Jak dbać o pęcherz moczowy na co dzień - wskazówki dla seniorów

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Wskazówki dla seniorów

Z wiekiem organizm staje się coraz bardziej narażony na choroby i schorzenia, które pogarszają naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Na szczęście w niektórych przypadkach odpowiednia profilaktyka może zdziałać cuda. Nawracający problem z pęcherzem można załagodzić bądź zniwelować właśnie za pomocą działań profilaktycznych. Jak dbać o pęcherz moczowy? Jak dbać o układ wydalniczy? To pytania, które w pewnym wieku zadaje sobie każdy z nas. Z chęcią na nie odpowiemy.

Problem z pęcherzem? Pij dużo wody

Według badań PBS, które zrealizowane zostały na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”, ponad 80% Polaków spożywa za mało wody w ciągu dnia. Zbyt małe spożycie wody to łatwy sposób na to, by jednorazowy problem z pęcherzem zmienił się w przewlekły. Dlaczego? Woda ma na celu nie tylko wzmocnienie naszego organizmu, ale również umożliwienie prawidłowego filtrowania nerek. Spożywając odpowiednie ilości płynów – dwa litry dziennie – chronisz pęcherz przed bakteriami. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak dbać o pęcherz moczowy, zacznij właśnie od picia wody.

Nie zaniedbuj higieny

Układ moczowy, zwłaszcza u kobiet, narażony jest na częste infekcje spowodowane nieodpowiednią higieną. Ze względu na krótszą niż u mężczyzn cewkę moczową oraz jej bliskie sąsiedztwo z odbytem, nawet złe podtarcie się po skorzystaniu z toalety może spowodować przetransportowanie bakterii kałowych do ujścia układu moczowego. Codzienna higiena jest istotna dla każdego, niezależnie od płci czy wieku. Niestety osoby starsze, ze względu na różnego rodzaju schorzenia, są narażone na jeszcze częstsze infekcje pęcherza. Jest to spowodowane na przykład nietrzymaniem moczu. Dlaczego? Popuszczanie moczu wiąże się z dwoma czynnikami ryzyka – wilgocią oraz ekspozycją na bakterie. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, nawet w niewielkim stopniu, możesz chodzić w wilgotnej bieliźnie przez jakiś czas, zanim sytuacja umożliwi Ci jej zmianę i podmycie się. Zanim to zrobisz, Twoja cewka moczowa będzie cały czas dotykać wilgotnego miejsca, w którym mnożą się bakterie. Dlatego do elementów utrzymania higieny u seniorów nietrzymających mocz zalicza się też korzystanie z produktów chłonnych. Wystarczą wkładki na nietrzymanie moczu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji. Sprawdź również w naszym artykule, jak poprawić samopoczucie seniora, który cierpi na ten problem.

Nie wstrzymuj potrzeb fizjologicznych

Ta rada dotyczy zarówno wstrzymywania moczu, jak i wstrzymywania kału. Niestety nierzadko zdarza się, iż niemożność oddania moczu powiązana jest z większym problemem – na przykład przerostem gruczołu krokowego. Statystycznie może on dotyczyć co drugiego mężczyzny po 55. roku życia. Przerost prostaty może powodować nietrzymanie moczu u osób starszych z przepełnienia, które objawia się wypuszczaniem kropelkowych ilości moczu w momencie, w którym pęcherz jest przepełniony i nie może zostać opróżniony całkowicie. To problem, z którym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa. Świadome i częste wstrzymywanie moczu, na przykład spowodowane dyskomfortem związanym z korzystania z toalety, także może być bardzo szkodliwe. W ten sposób można doprowadzić do zbyt dużego rozciągnięcia ścian pęcherza, co zaburzy jego prawidłową pracę. Nie ignoruj sygnałów z pęcherza, staraj się korzystać od razu z toalety. Zalegający mocz gęstnieje i staje się drażniący, co może być powodem infekcji, jak i rozwojem innych schorzeń.

Zadbaj o bieliznę

Problem z pęcherzem może być spowodowany także nieodpowiednią bielizną. Korzystaj z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Zrezygnuj również ze zbyt obcisłej bielizny – jeśli zauważasz, że konieczna jest jej wymiana, spowodowana przyrostem wagi, nie zwlekaj. Podrażnienia oraz przegrzanie i zapocenie miejsc intymnych może być przyczyną powstania infekcji układu moczowego. Warto także spać w luźnej piżamie, a na noc nie zakładać majtek.

Ubieraj się ciepło

Osoby starsze, jeszcze bardziej od młodych, narażone są na infekcje układu moczowego spowodowane ekspozycją na zimno i wiatr. Pamiętaj, by – zwłaszcza zimą – ubierać się w sposób chroniący dół brzucha oraz nerki. Do wychłodzenia organizmu może dojść również w łazience, po prysznicu czy kąpieli. Upewnij się, że w łazience jest ciepło, a drzwi są zamknięte. To skuteczny sposób na to, by żaden problem z pęcherzem się nie pojawił.

Przyjrzyj się swojej diecie

Problemy z pęcherzem mogą być spowodowane nie tylko nieodpowiednią higieną czy też wyziębieniem organizmu. Również dieta ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie jest Twój pęcherz. Jeśli w spożywanych przez Ciebie produktach jest dużo soli, nefrony mogą mieć problem z wchłanianiem wody. To z kolei powoduje problemy z opróżnianiem pęcherza i uszkodzenie ścian narządów układu moczowego. Aby wspomóc organizm w walce z infekcjami układu moczowego, stosuj dietę bogatą w minerały, witaminy oraz flawonoidy. Z kolei, jeśli cierpisz na pęcherz nadreaktywny, czyli często musisz korzystać z toalety, uważaj na takie produkty, jak napoje gazowane, cytrusy, ostre przyprawy, czy duże ilości mocnej herbaty lub kawy. Mogą one podrażniać pęcherz i pogłębiać parcia naglące.

Dbanie o układ wydalniczy wcale nie jest tak trudne. Wystarczy dużo pić, jeść regularnie i zgodnie z zasadami zdrowej diety, a także nie zapominać o prawidłowej higienie.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.