5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Jak poprawić samopoczucie seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Jak poprawić samopoczucie seniora? Zadbaj o ruch

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, jednak w pewnym wieku to powiedzenie nabiera jeszcze większej wagi. Nierzadko problemy seniora biorą się właśnie z braku ruchu, siedzenia całymi dniami w domu. Rodzinie i najbliższym może się wydawać, że apatyczne patrzenie się w telewizor jest nieuchronnym elementem starości. To nieprawda. Aktywizowanie seniora, regularne i odpowiednio dopasowane do jego potrzeb, najszybciej Ci to udowodni. Ruch, wdrożony jak najszybciej, może zminimalizować ryzyko występowania takich chorób jak nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie czy choroby wieńcowe. Dodatkowo zwiększa zakres ruchu w stawach oraz polepsza koordynację ruchową i równowagę. Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia na świeżym powietrzu, wpływają nie tylko na zdrowie seniora, ale i na jego samopoczucie. Ruch stymuluje przecież wytwarzanie endorfin! Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić samopoczucie seniora, zacznij właśnie od tego punktu.

Jak poprawić nastrój seniora? Spędzajcie razem czas

Czy wiesz, że występowanie depresji u osób po 65. roku życia szacuje się na 15%? U osób w domach opieki ta liczba zwiększa się do 30%. Złe samopoczucie u seniora, apatia, wycofanie się z kontaktów społecznych, może być spowodowane dolegliwościami bólowymi związanymi z konkretnymi chorobami. Jednak to nie jest konieczne. Istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na depresję po 65. roku życia jest także poczucie samotności. Jeśli więc nie wiesz, jak poprawić nastrój seniora, podaruj mu to, co możesz – swój czas. Postaraj się przy tym, by wspólne spędzanie czasu nie było tylko biernym siedzeniem przy osobie starszej. Róbcie razem to, co senior lub robić najbardziej. Obejrzyjcie ciekawy film, ułóżcie puzzle, zagrajcie w grę i rozmawiajcie. To z pewnością zmniejszy poczucie samotności bliskiej Ci osoby. Pamiętaj także, że depresja jest chorobą, a ją należy leczyć. Jeśli zatem uważasz, iż senior cierpi na depresję, nie bój się poprosić o pomoc.

Zdrowie seniorów to reagowanie i leczenie

Starość często jest stanem niewygodnym zarówno dla seniora, jak i dla jego bliskich. Trudno jest patrzeć na problemy ze zdrowiem bliskiej nam osoby. Dodatkowo w naszym społeczeństwie ciągle istnieje przekonanie, iż niektóre schorzenia są niejako przypisane do konkretnego wieku. Tak jest na przykład z problemami z pamięcią, które często bagatelizuje się aż do momentu, w którym jest za późno. Innym przykładem jest nietrzymanie moczu, które traktuje się jako naturalny element starości. Takie przekonanie bardzo odbiega od prawdy. Nietrzymanie moczu zawsze jest objawem, który mówi, iż z ciałem dzieje się coś niedobrego. Przykładem u mężczyzn może być przerost lub rak prostaty. U kobiet może być spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy z wiekiem i zmianami hormonalnymi, czyli spadkiem poziomu estrogenów, które utrzymują system wieszadłowy narządów rodnych w dobrej kondycji. Te czynniki wpływają na problemy z inkontynencją. NTM pojawia się też przy chorobach nowotworowych i neurologicznych. Pieluchy dla dorosłych to rozwiązanie, po które rodzina sięga najczęściej. Błędnie. Przede wszystkim konieczna jest tu wizyta u lekarza oraz próba poznania przyczyny i rozpoczęcie leczenia. Poza tym istnieją inne produkty urologiczne, które mogą odpowiadać seniorowi dużo bardziej – na przykład wkładki na nietrzymanie moczu bądź majtki chłonne.

Zadbaj o dietę seniora, by poprawić jego nastrój

Zdrowie seniorów to oczywiście nie tylko ruch i odpowiednio szybkie reagowanie na pojawiające się objawy chorobowe. To także próba zapobiegania chorobom. A lekarze i dietetycy zgodnie twierdzą, iż najlepszym na to sposobem jest wdrożenie dobrej, bogatej w składniki odżywcze i mineralne, zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Niestety seniorzy bardzo często rezygnują z jedzenia. To zmusza opiekunów do korzystania z innych opcji, takich jak produkty na brak apetytu. Zanim jednak do tego dojdzie, staraj się urozmaicać dietę bliskiej Ci osoby starszej o ryby, warzywa, nasiona i owoce. To właśnie te składniki są najistotniejsze w diecie seniora.

Jak poprawić nastrój seniora? Pomoże w tym…woda

Odwodnienie jest niezwykle częstym problemem u osób starszych, które zapominają o piciu w trakcie dnia. To zachowanie może mieć zgubny efekt, zwłaszcza latem. Pamiętaj jednak, że woda wpływa nie tylko na stan ciała seniora, ale i na jego umysł. Złe samopoczucie, osłabienie, brak siły i chęci do robienia czegokolwiek – to sygnały, które powinny dać Ci do myślenia. Odpowiednie nawodnienie to również dbanie o pęcherz moczowy, co jest równie istotne przy zachowaniu odpowiedniego zdrowia każdego seniora.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy