Jak spać po cesarce?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz jak spać po cesarce

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

Kobieta po cesarskim cięciu – jak zadbać o siebie?

Ciąża rozwiązana poprzez cesarskie cięcie – zarówno w sposób planowany, jak i nagły – sprawia, że świeżo upieczona mama wymaga wyjątkowej opieki i troski. Kobieta po CC będzie potrzebowała znacznie więcej czasu na powrót do formy. Musi także przyzwyczaić się do pewnych zmian w swoim ciele, zaakceptować je i pokochać. Odpoczynek i zapewnienie organizmowi warunków sprzyjających regeneracji to także klucz do sukcesu oraz szybkiego powrotu do formy po cesarskim cięciu. Jednym z jego elementów jest sen. A i ten w przypadku mamy, która urodziła maluszka w drodze CC nie jest tak oczywisty. Jak spać po cesarce, by zadbać o siebie i swoje ciało?

Jak spać po CC?

Ilość snu, jaką maluszek zapewnia świeżo upieczonej mamie, to jedno. Na tę kwestię nie mamy jednak większego wpływu. Jakość tego snu – to drugi niezwykle ważny czynnik sprzyjający regeneracji, o który możemy zadbać same. Pamiętajmy jednak, że cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, który wprowadza zmiany nie tylko w naszym organizmie, ale oddziałuje także na naszą codzienność. Świeża rana po CC może powodować spory ból i dyskomfort. Będzie także przeszkodą w wielu codziennych czynnościach. Jedną z nich jest komfortowy i regenerujący sen, który po ciąży ma jeszcze większe znaczenie. Jak spać po cesarce, by świeżo upieczona mama mogła cieszyć się najwyższym komfortem? Na co uważać po cesarce i w jaki sposób podczas snu otoczyć najwyższą troską bliznę po zabiegu?

Zanim odpowiemy na pytanie: „jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce?”, warto przyjrzeć się kwestii samego komfortu kobiety. Pamiętaj, że wygodny sen może zapewnić Ci także komfortowe ubranie, które nie będzie ograniczało ruchów ani drażniło rany po cesarskim cięciu. W połogu świetnie sprawdzą się koszule nocne albo sukienki, które zapewnią dostęp świeżego powietrza do rany i nie będą uciskały brzucha. Z tego samego powodu zamiast bielizny, warto postawić na specjalne podkłady poporodowe. Jeśli ilość odchodów poporodowych jest na tyle duża, że wymaga podpasek, wybierz wówczas majtki wykonane z bawełny, pozbawione szwów. Najlepszym rozwiązaniem będą wysokie modele, które będą kończyły się nad blizną.

Najlepsza pozycja do spania po cesarce

Skoro wiemy już, jak spać po cesarce i jaki strój nocny warto wybrać, by zagwarantować sobie najwyższy komfort, czas odpowiedzieć na pytanie: jaka pozycja do spania po cesarce będzie najlepsza dla kobiety.

Każda z nas ma swoją ulubioną pozycję do spania. W czasie ciąży i po niej możemy być jednak zmuszone do zrezygnowania z niej i przycięcia takiej pozycji, która będzie nie tylko wygodna dla nas samych, ale przede wszystkim nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia dla rany po CC i umożliwi jej szybkie gojenie się. Zatem, jak spać po cesarce? 

Jedną z pozycji do spania zalecanych przez specjalistów jest spanie na wznak, szczególnie w pierwszych dobach po porodzie. Choć spanie na plecach nie jest zalecane dla kobiet w ciąży, po urodzeniu dziecka – czy to siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie – jest najbardziej komfortowe i bezpieczne. Spanie na wznak po CC sprawi, że brzuch nie będzie w żaden sposób ściśnięty, a co najważniejsze – unikniemy obciążenia i nacisku na miejsce nacięcia. To pozwoli nie tylko na znacznie szybsze gojenie się rany, ale uchroni nas także przed ewentualnymi dolegliwościami bólowymi. Co więcej – podczas spania na plecach, nasz kręgosłup znajduje się w optymalnej pozycji, zapewniając tym samym najwyższy komfort snu. Dla jeszcze większej wygody możesz również podłożyć poduszkę pod nogi. W późniejszym etapie połogu, już po 7-10 dniach można przyjmować pozycję leżenia na boku. Warto wtedy wsunąć niewielką poduszkę pod talię i brzuch, aby uniknąć ściągania powłok brzusznych w stronę łóżka i tym samym naciągnięcia blizny. Pomoże w tym także włożenie poduszki pomiędzy nogi, wyrównując ustawienie miednicy i dolnej części pleców. Pomocna będzie też specjalnie wyprofilowana poduszka pod szyję, aby zapewnić optymalne ustawienie kręgosłupa. Spanie na brzuchu można rozpocząć po zagojeniu ran, najbezpieczniej po 6 tygodniach, ale wcześniej warto przyjmować na krótko pozycję leżenia przodem, aby zapewnić kompresję powłokom brzusznym, przyspieszając ich regenerację.

Powrót do formy po cesarskim cięciu

Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie będzie potrzebowała nieco więcej czasu na dojście do formy, niż mama, która urodziła maluszka siłami natury. Pamiętajmy jednak, że każda z nas regeneruje się we własnym tempie. Jest to proces, który trwa i wymaga czasu. Warto więc podejść do niego z rozwagą, otaczając siebie i swoje ciało jak najwyższą opieką i troską. Powłoki brzuszne, które zostały przecięte podczas zabiegu również potrzebują chwili na pełne zagojenie. W tym czasie kobieta powinna oszczędzać się i zrezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że choć ćwiczenia po CC mogą przyspieszyć powrót do formy i pozwolić uniknąć wielu komplikacji, zawsze muszą być konsultowane z lekarzem. To on podejmuje decyzję i wydaje zielone światło na aktywność kobiety po cesarskim cięciu. Kobiety, które zamierzają wrócić do ćwiczeń, powinny także skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który oceni stan mięśni dna miednicy, brzucha czy stan blizny. Wizyta u niego będzie konieczna także wtedy, gdy podejrzewamy rozstęp mięśnia prostego brzucha, odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości w obszarze miednicy czy krocza, a także wówczas, gdy pojawi się problem z nietrzymaniem moczu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku