Ćwiczenia dla seniora na inkontynencję

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert Ćwiczenia dla seniora

Chociaż nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które występuje niezależnie od płci czy wieku, statystycznie to osoby starsze borykają się z tymi dolegliwościami częściej. Niestety bywa to również związane z chorobami przewlekłymi, przyjmowanymi lekami czy procesami starzenia się organizmu. Jeśli jednak inkontynencja spowodowane jest osłabieniem funkcji mięśni dna miednicy można spróbować poradzić sobie z nim za pomocą ćwiczeń tych partii mięśni, zwanymi potocznie mięśniami Kegla. Dlaczego warto zachęcać swojego bliskiego seniora do ćwiczeń mięśni dna miednicy? Jakie treningi możesz mu polecić?

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu dla seniora

Ćwiczenia na inkontynencję mają najczęściej za zadanie wzmocnienie mięśni dna miednicy. Pamiętajmy jednak, że dopiero właściwa diagnostyka funkcjonalna u fizjoterapeuty pozwoli ocenić czy mięśnie wymagają wzmacniania czy raczej technik rozluźniających ze względu na ich wzmożony tonus. Mięśnie te są bowiem niezwykle ważne: podtrzymują narządy miednicy mniejszej w ich fizjologicznym położeniu, pozwalają na kontrolę oddawania moczu, stolca, gazów, aktywnie pracują podczas niemal każdego zadania ruchowego. Dodatkowo mięśnie dna miednicy pełnią funkcję stabilizującą – razem z mięśniami brzucha i mięśniami głębokimi kręgosłupa czy przeponą oddechową. Ćwiczenia mogą zatem nie tylko zmniejszyć częstotliwość występowania epizodów nietrzymania moczu, ale również chronić przed bólami pleców czy poważną chorobą, jaką jest obniżanie narządów miednicy mniejszej. To niezwykle istotne u osób w wieku powyżej sześćdziesięciu lat. Dlatego warto zachęcać swoich bliskich seniorów na ćwiczenia nie tylko wtedy, gdy cierpią oni na nietrzymanie moczu.

Uwaga! Chociaż o mięśniach Kegla mówi się głównie w kontekście kobiet – obniżania się narządów i nietrzymania moczu – mięśnie dna miednicy są istotne również u mężczyzn. Umożliwiają one dłuższe zachowanie kontroli nad pęcherzem, wpływają na funkcje seksualne - erekcję i ejakulację co u mężczyzn również jest niezwykle ważne. Ćwiczenia mięśni dna miednicy należy więc polecać nie tylko kobietom, ale też mężczyznom.

ćwiczenie mięśni Kegla

Jak senior powinien ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą wydawać się trudne – zwłaszcza ze względu na to, iż niełatwo jest zwizualizować sobie, gdzie znajdują się owe mięśnie. U seniorów jest to jeszcze trudniejsze, gdyż nie da się sprawdzić, czy rodzice bądź dziadkowie wykonują ćwiczenia prawidłowo. Aby zrozumieć, jak działają mięśnie i w jaki sposób można je ćwiczyć warto zachęcić seniora do udania się do:

● urologa,
● ginekologa,
● fizjoterapeuty urologicznego lub uroginekologicznego.

Niezależnie od specjalizacji, to właśnie oni najlepiej wyjaśnią bliskim, jak uruchomić mięśnie dna miednicy i w jaki sposób ćwiczyć je poprawnie. U osób starszych, które mają problemy z samodzielnym treningiem, konieczne może być wprowadzenie do fizjoterapii zabiegów z użyciem biofeedbacku czy elektrostymulacji. To prosty zabieg, który ułatwia aktywizację mięśni i pomaga wzmocnić je tak, aby łatwiej było wykonywać potem ćwiczenia w domu. Mięśnie dna miednicy powinno się ćwiczyć regularnie, każdego dnia, w ilości jaką po badaniu ustali fizjoterapeuta. Pamiętaj, nie ma jednego rodzaju ćwiczeń dobrego dla każdego!

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu dla seniora

Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogące pomóc np. przy nietrzymaniu moczu polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, jak również napięciu z współtowarzyszącym podciągnięciem. Nie jest ono zbyt skomplikowane, dlatego nie wymaga kontroli nad rodzicami czy dziadkami, którzy je wykonują. To można zostawić specjaliście – fizjoterapeucie urologicznemu, który podczas wizyty pokaże starszej osobie, jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Do Ciebie należy przypominanie o treningu i aktywizowanie seniora. Tu liczy się bowiem regularność. Codzienne ćwiczenia dla seniorów – dwa, a nawet trzy razy dziennie – można przeprowadzać podczas wizyty w domu rodziców lub dziadków.  Warto też zwrócić uwagę na technikę ćwiczeń. Spójrz, czy bliska Ci osoba nie spina się cała podczas treningów. Ważne jest, aby aktywować podczas tych ćwiczeń, szczególnie na etapie ich nauki, jedynie mięśnie dna miednicy. Należy unikać napinania mięśni pośladków, brzucha, wewnętrznych stron ud. Ważne jest również, aby podczas wykonywania ćwiczeń oddychać, nie zatrzymywać powietrza, nie doprowadzać do bezdechu.

Ochrona podczas ćwiczeń – wkładki urologiczne

Aby ćwiczyć i odczuwać pełen komfort, warto sięgnąć po wkładki urologiczne Elly, które chronią przed wilgocią i niwelują nieprzyjemny zapach. To zmniejsza także ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, która zwłaszcza u seniorów cierpiących na NTM jest częstą przypadłością. Ważne jest, aby dbać o higienę intymną seniorów nie tylko w trakcie dni z treningami, tylko cały czas.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy to często najlepszy sposób na zmniejszenie epizodów nietrzymania moczu. Dobrze funkcjonujące mięśnie to większa kontrola nad pęcherzem. Jeśli jednak NTM nadal dokucza Twoim bliskim, nie bój się poprosić o pomoc. Udaj się z nimi do specjalisty.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza