Ciąża po 40-stce - jak dbać o siebie i dziecko?

ciąża w wieku 40 lat

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40 roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40 roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie i o dziecko, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Ciąża po 40. – jak się do niej przygotować?

Ciąża zawsze powinna być zaplanowana, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań czy chorób. Jednak w przypadku ciąży w późniejszym wieku, tych przygotowań stanowczo nie wolno pominąć. Przede wszystkim pierwsza ciąża po 40., czy też kolejna ciąża po 40. roku życia, wymaga wykonania szeregu badań przed poczęciem. Zalecane badania to morfologia, badanie moczu, poziom hormonów tarczycy, glukoza, testy na obecność cytomegalii i toksoplazmozy, ale także badania na przeciwciała różyczki, czy na obecność antygenu Hbs. O tym, jakie badania wykonać, warto porozmawiać ze swoim ginekologiem. Kobiety po 40 roku życia nierzadko borykają się także z chorobami przewlekłymi, na przykład cukrzycą czy nadciśnieniem lub też nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy. W takiej sytuacji konieczne jest poinformowanie o tym lekarza i bycie pod stałą kontrolą specjalisty. Pamiętaj, że parametry niektórych badań, jak chociażby hormonów tarczycy, są inne dla kobiet w ciąży.

Wczesne objawy ciąży po 40.

Tak samo, jak w przypadku młodszych kobiet, tak i po 40 roku życia, pierwszym objawem może być spóźniająca się miesiączka. Niestety niektóre panie błędnie odczytują to jako czas nadejścia menopauzy. Dlatego konieczne jest wykonanie testu w momencie, w którym miesiączka spóźnia się od kilku dni. Do objawów ciąży należy także zmęczenie, senność, wahania nastroju, obrzmiałe piersi oraz poranne nudności i wymioty. Oczywiście nie wszystkie objawy muszą pojawić się w twoim przypadku. Każda kobieta jest inna i inaczej reaguje na ciążę.

ciąża w wieku 40 lat - badania

Ciąża po 40. – badania

Badania w ciąży po 40 roku życia są takie same, jak w przypadku kobiet młodych. Zadaniem mamy i lekarza jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka i przyszłej matki. Konieczne będą zatem badania prenatalne i oczywiście regularne wykonywanie USG. Warto wybrać się również do stomatologa jeszcze przed zajściem w ciążę, gdyż być może istnieje konieczność przeprowadzenia u ciebie zabiegu, który nie zostanie wykonany w ciąży. Tak jest chociażby przy usuwaniu zębów. Chociaż ciąża w wieku 45 lat może być jak najbardziej wyczekana, dla lekarzy jest uznawana za ciążę podwyższonego ryzyka. Dlatego konieczne jest pozostawanie pod opieką specjalisty przez cały czas trwania ciąży i oczywiście dbanie o swoją kondycję fizyczną i psychiczną.

Ciąża po 40. – jak o siebie dbać?

Ciąża po 40. roku życia nie musi być trudna, choć oczywiście istnieje wiele przesłanek, iż będzie bardziej wymagająca od ciąży młodszych kobiet. Organizm gorzej przechodzi zmiany spowodowane rosnącym w brzuchu dziecku. Dlatego też koniecznie zadbaj o siebie najlepiej, jak tylko możesz. Zwróć uwagę na swoją dietę – odżywiaj się zdrowo, rezygnując z produktów przetworzonych, fast foodów, ale również składników z dużą zawartością soli. To minimalizuje ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jednym z najważniejszych minerałów w trakcie ciąży jest żelazo. Zapotrzebowanie wynosi 27 gramów na dzień, a niedobory żelaza mogą powodować przedwczesny poród bądź też problemy ze wzrostem płodu. Dlatego jeśli masz problemy z przyswajaniem żelaza, koniecznie poproś swojego lekarza o odpowiednie suplementy. Aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, suplementuj również kwasy Omega-3. Znajdziesz je także w rybach i nasionach, które powinny być stałym elementem twojej diety. Dbaj nie tylko o swoją dietę, ale też o komfort. Odpoczywaj tyle, ile potrzebujesz, jednak nie zapominaj o ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętaj też, że niektóre kobiety w okresie ciąży borykają się z nietrzymaniem moczu. To częsta przypadłość, która związana jest z osłabieniem mięśni dna miednicy. Koniecznie zatem wzmacniaj je minimum dwa razy dziennie – również po to, by ułatwić sobie poród. Nietrzymanie moczu w ciąży może być dla ciebie krępujące i ograniczające. Dlatego skorzystaj z wkładek chłonnych Elly, które są wygodne i niewidoczne pod ubraniami. Minimalizowanie wilgoci na bieliźnie to także doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka występowania infekcji intymnych.

Ciąża po 40. nie musi być skomplikowana. Jeśli będziesz regularnie się badać i dbać o swoje zdrowie, z pomocą lekarzy z pewnością dasz radę przejść przez ten trudny okres.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.