Poznaj zalety i przeciwwskazania fizjoterapii w ciąży

Zalety i przeciwwskazania fizjoterapii w ciąży

Okres ciąży to niezwykle piękny i ważny czas w życiu kobiety, który jednak wiąże się z ogromnym obciążeniem dla jej organizmu. Burza hormonalna, powiększający się brzuszek czy zmiana środka ciężkości – to wszystko może wiązać się z wieloma dolegliwościami. Remedium na nie może okazać się fizjoterapia w ciąży, która nie tylko poprawi samopoczucie kobiety i komfort codzienności, ale również przygotuje ją do porodu.

Fizjoterapia w ciąży – zalety

Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, żeber, spojenia łonowego, ale i nietrzymanie moczu, zgaga  – to tylko część przypadłości ciężarnych, na które można zaradzić fizjoterapią, przynosząc przyszłym mamom ulgę i poprawiając ich jakość życia. Poprzez poprawę kondycji mięśniowej i elastyczności, ma ona na celu przygotowanie ciężarnych do porodu. Odpowiednie ćwiczenia poprawią kondycję mięśni dna miednicy, tym samym zmniejszając ryzyko nietrzymania moczu, które często towarzyszy kobietom w ciąży. Choć doraźnie można wówczas poprawić swój komfort, stosując na przykład wkładki chłonne, warto jednak podjąć starania, by zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości. Co więcej – fizjoterapia może również znacząco zredukować obrzęki nóg, poprzez poprawienie krążenia krwi i limfy. 

Pamiętajmy jednak, że fizjoterapia w ciąży powinna być prowadzona przez specjalistę, który dostosuje program ćwiczeń do etapu ciąży, zdrowia i kondycji przyszłej mamy oraz jej indywidualnych potrzeb. 

Fizjoterapia w ciąży – jakie są przeciwwskazania?

Ćwiczenia oddechowe, rozciągające i wzmacniające, a także ćwiczenia przeciwzakrzepowe to bezpieczne zabiegi, które mogą być stosowane w przypadku większości kobiet ciężarnych. W świetle najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w niepowikłanej ciąży zaleca się 150 min ćwiczeń ogólnokondycyjnych tygodniowo. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny, a w przypadku wątpliwości przed rozpoczęciem aktywności, warto wykonać specjalnie dedykowany kwestionariusz „Bądź Aktywna w Ciąży”, który ułatwi nam podjęcie decyzji, ewentualnie wskaże konieczność konsultacji ze specjalistą. Warto również wiedzieć, że nie wszystkie zabiegi z zakresu fizjoterapii, szczególnie fizykoterapii i są zalecane ciężarnym. Wśród nich wymienić należy, chociażby laseroterapię, elektroterapię czy krioterapię. Unika się także  wszelkiego rodzaju zabiegów rozgrzewających. Właściwie dobrany ruch może stanowić remedium na różnego typu dolegliwości ciężarnych, a jego unikanie w czasie ciąży nawet powikłanej nie jest zgodne z obecnymi rekomendacjami. 

Fizjoterapia w poszczególnych trymestrach ciąży – o czym warto pamiętać?

Ciało kobiety w ciąży diametralnie się zmienia. Przechodzi ono szereg procesów, które mają na celu wsparcie zdrowego rozwoju płodu. Kobiecy organizm pracuje wówczas dla dwóch osób, wobec czego stoi przed nim ogromne wyzwanie, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o siebie w ciąży

Każdy kolejny miesiąc może też nieść za sobą inne dolegliwości i wiązać się z różnego rodzaju dysfunkcjami w obrębie narządu ruchu. Rolą kobiety jest wówczas wsparcie swojego organizmu, a w tej roli świetnie może sprawdzić się właśnie fizjoterapia. Warto jednak wiedzieć, że każdy kolejny trymestr rządzi się swoimi prawami – fizjoterapia w I trymestrze ciąży będzie wyglądać zupełnie inaczej niż fizjoterapia zalecana przed samym porodem, a dobór ćwiczeń rehabilitacyjnych powinien być dostosowany do poszczególnego tygodnia ciąży. 

  • Fizjoterapia w I trymestrze ciąży – pierwsze 12 tygodni ciąży to czas, który jest najbardziej wymagający dla kobiecego organizmu. Tocząca się wewnątrz burza hormonów i zmiany zachodzące w ciele dają o sobie wyraźnie znać. Jest to również okres, w którym dochodzi do największej liczby poronień. Wobec tego ciężarna powinna zostać otoczona szczególną opieką. Jednak nie zaleca się zaprzestać ćwiczeń siłowych czy wytrzymałościowych, jeśli kobieta wykonywała je wcześniej. Wszystkie aktywności powinny być dobrane do stanu zdrowia ciężarnej i odpowiadać na jej potrzeby.  Od samego początku ciąży warto zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia oddechowe, rozciągające, czy pozwalające utrzymać właściwą postawę
  • Fizjoterapia w II trymestrze ciąży – w tym czasie samopoczucie przyszłej mamy nieco stabilizuje się, więc jest to najlepszy moment na włączenie ćwiczeń mających na celu między innymi rozciągnięcie mięśni oraz utrzymanie ruchomości w stawach biodrowych, obręczy barkowej W tym czasie warto zwracać uwagę na szybko zmieniającą się postawę i dostosowywać ćwiczenia tak, by ułatwić adaptację do tych zmian
  • Fizjoterapia w III trymestrze ciąży – zapobieganie obrzękom i zastojom żylnym, uelastycznianie  mięśni w obrębie miednicy, a co najważniejsze – ćwiczenia oddechowe w ciąży, to właśnie na tym warto skupić się w ostatnich miesiącach oczekiwania na maluszka. 

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kobiet, zwłaszcza w kontekście zmian fizjologicznych i anatomicznych, jakie zachodzą w czasie ciąży. Choć przeznaczona jest dla każdej kobiety – niezależnie od stanu zdrowia i kondycji  – to właśnie w momencie oczekiwania na dzidziusia może przynieść ogromne wsparcie. Na celu ma przede wszystkim zadbanie o mięśnie dna miednicy, które są niezwykle istotne dla utrzymania wparcia narządów rodnych i zapobiegania, chociażby wspomnianym problemom z nietrzymaniem moczu czy naukę wykonywania codziennych czynności w taki sposób, by nie obciążały one nadmiernie organizmu i były wolne od dolegliwości bólowych. Rolą fizjoterapeuty uroginekologicznego jest także wsparcie kobiety w przygotowaniu do porodu, niezależnie od drogi porodu. Celem przygotowań jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań okołoporodowych, takich jak, chociażby nadmierne pęknięcie krocza w przypadku porodu siłami natury. Warto jednak pamiętać, że fizjoterapię uroginekologiczną można stosować na każdym etapie ciąży, choć w momencie pojawienia się niepokojących dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem terapii.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza