Dolegliwości 3 trymestru ciąży - nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu przeważnie kojarzy się z przypadłością osób starszych. Zupełnie błędnie! To problem, który nie musi być powiązany z wiekiem. Jest on częsty chociażby u kobiet w ciąży. I to nie bez powodu – parcie na pęcherz w ciąży zwiększa się z czasem, a w trzecim trymestrze może być już nie do zniesienia. Jeśli dziecko uciska na pęcherz, wiesz, że możesz mieć niewiele czasu na dobiegnięcie do toalety. Co jeszcze jest przyczyną nietrzymania moczu w trzecim trymestrze ciąży?

Parcie na pęcherz w ciąży – 3 trymestr 

Częste oddawanie moczu pod koniec ciąży dotyczy właściwie wszystkich kobiet, które powoli zbliżają do rozwiązania. Parcie na pęcherz spowodowane jest bowiem zwiększającą się macicą, a także większą aktywnością dziecka. Zarówno macica, jak i dziecko, znacząco uciskają pęcherz, który ma coraz mniej miejsca, a taką samą bądź nawet większą ilość moczu co zwykle. To powoduje, że musisz udawać się do toalety częściej, czasem nawet w niedługich odstępach czasu. Jak często pojawia się parcie na pęcherz w ciąży? Od kiedy może zacząć cię męczyć? Zwiększone parcie pojawia się już na początku ciąży. Ze względu na podniesiony poziom progesteronu dochodzi do poszerzenia moczowodów i zwolnienia ich perystaltyki. Objętość moczu staje się większa, a częste wizyty w toalecie mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży, jakich doświadczysz. Nie ma w tym nic dziwnego – parcie na pęcherz w ciąży nie powinno cię martwić. Co jednak gdy zamiast parcia pojawia się nietrzymanie moczu?

parcie na pęcherz w ciąży 3 trymestr

Parcie na pęcherz w ciąży a nietrzymanie moczu

Częste oddawanie moczu w 9 miesiącu ciąży jest bardzo powszechne. Ucisk macicy i dziecka na pęcherz może dawać ci się we znaki. Niestety z tego powodu wiele kobiet w ciąży doświadcza także nietrzymania moczu. Czy powinno cię ono martwić? Z całą pewnością nie. To naturalna przypadłość, która dotyczy nawet połowy kobiet oczekujących dziecka. Może pojawić się już na początku ciąży, jednak jest najczęstsze właśnie w trzecim trymestrze. Im bliżej rozwiązania, tym większe prawdopodobieństwo niekontrolowanych wycieków moczu w trakcie dnia czy w nocy. Czym jest to spowodowane? Za trzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla. To one podtrzymują cewkę zwieracza i umożliwiają rozluźnianie jej bądź zaciskanie. W trzecim trymestrze, gdy twoje ciało powoli przygotowuje się do porodu, uwalnia nie tylko progesteron, ale i relaksynę. Oba te hormony odpowiedzialne są między innymi za rozluźnienie mięśni, które ma pomóc w akcji porodowej. Chociaż ma to wiele zalet, niestety wiąże się także z kilkoma mankamentami – w tym właśnie z nietrzymaniem moczu spowodowanym osłabieniem mięśni dna miednicy. Może ono objawiać się popuszczaniem niewielkich ilości moczu na przykład podczas śmiania się czy kichania – to właśnie wtedy zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, jak przy parciu na pęcherz. Dlatego, aby utrzymać większą kontrolę nad oddawaniem moczu, koniecznie ćwicz mięśnie Kegla przez całą ciążę. Okaże się to pomocne również podczas porodu.

Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe? 

Nietrzymanie moczu w ciąży może okazać się problematyczne i wstydliwe. Istnieje jednak niewielka szansa, byś mogła pomylić mocz z wodami płodowymi. Dlaczego?

  • Nietrzymanie moczu w ciąży zwykle występuje w stopniu kropelkowym bądź lekkim. Oznacza to, że w czasie czterech godzin na dobę gubisz maksymalnie 100 mililitrów moczu. Nie jest to ilość wydalana jednorazowo. Objętość wód płodowych jest znacznie większa. Wody wypuszczone strumieniem są trudne do przegapienia.
  • Jeśli dochodzi do nieszczelności pęcherza płodowego, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Wtedy wody płodowe mogą wyciekać z ciebie podobnie jak mocz. Wody możesz jednak odróżnić od moczu za pomocą węchu i wzroku. Mocz jest żółty bądź żółtawy (w zależności od pory dnia) i pachnie amoniakiem. Wody również mogą, choć nie muszą, przybrać kolor żółty. Ich zapach jest jednak słodki, niektórym przypomina woń ryby. Z pewnością nie pomylisz go z zapachem moczu.

Jeśli zauważyłaś, że w trzecim trymestrze popuszczasz mocz w sposób niekontrolowany, korzystaj z wkładek chłonnych, które ochronią skórę i miejsca intymne przed bezpośrednim kontaktem z wilgocią i moczem. Wkładki pomogą ci także lepiej kontrolować ilości wyciekającego moczu, byś mogła z łatwością odróżnić go od wód płodowych.
 
Zwiększone parcie czy nawet nietrzymanie moczu w trzecim trymestrze nie świadczy, że będziesz borykać się z tą przypadłością także po porodzie. Pamiętaj jednak o tym, by wzmacniać mięśnie dna miednicy przed i po rozwiązaniu. Skonsultuj się także z urofizjoterapeutą, który pomoże ci w dobraniu odpowiednich ćwiczeń. 

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.