Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniora - jak się przygotować

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dla seniorów

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z aktywności fizycznej – najczęściej z powodu niewygody, bólu stawów czy po prostu braku chęci. Jednak trening na świeżym powietrzu to najlepszy sposób, by dłużej pozostać w świetnej dyspozycji. Ćwiczenia na świeżym powietrzu można przeprowadzać niezależnie od pory roku – w pojedynkę bądź w grupie. Taki trening dla seniora to zawsze świetny pomysł. Jak się do niego przygotować? Jakie ćwiczenia warto uwzględnić?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Trening dla seniora to doskonały pomysł, by odrobinę zaktywizować starszą osobę i nakłonić ją do tego, by wyszła z domu. Najlepiej, aby odbywał się on w większej grupie, na przykład w parku. Dzięki temu trening staje się nie tylko sposobem na polepszenie stanu zdrowia seniora, ale także na zachęcenie go do spędzania czasu z innymi osobami. Jeśli osoba starsza nie chce wychodzić, najlepiej na kilka pierwszych spotkań pójść z nią. Wiele miast organizuje treningi dla seniorów w miejscach publicznych, na który warto się wybrać. Jeśli jednak w Twoim mieście nie ma takich zajęć, zorganizuj je samodzielnie – na przykład z członkami swojej rodziny. Ćwiczenia na powietrzu nie tylko poprawiają koordynację ruchową seniora, ale też wspierają jego płuca. Ćwiczenia oddechowe dla seniorów często pojawiają się w programie zajęć dla osób starszych, dlatego Ty też o nich nie zapominaj.

Jak się ubrać na trening na dworze?

Trening dla seniora powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego zadbaj o to, by był on ubrany odpowiednio do pogody. Ćwiczenia na świeżym powietrzu zawsze rozgrzewają organizm, dlatego odpowiedni ubiór powinien być dostosowany do temperatury na dworze, czyli nie powodował przegrzania i nadmiernego pocenia. Uwzględnij też wiatr i inne warunki atmosferyczne. Nie rezygnujcie z ćwiczeń, jeśli pogoda nie dopisuje. W takich sytuacjach można chociażby ubrać kurtkę nieprzemakalną i wybrać się na nordic walking. Zadbaj też o dobre buty. Ze względu na to, że stawy osób starszych są słabsze, obuwie sportowe powinno gwarantować odpowiednią amortyzację. Wybieraj zatem buty z grubą podeszwą, na przykład obuwie do biegania. Trening na świeżym powietrzu pewnie nie będzie uwzględniał podskoków czy biegania, jednak takie buty będą najlepsze nawet do zwykłego chodzenia czy wykonywania podstawowych ćwiczeń.

Nie zapominaj także o tym, że jeśli senior cierpi na nietrzymanie moczu, należy zaopatrzyć go we wkładki urologiczne, które są bardziej chłonne od zwykłych wkładek, a dzięki temu chronią przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Nie są zauważalne pod ubraniem, by senior nie musiał się martwić, iż ktoś zauważy jego problem. Nietrzymanie moczu to częsta przypadłość, o czym należy pamiętać. Nie ma w niej nic wstydliwego.

Trening dla seniora – od czego zacząć?

Ćwiczenia na świeżym powietrzu to doskonały sposób na zaktywizowanie seniora. Jednak nie zmuszaj go do wykonywania trudnych czy męczących treningów. Zwłaszcza jeśli nie był on wcześniej zbyt aktywny. Zacznijcie od wspólnych spacerów bądź wspomnianego nordic walking, które pozwala na uruchomienie mięśni nóg i rąk oraz mięśni głębokich. Możecie zatrzymać się na rozciąganie czy też ćwiczenia oddechowe dla seniorów, które pozwolą dobrze wpłynąć na układ oddechowy i krwionośny. Dopiero po jakimś czasie regularnych ćwiczeń można wprowadzić bardziej wymagający trening. Oczywiście o ile senior czuje się na siłach.

Ćwiczenia dla seniorów – przykłady

Jakie są najlepsze ćwiczenia dla seniorów? Przykłady powinny dać Ci wiele inspiracji do tego, jak prowadzić trening dla seniora. Oto tylko kilka z tych, które można zorganizować na świeżym powietrzu.

Jazda na rowerzeidealny trening dla seniora, jeśli nie ma zaawansowanych chorób stawów czy zaburzeń błędnika bądź problemów z układem krążenia i swobodnie może wskoczyć na rower. Ta aktywność usprawnia pracę krążenia, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału. Dodatkowo jazda na rowerze poprawia wydolność organizmu, a zatem może okazać się świetna na początek przygody seniora ze sportem.
Zumbato zajęcia, które prowadzone są i w klubach i na świeżym powietrzu. Stanowią połączenie ćwiczeń i tańca. Zumba ma wiele plusów: wzmacnia mięśnie, pozwala na spalenie tkanki tłuszczowej, ale także gwarantuje dobrze spędzony czas w dużej grupie. Seniorzy, którzy czują się samotnie czy mają negatywne myśli, będą czuli się po tych zajęciach dużo lepiej.
Jogajoga wpływa na ciało i umysł. Pozwala kontrolować odpowiednią postawę, zwiększa zakres stawów i ruchu mięśni i oczywiście zwiększa siłę mięśni, które z wiekiem słabną. Joga prowadzona jest na zewnątrz głównie wiosną i latem, jednak ćwiczenia można kontynuować także zimą i jesienią na zamkniętej sali ćwiczeń. Zastanawiasz się, jak poprawić samopoczucie seniora? Joga łagodzi stres, który dotyka wielu seniorów, dlatego warto rozważyć ją w terapii.
Trening siłowytrening siłowy to jeden z elementów ćwiczeń dla seniora. Jego zadaniem jest wzmocnienie siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej. Zwykle wykonuje się go za pomocą małych hantli, które można zastąpić na przykład pełną butelką wody.

To oczywiście nie wszystkie ćwiczenia dla seniorów. Przykłady można mnożyć, gdyż wiele aktywności jest dobrych dla seniorów niezależnie od wieku. Sprawdź również artykuł https://www.poznajelly.pl/artykuly/24/cwiczenia-dla-seniora-na-inkontynencje, w którym omówione są ćwiczenia na nietrzymanie moczu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku