieodpowiedni sposób podmywania się,
 • noszenie nieodpowiedniej bielizny,
 • ciąża i menopauza,
 • przerost gruczołu krokowego,
 • antykoncepcja dopochwowa,
 • powikłania chorób, takich jak: zakażenie nerek, cukrzyca czy kamienie nerkowe.

Często występującą przypadłością jest także zapalenie pęcherza w ciąży, kiedy to wraz ze wzrostem dziecka dochodzi do poszerzenia moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. To ułatwia transport patogenów do pęcherza. Kobiety ciężarne mogą zmagać się także z bezobjawowym zapaleniem pęcherza, które może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu. To właśnie dlatego, każda kobieta spodziewająca się dziecka musi poddawać się regularnym badaniom moczu i być pod stałą kontrolą lekarza.

Wspomnieliśmy jednak, że zapalenie pęcherza moczowego może dotyczyć także mężczyzn. U nich natomiast ryzyko infekcji wzrasta wraz z wiekiem, gdy dochodzi do powiększenia prostaty, która uciska cewkę moczową i utrudnia przepływ moczu. Ten, będący doskonałą pożywką dla bakterii, gdy zalega w pęcherzu moczowym stwarza genialne warunki do rozwoju patogenów.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Bezobjawowe zapalenie pęcherza może mieć niebezpieczne konsekwencje. Najczęściej jednak infekcje pęcherza moczowego dają o sobie wyraźnie znać. Jakie symptomy powinny zapalić nam czerwoną lampkę?

Wśród objawów zapalenia pęcherza moczowego możemy zauważyć między innymi:

 • ból i dyskomfort podczas oddawania moczu,
 • ciągłe uczucie parcia na pęcherz,
 • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
 • ból w dolnej części brzucha,
 • pieczenie podczas mikcji,
 • mętny mocz o zmienionym zapachu,
 • krwiomocz.

Wiele kobiet zmagających się z nawracającymi infekcjami układu moczowego, niekiedy typowe zapalenie pęcherza może pomylić z zapaleniem pochwy. Jak odróżnić zapalenie pęcherza od zapalenia pochwy? Warto pamiętać, że przy infekcjach pochwy typowymi symptomami są przede wszystkim nieprzyjemne upławy oraz świąd i podrażnienie okolic intymnych. W przypadku problemów z pęcherzem odczuwalny będzie natomiast ból podczas mikcji i ciągłe uczucie konieczności oddania moczu.

Parcie na pęcherz – co pomaga?

Jednym z objawów infekcji pęcherza moczowego jest parcie na pęcherz. Jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości, takie jak wysoka gorączka, krwiomocz czy dreszcze, pacjent może spróbować zminimalizować dyskomfort domowymi sposobami. Pamiętajmy jednak, że w przypadku infekcji pęcherza samodiagnoza nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, który w razie konieczności będzie mógł zlecić szereg koniecznych badań. Warto więc przestrzegać zaleceń lekarza, by jak najszybciej uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością. A w jaki sposób możemy sami spróbować podnieść komfort codzienności podczas zapalenia pęcherza?

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią higienę i nawodnienie organizmu. Zrezygnujmy z bielizny wykonanej ze sztucznych i syntetycznych materiałów, na rzecz oddychającej bawełny. Warto też unikać ciasnych, opinających ubrań w dolnej części tułowia. Do codziennej diety możemy włączyć zioła działające moczopędnie i odkażająco. W tej roli świetnie poradzi sobie na przykład pokrzywa, kora dębu, nagietek czy skrzyp polny. Wielu osobom ulgę mogą przynieść także nasiadówki. Tutaj najlepiej postawić na mieszanki o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym. W walce z infekcją pęcherza kluczowa będzie także odpowiednia dieta. W tę, warto włączyć przede wszystkim duże ilości żurawiny, która działa moczopędnie i wspomoże nasz organizm w usuwaniu bakterii z pęcherza moczowego. Niekiedy trzeba będzie zadbać także o prawidłowy mikrobiom jelit i pochwy, czyli włączyć odpowiednie probiotyki, aby zmniejszyć ryzyko zapaleń.

Parcie na pęcherz na tle nerwowym

Uczucie nieustannego parcia na pęcherz nie zawsze musi być związane z infekcjami układu moczowego. Parcie na mocz bardzo często jest także objawem charakterystycznym dla schorzeń o podłożu nerwowym i jednym z objawów świadczących o zespole nadreaktywnego pęcherza. Zaburzenia neurologiczne nerwów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego mogą dawać sygnały, które możemy mylnie utożsamiać z infekcjami pęcherza. Jeśli towarzyszy im jednak mimowolne oddawanie moczu, może mieć to związek z tzw. nerwicą pęcherza. Warto mieć więc na uwadze, że parcie na pęcherz pojawia się często także w sytuacjach stresowych. W takim przypadku często dochodzi do zmniejszenia objętości pęcherza i usztywnienia jego ścian, dlatego dobrym rozwiązaniem wspomagającym leczenie będzie fizjoterapia. Techniki terapii manualnej, jak i ćwiczenia relaksacyjne stanowią istotny element w zmaganiu się z tą dolegliwością.

Jak długo trwa zapalenie pęcherza i jak się je leczy?

Leczenie zapalenia pęcherza może trwać od kilku do nawet 10 dni. Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona przede wszystkim od stopnia nasilenia infekcji czy wdrożonego rodzaju leczenia. U podstaw leży natomiast szybkie postawienie diagnozy i w razie konieczności – wdrożenie odpowiedniej terapii. O tym zawsze decyduje jednak lekarz, który diagnozę poprzedzi dokładnym wywiadem medycznym oraz koniecznymi badaniami. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, chory może zauważyć widoczną poprawę nawet po jednym czy dwóch dniach. W przypadku nawracających infekcji należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę i zadbać o dokładne zebranie próbki moczu, aby nie była zanieszczyczona. Warto ją uzupełnić także o posiew z cewki moczowej i szyjki macicy.

Jeśli więc zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego, nie warto czekać aż ewentualna infekcja rozwinie się. Należy w takiej sytuacji bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku