Jak dbać o higienę intymną u seniorów?

higiena osób starszych

Higiena intymna osób starszych to temat niewygodny, o którym myśli się dopiero wtedy, gdy trzeba zająć się seniorem – swoim partnerem, rodzicem czy dziadkiem. Higiena osób starszych nie powinna być jednak straszna. To zupełnie naturalny proces, o którym trzeba pamiętać dla zdrowia i komfortu seniora. Jak powinno przebiegać mycie osoby starszej?

Komfort przede wszystkim

Mycie osoby starszej może być czymś przytłaczającym dla rodziny, z kolei dla profesjonalnego opiekuna nierzadko jest czymś mechanicznym, co wykonuje bez większego zastanowienia. Obie opcje nie są korzystne dla seniora. Dlaczego? Nawet jeśli jest to osoba, która boryka się z demencją i wydawać by się mogło, że jest jej całkowicie obojętne, co się dzieje, nadal jest to człowiek, którego godność należy zachować. Dlatego higiena i pielęgnacja osób starszych powinna przebiegać z dbałością o komfort seniora – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Mycie okolic intymnych jest szczególnie krępujące, także dla osoby z demencją. Zapewnij odpowiednie miejsce do mycia, bez osób trzecich – jeśli obmywasz osobę starszą w pokoju, w łóżku, odseparuj to miejsce zasłoną. Upewnij się także, że higiena odbywa się w ciepłym pomieszczeniu, przy zamkniętym oknie. Ryzyko przeziębienia u osoby starszej, zwłaszcza chorej, jest dużo większe niż u młodego człowieka. Zamknięte okno i ciepło minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji.

Mycie osoby starszej jako ochrona przed infekcjami intymnymi

Mówiąc o higienie osób starszych, najczęściej wspomina się o myciu włosów, ciała czy zębów – każdy z tych elementów jest ważny w zachowaniu zdrowia seniora i wsparciu jego komfortu. Jednak nie można zapominać przy tym o higienie intymnej. Higiena osób starszych musi być utrzymana na wysokim poziomie, by zredukować ryzyko występowania infekcji, które – zwłaszcza w tym wieku – mogą wywołać bardzo dużo problemów ogólnych. Infekcja intymna nierzadko przenosi się na drogi moczowe, zwłaszcza u kobiet. To z kolei prowadzi do bólu podczas oddawania moczu, gorączki, częstomoczu, a nawet zastoju moczu. Osoby starsze, które i tak często borykają się z nietrzymaniem moczu, przez infekcję mają jeszcze większy problem z utrzymaniem kontroli nad pęcherzem. Kolejne problemy się nawarstwiają.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, wystarczy regularne mycie osoby starszej w strefach intymnych. Warto wykorzystywać do tego delikatne płyny o pH 5,5, najlepiej z kwasem mlekowym, który utrzymuje kwaśne środowisko narządów i niweluje drobnoustroje. Jeśli senior nie jest myty codziennie, gdyż jest osobą leżącą, wystarczy skorzystać z chusteczek nawilżanych do higieny intymnej. Umożliwiają wygodne pozbycie się zabrudzeń nagromadzonych w trakcie dnia bez konieczności kąpania chorego.

Mycie osoby starszej przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo częsta przypadłość u osób starszych – z demencją, ale nie tylko. To schorzenie współwystępuje chociażby przy cukrzycy oraz chorobach układu nerwowego. Popuszczanie moczu, jak wspomnieliśmy już wcześniej, może przyczyniać się do infekcji układu moczowego oraz intymnych. Dlatego higiena jest w tym przypadku niezwykle ważna. Przede wszystkim upewnij się, że senior, którym się opiekujesz, został zdiagnozowany. Być może istnieje sposób na to, by zmniejszyć u niego nietrzymanie moczu za pomocą leków bądź fizjoterapii, diety lub ćwiczeń na inkontynencję. Poza tym zadbaj o dostęp do wyrobów chłonnych, takich jak bielizna chłonna Elly czy też wkładki. Mają one za zadanie wchłonięcie moczu, zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim ochrony okolic intymnych przed wilgocią. Częsta ekspozycja na mocz, znajdujący się na mokrej bieliźnie, powoduje podrażnienia i właśnie infekcje spowodowane namnażającymi się bakteriami. Produkty chłonne mogą skutecznie zapobiec temu problemowi. Nie zapominaj także o regularnej zmianie wkładek bądź bielizny. Dzięki temu osoba starsza nie będzie odczuwać dyskomfortu związanego z nietrzymaniem moczu.

Mycie osoby starszej nie powinno budzić lęku. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz zapewnieniu seniorowi maksymalnego komfortu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce