Jak dbać o higienę intymną u seniorów

Higiena intymna osób starszych to temat niewygodny, o którym myśli się dopiero wtedy, gdy trzeba zająć się seniorem – swoim partnerem, rodzicem czy dziadkiem. Higiena osób starszych nie powinna być jednak straszna. To zupełnie naturalny proces, o którym trzeba pamiętać dla zdrowia i komfortu seniora. Jak powinno przebiegać mycie osoby starszej?

Mycie osoby starszej – komfort przede wszystkim

Mycie osoby starszej może być przerażające dla rodziny, z kolei dla profesjonalnego opiekuna nierzadko jest czymś mechanicznym, co wykonuje bez większego zastanowienia. Obie opcje nie są korzystne dla seniora. Dlaczego? Nawet jeśli jest to osoba, która boryka się z demencją i wydawać by się mogło, że jest jej całkowicie obojętne, co się dzieje, nadal jest to człowiek, którego godność należy zachować. Dlatego higiena i pielęgnacja osób starszych powinna przebiegać z dbałością o komfort seniora – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Mycie okolic intymnych jest szczególnie krępujące, także dla osoby z demencją. Zapewnij odpowiednie miejsce do mycia, bez osób trzecich – jeśli obmywasz osobę starszą w pokoju, w łóżku, odseparuj to miejsce zasłoną. Upewnij się także, że higiena odbywa się w ciepłym pomieszczeniu, przy zamkniętym oknie. Ryzyko przeziębienia u osoby starszej, zwłaszcza chorej, jest dużo większe, niż u młodego człowieka. Zamknięte okno i ciepło minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji.

Mycie osoby starszej jako ochrona przed infekcjami intymnymi

Mówiąc o higienie osób starszych, najczęściej wspomina się o myciu włosów, ciała czy zębów – każdy z tych elementów jest ważny w zachowaniu zdrowia seniora i wsparciu jego komfortu. Jednak nie można zapominać przy tym o higienie intymnej. Higiena osób starszych musi być utrzymana na wysokim poziomie, by zredukować ryzyko występowania infekcji, które – zwłaszcza w tym wieku – mogą wywołać bardzo dużo problemów ogólnych. Infekcja intymna nierzadko przenosi się na drogi moczowe, zwłaszcza u kobiet. To z kolei prowadzi do bólu podczas oddawania moczu, gorączki, częstomoczu, a nawet zastoju moczu. Osoby starsze, które i tak często borykają się z nietrzymaniem moczu, przez infekcję mają jeszcze większy problem z utrzymaniem kontroli nad pęcherzem. Kolejne problemy się nawarstwiają. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, wystarczy regularne mycie osoby starszej w strefach intymnych. Warto wykorzystywać do tego delikatne płyny o pH 5,5, najlepiej z kwasem mlekowym, który utrzymuje kwaśne środowisko narządów i niweluje drobnoustroje. Jeśli senior nie jest myty codziennie, gdyż jest osobą leżącą, wystarczy skorzystać z chusteczek nawilżanych do higieny intymnej. Umożliwiają wygodne pozbycie się zabrudzeń nagromadzonych w trakcie dnia bez konieczności kąpania chorego.

Mycie osoby starszej przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo częsta przypadłość u osób starszych – z demencją, ale nie tylko. To schorzenie współwystępuje chociażby przy cukrzycy oraz chorobach układu nerwowego. Popuszczanie moczu, jak wspomnieliśmy już wcześniej, może przyczyniać się do infekcji układu moczowego oraz intymnych. Dlatego higiena jest w tym przypadku niezwykle ważna. Przede wszystkim upewnij się, że senior, którym się opiekujesz, został zdiagnozowany. Być może istnieje sposób na to, by zmniejszyć u niego nietrzymanie moczu za pomocą leków bądź fizjoterapii lub diety. Poza tym zadbaj o dostęp do wyrobów chłonnych, takich jak bieliznachłonna Elly czy też wkładki. Mają one za zadanie wchłonięcie moczu, zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim ochrony okolic intymnych przed wilgocią. Częsta ekspozycja na mocz, znajdujący się na mokrej bieliźnie, powoduje podrażnienia i właśnie infekcje spowodowane namnażającymi się bakteriami. Produkty chłonne mogą skutecznie zapobiec temu problemowi. Nie zapominaj także o regularnej zmianie wkładek bądź bielizny. Dzięki temu osoba starsza nie będzie odczuwać dyskomfortu związanego z nietrzymaniem moczu.

Mycie osoby starszej nie powinno budzić lęku. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz zapewnieniu seniorowi maksymalnego komfortu.

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Ciąża po 40-stce - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40 roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40 roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie i o dziecko, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?