Zapalenie pęcherza w ciąży: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Kobieta w ciąży leżąca w łóżku, która cierpi na zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży może nie wydawać Ci się dużym problemem. Przecież przeszłaś przez niejedną infekcję w przeszłości, którą szybko zwalczyłaś. Infekcja dróg moczowych w ciąży to jednak coś zupełnie innego. Może okazać się niebezpieczna dla Ciebie i dla dziecka. Zakażenie układu moczowego w ciąży jest  niezwykle częstą przypadłością. Skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Dlaczego jest tak niepożądana w trakcie tych dziewięciu miesięcy?

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy

Zapalenie pęcherza w ciąży – w 1. trymestrze i każdym innym – wygląda bardzo podobnie i powinnaś rozpoznać je bez żadnych problemów. Pamiętaj, że tutaj szybka reakcja jest istotna, gdyż infekcja pęcherza w ciąży może być niebezpieczna dla Ciebie i dziecka. Typowe objawy to:

● częste oddawanie moczu, również w nocy,
● wyczuwalne parcie na pęcherz nawet wtedy, gdy chwilę temu oddałaś mocz,
● ból w okolicy brzucha, podbrzusza oraz ból podczas mikcji,
● pieczenie cewki moczowej,
● oddawanie niewielkich ilości moczu,
● popuszczanie moczu – w ciąży jest to uciążliwe tym bardziej, iż może prowadzić do kolejnych infekcji oraz podrażnień okolic intymnych.

Jeśli zauważysz któryś z nich, prawdopodobnie cierpisz na zakażenie układu moczowego w ciąży. Nie obawiaj się jednak i jak najszybciej udaj się do swojego lekarza. Do mniej typowych objawów, które świadczą o zaostrzeniu się infekcji, należy gorączka, nudności, dreszcze, wymioty, a nawet ból nerek, który może świadczyć o odmiedniczkowym zapaleniu nerek. W takiej sytuacji zrezygnuj z domowych sposobów leczenia. Musisz skonsultować się z lekarzem. Sprawdź również artykuł na temat zapobiegania inkontynencji w ciąży: https://www.poznajelly.pl/artykuly/33/jak-zapobiec-inkontynencji-w-ciazy.

Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – przyczyny

Zapalenie dróg moczowych w ciąży jest niestety bardzo częstym schorzeniem, które spowodowane jest działaniem bakterii jelitowych, takich jak Escherichia coli oraz gronkowiec. Bakterie bardzo łatwo znajdują się w okolicach cewki, ze względu na budowę ciała kobiety. Cewka jest krótka i umieszczona bardzo blisko wejścia do pochwy i odbytu, co ułatwia drobnoustrojom dostanie się do układu moczowego. U kobiet w ciąży jest to tym łatwiejsze, iż hormony wpływają na rozszerzenie się moczowodów i cewki, co pozwala na szybkie przedostanie się bakterii do organizmu. Niemałe znaczenie ma tu również silny nacisk powiększającej się macicy na pęcherz oraz moczowody. Ciągły ucisk zmniejsza przepływ moczu, a to z kolei powoduje zaleganie resztek moczu w pęcherzu i w efekcie namnażanie się bakterii w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego też zapalenie pęcherza w ciąży w 1. trymestrze jest teoretycznie rzadsze, niż w 2. i 3. trymestrze. Teoretycznie, gdyż zapalenie pęcherza w ciąży uznawane jest przez niektóre kobiety za pierwszy objaw, który świadczy o zapłodnieniu. Dlaczego? Nagła zmiana poziomu hormonów i ogromne osłabienie organizmu powodują większą podatność na wszelkiego rodzaju infekcje. W tym także na zapalenie pęcherza w ciąży. W 1. trymestrze może ono pojawić się zatem na samym początku ciąży – w pierwszych tygodniach.

Na wystąpienie schorzenia, jakim jest infekcja dróg moczowych w ciąży, wpływ ma również ogólny stan zdrowia. Obniżona odporność znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Dodatkowo infekcja występuje częściej u kobiet, które cierpią na cukrzycę ciążową bądź też borykają się z kamieniami nerkowymi. Również częste współżycie może być czynnikiem powodującym zapalenie pęcherza w ciąży. Infekcje mogą być spowodowane także nietrzymaniem moczu w ciąży. Jeśli nie korzystasz z wkładek urologicznych, okolice intymne i cewka są narażone na wilgoć, która zapewnia doskonałe warunki do namnażania się drobnoustrojów, będących przyczyną infekcji układu moczowego. Koniecznie dbaj zatem o higienę miejsc intymnych – zwłaszcza przy nietrzymaniu moczu.

Co na zapalenie pęcherza w ciąży?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, co na zapalenie pęcherza w ciąży może zaproponować Ci lekarz. Przede wszystkim musisz udać się do niego w celu zdiagnozowania problemu. Leczenie się domowymi metodami warto zostawić na inne okoliczności. Lekarz wykona posiew i badanie ogólne moczu, by określić, jaki rodzaj bakterii znajduje się w układzie moczowym i odpowiada za infekcję. Dzięki temu możliwe jest skuteczne dobranie grupy antybiotyków, które pozwolą Ci szybko stanąć na nogi. Jest to istotne także ze względu na fakt, iż nie wszystkie antybiotyki są zalecane do przyjmowania w ciąży. Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. Oprócz antybiotyków możesz stosować także domowe metody, jednak nigdy nie zastąpią one leczenia farmakologicznego. Na zapalenie pęcherza w ciąży poleca się picie dużej ilości wody i herbaty bądź soku z żurawiny, ogrzewanie nerek, regularne podmywanie miejsc intymnych czy też wykonywanie nasiadówek z rumianku lub kory dębu.

Dlaczego zapalenie pęcherza w ciąży jest niebezpieczne?

Wspomnieliśmy już, że zapalenie pęcherza w ciąży, jeśli jest nieleczone, może doprowadzić do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek, które jest ciężką chorobą układu moczowego i może prowadzić do niewydolności nerek. Oczywiście zakażenie układu moczowego w ciąży jest również niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Każde leczenie farmakologiczne może wpłynąć na stan dziecka. Dodatkowo w pierwszym trymestrze ta infekcja może być przyczyną poronienia, zaś w trzecim trymestrze może spowodować przedwczesny poród.

Nigdy nie bagatelizuj infekcji podczas ciąży. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, od razu udaj się do lekarza po pomoc, by jak najszybciej pozbyć się drobnoustrojów z organizmu i dalej cieszyć się spokojnym oczekiwaniem na poród.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.