5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Ćwiczenie Pilatesa

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Pilates – ćwiczenia na całe ciało

Czym w ogóle jest pilates? Ćwiczenia wymyślone przez Josepha Pilatesa to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Wymagają dużej uwagi i skupienia – w ich wykonywaniu liczy się nie szybkość i ilość powtórzeń, ale dokładność. Dzięki temu jest to trening, który może być wykonywany zarówno przez młodszych i starszych. W czym pomoże Ci pilates? Ćwiczenia na mięśnie brzucha wzmocnią nie tylko sam brzuch, ale też kręgosłup i poprawią postawę. Trening opracowany przez Pilatesa ma uelastycznić całe ciało, a jednocześnie nie rozbudować zbytnio masy mięśniowej. Przede wszystkim pilates wspiera ćwiczenie wszystkich partii mięśni – nie tylko tych widocznych gołym okiem, ale także tych, które często są zaniedbywane podczas treningu. Idealnym tego przykładem są mięśnie dna miednicy, które chronią przed przypadłością, jaką jest popuszczanie moczu. Gdy już jednak cierpisz na NTM również bardzo ważne jest, aby trenować te partie mięśni. Pomóc Ci w tym mogą wkładki chłonne Elly, dzięki którym będziesz czuć się komfortowo przez cały dzień. Jak rozpocząć trening pilates? Ćwiczenia nie są skomplikowane, jednak wymagają staranności w ich wykonywaniu.

Pilates – ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia na brzuch to jedne z najczęściej i najchętniej wykonywanych – głównie ze względu na marzenia dotyczące płaskiego brzucha. Jednak nie zapominaj, że mięśnie brzucha, w tym także mięśnie głębokie (core), to podpora dla Twojego kręgosłupa. Dbając o nie, wspierasz swoją postawę i zmniejszasz ból kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Odpowiednio wytrenowany “core” to również lepsza koordynacja ruchowa. Jak może w tym pomóc pilates? Ćwiczenia na brzuch pozwolą Ci nie tylko wypracować smukłą sylwetkę, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na kręgosłup. Wszystkie ćwiczenia bazują na aktywacji mięśni głębokich tułowia, do których należą: przepona, mięsień poprzeczny brzucha i wielodzielny lędźwi, jak i kompleks mięśni dna miednicy. Mięśnie te pracują w synergii, dlatego włączając do ruchu prawidłowy oddech, czyli przeponowy, uaktywnisz cały “core”, co wpłynie na stabilizację kręgosłupa, zwłaszcza odcinek lędźwiowy. Co istotne, trening pilatesu nie polega na zwiększaniu tętna podczas ćwiczeń (cardio), ale na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, które stają się dzięki temu znacznie mocniejsze.

Pilates - ćwiczenia na kręgosłup

Pilates – ćwiczenia na kręgosłup

Kiedy warto sięgnąć po trening, jaki opracował Pilates? Ćwiczenia na kręgosłup są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pracują przed komputerem. Siedzenie osiem godzin przy biurku to codzienność wielu z nas. Pilates wzmacnia całe ciało, w tym wspomniane głębokie mięśnie tułowia, ale też te słabiej rozwinięte partie, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy. Pamiętaj, że według naukowców najważniejszym mięśniem stabilizującym jest mięsień poprzeczny brzucha. To on powinien być angażowany podczas ruchu kończynami dolnymi i górnymi. Tu z pomocą przychodzi właśnie pilates. Ćwiczenia na kręgosłup wymagają angażowania właśnie mięśnia poprzecznego brzucha, ale również innych mięśni, też tych leżących bardziej powierzchownie, w tym mięśnia czworobocznego lędźwi, mięśnia gruszkowatego, prostownika grzbietu i mięśnia prostego brzucha. W globalnym ujęciu ćwiczenia Pilates polegają na uwolnieniu napięcia i wydłużeniu mięśni skróconych, a na wzmocnieniu mięśni rozciągniętych i osłabionych. W ten sposób dochodzi do wyrównania napięć między różnymi grupami mięśniowymi, co przyczynia się do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Dlatego regularna praktyka uchroni Cię przed przeciążeniami związanymi z nieergonomicznym trybem życia.

Pilates – ćwiczenia, które są dla Ciebie dobre

Na czym jeszcze polega pilates? Ćwiczenia tego typu powinny być wykonywane w sposób kontrolowany, dokładny, z uwzględnieniem technik oddechowych. Dlatego właśnie jest to połączenie treningu izometrycznego i jogi. Niezwykle istotny jest też fakt, iż ćwiczenia, które będą prawidłowo wykonywane, nigdy nie przysporzą Ci bólu. Oczywiście będziesz wyraźnie czuć pieczenie mięśni, jednak zarówno Twój kręgosłup jak i stawy nie odczują, a raczej nie powinny odczuć bólu. Wykonujesz tylko takie ruchy, które są dla Ciebie dobre. Z czasem zauważysz, że możliwości Twojego ciała zwiększają się, tak samo jak zakres ruchu stawów. Pilates to nie tylko sposób na szczuplejszą sylwetkę, ale przede wszystkim na lepszą koordynację ruchową i równowagę.

Pilates – ćwiczenia na mięśnie brzucha także dla starszych osób

Ze względu na to, iż pilates nie wymaga znacznego zwiększania tętna, nie polega na szybkim wykonywaniu ćwiczeń czy też skakaniu i bieganiu, może być praktykowany przez osoby w każdym wieku. Komu jeszcze przysłuży się pilates? Ćwiczenia są bezpieczne dla kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku, ale również wagi ciała. Trening nie obciąża bowiem stawów, a zatem jest bezpieczny dla osób cierpiących na nadwagę i otyłość oraz schorzenia kręgosłupa.

Pilates to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która pragnie zająć się swoim ciałem kompleksowo. Umożliwia zadbanie o kości, stawy i oczywiście mięśnie. Każda kobieta i każdy mężczyzna doceni efekty, jakie płyną z regularnego i uważnego korzystania z treningu Pilates.

Sprawdź również nasze artykuły https://www.poznajelly.pl/artykuly/32/jak-uprawiac-sport-przy-inkontynencji oraz https://www.poznajelly.pl/artykuly/1/cierpisz-na-ntm-nie-rezygnuj-z-aktywnosci, w których omawiamy inne aktywności, które są dobre przy problemach z nietrzymaniem moczu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza