Infekcja pęcherza a inkontynencja

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert Infekcja pęcherza a inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest przykrą i nierzadko wstydliwą dolegliwością, która statystycznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Zdarzają się sytuacje, gdy NTM wcale nie musi być spowodowane zmianami w organizmie, takimi jak np. osłabienie mięśni dna miednicy. Problemy z utrzymaniem moczu mogą być także efektem nawracających infekcji układu moczowego. Infekcja pęcherza czy dróg moczowych to częsta choroba, która objawia się takimi problemami jak częste wizyty w toalecie, ból podczas oddawania moczu, silne parcie na pęcherz. Czy infekcje układu moczowego mogą doprowadzić do problemów z trzymaniem moczu? Jak sobie z tym radzić? Czy już w takiej sytuacji warto sięgnąć po wkładki na nietrzymanie moczu?

Infekcja pęcherza – objawy

Infekcja pęcherza nie musi od razu objawiać się nietrzymaniem moczu. Najczęściej organizm informuje nas o stanie zapalnym w okolicach układu moczowego poprzez ból w okolicy podbrzusza czy pieczeniem oraz bólem w czasie oddawania moczu. Również niemożność oddania moczu bądź ciągłe uczucie parcia na pęcherz powinny być alarmujące. Wszystkie te symptomy świadczą bowiem, że układ moczowy został zaatakowany przez bakterie lub wirusy, których nie może się pozbyć. Ze względu na znaczne podrażnienie pęcherza i cewki moczowej, infekcja może objawiać się też nykturią, a zatem koniecznością oddawania moczu w nocy (co najmniej dwa razy). Nykturia jest również jednym z objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego, który charakteryzuje się częstomoczem, parciami naglącymi i epizodami nietrzymania moczu. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy także wtedy, gdy nie borykasz się z infekcjami układu moczowego, koniecznie zgłoś się do lekarza oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Infekcja pęcherza – przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego spowodowane jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym. U kobiet występuje ono znacznie częściej niż u mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na różnice anatomiczne w budowie cewki moczowej u kobiet, która w odróżnieniu od męskiej jest krótsza i leży w bliskim sąsiedztwie pochwy i odbytu, co może sprzyjać kolonizacji bakteryjnej i szybszemu wnikaniu bakterii poprzez cewkę do pęcherza moczowego. Już niewielka ilość drobnoustrojów może spowodować infekcję – najpierw dróg moczowych, a następnie pęcherza czy nawet nerek. Do infekcji może dojść także po stosunku płciowym czy z powodu nieprawidłowej higieny intymnej. Również niewłaściwe opróżnianie pęcherza, wstrzymywanie moczu, zaleganie moczu po mikcji np. w przypadkach obniżeń narządów miednicy mniejszej może przyczyniać się do częstszych infekcji układu moczowego.

Przyczyny infekcji pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego spowodowane jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym. U kobiet występuje ono znacznie częściej niż u mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na różnice anatomiczne w budowie cewki moczowej u kobiet, która w odróżnieniu od męskiej jest krótsza i leży w bliskim sąsiedztwie pochwy i odbytu, co może sprzyjać kolonizacji bakteryjnej i szybszemu wnikaniu bakterii poprzez cewkę do pęcherza moczowego. Już niewielka ilość drobnoustrojów może spowodować infekcję – najpierw dróg moczowych, a następnie pęcherza czy nawet nerek. Do infekcji może dojść także po stosunku płciowym czy z powodu nieprawidłowej higieny intymnej. Również niewłaściwe opróżnianie pęcherza, wstrzymywanie moczu, zaleganie moczu po mikcji np. w przypadkach obniżenia narządów miednicy mniejszej może przyczyniać się do częstszych infekcji układu moczowego.

Infekcja pęcherza a nietrzymanie moczu

Jeśli podczas infekcji pęcherza zauważasz nietrzymanie moczu, zacznij działać. Jak? Udaj się do lekarza, aby zdiagnozować realną przyczynę nietrzymania moczu. Odwiedź fizjoterapeutę urologicznego, aby nauczyć się ćwiczeń mięśni dna miednicy czy odpowiednich technik ich rozluźniania, porozmawiać o prawidłowych nawykach toaletowych. Pomoc w codziennej higienie podczas infekcji stanowią wkładki na nietrzymanie moczu Elly. Korzystanie z nich pomoże Ci w szybszym zwalczeniu infekcji układu moczowego, gdyż przy tego typu infekcjach oprócz farmakoterapii liczy się także dbanie o higienę intymną. Trudno jest to robić, gdy nieświadomie popuszczasz mocz – nawet w niewielkich ilościach. W wilgotnej bieliźnie, na której mnożą się bakterie, nietrudno o zaostrzenie się infekcji czy też jej nawrót. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie infekcji pęcherza z epizodami nietrzymania moczu korzystać z wkładek urologicznych. Izolują one strefy intymne od moczu i wilgoci, chronią przed namnażaniem się drobnoustrojów i umożliwiają dbanie o prawidłową higienę. Ich używanie ma oczywiście także inne zalety. Przede wszystkim wkładki pozwalają Ci cieszyć się swoimi ulubionymi czynnościami, bez konieczności biegania do toalety czy częstego zmieniania bielizny. Nawet jeśli infekcja utrudnia Ci kontrolowanie oddawania moczu, używanie wkładek pozwoli Ci zachować komfort, gdyż skutecznie neutralizują one nieprzyjemne zapachy. Sprawdź, jakie są rodzaje nietrzymanie moczu w artykule: https://www.poznajelly.pl/artykuly/6/wysilkowe-naglace-i-mieszane-rodzaje-nietrzymania-moczu a także jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu:  https://www.poznajelly.pl/artykuly/20/jak-przygotowac-sie-na-wyjazd-na-wczasy-przy-nietrzymaniu-moczu.

Leczenie infekcji pęcherza

Przy nasilonych objawach takich jak: ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, czy braku możliwości oddania moczu, niezbędna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu czy urologiem celem wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Ważne jest, aby nie leczyć takich infekcji na własną rękę, gdyż może to doprowadzić do przejścia ich w stan przewlekły i przyczynić się do większych problemów takich jak np. nietrzymanie moczu.

W leczeniu ważne będą również twoje codzienne nawyki - przede wszystkim pamiętaj o nawadnianiu organizmu, które pomoże w wypłukaniu drobnoustrojów z układu moczowego, nie wypieraj moczu, nie przyspieszaj jego strumienia podczas wizyt w toalecie, staraj się nie chodzić do toalety „na zapas” ani nie przepełniaj pęcherza. Częstym błędem dotyczącym zarówno osób z infekcjami pęcherza, jak i tych, którzy cierpią na nietrzymanie moczu, jest picie niewielkiej ilości płynów, co najczęściej jest spowodowane lękiem przed popuszczaniem bądź też próbą zminimalizowania bólu związanego z oddawaniem moczu. Niestety, takie działanie będzie miało skutki odwrotne od zamierzonych. Bakterie pozostaną w układzie moczowym, a popuszczanie, nawet pomimo mniejszej ilości moczu w pęcherzu, nie zniknie - może być nawet większe, gdyż mocz jest bardziej skoncentrowany, a przez to bardziej drażniący. Oprócz picia – wody i herbaty żurawinowej – warto przygotować sobie też nasiadówki z rumianku, które załagodzą pieczenie.

Podczas nawracających infekcji pęcherza, dolegliwości bólowe i częstomocz mogą zaburzać naturalne odruchy oddawania moczu, co może powodować problemy z utrzymaniem moczu. Ważna wtedy, obok kontroli lekarskiej, będzie wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zbada i zadba o mięśnie dna miednicy. Ponadto możesz używać wkładek urologicznych, tak aby podczas incydentów nietrzymania moczu czuć się komfortowo.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku