Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Mdłości w ciąży

Pojawiają się na samym początku ciąży. Dotyczą nawet 80 proc. kobiet ciężarnych. Zazwyczaj nie świadczą o niepokojących procesach zachodzących w ciele kobiety, ale znacznie pogarszają jej samopoczucie. Mdłości w ciąży – bo o nich mowa – to powszechne zjawisko o podłożu hormonalnym i psychosomatycznym. Podpowiadamy, co na mdłości w ciąży pomaga i jak radzić sobie z nudnościami domowymi sposobami.

Mdłości w ciąży – przyczyny

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej mają ogromny wpływ na wiele aspektów. Zmienia się jej samopoczucie, pojawia się zmęczenie w ciąży, zmienia się wygląd. Kobieta zmaga się z hormonalną burzą, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i zmniejszyć komfort życia. Te same zmiany hormonalne wpływają także na pojawienie się mdłości w ciąży. 

Mdłości u kobiet ciężarnych spowodowane są rosnącym stężeniem w organizmie hormonu ciążowego, tzw. gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Hormon ten produkowany jest już kilka dni po zapłodnieniu i warunkuje prawidłowy rozwój ciąży. Ciężarnym daje się jednak we znaki – spowalnia pracę układu trawiennego, zwiększa wyczulenie przyszłej mamy na zapachy. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy za gorszym samopoczuciem może stać także stres i emocje spowodowane nowym etapem w życiu, na co reakcją obronną organizmu mogą być mdłości w ciąży bez wymiotów. 

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Ciąża jest to wyjątkowy czas, który każda z nas przechodzi jednak na swój indywidualny sposób. Pierwsze objawy ciąży u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej. Według szacunków specjalistów ginekologii i położnictwa, od 50 do 80 proc. kobiet ciężarnych cierpi jednak na mdłości w ciąży. U jednych mogą one przybrać bardzo łagodną postać, u innych prowadzić nawet do odwodnienia. Mdłości w ciąży pojawiają się zazwyczaj na samym początku, czyli w 1 trymestrze ciąży. U większości kobiet pierwsze nudności występują pomiędzy 4. a 7. tygodniem ciąży. 

Ile trwają mdłości w ciąży?

Wiemy już, że mdłości w ciąży rozpoczynają się w okresie, gdy hormon ciążowy intensywnie wzrasta. Znacznie utrudniają kobiecie codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na jej samopoczucie. A kiedy możemy spodziewać się ustąpienia dolegliwości? 

Warto wiedzieć, że jest to kwestia bardzo indywidualna. U jednych kobiet dolegliwości te mogą ustąpić po pierwszym trymestrze, a u innych trwać całą ciążę. Co więcej – emocje i stres związany z oczekiwaniem na urodzenie maleństwa może również przełożyć się na wystąpienie nudności i przedłużyć je nawet do 9. miesiąca ciąży. Niektóre kobiety ciężarne z kolei w ogóle nie doświadczają problemu mdłości. Ich brak nie świadczy jednak o niczym złym! Choć bardzo popularne jest stwierdzenie dotyczące porannych mdłości, tak naprawdę nie jest to żadna reguła. Nudności mogą pojawiać się sporadycznie, tylko rano, wieczorem lub kilka razy dziennie. 

W większości przypadków mdłości w ciąży bez wymiotów nie są niebezpieczne. Wyjątek stanowią jednak sytuacje, gdy mamy do czynienia z tzw. niepowściągliwymi wymiotami kobiet ciężarnych, które mogą już prowadzić do poważnych powikłań. Silne wymioty mogą przyczynić się do znacznego spadku wagi, a także odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W takich sytuacjach konieczna będzie już hospitalizacja kobiety. 

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Każda kobieta, która doświadczy tych nieprzyjemnych dolegliwości, zastanawia się, co na mdłości w ciąży może pomóc. Dostępne w aptekach leki przeciwwymiotne nie są przeznaczone dla kobiet spodziewających się dziecka. Najczęściej więc przyszłym mamom pozostają domowe sposoby na mdłości w ciąży. Zatem, co na nudności w ciąży stosować, by podnieść komfort życia? Jakie są sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży?

  • pij dużo wody 

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga ona przebieg przemian biochemicznych w organizmie i zapobiega odwodnieniu, do którego mogą doprowadzić częste wymioty w ciąży. Dla złagodzenia ciążowych nudności, możesz dodać do wody kilka plasterków imbiru. Ma on korzystny wpływ na funkcjonowanie żołądka i przewodu pokarmowego, co może pomóc zminimalizować poranne mdłości. 

  • zjedz przekąskę przed wstaniem z łóżka

Po przebudzeniu, zanim rozpoczniesz swój dzień – jeszcze w łóżku zafunduj sobie odrobinę luksusu i przegryź drobną przekąskę. W tej roli świetnie sprawdzą się biszkopty, krakersy czy herbatniki. Pamiętaj jednak, że przekąska nie zastępuje śniadania! 

  • przestrzegaj zasad zdrowej diety 

Dieta w ciąży ma ogromne znaczenie nie tylko dla samopoczucia matki, ale wpływa także na rozwój maluszka. Ciężarnym zaleca się jedzenie mniejszych, ale częstszych posiłków. Optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie około 5-6 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. A co jeść przy mdłościach w ciąży? Unikaj potraw tłustych, ostrych i smażonych. Zrezygnuj z pokarmów przetworzonych, które mogłyby podrażnić żołądek. Dieta w ciąży powinna być lekkostrawna, wysokobiałkowa, bogata w owoce i warzywa oraz chude mięso. Warto zwracać uwagę także na indeks glikemiczny potraw. Istnieją przesłanki, jakoby kobiety cierpiące na zaburzenia gospodarki cukrowej miały tendencję do odczuwania intensywniejszych mdłości. 

  • unikaj mocnych i intensywnych zapachów

Kobiety w ciąży są niezwykle wrażliwe na zapachy. Intensywne aromaty mogą zwiększyć mdłości i znacznie pogorszyć samopoczucie. Zrezygnuj więc z odświeżaczy powietrza, kadzideł i ciężkich perfum. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywasz. 

  • uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo wskazana pod warunkiem, że nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne. Wiele kobiet czuje ulgę i złagodzenie nudności po spacerowaniu na świeżym powietrzu czy relaksujących ćwiczeniach oddechowych. Wg WHO kobieta w okresie okołoporodowym powinna ćwiczyć ok 150 minut w ciągu tygodnia, nie wliczając w to spacerów. Zanim jednak zaczniemy ćwiczyć, warto skonsultować się z lekarzem. 

  • postaraj się zredukować stres

Ciąża to czas, w którym powinnaś dopieścić samą siebie. Wygospodaruj czas na robienie tego, co lubisz. Posłuchaj odprężającej muzyki, skup się na czytanej książce. Niektórym ciężarnym w poszukiwaniu spokoju pomaga medytacja czy joga, a przede wszystkim odpoczynek. 

Co na mdłości w ciąży – doraźne sposoby na mdłości poza domem

Ciążowe nudności to przypadłość, która zwykle pojawia się nagle i niespodziewanie. Może dopaść nas w każdej chwili, także wtedy, gdy przebywamy poza domem. Co pomaga na mdłości w ciąży? Przede wszystkim pamiętaj, by nie wychodzić z domu przed zjedzeniem głównych posiłków. Miej przy sobie zawsze butelkę wody oraz przekąski. Dla ciężarnych borykających się z nudnościami, świetnie sprawdzą się herbatniki czy sucharki, ale także suszone owoce czy migdały. Te ostatnie bogate są w mikroelementy i witaminę B6, która łagodzi nudności i odruchy wymiotne.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy