Skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Zmęczenie w ciąży

Organizm kobiety w ciąży pracuje na podwyższonych obrotach. Musi poradzić sobie z szeregiem zmian, jakie niesie za sobą rozwijający się pod sercem płód. Zmęczenie w ciąży, permanentne osłabienie i brak siły w ciąży to naturalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Odczuwa go wiele kobiet. Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży i podnieść komfort codzienności? Kiedy osłabienie może być oznaką poważniejszych schorzeń?

Ciąża, czyli jak to się zaczyna?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Bardzo wymagający, będący ogromnym wyzwaniem dla kobiecego organizmu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i zupełnie inaczej będzie przechodzić czas oczekiwania na maluszka. Niektóre kobiety cieszą się doskonałym samopoczuciem i świetnym zdrowiem przez 9 miesięcy, inne znacznie trudniej przechodzą przez pierwszy trymestr. Wiele przyszłych mam musi jednak stawić czoła zachodzącym zmianom w ich organizmie, które znacznie zmniejszają komfort codzienności. Zmęczenie w ciąży, brak sił, nadmierna senność w ciąży – to naturalne objawy ciąży, które są także odpowiedzią naszego organizmu na nowe wyzwanie. W końcu od tej pory jest on domem dla rozwijającego się płodu. Następstwem tego jest także zmiana zapotrzebowania naszego organizmu na witaminy i mikroelementy. Warto jednak pamiętać, że samopoczucie mamy nie pozostaje tutaj bez znaczenia dla maluszka. Ogólna kondycja kobiety i jej zdrowie, w dużej mierze determinuje to, jak będzie rozwijał się dzidziuś. 

Zmęczenie w ciąży – trymestr po trymestrze

Burza hormonów, poranne mdłości, problemy ze snem – to początek ciąży, który z własnego doświadczenia zna wiele kobiet. W tym czasie ma miejsce znaczny wzrost stężenia progesteronu, który powoduje senność w ciąży i zmęczenie w ciąży. 1 trymestr daje się wielu kobietom we znaki. To właśnie wtedy organizm musi odnaleźć się w nowej, dotychczas nieznanej sytuacji. Możemy zaobserwować wówczas także spadek ciśnienia tętniczego, który także spowodowany jest wyższym stężeniem progesteronu. Hormon ten wpływa na hamowanie kurczliwości mięśni gładkich, co powoduje zmniejszenie napięcia naczyń i w ten sposób zwiększa ich podatność na rozciąganie. Bardzo często winowajcą zmęczenia jest także anemia wynikająca z niedoborów żelaza czy niższy poziom glukozy we krwi. Choć w większości przypadków, w kolejnych miesiącach ciąży, kobiety mogą zauważyć znaczny przypływ energii i ustąpienie ciążowych dolegliwości, niektórym kobietom towarzyszą one znacznie dłużej. 

Najcześciej w drugim trymestrze samopoczucie kobiet jest najlepsze, z racji większej objętości krwi krążącej, a w niej większej ilości tlenu, więc to dobry czas, aby rozpocząć regularną aktywność fizyczną, która będzie zapobiegać spadkom energii. Zmęczenie w ciąży w tym czasie nie musi być objawem poważniejszych schorzeń. Jeśli jednak brak siły w ciąży nie ustępuje wraz z kolejnymi miesiącami, a zmęczenie znacznie obniża jakość życia, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania Z kolei osłabienie w ciąży w 3 trymestrze to naturalna kolej rzeczy. Zmiany fizjologiczne i powiększający się brzuszek, a do tego stres związany z nadchodzącym porodem sprawia, że kobieta znacznie szybciej się męczy, ma problemy z oddychaniem i potrzebuje więcej czasu na zregenerowanie. 

Brak siły w ciąży – jak sobie z tym radzić?

Kobiety w ciąży powinny zostać otoczone – ale i otoczyć same siebie – najwyższą opieką. Warto dać sobie przyzwolenie na dokładnie tyle odpoczynku, ile potrzebuje nasz organizm. Jeśli doskwiera Ci brak energii w ciąży, wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała. Zadbaj o zdrowy i higieniczny sen. Postaraj się kłaść do łóżka o tej samej porze, przed snem przewietrz sypialnię i ułóż się w komfortowej pozycji. W przypadku kobiet ciężarnych, za najwygodniejszą i najbezpieczniejszą często uznaje się spanie na lewym boku, które zapewnia optymalne krążenie krwi, ale warto zmieniać pozycje, aby równomiernie obciążać ciało. 

W ciągu dnia pozwalaj sobie na drzemki. To, co niezwykle ważne w przypadku kobiet w ciąży, to także odpowiednio zbilansowana dieta. Ta powinna być bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Szczególnie ważne są tutaj żelazo, magnez i wapń. Niekiedy może okazać się konieczna ich suplementacja, jednak pamiętajmy, że decyzję o przyjmowaniu jakichkolwiek środków powinien podjąć lekarz. Antidotum na zmęczenie w ciąży może okazać się także umiarkowana aktywność fizyczna, która nie tylko podniesie ogólną sprawność fizyczną i wydolność oddechową, ale także przygotuje Cię do porodu. Co więcej – ruch genialnie wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. 

Brak energii w ciąży – kiedy warto udać się do lekarza?

Permanentne zmęczenie i kompletny brak sił. Osłabienie, które wraca każdego dnia. Znużenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i staje się przytłaczające. To wszystko może odebrać przyszłej mamie radość z czasu, w którym oczekuje ona swojego dziecka. Co jednak najważniejsze – może także niekorzystnie wpłynąć na rozwój i zdrowie maluszka. Choć brak energii w ciąży najczęściej pojawia się w I trymestrze, po czym nieco odpuszcza przyszłej mamie, w niektórych przypadkach może towarzyszyć kobiecie dłużej. 

Jeśli przyszła mama dodatkowo obserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy, wszystko to warto skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać o tym, że choć zmęczenie w ciąży jest naturalnym objawem zachodzących w organizmie kobiety zmian, może mieć także podłoże chorobowe. Często towarzyszy problemom z tarczycą, anemii czy cukrzycy ciążowej. Może zwiastować także infekcję rozwijającą się w organizmie kobiety. Mając na uwadze fakt, że ciąża to czas, w którym dbamy już nie tylko o siebie, ale i o maluszka przygotowującego się do przyjścia na świat, warto trzymać rękę na pulsie i nie zwlekać z profilaktycznymi badaniami i lekarskimi wizytami.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy