Jak uprawiać sport przy inkontynencji?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz sport przy inkontynencji

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu nierzadko rezygnują z aktywności, które sprawiają im przyjemność. To nie powinno mieć miejsca! Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu są możliwe. Co więcej – ćwiczenia na nietrzymanie moczu pozwalają zmniejszyć częstotliwość epizodów NTM i przyczyniają się do lepszego samopoczucia. Aktywność fizyczna przy nietrzymaniu moczu jest bardzo ważna. Jak się do niej przygotować, by nic Cię nie zaskoczyło?

Ćwiczenia nie powinny być Ci straszne

Czy wiesz, że jednym z czynników ryzyka występowania nietrzymania moczu jest otyłość? Jeśli nie uprawiasz sportu i nie prowadzisz zdrowego trybu życia, z różnych powodów tylko Tobie znanych, nie pomagasz swojemu ciału. Nie pozwól, by pokonało Cię nietrzymanie moczu. Ćwiczenia, jeśli zawsze sprawiały Ci przyjemność, powinny być przez Ciebie nadal kontynuowane. Chociażby dlatego, że mogą zapobiec otyłości brzusznej i zmniejszyć ryzyko pogłębiania się Twojej choroby.

Nietrzymanie moczu a ćwiczenia fizyczne

Nietrzymanie moczu jest bardzo wstydliwą przypadłością, która nierzadko sprawia, że rezygnujemy z życia i przyjemności. Zostajemy w domu w obawie, że ktoś zauważy. To nie musi tak wyglądać. Przede wszystkim aktywność fizyczna może realnie wspomóc Twoją rekonwalescencję. Fizjoterapeuci zawsze zalecają aktywność podczas leczenia nietrzymania moczu – chociażby dlatego, że polepsza ona samopoczucie i ogólną kondycję fizyczną. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy trening jest dla Ciebie odpowiedni. Z czego musisz zrezygnować?

Skakanie na trampolinie – ćwiczenia na trampolinie to bardzo popularne zajęcia, które dają nie tylko wiele przyjemności, ale również umożliwiają łatwe spalenie kalorii. To trening typu cardio, który jest idealny dla osób pragnących schudnąć. Jeśli jednak cierpisz na nietrzymanie moczu, ćwiczenia tego typu mogą być dla Ciebie nieodpowiednie. Dlaczego? Trening na trampolinie powoduje bardzo duże przeciążenie dna miednicy. Osłabione mięśnie dna miednicy podczas ćwiczeń na trampolinie są jeszcze bardziej narażone na duże obciążenie. Trening jest bardzo intensywny i częstotliwość wyskoków może spowodować, że osłabione mięśnie dna miednicy nie będą w stanie odpowiednio szybko reagować na zmieniające się ciśnienie śródbrzuszne. Należy zaznaczyć, że tego typu trening nie należy do fizjologicznych, w życiu nie spotykamy się z taką dużą liczbą wybić i to z niestabilnego podłoża, jakim jest trampolina. Dlatego też, podczas takich ćwiczeń nietrzymanie moczu może pojawić się u osób, u których wcześniej nie występowało. Podobne niebezpieczeństwo nadwyrężenia mięśni dna miednicy mogą stanowić skoki, między innymi na skakance, które trwają zbyt długo.
Podnoszenie ciężarów – podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, na przykład hantli czy sztang, dochodzi do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. To samo dzieje się na przykład wtedy, gdy kichasz lub kaszlesz. Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, podnoszenie ciężarów nie jest wskazane, póki nie nauczysz się odpowiednio aktywować mięśni głębokich tułowia, aby nie nadwyrężać mięśni dna miednicy. Niestety wiele osób cierpiących na nietrzymanie moczu nie ma prawidłowo działających mięśni głębokich, do których należą mięśnie dna miednicy. Często w takim przypadku w czasie zwiększone ciśnienia śródbrzusznego nie dochodzi do ich spontanicznego napięcia, a zazwyczaj do wypychania w dół, co generuje nasilenie objawów.

Jeśli potrafisz odpowiednio dostosować ćwiczenia i wykonywać je poprawnie, nawet przy nietrzymaniu moczu, możesz bez obaw uprawiać sport.

uprawianie sportu przy nietrzymaniu moczu

Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu

Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu mogą Ci się wydawać trudne – zwłaszcza jeśli dopiero od niedawna borykasz się z tym problemem. Tu pierwszy pojawia się wstyd. „A co, jeśli inni zauważą?”. „Co, gdy popuszczę mocz podczas treningu?”. Niestety ta przypadłość wymaga planowania. Gdy wybierasz się na siłownię, zawsze musisz być przygotowana na wszystko. O czym powinnaś pamiętać? Przede wszystkim o tym, że w sklepach i drogeriach jest wiele produktów na nietrzymanie moczu, takich jak wkładki urologiczne Elly, które chronią przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest picie wody. Nawet jeśli obawiasz się, że spożywanie wody zwiększy ilość epizodów nietrzymania moczu, nie możesz z niej rezygnować. Tym bardziej podczas treningów. Organizm musi być nawodniony, by mógł dobrze funkcjonować. Odbierając mu wodę, prosisz się o poważne problemy. Poza tym niedostateczna podaż wody sprawia, że Twoje nerki nie filtrują się tak dobrze, jak powinny. To z kolei może być przyczyną powstania infekcji układu moczowego, która – tak, dokładnie – może zwiększać częstotliwość epizodów NTM. Jak zatem widzisz, woda nie jest Twoim wrogiem. Przed treningiem pamiętaj jednak, by opróżnić pęcherz, jeśli czujesz taką potrzebę. Nie powinno się ćwiczyć z przepełnionym pęcherzem, żeby mięśnie dna miednicy nie były dodatkowo obciążone utrzymaniem ciężkiego pęcherza. Należy pamiętać, że nie wolno oddawać moczu na zapas, robiąc to siłowo na parciu. Ćwiczenia w nietrzymaniu moczu nie muszą być problemem. Mogą być równie przyjemne, co przed wystąpieniem tej przypadłości. Oczywiście, o ile będziesz o siebie dbać.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu to kolejna aktywność, której po prostu nie możesz sobie odmówić. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za świadomą mikcję. Co więcej – chronią przed niebezpiecznym schorzeniem, jakim jest wypadanie narządów rodnych – a także pomagają cieszyć się lepszym seksem. Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie dna miednicy, musisz wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy regularnie, przez co najmniej trzy miesiące. Celem ćwiczeń przy nietrzymaniu moczu jest ich właściwa aktywacja, poprawa wydolności, wytrzymałości, całkowitej relaksacji, a także reaktywność. O tym jak je robić i jak długo, powinien poinformować Cię Twój urofizjoterapeuta. Nie jest to wymagający trening, a może realnie pomóc Ci w pozbyciu się NTM. Idealnym treningiem wzmacniającym całe ciało, a jednocześnie wspierającym mięśnie dna miednicy jest pilates. Ćwiczenia są na tyle lekkie, że może je wykonywać każdy, bez względu na wiek oraz kondycję. Sprawdź również nasz artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/1/cierpisz-na-ntm-nie-rezygnuj-z-aktywnosci, aby dowiedzieć się, jakie aktywnoścu będą równie dobre.

Nieważne czy popuszczasz mocz nieznacznie, czy masz większy problem – nie odpuszczaj, nie rezygnuj z ćwiczeń i radości. Rób to, co kochasz i pozwól sobie czasem zapomnieć o nietrzymaniu moczu.

Średnia ocen naszego artykułu
5.0

Komentarze

Olga

Bardzo ciekawy i interesujący artykuł. Jestem zmotywowana do ćwiczeń i również zachęcę moją mamę do regularnego wykonywania ćwiczeń na mięśnie dna miednicy.

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza