5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Zdrowie seniorów

Z wiekiem nasz organizm staje się bardziej podatny na różne choroby, a sprawność fizyczna i psychiczna może ulec osłabieniu. Dbanie o zdrowie seniora jest więc kluczowym elementem, który wpływa na jakość jego życia. Jak dbać o zdrowie seniorów i jakich zasad przestrzegać, by kompleksowo zaopiekować się starszymi osobami i pomóc im w utrzymaniu dobrej kondycji?

Jak zadbać o zdrowie seniorów? Włącz ruch

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, jednak w pewnym wieku to powiedzenie nabiera jeszcze większej wagi. Nierzadko problemy ze zdrowiem seniorów biorą się właśnie z braku ruchu, siedzenia całymi dniami w domu. Rodzinie i najbliższym może się wydawać, że apatyczne patrzenie się w telewizor jest nieuchronnym elementem starości. To nieprawda. Zachęcanie starszej osoby do regularnej aktywności fizycznej i odpowiednio dopasowane do jej potrzeb ćwiczenia dla seniorów, znacznie poprawią samopoczucie oraz kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Wdrożenie jakiegokolwiek formy ruchu i ćwiczeń w codzienny plan dnia seniora może zminimalizować ryzyko występowania takich chorób jak nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie czy choroby wieńcowe. Dodatkowo zwiększy zakres ruchu w stawach oraz polepszy koordynację ruchową i równowagę. Ruch stymuluje przecież wytwarzanie endorfin! Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić samopoczucie seniora, zacznij właśnie od tego punktu.

Jak poprawić nastrój seniora? Spędzajcie razem czas

Czy wiesz, że występowanie depresji u osób po 65. roku życia szacuje się na 15%? U osób w domach opieki ta liczba zwiększa się do 30%. Złe samopoczucie u seniora, apatia, wycofanie się z kontaktów społecznych, może być spowodowane dolegliwościami bólowymi związanymi z konkretnymi chorobami. Jednak nie jest to regułą! Istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na depresję po 65. roku życia jest także poczucie samotności. Jeśli więc nie wiesz, jak poprawić nastrój seniora, podaruj mu to, co możesz – swój czas. Postaraj się przy tym, by wspólne spędzanie czasu nie było tylko biernym siedzeniem przy osobie starszej. Róbcie razem to, co senior lubi robić najbardziej. Obejrzyjcie ciekawy film, ułóżcie puzzle, zagrajcie w grę i rozmawiajcie. To z pewnością zmniejszy poczucie samotności bliskiej Ci osoby. Pamiętaj także, że depresja jest chorobą, a ją należy leczyć. Jeśli zatem uważasz, iż senior cierpi problemy natury psychicznej, nie bój się poprosić o pomoc.

Zdrowie seniorów – zadbaj o higienę intymną

Starość często jest stanem niewygodnym zarówno dla seniora, jak i dla jego bliskich. Trudno jest patrzeć na problemy ze zdrowiem bliskiej nam osoby. Dodatkowo w naszym społeczeństwie ciągle istnieje przekonanie, iż niektóre schorzenia są niejako przypisane do konkretnego wieku. Tak jest na przykład z problemami z pamięcią, które często bagatelizuje się aż do momentu, w którym jest za późno. Innym przykładem jest nietrzymanie moczu. Jest to powszechny problem zdrowotny, który – choć dotyczy osób w każdym wieku – zwykle przypisywany jest osobom starszym. U jego podstaw często leży osłabienie mięśni dna miednicy, zmiany w strukturze pęcherza moczowego, ale także problemy neurologiczne.

Warto również mieć na uwadze fakt, że nietrzymanie moczu zawsze jest objawem, który mówi, iż z ciałem dzieje się coś niedobrego. Przykładem u mężczyzn może być przerost lub rak prostaty. U kobiet, nietrzymanie moczu może być spowodowane wspomnianym osłabieniem mięśni dna miednicy i zmianami hormonalnymi, czyli spadkiem poziomu estrogenów, które utrzymują system wieszadłowy narządów rodnych w dobrej kondycji. Te czynniki wpływają na problemy z inkontynencją. NTM (czyli właśnie nietrzymanie moczu) pojawia się też przy chorobach nowotworowych i neurologicznych. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: „Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny i postępowanie”.

Mówiąc o samopoczuciu i zdrowiu seniorów, nie można pominąć również kwestii higieny osób starszych, która jest nierozerwalnie związana również ze wspomnianą inkontynencją. A jak dbać o higienę intymną u seniorów? Przede wszystkim z najwyższą dbałością o ich komfort. Elementem wspomnianej dbałości jest również zminimalizowanie dyskomfortu osoby starszej, który może być wywołany wstydliwym problemem związanym z popuszczaniem moczu. Tutaj doraźnie pomóc mogą produkty urologiczne, takie jak wkładki chłonne na nietrzymanie moczu lub majtki chłonne, jednak pamiętajmy, że kluczowa jest zawsze diagnostyka, rozpoznanie podstaw problemu i rozpoczęcie koniecznego leczenia. Niezwykle pomocne mogą okazać się także ćwiczenia dla seniora na inkontynencję.

Zdrowa dieta receptą na zdrowie seniora

Zdrowie seniorów to oczywiście nie tylko ruch i odpowiednio szybkie reagowanie na pojawiające się objawy chorobowe. To także próba zapobiegania chorobom, bo jak powszechnie wiadomo, znacznie lepiej i łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Lekarze i dietetycy zgodnie twierdzą, że jednym ze skutecznych sposobów na to, by zadbać o zdrowie seniorów, jest wdrożenie dobrej, bogatej w składniki odżywcze i mineralne, zbilansowanej oraz zróżnicowanej diety. Ta powinna być bogata w białko, błonnik, witaminy i minerały, przy jednoczesnym ograniczeniu soli, cukrów czy nasyconych tłuszczów. Ważne, by w codziennym jadłospisie osoby starszej znalazły się produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa czy chude mięso i ryby. A czego unikać?

W dbałości o zdrowie seniorów warto wyeliminować z ich menu produkty wysoko przetworzone i bogate w sztuczne dodatki. Warto również wiedzieć, że zdrowa dieta jest również jednym z domowych sposobów na zaparcia u osób starszych.

Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, bogatej w sztuczne dodatki. Regularne posiłki oraz odpowiednie nawodnienie organizmu (woda, herbaty ziołowe) są kluczowe. Warto także kontrolować spożycie kalorii, aby uniknąć nadwagi lub niedożywienia.

Jak poprawić nastrój seniora? Pomoże w tym…woda

Regularne picie wody jest kluczowe dla utrzymania zdrowia seniora. U starszych osób odczuwanie pragnienia może być jednak nieco osłabione, przez co zwiększa się ryzyko odwodnienia. Owa woda odgrywa jednak fundamentalną rolę w wielu procesach fizjologicznych. Rozrzedza ona krew, dzięki czemu ułatwia jej przepływ przez naczynia krwionośne i zmniejsza obciążenie serca. To wszystko wpływa z kolei na regulację ciśnienia tętniczego, a doskonale wiemy, jak ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia u osób starszych. Warto również wiedzieć, że w przypadku, gdy mamy do czynienia z niskim ciśnieniem rozkurczowym u osób starszych, należy zadbać o większe spożycie płynów. Świetnie sprawdzi się czysta woda, ale doraźnie możemy podać seniorowi także czarną herbatę, kawę czy napar z mięty pieprzowej.

Pamięta, że woda wpływa nie tylko na stan ciała seniora, ale i na jego umysł. Złe samopoczucie, osłabienie, brak siły i chęci do robienia czegokolwiek – to sygnały, które powinny dać Ci do myślenia. Odpowiednie nawodnienie to również dbanie o pęcherz moczowy, co jest równie istotne przy zachowaniu odpowiedniego zdrowia każdego seniora.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Dieta w kamicy nerkowej

Dieta w kamicy nerkowej odgrywa kluczową rolę w leczeniu oraz zapobieganiu nawrotom kamieni. Powinna być ona dopasowana do rodzaju kamicy nerkowej i specyficznych potrzeb pacjenta. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie produktów sprzyjających powstawaniu złogów. Zatem, jak powinna wyglądać dieta w kamicy nerkowej? Co należy z niej wyeliminować? Prezentujemy przykładowy jadłospis dla osób borykających się z różnymi rodzajami kamicy.

Dieta w kamicy nerkowej
Ile trwa połóg po cesarce?

Ile trwa połóg po cesarce?

Połóg to czas regeneracji ciała po porodzie. U kobiet, które urodziły dziecko przez cesarskie cięcie, okres ten będzie wyglądał nieco inaczej niż w przypadku mam rodzących siłami natury. Może być też nieco dłuższy. Zatem, ile trwa połóg po CC i jakim dolegliwościom czoła będzie musiała stawić kobieta?

Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża to nie choroba – wszystkie doskonale o tym wiemy. Jest to jednak absolutnie wyjątkowy czas, w którym warto poświęcić sobie i swojemu ciału znacznie więcej uwagi niż zwykle. Okażmy samym sobie więcej zrozumienia, wsłuchajmy się w potrzeby naszego organizmu i zadbajmy o rodzące się w nim nowe życie. Zatem, jak dbać o siebie w ciąży? Podpowiadamy, co dobrze wpływa na dziecko i służy przyszłej mamie!

Jak dbać o siebie w ciąży