Cesarskie cięcie – jak wygląda i ile trwa?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Jak wygląda cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji położniczych. Zabieg polegający na wydobyciu maluszka z łona matki poprzez rozcięcie jej powłok brzusznych ma miejsce wówczas, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety lub dziecka. Jak wygląda cesarskie cięcie i ile trwa cesarka? Jak długo kobieta dochodzi do siebie po ciąży zakończonej cesarką?

Cesarskie cięcie – przygotowania do operacji

Planowane cesarskie cięcie wykonywane jest, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia matki ani dziecka. Decyzję o przeprowadzeniu cesarki podejmuje lekarz prowadzący na podstawie badań i oceny stanu przyszłej mamy oraz dziecka. W takiej sytuacji ciężarna ma czas, by odpowiednio przygotować się do zabiegu tak, by usprawnić całą operację i uniknąć ewentualnych powikłań. Zazwyczaj, przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala dzień przed planowanym zabiegiem. Przed operacją należy umyć się specjalnym antybakteryjnym mydłem oraz wydepilować miejsce nad wzgórkiem łonowym, gdzie będzie wykonywane cięcie. Choć nie powinno się golić okolic intymnych co najmniej przez 7 dni przed planowaną operacją. Golenie okolicy pola operacyjnego może osłabić naskórek, powodując mikrourazy, które zwiększają ryzyko infekcji rany po cięciu cesarskim.1 W większości przypadków wymaga się, by ostatni posiłek pacjentka zjadła wieczorem przed planowanym zabiegiem. W dniu operacji nie należy mieć pomalowanych paznokci, ponieważ lakier mógłby zakłócać działanie pulsoksymetru.

Warto jednak wiedzieć, że cięcie cesarskie może być także pilne i nagłe – wykonywane wówczas, gdy występuje potencjalne lub bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia mamy lub dziecka. W takiej sytuacji, zarówno pacjentka, jak i personel omija większość etapów przygotowań po to, by jak najbardziej zminimalizować czas do przyjścia na świat maluszka.

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży. Odbywa się na sali operacyjnej, a cały proces rozpoczyna się od podłączenia pacjentki do aparatury monitorującej podstawowe parametry życiowe. Co dzieje się później? Jak wygląda cesarskie cięcie?

Następnie, przyszła mama jest cewnikowana oraz zakładany jest jej wenflon, przez który podawane będą leki oraz kroplówka. W zależności od konkretnego przypadku może zostać podane znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, dzięki któremu kobieta zachowuje pełną świadomość, ale nie czuje bólu. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do zdezynfekowania pola operacyjnego i kolejno nacięcia powłok skóry, tkanki podskórnej, powięzi, następnie rozsuwa brzuśce mięśni prostych brzucha, odciągając je dość mocno na boki, nacina lub rozrywa otrzewnę ścienną by dostać się do jamy macicy. Procedura wyciągnięcia dziecka i przecięcia pępowiny trwa zaledwie kilka minut. Po tym, maluszek przekazywany jest do badań, a lekarz przystępuje do zszycia przyciętych warstw. Po zakończonej operacji mama trafia na salę pooperacyjną, gdzie przebywa pod czujnym okiem położnej. Co najważniejsze, pionizacja po CC następuje już kilka godzin po operacji. Ma to na celu między innymi zminimalizowanie ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych.

1. Zalecenia z  ulotki informacyjnej autorstwa lek. Filipa Dąbrowskiego oraz doc. Doroty Bomby-Opoń (ordynator Oddziału Patologii Ciąży I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM), którą dostaje każda pacjentka zapisywana do planowego cięcia cesarskiego.

Ile trwa cesarka?

Cesarskie cięcie jest tylko jednym z etapów całej procedury zakończenia ciąży. Wiele kobiet przygotowujących się do operacji zastanawia się, ile trwa cesarka i jak wygląda czas bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Warto jednak mieć na uwadze, że cięcie cesarskie jest zabiegiem operacyjnym, który w przypadku każdej kobiety może mieć nieco inny przebieg. Wpływ na to, ile trwa cesarka będzie miało wiele różnych czynników. Długość operacji będzie uzależniona chociażby od tego, czy był to zabieg planowany czy zabieg przeprowadzony w trybie pilnym. Przygotowania do cesarskiego cięcia, znieczulenie, stan zdrowia matki i dziecka, wcześniejsze operacje kobiety przeprowadzone w obrębie jamy brzusznej czy ewentualne komplikacje, jak chociażby uszkodzenie pęcherza moczowego – to wszystko będzie warunkowało czas trwania zabiegu.

Warto również wiedzieć, że samo wyjęcie dziecka trwa zaledwie kilka minut i ma miejsce bezpośrednio po otwarciu powłok jamy brzusznej. Najdłuższym etapem całej operacji jest późniejsze zszywanie kolejnych powłok. Standardowy zabieg cesarskiego cięcia, który odbywa się w trybie planowym, bez żadnych komplikacji, trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej kobiety może to wyglądać nieco inaczej.

Cięcie cesarskie – ile zostaje się w szpitalu po cesarce?

Poród siłami natury trwa zdecydowanie dłużej niż cięcie cesarskie. Po nim kobieta może jednak znacznie szybciej wrócić do formy. A jak wygląda to w przypadku cesarki? Ile trwa pobyt w szpitalu po cesarskim cięciu?

Warto mieć na uwadze, że każda kobieta – niezależnie czy po porodzie siłami natury czy po cesarskim cięciu – dochodzi do formy w swoim własnym tempie. Każdy przypadek może być inny, a na czas powrotu do siebie wpływ będzie miało wiele indywidualnych czynników.

Pierwsze godziny po porodzie i ból spowodowany świeżą raną uniemożliwia mamie wykonywanie wielu czynności, niemniej bardzo ważne jest możliwie wczesne uruchomienie pacjentki i pionizacja po CC, która zwykle ma miejsce już kilka godzin po operacji. Personel medyczny poinstruuje kobietę, jak wstawać po cesarce i na co uważać po cesarce. Niezwykle ważna jest także względnie wczesna rehabilitacja po zabiegu i ćwiczenia po CC, które mają na celu między innymi wzmocnienie całego gorsetu mięśni tułowia. Pamiętajmy jednak, że zielone światło na wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń musi wydać lekarz.

Zwykle jednak kobieta, która rodziła przez cesarskie cięcie zostaje w szpitalu od 3 do 6 dni. W tym czasie położna czy fizjoterapeuta powinni przekazać świeżo upieczonej mamie wszelkie niezbędne informacje dotyczące połogu, higieny po porodzie czy chociażby tego, jak spać po cesarce. Jednak warto jeszcze przed porodem dowiedzieć się więcej na temat wspomagania regeneracji ciała po cięciu podczas wizyty u fizjoterapeuty lub położnej, zajmujących się terapią uroginekologiczną.

Warto również zasięgnąć porady specjalisty we wszelkich nurtujących kobietę kwestiach. Nietrzymanie moczu po porodzie i stosowanie wkładek chłonnych, ból, zrosty czy rehabilitacja rany – żadna mama nie pozostaje z tym sama. Każda może liczyć na wsparcie położonej czy fizjoterapeuty będącego na oddziale położniczym.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują i za co odpowiadają?

Mięśnie Kegla bardzo często są pomijane i zaniedbywane, a ich ćwiczenia – niedoceniane. Tymczasem mięśnie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego ciała. Z czasem ulegają jednak osłabieniu, które może prowadzić do wielu problemów. Warto więc wiedzieć, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i dlaczego tak istotne jest ich ćwiczenie.

Mięśnie kegla
Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe. Poznaj wszystkie rodzaje

Kamienie nerkowe to złogi nierozpuszczalnych substancji chemicznych występujących w moczu. Jeśli nie zostaną one odpowiednio zdiagnozowane i leczone, mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jakie rodzaje kamieni nerkowych wyróżniamy i w jaki sposób one powstają?

Jak powstaje kamica nerkowa? Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy

Kamica nerkowa jest chorobą, która dotyka nawet 10 proc. społeczeństwa. Polega na odkładaniu się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji chemicznych obecnych w moczu. Może powodować jego zatrzymanie i prowadzić do trwałej niewydolności nerek. Dlatego warto wiedzieć, jak powstają kamienie nerkowe, w jaki sposób możemy rozpoznać pierwsze objawy sygnalizujące kamicę i jak jej zapobiegać.

Jak powstają kamienie nerkowe?