Na co uważać po cesarskim cięciu?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz na co uważać po cesarce

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

Cesarskie cięcie w pigułce

Cesarskie cięcie jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży. I choć rekomendowaną przez specjalistów formą zakończenia ciąży jest poród siłami natury, ten nie zawsze jest możliwy. Decyzja o zabiegu CC może być planowana albo nagła – wtedy, gdy występuje potencjalne lub bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia matki lub dziecka. Wskazaniem do wykonania planowej cesarki mogą być na przykład schorzenia neurologiczne, okulistyczne, kardiologiczne ze strony matki czy chociażby nieprawidłowe ułożenie dziecka. 

Poród przez cesarskie cięcie trwa zdecydowanie krócej niż ten fizjologiczny. Pamiętajmy jednak, że cięcie jest tylko jednym z etapów całego procesu. Czas jego trwania uwarunkowany jest wieloma indywidualnymi względami i może różnić się w przypadku każdej kobiety. Niemniej, cesarskie cięcie trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po cesarce będzie jednak znacznie dłuższy i bardziej wymagający. Kluczem do szybkiego powrotu świeżo upieczonej mamy do formy jest odpowiednia rekonwalescencja po CC. 

Pierwsza doba po cesarce – co wolno robić, czego unikać?

Pierwsze doby po cesarskim cięciu mogą okazać się trudne i wymagające dla świeżo upieczonej mamy. Pamiętajmy przede wszystkim, że jesteśmy po poważnej operacji chirurgicznej, po której kobieta powinna przejść proces rekonwalescencji. Niemniej pionizacja, wstanie z łóżka i próby pierwszych kroków powinny mieć miejsce już nawet 6-8 godzin po zabiegu. Jest to niezwykle ważne, by zapobiec zatorom naczyniowym i zakrzepicy. Wówczas zostanie usunięty kobiecie także cewnik. Co więcej – ruch poprawi również perystaltykę jelit ułatwiając wypróżnianie, ale także pozwoli przyspieszyć proces oczyszczania macicy. Pamiętaj, by pierwsze próby podniesienia z łóżka wykonywać przy asekuracji osoby bliskiej lub personelu szpitala. Nie tylko bezpośrednio po operacji, ale także przez pierwsze dni połogu, ważne jest byś oszczędzała mięśnie brzucha. Unikaj dźwigania ciężarów, które ważą więcej niż Twój maluszek. To jednak nie wszystko! Na co uważać po cesarce? Co jeszcze będzie wymagało specjalnej troski podczas połogu po cesarce? 

Przez pierwsze doby po operacji musisz stawić czoła także bólowi, z jakim będzie wiązała się rana na brzuchu, która może znacznie utrudnić Ci normalne funkcjonowanie. Bezpośrednio po zabiegu będzie ona przykryta specjalnym opatrunkiem, który zmienić może jedynie lekarz lub położna. Ból jaki możesz odczuwać w okolicy blizny związany jest z gojeniem się rany i może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni po porodzie. 

Rekonwalescencja po cesarce – o jakich zasadach pamiętać?

Rekonwalescencja po CC bywa bolesna i długa. Wymaga od kobiety cierpliwości i wyjątkowej uważności. Pamiętajmy jednak, że połóg po cesarce jest kwestią indywidualną i w każdym przypadku może przebiegać nieco inaczej. Zazwyczaj trwa około 6-8 tygodni. A na co uważać po cesarce? 

Musisz wiedzieć, że przez pierwsze dni mogą utrzymywać się silne dolegliwości bólowe, możesz mieć także chwilowe problemy z oddawaniem moczu czy wypróżnianiem. Niezwykle ważne jest także stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie ustalonej diety. Kluczowym elementem połogu będzie także odpowiednia pielęgnacja ciała. Zadbaj zarówno o gojącą się ranę, jak i pielęgnację krocza. Ranę przemywaj delikatnie wodą z niewielką ilością żelu hipoalergicznego i osuszaj ją papierowym ręcznikiem. Po zdjęciu szwów pamiętaj o regularnym wietrzeniu rany. Zrezygnuj także z obcisłej bielizny i kąpieli w wannie przez minimum 3 tygodnie, lepiej nie poddawać rany długiemu namaczaniu. Przez pewien czas utrzymywać będą się także odchody połogowe, które są efektem oczyszczania się macicy. Na początku konieczne będzie stosowanie podpasek poporodowych, a później chłonnych wkładek. Jeśli o nich mowa – warto wiedzieć, że problem nietrzymania moczu może spotkać nie tylko kobiety, które rodziły siłami natury, ale także te, które przeszły CC. Wówczas sprawdzą się wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu, które zapewnią Ci absolutny komfort. 

Jak dbać o siebie po CC? 

Kobiety, które czeka cesarskie cięcie bardzo często zastanawiają się, jak dojść do siebie po CC i w jaki sposób przyspieszyć powrót do formy sprzed zabiegu. Matka, która urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie, zanim wróci do pełnej sprawności musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską. Jak dbać o siebie po CC? Choć w połogu bardzo ważne są ćwiczenia po CC, zrezygnuj z forsownego wysiłku. Zacznij od relaksujących spacerów z dzieckiem, stopniowo zwiększając aktywność.

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, przede wszystkim oszczędzaj mięśnie brzucha i unikaj dźwigania ciężarów (np. zakupów) czy bardziej obciążających aktywności codziennych w połogu, jak intensywne sprzątanie. Nawet wtedy, gdy dolegliwości bólowe ustąpią, tkanki Twojego brzucha nie będą jeszcze w pełni zregenerowane. Na to potrzeba czasu! Karmiąc swojego maluszka, postaraj się znaleźć dla siebie pozycję, w której nie będzie on dotykał Twojej blizny przynajmniej przez pierwszy tydzień. Bardzo ważne jest także nabycie wiedzy dotyczącej tego, jak spać po cesarce, by pozycja była dla Ciebie komfortowa i w pełni bezpieczna. Dopiero, gdy blizna na Twoim brzuchu w pełni się zagoi, zazwyczaj po 6 tygodniach możesz podjąć jej samodzielną mobilizację. Natomiast warto skonsultować się z fizjoterapeutą urologicznym, który oceni nie tylko jej ruchomość i zaproponuje odpowiednie techniki pracy manualnej, ale sprawdzi też stan mięśni brzucha i zaleci odpowiednie ćwiczenia wzmacniające. 

Wśród kobiet, które przeszły cesarskie cięcie dużą popularnością cieszą się także tak zwane pasy poporodowe. Nie powinny one jednak być stosowane bez wyraźnych wskazań, jak np. rozległa przepuklina w obrębie kresy białej. Pamiętaj jednak, by używanie takiego pasa zawsze skonsultować ze swoim lekarzem. Zazwyczaj specjaliści nie zalecają używania tego typu pasów, aby nie zaburzać ciśnień w jamie brzucha i miednicy. Może to pogorszyć cyrkulację krwi i limfy, utrudniając proces gojenia ran. Podobnie wygląda kwestia z masażem blizny – zanim go rozpoczniesz, upewnij się u swojego lekarza lub fizjoterapeuty czy nadszedł już na to odpowiedni czas.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku