Skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Zmęczenie w ciąży

Organizm kobiety w ciąży pracuje na podwyższonych obrotach. Musi poradzić sobie z szeregiem zmian, jakie niesie za sobą rozwijający się pod sercem płód. Zmęczenie w ciąży, permanentne osłabienie i brak siły w ciąży to naturalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Odczuwa go wiele kobiet. Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży i podnieść komfort codzienności? Kiedy osłabienie może być oznaką poważniejszych schorzeń?

Ciąża, czyli jak to się zaczyna?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Bardzo wymagający, będący ogromnym wyzwaniem dla kobiecego organizmu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i zupełnie inaczej będzie przechodzić czas oczekiwania na maluszka. Niektóre kobiety cieszą się doskonałym samopoczuciem i świetnym zdrowiem przez 9 miesięcy, inne znacznie trudniej przechodzą przez pierwszy trymestr. Wiele przyszłych mam musi jednak stawić czoła zachodzącym zmianom w ich organizmie, które znacznie zmniejszają komfort codzienności. Zmęczenie w ciąży, brak sił, nadmierna senność w ciąży – to naturalne objawy ciąży, które są także odpowiedzią naszego organizmu na nowe wyzwanie. W końcu od tej pory jest on domem dla rozwijającego się płodu. Następstwem tego jest także zmiana zapotrzebowania naszego organizmu na witaminy i mikroelementy. Warto jednak pamiętać, że samopoczucie mamy nie pozostaje tutaj bez znaczenia dla maluszka. Ogólna kondycja kobiety i jej zdrowie, w dużej mierze determinuje to, jak będzie rozwijał się dzidziuś. 

Zmęczenie w ciąży – trymestr po trymestrze

Burza hormonów, poranne mdłości, problemy ze snem – to początek ciąży, który z własnego doświadczenia zna wiele kobiet. W tym czasie ma miejsce znaczny wzrost stężenia progesteronu, który powoduje senność w ciąży i zmęczenie w ciąży. 1 trymestr daje się wielu kobietom we znaki. To właśnie wtedy organizm musi odnaleźć się w nowej, dotychczas nieznanej sytuacji. Możemy zaobserwować wówczas także spadek ciśnienia tętniczego, który także spowodowany jest wyższym stężeniem progesteronu. Hormon ten wpływa na hamowanie kurczliwości mięśni gładkich, co powoduje zmniejszenie napięcia naczyń i w ten sposób zwiększa ich podatność na rozciąganie. Bardzo często winowajcą zmęczenia jest także anemia wynikająca z niedoborów żelaza czy niższy poziom glukozy we krwi. Choć w większości przypadków, w kolejnych miesiącach ciąży, kobiety mogą zauważyć znaczny przypływ energii i ustąpienie ciążowych dolegliwości, niektórym kobietom towarzyszą one znacznie dłużej. 

Najcześciej w drugim trymestrze samopoczucie kobiet jest najlepsze, z racji większej objętości krwi krążącej, a w niej większej ilości tlenu, więc to dobry czas, aby rozpocząć regularną aktywność fizyczną, która będzie zapobiegać spadkom energii. Zmęczenie w ciąży w tym czasie nie musi być objawem poważniejszych schorzeń. Jeśli jednak brak siły w ciąży nie ustępuje wraz z kolejnymi miesiącami, a zmęczenie znacznie obniża jakość życia, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania Z kolei osłabienie w ciąży w 3 trymestrze to naturalna kolej rzeczy. Zmiany fizjologiczne i powiększający się brzuszek, a do tego stres związany z nadchodzącym porodem sprawia, że kobieta znacznie szybciej się męczy, ma problemy z oddychaniem i potrzebuje więcej czasu na zregenerowanie. 

Brak siły w ciąży – jak sobie z tym radzić?

Kobiety w ciąży powinny zostać otoczone – ale i otoczyć same siebie – najwyższą opieką. Warto dać sobie przyzwolenie na dokładnie tyle odpoczynku, ile potrzebuje nasz organizm. Jeśli doskwiera Ci brak energii w ciąży, wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała. Zadbaj o zdrowy i higieniczny sen. Postaraj się kłaść do łóżka o tej samej porze, przed snem przewietrz sypialnię i ułóż się w komfortowej pozycji. W przypadku kobiet ciężarnych, za najwygodniejszą i najbezpieczniejszą często uznaje się spanie na lewym boku, które zapewnia optymalne krążenie krwi, ale warto zmieniać pozycje, aby równomiernie obciążać ciało. 

W ciągu dnia pozwalaj sobie na drzemki. To, co niezwykle ważne w przypadku kobiet w ciąży, to także odpowiednio zbilansowana dieta. Ta powinna być bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Szczególnie ważne są tutaj żelazo, magnez i wapń. Niekiedy może okazać się konieczna ich suplementacja, jednak pamiętajmy, że decyzję o przyjmowaniu jakichkolwiek środków powinien podjąć lekarz. Antidotum na zmęczenie w ciąży może okazać się także umiarkowana aktywność fizyczna, która nie tylko podniesie ogólną sprawność fizyczną i wydolność oddechową, ale także przygotuje Cię do porodu. Co więcej – ruch genialnie wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. 

Brak energii w ciąży – kiedy warto udać się do lekarza?

Permanentne zmęczenie i kompletny brak sił. Osłabienie, które wraca każdego dnia. Znużenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i staje się przytłaczające. To wszystko może odebrać przyszłej mamie radość z czasu, w którym oczekuje ona swojego dziecka. Co jednak najważniejsze – może także niekorzystnie wpłynąć na rozwój i zdrowie maluszka. Choć brak energii w ciąży najczęściej pojawia się w I trymestrze, po czym nieco odpuszcza przyszłej mamie, w niektórych przypadkach może towarzyszyć kobiecie dłużej. 

Jeśli przyszła mama dodatkowo obserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy, wszystko to warto skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać o tym, że choć zmęczenie w ciąży jest naturalnym objawem zachodzących w organizmie kobiety zmian, może mieć także podłoże chorobowe. Często towarzyszy problemom z tarczycą, anemii czy cukrzycy ciążowej. Może zwiastować także infekcję rozwijającą się w organizmie kobiety. Mając na uwadze fakt, że ciąża to czas, w którym dbamy już nie tylko o siebie, ale i o maluszka przygotowującego się do przyjścia na świat, warto trzymać rękę na pulsie i nie zwlekać z profilaktycznymi badaniami i lekarskimi wizytami.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?