Senność w ciąży – czym jest spowodowana?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Senność w ciąży

Burza hormonalna, zachcianki kulinarne, zmienne nastroje, poranne nudności czy chroniczne zmęczenie – wszystkie kobiety spodziewające się przyjścia na świat swojej pociechy doskonale wiedzą, o co chodzi. Wówczas ich wiernym towarzyszem bardzo często jest także senność w ciąży. Zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze, po czym na chwilę pozwala o sobie zapomnieć. Czym spowodowana jest senność w ciąży i jak sobie z nią radzić?

Dlaczego ciągle chce Ci się spać w ciąży?

Wzmożona senność w ciąży jest odpowiedzią kobiecego organizmu na zachodzące w nim zmiany hormonalne. Jest to absolutnie naturalny objaw, który zazwyczaj pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży, po czym samoistnie ustępuje. Wiele kobiet przeżywa jednak jej nawrót pod koniec trzeciego trymestru. 

Ciąża to szereg zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, którym musi stawić czoła. Pamiętajmy jednak, że każda z nas inaczej przeżywa ten czas. Dla każdej z nas jest on inny, ale bardzo często łączą go pewne punkty wspólne. Dla niektórych przyszłych mam największym problemem może okazać się bezsenność w ciąży, dla innych – wręcz przeciwnie – wspomniana nadmierna senność w ciąży i chroniczne zmęczenie. Jest to absolutnie naturalne.

Senność w ciąży – przyczyny fizjologiczne i hormonalne

Ciąża to ogromne przedsięwzięcie dla kobiecego organizmu. To wymagający czas, przez który musi przejść każda przyszła mama. Poranne nudności, zmienne nastroje, rozdrażnienie czy tkliwość piersi, to tylko niektóre objawy ciąży. Wielu kobietom towarzyszy senność na początku ciąży. Przewlekłe zmęczenie, brak energii, apatia i długie spanie w ciąży, to jednak absolutnie naturalne objawy, które zwiastują przyjście na świat dziecka. Są one odpowiedzią na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. 

Jedną z głównych przyczyn odpowiadających za senność w ciąży jest wzrost stężenia progesteronu – hormonu nasilającego senność, działającego uspokajająco i przyczyniającego się do chronicznego braku energii. Temu sprzyjać mogą także poranne wymioty czy brak apetytu. Kolejną kwestią odpowiadającą za senność na początku ciąży jest także tworzenie się łożyska, co wymaga zwiększonej produkcji krwi, powodując także spowolnienie krążenia. Wówczas organizm zużywa więcej energii i automatycznie szybciej się męczy. 

W przypadku wielu kobiet jedną z przyczyn odpowiadających za długie spanie w ciąży może być także obniżony poziom cukru czy niedobory witamin i mikroelementów. W czasie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki odżywcze. Niekiedy pojawia się także potrzeba ich suplementacji. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia, którą bezwzględnie należy omówić z lekarzem.

Senność na początku ciąży – jak sobie z nią radzić?

Problemy ze snem, szczególnie w przypadku przyszłej mamy, mogą źle wpływać na jej codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, kiedy pojawia się senność w ciąży i jak złagodzić jej skutki? 

Pamiętaj, że to Ty jesteś najważniejsza. Zadbaj o swój absolutny komfort. Słuchaj potrzeb swojego organizmu. Zatroszcz się o zdrowy sen i jego higienę. Wieczorem przewietrz sypialnię, zadbaj o odpowiednią temperaturę i odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Długie spanie w ciąży nie jest złe. Śpij tyle, ile potrzebujesz. Kiedy pojawi się senność w ciąży podczas dnia – pozwól sobie na regeneracyjną drzemkę. A jak spać w ciąży?

Wybierz pozycję boczną, która dla wielu kobiet jest najwygodniejsza do spania. W tej kwestii lekarze pozostają zgodni, że najbezpieczniejsze dla dziecka jest spanie na lewym boku. Leżąc na lewym boku, zmniejsza się ucisk macicy na żyłę główną dolną, która przebiega po prawej stronie ciała. Warto jednak zaznaczyć, że spanie na jednej stronie może mieć też niekorzystne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Pojawiają się przesłanki mówiące o tym, że dzieci matek śpiących tylko na jednej stronie, miały więcej problemów z asymetrią. Kobiety przyjmujące pozycję do spania tylko na jednym boku, częściej doświadczają dolegliwości bólowych w obrębie dolnej części kręgosłupa i miednicy. Na pewno warto zaopatrzyć się w odpowiednie poduszki, które mogłyby odpowiednio podeprzeć poszczególne części ciała, jak rosnący brzuszek, czy plecy.   Pamiętaj, że niezwykle ważna jest także dieta w ciąży. Ta powinna być zbilansowana, by dostarczać przyszłej mamie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przed snem zadbaj o lekkostrawny posiłek. Na problemy z sennością pomóc może także umiarkowana aktywność fizyczna. Tę kwestię należy jednak indywidualnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Jeśli senność w ciąży jest bardzo dokuczliwa i nie mija przez długi czas, warto również zwrócić się po pomoc do lekarza, by uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania i wyeliminować ewentualne problemy zdrowotne.

Senność przed porodem – czy to powód do niepokoju?

Senność na początku ciąży jest absolutnie naturalna i nie powinna być powodem do niepokoju dla przyszłej mamy. Zwykle dolegliwości te ustępują w drugim trymestrze, kiedy to kobieta może w pełni cieszyć się swoim stanem. Maluszek rozwija się w swoim tempie, a przyszła mama może zauważyć znaczny przypływ energii i polepszenie samopoczucia. Wiele kobiet skarży się jednak na senność przed porodem. Podobnie, jak spadek energii na początku ciąży, ta jest absolutnie naturalna. Spowodowana jest między innymi dolegliwościami, które utrudniają zdrowy i efektywny sen. Większy brzuszek, płytki sen, bóle kręgosłupa i trudności w znalezieniu dogodnej pozycji do spania czy częste wstawanie do toalety – to wszystko sprawia, że kobieta nie ma szans na pełną regenerację w nocy. A jeśli już o tym ostatnim mowa – warto wiedzieć, że ciąża jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą przyczynić się do nietrzymania moczu. Sprzyja temu szereg zmian anatomicznych i fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety. Dla własnego komfortu możemy wówczas skorzystać z wkładek chłonnych Elly, które zapewniają bezpieczeństwo w każdej pozycji, zarówno w dzień i w nocy. 

Co więcej, do szeregu czynników mogących być przyczyną bezsenności w ciąży czy nadmiernej senności w ciągu dnia, dochodzi także stres związany z nadchodzącym porodem. Pamiętajmy jednak, że spadek energii tuż przed rozwiązaniem, to naturalna kolej rzeczy. Ukojenie i uspokojenie powinny dać natomiast regularne wizyty u lekarza i kontrolowanie stanu dzidziusia.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Zasady zdrowej diety w ciąży
Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Pojawiają się na samym początku ciąży. Dotyczą nawet 80 proc. kobiet ciężarnych. Zazwyczaj nie świadczą o niepokojących procesach zachodzących w ciele kobiety, ale znacznie pogarszają jej samopoczucie. Mdłości w ciąży – bo o nich mowa – to powszechne zjawisko o podłożu hormonalnym i psychosomatycznym. Podpowiadamy, co na mdłości w ciąży pomaga i jak radzić sobie z nudnościami domowymi sposobami.

Skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Organizm kobiety w ciąży pracuje na podwyższonych obrotach. Musi poradzić sobie z szeregiem zmian, jakie niesie za sobą rozwijający się pod sercem płód. Zmęczenie w ciąży, permanentne osłabienie i brak siły w ciąży to naturalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Odczuwa go wiele kobiet. Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży i podnieść komfort codzienności? Kiedy osłabienie może być oznaką poważniejszych schorzeń?

Zmęczenie w ciąży