Jak oddychać podczas porodu?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Oddychanie podczas porodu

Oddychanie podczas porodu łagodzi bóle związane ze skurczami, podnosi komfort kobiety, uspokaja ją i relaksuje. Spokojny, głęboki i miarowy oddech doskonale wpływa także na samego maluszka. Jak oddychać podczas porodu i jakie techniki oddechowe ułatwią nam czas oczekiwania na dzidziusia?

Poród naturalny – na co się przygotować?

Poród naturalny jest rekomendowaną przez lekarzy formą zakończenia ciąży. Niesie on za sobą wiele korzyści – zarówno dla mamy, jak i jej maleństwa oraz minimalizuje także ryzyko ewentualnych powikłań. Może być to jednak niezwykle stresujący, trudny i wyczerpujący dla kobiety czas. Samo oczekiwanie na rozwiązanie może być przepełnione lękiem, dlatego już wtedy warto zadbać o odpowiednie techniki relaksacyjne, by przynieść sobie ukojenie. Dla własnego komfortu psychicznego warto również wiedzieć, jak przygotować się do porodu, by podczas samej akcji nie było przestrzeni do zaskoczeń. 

Sam poród składa się z czterech faz. Pierwsza faza porodu naturalnego trwa od momentu pojawienia się pierwszych regularnych skurczów, aż do pełnego rozwarcia szyjki macicy. Jest to zdecydowanie najdłuższa faza porodu, która może trwać nawet kilkanaście godzin. Druga faza jest fazą parcia, a jej zakończeniem jest przyjście na świat maluszka. Dwie ostatnie fazy to czas wydalenia łożyska i obserwacji mamy oraz jej dziecka na sali poporodowej. 

Oddychanie podczas porodu – dlaczego jest tak ważne?

Strach przed zmianą, lęk o dziecko i stres związany z tym, czy poradzimy sobie w nowej roli – to emocje często towarzyszące kobiecie spodziewającej się dziecka. Ciąża to mieszanka wielu różnych emocji, niekiedy bardzo trudnych. W tym czasie kobieta może zaobserwować u siebie różne dolegliwości związane z zachodzącymi w jej organizmie zmianami. 

Zwiększenie objętości krwi, szybsza praca serca, wzrost tętna czy zwiększone stężenie progesteronu – hormonu stymulującego ośrodek oddechowy – wszystko to przekłada się na przyspieszenie oddechu. Do tego rosnący w brzuszku maluszek i powiększająca się macica, zaczynają uciskać przeponę, prowadząc do problemów z oddychaniem. To właśnie dlatego kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na duszności i problemy ze złapaniem tchu. Warto więc wiedzieć, że już na samym początku tej drogi bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe w ciąży. Te będą na wagę złota zarówno podczas oczekiwania na rozwiązanie, jak i podczas samej akcji porodowej. 

Prawidłowe oddychanie podczas porodu znacznie zwiększa jego komfort, rozluźnia mięśnie i łagodzi ból. Co więcej – wiedza dotycząca tego, jak oddychać podczas porodu, może przełożyć się także na znacznie łatwiejsze i szybsze rozwiązanie. Miarowy, spokojny i głęboki oddech wpływa na zwiększenie wydolności organizmu, częstość bicia serca, pracę hormonów czy dotlenienie narządów. Dotlenia się wówczas także mięśnie macicy, która szybciej się rozwiera i prowadzi do szybszego porodu. Na końcu tej drogi stoi lepiej dotleniony maluszek. 

Jak oddychać podczas porodu?

Wiemy już, że oddychanie podczas porodu jest niezwykle ważne. Pozostaje zatem pytanie: jak oddychać przy porodzie? Pamiętajmy, że najważniejsze, by oddech był spokojny, miarowy i głęboki. Wiele kobiet na sali porodowej praktykuje swój codzienny nawyk, oddychając torem piersiowym. Przy tym wdechu, to klatka piersiowa unosi się do góry. Ten sposób nie pozwala jednak na wykorzystanie całej pojemności płuc i sprawia, że oddech nie jest wydajny. Kobieta szybciej się męczy, traci siły. Warto więc zapamiętać, że odpowiednią techniką oddychania podczas porodu jest oddychanie przeponą. Wówczas rozluźniają się mięśnie dna miednicy, dzięki czemu nasz maluszek ma utorowaną drogę do pokonania kanału rodnego. A jak oddychać przeponą podczas porodu? 

W oddechu przeponowym, podczas wdechu nieznacznie unosi się brzuszek, a podczas wydechu – opada. Natomiast nie jest to oddech torem brzusznym. Cała uwaga skierowana jest na dolne części żeber. Podczas wdechu boczne części klatki powinny rozchylać się do boku, lekko w przód i tył, czyli to oddech 360 stopni. W tym czasie górne części klatki piersiowej, okolice barków, obojczyków nie powinny nadmiernie unosić się. Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii tego, jak oddychać w czasie porodu? Ważne jest także, by powietrze wydychać nosem, a wydychać ustami. 

Ćwiczenia oddechowe podczas porodu

Już podczas zajęć w szkole rodzenia, przyszła mama pozna prawidłowe techniki oddechowe i dowie się, jak oddychać w czasie porodu. W oczekiwaniu na powitanie maluszka na świecie, przyszła mama powinna skupić się na swoim oddechu. Warto wiedzieć, że każdy skurcz macicy może przyczynić się u rodzącej do bezdechu. Wówczas, zarówno do organizmu kobiety, jak i dzidziusia, dociera niewielka ilość tlenu. Jego brak może nieść za sobą wiele konsekwencji. Co więcej – naturalnym odruchem podczas skurczu jest właśnie wstrzymanie oddechu, co dodatkowo wzmaga ból. Kobieta traci więc siły i energię. 

Już w pierwszej fazie porodu w czasie skurczu warto ćwiczyć spokojne i dłuższe wydechy, by nie doprowadzić do hiperwentylacji. Dla ułatwienia i zrozumienia istoty oddychania przeponowego, warto ułożyć ręce na wysokości dolnobocznych żeber, a następnie rozszerzyć je w trakcie wdechu. Wówczas żebra powinny rozprężyć się i nieznacznie unieść do góry. By wypuścić powietrze ustami należy rozluźnić mięśnie dolnej części brzucha. Miarowy i spokojny oddech, zrelaksuje i odpręży przyszłą mamę. Przygotuje ją na powitanie na świecie nowego członka rodziny.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Zasady zdrowej diety w ciąży
Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Pojawiają się na samym początku ciąży. Dotyczą nawet 80 proc. kobiet ciężarnych. Zazwyczaj nie świadczą o niepokojących procesach zachodzących w ciele kobiety, ale znacznie pogarszają jej samopoczucie. Mdłości w ciąży – bo o nich mowa – to powszechne zjawisko o podłożu hormonalnym i psychosomatycznym. Podpowiadamy, co na mdłości w ciąży pomaga i jak radzić sobie z nudnościami domowymi sposobami.

Skąd się bierze zmęczenie w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Organizm kobiety w ciąży pracuje na podwyższonych obrotach. Musi poradzić sobie z szeregiem zmian, jakie niesie za sobą rozwijający się pod sercem płód. Zmęczenie w ciąży, permanentne osłabienie i brak siły w ciąży to naturalny stan, który nie powinien budzić niepokoju. Odczuwa go wiele kobiet. Jak radzić sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży i podnieść komfort codzienności? Kiedy osłabienie może być oznaką poważniejszych schorzeń?

Zmęczenie w ciąży