Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniora - jak się przygotować

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniorów

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z aktywności fizycznej – najczęściej z powodu niewygody, bólu stawów czy po prostu braku chęci. Jednak trening na świeżym powietrzu to najlepszy sposób, by dłużej pozostać w świetnej dyspozycji. Ćwiczenia na świeżym powietrzu można przeprowadzać niezależnie od pory roku – w pojedynkę bądź w grupie. Taki trening dla seniora to zawsze świetny pomysł. Jak się do niego przygotować? Jakie ćwiczenia warto uwzględnić?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Trening dla seniora to doskonały pomysł, by odrobinę zaktywizować starszą osobę i nakłonić ją do tego, by wyjść z domu. Najlepiej, aby odbywał się on w większej grupie, na przykład w parku. Dzięki temu trening na świeżym powietrzu staje się nie tylko sposobem na polepszenie stanu zdrowia seniora, ale także na zachęcenie go do spędzania czasu z innymi osobami. Jeśli osoba starsza nie chce wychodzić, najlepiej na kilka pierwszych spotkań pójść z nią. Wiele miast organizuje trening dla seniora w miejscach publicznych, na który warto się wybrać. Jeśli jednak w Twoim mieście nie ma takich zajęć, zorganizuj je samodzielnie – na przykład z członkami swojej rodziny. Ćwiczenia na powietrzu nie tylko poprawiają koordynację ruchową seniora, ale też wspierają jego płuca. Ćwiczenia oddechowe dla seniorów często pojawiają się w programie zajęć dla osób starszych, dlatego Ty też o nich nie zapominaj.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu – jak się ubrać?

Trening dla seniora powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego zadbaj o to, by był on ubrany odpowiednio do pogody. Ćwiczenia na świeżym powietrzu zawsze rozgrzewają organizm, dlatego odpowiedni ubiór powinien być dostosowany do temperatury na dworze, czyli nie powodował przegrzania i nadmiernego pocenia. Uwzględnij też wiatr i inne warunki atmosferyczne. Nie rezygnujcie z ćwiczeń, jeśli pogoda nie dopisuje. W takich sytuacjach można chociażby ubrać kurtkę nieprzemakalną i wybrać się na nordic walking. Zadbaj też o dobre buty. Ze względu na to, że stawy osób starszych są słabsze, obuwie sportowe powinno gwarantować odpowiednią amortyzację. Wybieraj zatem buty z grubą podeszwą, na przykład obuwie do biegania. Trening na świeżym powietrzu pewnie nie będzie uwzględniał podskoków czy biegania, jednak takie buty będą najlepsze nawet do zwykłego chodzenia czy wykonywania podstawowych ćwiczeń. Nie zapominaj także o tym, że jeśli senior cierpi na nietrzymanie moczu, należy zaopatrzyć go we wkładki urologiczne. Wyglądają jak wkładki urologiczne, jednak są bardziej chłonne, a dzięki temu chronią przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Nie są zauważalne pod ubraniem, by senior nie musiał się martwić, iż ktoś zauważy jego problem. Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość, o czym należy pamiętać. Nie ma w niej nic wstydliwego.

Trening dla seniora – od czego zacząć?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu to doskonały sposób na zaktywizowanie seniora. Jednak nie zmuszaj go do wykonywania trudnych czy męczących treningów. Zwłaszcza jeśli nie był on wcześniej zbyt aktywny. Zacznijcie od wspólnych spacerów bądź wspomnianego nordic walking, które pozwala na uruchomienie mięśni nóg i rąk oraz mięśni głębokich. Możecie zatrzymać się na rozciąganie czy też ćwiczenia oddechowe dla seniorów, które pozwolą dobrze wpłynąć na układ oddechowy i krwionośny. Dopiero po jakimś czasie regularnych ćwiczeń można wprowadzić bardziej wymagający trening. Oczywiście o ile senior czuje się na siłach.

Ćwiczenia dla seniorów – przykłady

Jakie są najlepsze ćwiczenia dla seniorów? Przykłady powinny dać Ci wiele inspiracji do tego, jak prowadzić trening dla seniora. Oto tylko kilka z tych, które można zorganizować na świeżym powietrzu.

Jazda na rowerze – idealny trening dla seniora. Jeśli osoba starsza nie ma zaawansowanych chorób stawów czy zaburzeń błędnika bądź problemów z układem krążenia, swobodnie może wskoczyć na rower. Ta aktywność usprawnia pracę krążenia, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału. Dodatkowo ten trening na świeżym powietrzu poprawia wydolność organizmu, a zatem może okazać się świetny na początek przygody seniora ze sportem.
Zumba – to zajęcia, które prowadzone są i w klubach, i na świeżym powietrzu. Stanowią połączenie ćwiczeń i tańca. Dla seniora zumba ma wiele plusów. Wzmacnia mięśnie, pozwala na spalenie tkanki tłuszczowej, ale także gwarantuje dobrze spędzony czas w dużej grupie. Seniorzy, którzy czują się samotnie czy mają negatywne myśli, będą czuli się po tych zajęciach dużo lepiej.
Joga – joga wpływa na ciało i umysł seniora. Pozwala kontrolować odpowiednią postawę, zwiększa zakres stawów i ruchu mięśni i oczywiście zwiększa siłę mięśni, które z wiekiem słabną. Joga prowadzona jest na zewnątrz głównie wiosną i latem, jednak ćwiczenia można kontynuować także zimą i jesienią na zamkniętej sali ćwiczeń. Dodatkowo joga łagodzi stres, który dotyka wielu seniorów.
Trening siłowy – trening siłowy to jeden z elementów ćwiczeń dla seniora. Jego zadaniem jest wzmocnienie siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej. Zwykle wykonuje się go za pomocą małych hantli, które można zastąpić na przykład pełną butelką wody.

To oczywiście nie wszystkie ćwiczenia dla seniorów. Przykłady można mnożyć, gdyż wiele aktywności jest dobrych dla seniorów niezależnie od wieku.

Artykuły blogowe

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne