Co powoduje parcie na pęcherz i jak sobie z nim radzić?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Parcie na pęcherz – jak sobie z nim poradzić

Uczucie pełnego pęcherza to naturalna fizjologiczna reakcja organizmu. Wraz z wypełnianiem się pęcherza moczowego, do naszego mózgu wysyłany jest sygnał mówiący o konieczności jego opróżnienia. Ciągłe parcie na pęcherz bez bólu może mieć jednak różne podłoże. Przyczyny ginekologiczne, choroby układu moczowego czy układu nerwowego, to tylko niektóre z nich. Wyjaśniamy, czym spowodowane może być ciągłe parcie na pęcherz. Sprawdź, co pomaga na uczucie pełnego pęcherza i jak sobie z nim radzić?

Parcie na pęcherz – przyczyny ginekologiczne

Ciągłe parcie na pęcherz bez bólu, z dolegliwościami bólowymi odczuwanymi w dolnej części brzucha czy uczuciem pieczenia i dyskomfortu podczas oddawania moczu to sygnały świadczące o tym, że nasz układ moczowy nie do końca pracuje tak, jak powinien. Podłoża tego rodzaju schorzeń możemy jednak dopatrywać się na różnych polach. W przypadku kobiet częste parcie na pęcherz może mieć przyczyny ginekologiczne. 

Jedną z kluczowych przyczyn parcia na pęcherz może być ciąża. Jednocześnie parcie na pęcherz jest właśnie jednym z jej pierwszych objawów. Rosnąca macica uciska pęcherz, a dodatkowo ten pobudzony jest do intensywniejszej pracy poprzez podniesiony poziom progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Czym jeszcze spowodowane może być parcie na pęcherz? Potrzeba częstszego oddawania moczu może być podyktowana także obniżeniem macicy. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w okresie menopauzalnym czy kobiet, które mają za sobą wiele porodów naturalnych. Przyczyny ginekologiczne mogą mieć również związek z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pełny pęcherz często towarzyszy takim chorobom jak rzeżączka czy chlamydia. Dodatkowo kobieta może wówczas odczuwać ból i pieczenie podczas oddawania moczu. 

Nie zawsze jednak parcie na pęcherz u kobiet będzie miało związek z dolegliwościami natury ginekologicznej. Gdzie jeszcze upatrywać przyczyn potrzeby ciągłego oddawania moczu? 

Parcie na pęcherz – co może oznaczać?

Oprócz przyczyn ginekologicznych, za parcie na pęcherz u kobiet odpowiadać mogą również schorzenia neurologiczne, choroby takie jak, chociażby cukrzyca czy problemy z układem moczowym. Nie zapominajmy, że przyczyną ciągłego parcia na pęcherz mogą być przede wszystkim różnego rodzaju infekcje układu moczowego. 

Uczucie częstego parcia na mocz połączone z bólem brzucha i pieczeniem podczas mikcji to klasyczne objawy zapalenia pęcherza. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości warto udać się do lekarza. Samodiagnoza nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej, podczas której specjalista zaleci ogólne badania moczu i posiew. Jeśli wyniki wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz zaleci odpowiednie leczenie. A co warto wiedzieć na temat zagadnienia: “dobre wyniki moczu a parcie na pęcherz”?

Wzdęty brzuch i parcie na pęcherz mogą być również objawami świadczącymi o problemach trawiennych czy problemach z jelitem grubym. Wówczas nieregularne wypróżniania prowadzą do zalegania resztek pokarmu, które powodują, że jelito uciska wówczas na pęcherz. Ten w wyniku zmniejszonej objętości będzie wymagał znacznie częstszego opróżniania. Jeśli mamy natomiast do czynienia z zespołem jelita drażliwego, do wspomnianych symptomów mogą dołączyć także nudności czy bóle krzyża, mięśni i stawów. Wiele kobiet odczuwa także parcie na pęcherz podczas okresu. To nie zawsze ma podłoże choroby, a związane może być przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi wynikającymi z cyklu. Parcie na pęcherz przed okresem czy częstsze oddawanie moczu to naturalne zjawiska, które mogą towarzyszyć kobietom już około tygodnia przed planowaną miesiączką. 

Częste oddawania moczu – szczególnie w nocy – może mieć również związek z układem krążenia. Gdy odczuwane jest parcie na pęcherz w pozycji leżącej, niekiedy może to być objawem niewydolności serca, gdzie przyczyną jest zwiększona filtracja kłębuszkowa. 
Pamiętajmy jednak, że zaburzenia te mogą towarzyszyć także wielu chorobom przewlekłym, takim jak wspomniana wcześniej cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.  Coraz częściej nieprawidłową pracę pęcherza obserwuje się u pacjentek cierpiących na endometriozę, która może doprowadzić do powstawania zrostów w środowisku pęcherza i tym samym do zaburzonej impulsacji nerwowej. 

Parcie na pęcherz na tle nerwowym

Stres i nerwy towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. W stanie wzmożonego napięcia emocjonalnego możemy odczuwać różnego rodzaju dolegliwości. Kołatanie serca, pocenie się, przyspieszony puls czy oddech. Wśród nich wymienić można jeszcze jedną, powodującą spory dyskomfort, dolegliwość. Jest nią tak zwana nerwica pęcherza. To właśnie ona odpowiada za parcie na pęcherz na tle nerwowym. W sytuacji stresowej, w organizmie człowieka dochodzi do szeregu zmian i reakcji fizjologicznych, które pobudzają hormony stresu. Wówczas może pojawić się właśnie ciągłe parcie na pęcherz, które związane jest także z nadmierną reaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza. Charakterystyczne dla tego stanu jest częste chodzenie do toalety i wydalanie bardzo małych ilości moczu. U osób, u których źródłem stresu jest praca, widoczna jest tendencja do zbyt częstego chodzenia do toalety jedynie w godzinach pracy lub przed wyjściem z domu. Po powrocie nierzadko objawy ustępują. 

Co więcej – w sytuacjach stresowych i pod wpływem silnych emocji może dojść także do niekontrolowanego opróżniania pęcherza czy kropelkowego nietrzymania moczu. Tutaj warto jednak wspomnieć, że w przypadku kobiet, które zmagają się z kropelkowym nietrzymaniem moczu, komfort codzienności znacznie mogą podnieść wkładki chłonne Elly. Te dyskretne i komfortowe wkładki pozwolą cieszyć się życiem każdej kobiecie, pomimo dolegliwości nietrzymania moczu. 

Parcie na pęcherz – co pomaga?

Wiemy już, że ciągłe parcie na pęcherz bez bólu czy nawet ze sporadycznymi dolegliwościami bólowymi, może mieć różne podłodze. Kluczowe jest tutaj jednak postawienie odpowiedniej diagnozy. Choć w niektórych przypadkach sprawdzą się domowe sposoby, takie jak spożywanie owoców żurawiny, picie ziół czy stosowanie nasiadówek, pamiętajmy jednak, że samodiagnoza może okazać się bardzo niebezpieczna. Podstawą jest więc konsultacja lekarska i wykonanie niezbędnych badań celem wykluczenia poważniejszych schorzeń. Jeśli parciu na pęcherz towarzyszą takie dolegliwości jak ból brzucha, oddawanie niewielkich ilości moczu czy dyskomfort podczas mikcji, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dowiedz się więcej: moczenie nocne u dorosłych.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?