Jakie mogą być przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza?

Kobieta jest na wizycie u lekarza i omawia przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza.

Parcie na pęcherz, konieczność częstego korzystania z toalety i ból brzucha – to objawy, które bardzo często możemy pomylić z klasycznym zakażeniem pęcherza moczowego. Jeśli towarzyszy im również pojawienie się krwi w moczu, winowajcą może być krwotoczne zapalenie pęcherza, które będzie wymagało natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Jakie są przyczyny krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego i kto jest na nie szczególnie narażony?

Krwotoczne zapalenie pęcherza – co to jest?

Zapalenie pęcherza jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości ze strony układu moczowego. Dotyka zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci. Najbardziej narażone na nie są jednak panie, co wynika przede wszystkim z budowy anatomicznej i znacznie krótszej cewki moczowej niż w przypadku mężczyzn. Obecność krwi w moczu, czyli tak zwany krwiomocz, zawsze jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu dróg moczowych, którego nie wolno bagatelizować. Może świadczyć, chociażby o chorobach nerek i poważnych schorzeniach wymagających podjęcia konkretnego leczenia. Co jednak istotne – pojawienie się krwi w moczu czy też krwiomoczu z obecnością skrzepów, często utożsamiane jest z krwotocznym zapaleniem pęcherza. Ten rodzaj zapalenia jest jednak dolegliwością znacznie rzadziej spotykaną niż nawracające zapalenie pęcherza, a u jego podłoża leżą zupełnie inne przyczyny. 

Krwotoczne zapalenie pęcherza – przyczyny

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego bardzo często występuje u pacjentów onkologicznych lub poprzeszczepowych. Dolegliwość ta najczęściej dotyka osoby z chorobą nowotworową, u których podjęte zostało leczenie chemioterapią lub radioterapią. Co jednak ważne – choć bardzo często jest powikłaniem leczenia raka pęcherza moczowego, nie jest to regułą. 

Krwotoczne zapalenie pęcherza może być również konsekwencją przebytego zabiegu przeszczepu szpiku kostnego czy przeszczepu nerki. Na wczesnym etapie może być to powikłanie rozpoczętej terapii farmakologicznej, jednak nie wykluczone, że może mieć ono związek także z infekcją wirusową. Z tą najczęściej spotykamy się u dzieci, gdy u podstaw krwotocznego zapalenie pęcherza leży zakażenie adenowirusami. Znacznie rzadziej stoi za nim zakażenie bakteryjne czy grzybicze. 

Krwotoczne zapalenie pęcherza – objawy 

Krwotoczne zapalenie pęcherza i objawy tego rodzaju zakażenia, bardzo łatwo można pomylić z objawami klasycznego zapalenia pęcherza moczowego. Wśród nich najczęściej pojawia się nieustanne parcie na pęcherz, częstomocz czy dyskomfort i ból, pieczenie cewki moczowej podczas mikcji. W przypadku, gdy mamy jednak do czynienia z krwotocznym zapaleniem pęcherza, objawom tym towarzyszy także krwiomocz, w którym mogą pojawić się skrzepy krwi. Jeśli dolegliwościom ze strony układu moczowego towarzyszy także silny ból brzucha za spojeniem łonowym, ogólnie osłabienie i gorączka, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. 

Pamiętajmy, że żadnych objawów mogących świadczyć o nieprawidłowościach w układzie moczowym, nie należy bagatelizować. Domowymi sposobami możemy przynieść sobie chwilową ulgę, ale nie wyeliminować podstawę problemu. 

Krwotoczne zapalenie pęcherza – leczenie 

Pojawienia się krwi w moczu nie wolno bagatelizować. Gdy tej towarzyszą dodatkowe objawy świadczące o nieprawidłowościach w działaniu układu moczowego, możemy podejrzewać krwotoczne zapalenie pęcherza. Leczenie na własną rękę i łagodzenie dolegliwości domowymi sposobami w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. 

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań, będzie mógł zalecić konkretne leczenie. To, często polega na leczeniu objawowym i minimalizowaniu dolegliwości za pomocą leków przeciwzapalnych, przeciwwirusowych czy przeciwgorączkowych. Konieczne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. W sytuacji, gdy krwotocznemu zapaleniu pęcherza towarzyszy również pojawienie się skrzepów w moczu, konieczne może okazać się również cewnikowanie. Pamiętajmy jednak, że terapia musi być dostosowana do potrzeb pacjenta, jego stanu zdrowia i wieku. Zbyt późne rozpoznanie krwotocznego zapalenia pęcherza, bądź wybór nieodpowiedniego leczenia może doprowadzić do retencji moczu, a w konsekwencji do niewydolności nerek.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku