Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Cesarskie cięcie – rekonwalescencja po CC

Cesarskie cięcie jest jednym ze sposobów na zakończenie ciąży. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na nacięciu kolejnych warstw powłok brzusznych i macicy, a następnie wydobyciu maluszka z łona matki. Po operacji, organizm kobiety potrzebuje więc czasu, by wrócić do stanu sprzed zabiegu. Ciało wymaga niezwykłej troski i opieki. Świeżo upieczona mama, która wyda na świat dziecko poprzez cesarskie cięcie musi przygotować się na to, że połóg po CC może okazać się zdecydowanie bardziej wymagający niż po porodzie siłami natury. 

Pierwsze dni po cesarce będą wiązały się z bólem i wieloma dolegliwościami. Warto dać sobie i swojemu ciału czas na dojście do siebie. Szczególnej troski będzie wymagała także rana po cesarskim cięciu. Jej odpowiednia pielęgnacja będzie jednak kluczem do szybkiej rekonwalescencji. Warto wiedzieć, że całkowite zagojenie rany może trwać nawet kilka miesięcy. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia indywidualna, a okres powrotu do pełnej sprawności w przypadku każdej kobiety, może się znacznie różnić. U niektórych mam mogą pojawić się problemy z gojeniem się ran, zrosty po cesarskim cięciu czy chociażby nietrzymanie moczu po porodzie. Każda z nas jest inna i każda z nas wymaga indywidualnego podejścia!

Połóg po cesarskim cięciu

Z punktu widzenia świeżo upieczonej mamy najbardziej wymagające będą pierwsze doby po cesarskim cięciu. Niemniej, pionizacja kobiety bardzo często ma miejsce już po około 6-8 godzinach po zabiegu. Podjęcie próby wstania z łóżka, powolne spacery i bezpieczna aktywność zapobiegnie wówczas zakrzepom oraz zmniejszy ryzyko zrostów pooperacyjnych. Pierwsze dni będą również wiązały się z dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi w obrębie brzucha i rany, która wymaga czasu na wygojenie. To właśnie dlatego pierwsze tygodnie po CC to czas rekonwalescencji, w którym zaleca się unikania nadmiernego wysiłku fizycznego i gwałtownych ruchów. Oszczędzaj mięśnie brzucha i unikaj dźwigania ciężarów, które ważą więcej niż Twój maluszek. Ważną kwestią w okresie rekonwalescencji jest także sen. Dowiedz się, jak spać po cesarce.

Przy tym wszystkim warto jednak pamiętać, że wcześnie rozpoczęta fizjoterapia i ćwiczenia na brzuch po cesarce mogą zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pozostaje tylko pytanie – kiedy można ćwiczyć po cesarce? Jakie ćwiczenia na brzuch po CC są wskazane i który etap połogu będzie odpowiedni na rozpoczęcie aktywności? 

Ćwiczenia po CC – kiedy można ćwiczyć po cesarce? 

Po cesarskim cięciu bardzo ważne jest stopniowe powracanie do aktywności fizycznej. Jednak kwestia tego, kiedy można ćwiczyć po cesarce jest kwestią bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników. Zastanawiasz się, kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce? W wielu źródłach możesz znaleźć informacje, że powrót do aktywności i ćwiczeń po CC może mieć miejsce nawet kilka tygodni po zabiegu. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i pamiętaj, że temat powrotu do aktywności warto przedyskutować z lekarzem, aby upewnić się, że nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, jak np. niezagojone rany.  

Częstym błędem popełnianym przez kobiety po cesarskim cięciu jest kierowanie się doświadczeniami innych mam. Nie warto naśladować innych kobiet - miej na uwadze, że każda z nas jest inna. Inaczej się regenerujemy, różnie goją się nasze rany. To dlatego tak ważne jest, by zanim rozpoczniesz jakiekolwiek ćwiczenia na brzuch po CC, skonsultować je ze swoim lekarzem. Specjalista oceni stan Twojej rany, proces gojenia się oraz ogólny stan zdrowia. Dopiero wtedy, gdy Twój lekarz wyeliminuje wszelkie przeciwwskazania, dostaniesz zielone światło na ćwiczenia na brzuch po cesarce. 

Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Ćwiczenia na mięśnie brzucha po cesarce są bardzo ważne. To właśnie dzięki nim możemy nie tylko szybciej wrócić do formy, ale także zapobiec wielu powikłaniom. Miejmy jednak na uwadze, że wszelkiego rodzaju aktywność czy konkretne ćwiczenia na dolne partie brzucha po cesarce powinny być dobierane indywidualnie. 

Absolutną podstawą po cesarskim cięciu są ćwiczenia oddechowe torem dolno-żebrowym,, gdzie podczas wdechu poszerzają się dolno-boczne obszary klatki piersiowej i nie unoszą się nadmiernie barki, czy brzuch. W celu zaangażowania mięśni brzucha ważne jest, by powietrze wciągać nosem, a wydychać je ustami. Aby ułatwić sobie ćwiczenie tego oddechu, warto przyjąć wygodną dla siebie pozycję, na początku może to być leżenie na plecach z ugiętymi nogami. Następnie należy położyć dłonie na częściach bocznych ostatnich żeber i lekko skompresować klatkę piersiową. Kieruj wdech, tak by rozprężyć swoją klatkę, wyobraź sobie ruch akordeonu, który się rozpręża z wdechem i wraca z wydechem. Ćwicz oddech nawet kilka razy dziennie w różnych pozycjach!

Następnie możesz przejść do lekkiego zaangażowania mięśni brzucha. Skup się na oddechu przeponowym, zrób spokojny wdech nosem a podczas wydechu spróbuj zbierać brzuch do środka, jakbyś zasuwała suwak, od spojenia aż po mostek, podczas wdechu rozpinaj go, rozluźniając brzuch. Pracuj przez kilka minut dziennie, uwzględniając, czy nie pojawia się uczucie wybrzuszania, wypychania mięśni brzucha, powinny one delikatnie zapadać się w głąb ciała. 

Innymi ćwiczeniami po CC na rozpoczęcie aktywności fizycznej są także ćwiczenie izometryczne, które mają na celu wzmocnienie mięśni ciała. Sprowadzają się do naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni, bez poruszania całym ciałem. 

Przykłady ćwiczeń:
- Leżąc na plecach z prostymi nogami, możesz napinać pośladki submaksymalnie, przez 5-6s, po czym należy je rozluźnić i poczekać 10s, po czym powtórzyć skurcz, pozostając w tej pozycji możesz zadzierać stopy na siebie i wciskać pięty w łóżko. 
- Leżąc z ugiętymi nogami, możesz ściskać udami poduszkę. 
- Leżąc, możesz zgiąć kończyny górne do 90 stopni w stawach łokciowych i wciskać ramiona w łóżko. 

Połóg jest także idealnym czasem na ćwiczenia dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla, które podczas ciąży były wystawione na liczne zmiany anatomiczne i funkcjonalne. Są to mięśnie, które odpowiadają między innymi za podtrzymanie pęcherza moczowego, a ich ćwiczenie może zapobiec problemowi, jakim jest nietrzymanie moczu po porodzie. Po cięciu cesarskim często mięśnie te mają zmniejszoną amplitudę ruchu podczas ich skurczu, w związku z wyższym napięciem spoczynkowym. Dlatego podczas ćwiczeń warto zadbać o ich prawidłową elastyczność, nie zapominając o prawidłowej fazie relaksacji.
 
Swoją przygodę z aktywnością warto rozpocząć od spokojnych i niewymagających form ruchu po CC, takich jak chociażby postnatalna joga, lekka gimanastyka czy zwykłe spacerowanie ze swoim maluszkiem. Przez pierwsze 3 miesiące warto skupić się na odbudowaniu stabilizacji tułowia, siły mięśni posturalnych przed podjęciem bardziej dynamicznych i wymagających aktywności. Pamiętajmy jednak, że każdy kolejny etap aktywności i zestaw ćwiczeń powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł ze szczegółowymi informacjami na co uważać po cesarce.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza