Jak przygotować się do porodu?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Przygotowanie do porodu

Donoszona fizjologiczna ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Teoretycznie, właśnie tyle czasu ma kobieta na przygotowanie do porodu. Narodziny dziecka i powitanie na świecie nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, które poprzedzone jest jednak szeregiem przygotowań. Podpowiadamy, jak przygotować się do porodu, by zminimalizować stres związany z nowym etapem w życiu.

Poród naturalny – na czym polega?

Poród naturalny jest najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem ciąży przez lekarzy. Jest to poród, podczas którego dziecko wydostaje się na świat przez kanał rodny kobiety, a cały proces odbywa się z ograniczeniem interwencji medycznych, najlepiej do zera. Cała akcja porodowa przebiega wówczas bez wzmacniania czynności skurczowej lekami czy bez przebijania pęcherza płodowego. Poród naturalny składa się z czterech kolejnych faz, z czego pierwsza – najdłuższa – trwa od momentu pojawienia się pierwszych skurczów, aż do pełnego rozwarcia szyjki macicy. Faza druga jest fazą wypierania, kiedy dziecko przychodzi na świat drogą pochwową. Kolejna, trzecia faza, polega na odcięciu pępowiny i wydaleniu łożyska. Całą akcję wieńczy faza monitorowania matki i dziecka, która trwa około dwóch godzin po porodzie. 

Akcję porodową i powitanie na świecie maluszka poprzedza jednak przygotowanie do porodu. To czas, kiedy przyszła mama szykuje się do porodu i wizyty w szpitalu, zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. 

Jak przygotować się do porodu?

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Wyprawka przygotowana, pokój dziecinny czeka już na swojego nowego lokatora, a rodzina nie może doczekać się przyjścia na świat nowego członka. Przed samą kobietą czas wzmożonych przygotowań, podczas których musi ona przygotować na nadchodzące wyzwanie swoje ciało czy chociażby spakować torbę do szpitala. Zatem, jak przygotować się do porodu? 

  • ćwiczenia oddechowe

Miarowy, spokojny oddech torem przeponowym – taki jest właściwy sposób oddychania w porodzie. W ciągu dnia zapominamy o odpowiednich technikach oddychania, spłycając go czy przyspieszając. Ten ma ogromne znaczenie także w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. To one często zgłaszają problemy z dusznością już w pierwszym trymestrze ciąży czy kłopoty z oddychaniem przed samym porodem. Tymczasem ćwiczenia oddechowe pozwolą nam wypracować odpowiedni wzorzec, który znacznie zwiększy komfort zarówno podczas samej ciąży, jak i pomoże podczas porodu. To właśnie prawidłowy oddech jest czynnikiem, który może pomóc kobiecie zrelaksować się, odprężyć, złagodzić bóle porodowe czy nawet przyspieszyć samo rozwiązanie. 

  • aktywność fizyczna

Co do zasady, kobieta w ciąży nie powinna całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Wyjątkiem są jedynie przypadki, gdy są ku temu jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne. Co więcej – nawet w wytycznych WHO znajdziemy informacje, że zarówno kobiety w ciąży, jak i po porodzie, powinny podejmować regularną aktywność fizyczną. Jeśli pozwala im na to stan zdrowia, ćwiczenia przed porodem o umiarkowanej aktywności powinny wykonywać co najmniej 150 minut w tygodniu. W końcu aktywność poprawia funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego, wzmacnia wydolność organizmu i ułatwia powrót do formy po porodzie. 

  • szkoła rodzenia

Choć nie jest obowiązkowym punktem, może znacznie ułatwić nam przygotowania do porodu. Jest świetnym pomysłem nie tylko dla kobiet, które rodzą pierwszy raz, ale i dla doświadczonych mam. Podczas zajęć, rodzice mają szansę dowiedzieć się kluczowych informacji zarówno o samej ciąży, porodzie, jak i opiece nad noworodkiem. Co więcej – dla samej matki mogą przynieść ukojenie psychiczne i pomóc uporać się z lękiem związanym z nową życiową rolą. 

  • przygotowanie planu porodu 

Kolejny nieobowiązkowy punkt na liście pt: “Jak przygotować się do porodu?”. Każda kobieta może go jednak stworzyć, mając dzięki temu realny wpływ na przebieg całej akcji. Plan porodu jest to dokument, w którym przyszła mama przedstawia swoje oczekiwania związane zarówno z samym przebiegiem porodu, jak i opieką okołoporodową.  Coraz większa świadomość kobiet sprawia, że oczekiwania przyszłych mam są dziś niezwykle sprecyzowane. W dokumencie takim kobieta może zawrzeć wymagania dotyczące zarówno samych warunków porodu i sali porodowej (np. możliwość skorzystania z prysznica czy narzędzi do łagodzenia bólu), przygotowania do porodu (m.in. wykonanie lewatywy czy golenie miejsc intymnych), chęci porodu rodzinnego i opieki nad noworodkiem czy chociażby kangurowania dziecka przez ojca. Należy pamiętać, że plan porodu może ulec zmianie adekwatnie do sytuacji położniczej. 

  • spakowanie torby do szpitala 

Dla wielu przyszłych mam, to kluczowy element przygotowań do porodu. O spakowanie torby do szpitala warto zadbać nieco wcześniej, niż w 9 miesiącu ciąży. Miejmy na uwadze, że dziecko może nas nieco zaskoczyć i przyjść na świat wcześniej. Wtedy nie będzie głowy do pakowania wyprawki. Ta, oprócz rzeczy dla matki i noworodka, powinna również obejmować niezbędne dokumenty, które należy mieć przy sobie podczas porodu. Przygotowując torbę do szpitala, warto nastawić się na 2-3 doby pobytu. 

  • wybór szpitala

Poszukując odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się do porodu, pamiętaj także, że ważną kwestią, na którą sama masz wpływ, jest wybór szpitala. W końcu poszczególne placówki różnią się nie tylko standardem, ale często także podejściem do rodzących kobiet czy wyposażeniem sal. W czasie ciąży zrób mały rekonesans i sprawdź, który szpital najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Zapoznaj się także z listą rzeczy, które placówka zapewnia kobiecie, a których będzie od Ciebie wymagała podczas zgłoszenia się do porodu. 

Przygotowania do porodu – kiedy zacząć?

Przygotowania do porodu warto zacząć od samego początku. Już w pierwszym trymestrze ciąży możesz zacząć pracować ze swoim ciałem, by przygotować je na nadchodzący i bardzo wymagający okres. W tym czasie ważne są techniki oddechowe czy wspomniana wyżej aktywność fizyczna.  Przygotowanie do porodu warto rozpocząć po 36 tc, wliczając w to masaż krocza, pracę z oddechem w rożnych pozycjach wertykalnych i edukację połogową.  Z zakupem niemowlęcej wyprawki nie zwlekaj do ostatnich chwil. Dla własnego komfortu i spokoju psychicznego, zacznij ja kompletować mniej więcej 3-4 miesiące przed planowanym terminem porodu. Zdecydowanie wcześniej niż w 9. miesiącu ciąży, przygotuj także torbę do szpitala. Świadomość, że o wszystko zadbałaś w odpowiednim czasie i nie pozostawiłaś przestrzeni na nieprzygotowanie, pozwoli Ci się zrelaksować i spokojnie oczekiwać na przyjście nowego członka rodziny na świat.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku