Dolegliwości zwiastujące menopauzę - jak się przygotować

Dolegliwości zwiastujące menopauzę

Nasze ciało zmienia się przez całe życie. Jednak te najbardziej zauważalne i nieprzyjemne zmiany obserwować można w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Menopauza, czy też klimakterium, to okres w życiu kobiety, który może być dla niej bardzo wymagający. Pierwsze objawy menopauzy da się jednak łatwo rozpoznać, by móc mentalnie przygotować się na zmiany. Jakie objawy klimakterium powinny dać Ci wyraźny znak, że zaczynasz przekwitać?

Menopauza – co kryje się pod tą nazwą?

Zmiany w organizmie kobiety, które występują w końcowym okresie jej płodności, najczęściej określane mianem menopauza lub przekwitanie, dzielimy na trzy fazy na trzy fazy:

Premenopauza – menstruacje nadal są regularne, jednak zmiany hormonalne już zachodzą w organizmie kobiety. Ich poziom zaczyna się obniżać nawet na dziesięć lat przed ostatnią miesiączką. Objawy klimakteriumnie są jeszcze tak oczywiste, jednak już możesz zauważyć nieregularność miesiączek czy uderzenia gorąca.
Perimenopauza – tak zwane klimakterium. Ten okres jest dużo krótszy – obejmuje trzy lub cztery lata przed zatrzymaniem się miesiączki oraz rok po jej zatrzymaniu się. Tutaj objawy będą bardziej dokuczliwe. O tym czasie najczęściej mówi się właśnie ‘menopauza’.
Postmenopauza – to czas, który zaczyna się po ostatniej miesiączce w życiu kobiety.

Te trzy fazy składają się na zjawisko, jakim jest menopauza. Objawy stanowią najlepszy wyznacznik tego, w której fazie się znajdujesz. Czym tak naprawdę jest menopauza? To czas, w którym musisz borykać się z fizycznymi i psychicznymi zmianami spowodowanymi obniżonym poziomem estrogenu. U większości kobiet pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak nie jest to regułą. Może zacząć się szybciej bądź później – wszystko bowiem zależy od organizmu. Z jakimi dolegliwościami możesz borykać się, gdy zaczyna się menopauza?

objawy menopauzy

Szczegółowe objawy menopauzy

Menopauza u każdej kobiety przebiega inaczej, więc uogólnienie tego stanu jest niemożliwe. Jednak objawy klimakterium powtarzają się u wielu kobiet i dlatego możemy określić je jako szczegółowe objawy menopauzy. Kolejny akapit poświęcimy problemom, jakimi są nietypowe objawy menopauzy.

Większość kobiet najczęściej skarży się na uderzenia gorąca i nocne poty. Nawet 85% kobiet w czasie menopauzy ma problem właśnie z uderzeniami gorąca. Niestety lekarze nadal nie znają dokładnej przyczyny tego objawu. Jedna z teorii mówi o tym, iż niedobory estrogenu powodują zmiany w obrębie układu termoregulacyjnego, co wiąże się także z nocnymi potami.
Szczegółowe objawy menopauzy to także ogólne uczucie zmęczenia oraz problemy ze snem. Możesz borykać się nawet z bezsennością. Wahania nastroju stanowią jeden z tych objawów, które są wyjątkowo dokuczliwe zarówno dla kobiet, jak i ich otoczenia. Mogą wystąpić nawet kilka lat wcześniej. Jeśli zatem zauważasz, że zachowujesz się nietypowo dla siebie i reagujesz inaczej, niż dotychczas, może to być dla Ciebie sygnał, że zbliża się menopauza. Objawy związane ze snem czy potami to jednak nie wszystko. Z powodu stopniowego obniżania się poziomu estrogenu zauważalna jest również mniejsza ochota na seks oraz suchość pochwy. To sprawia, że podczas stosunków możesz odczuwać ból. Możesz pomagać sobie jednak żelami intymnymi przeznaczonymi dla kobiet.

Menopauza – objawy fizyczne

Jak jeszcze objawia się menopauza? Objawy fizyczne, które warto tu wymienić to: ból rąk, stawów i bóle kręgosłupa. U niektórych kobiet pojawia się także suchość skóry i mniejsza jej elastyczność, co jest bezpośrednim następstwem zmniejszonej produkcji kolagenu. Wiotczenie mięśni to również jeden z objawów fizycznych menopauzy. Z tego powodu menopauza kojarzy się z jeszcze jednym objawem – nietrzymaniem moczu. Mięśnie stają się bardziej wiotkie – to możesz zauważyć nawet po swoich rękach czy nogach, które męczą się szybciej. Problem dotyczy także mięśni dna miednicy, którym trudniej jest podtrzymywać narządy wewnętrzne i kontrolować mikcję. Dlatego możesz zauważyć, że podczas śmiania się, kichania czy kaszlu popuszczasz mocz. Nie martw się, to częsta przypadłość, która dotyka wielu kobiet. Koniecznie ćwicz mięśnie dna miednicy i używaj produktów urologicznych, które chronią przed wilgocią, takich jak bielizna chłonna dla kobiet. Dzięki niej pozbędziesz się wilgoci i nieprzyjemnego zapachu.

Nietypowe objawy menopauzy

Czas na nietypowe objawy menopauzy, które mogą Cię zaskoczyć. Jednym z nich jest chociażby pojawienie się owłosienia na ciele w miejscach, w których się go nie spodziewasz. Kobiety zauważają je na sutkach, klatce piersiowej czy na twarzy. Do tego może dojść również do obniżenia tembru głosu. Jest to związane z wygaszeniem aktywności jajników. Kolejne nietypowe objawy menopauzy to szumy uszne, parestezje – czyli mrowienie i drętwienie dłoni – zespół suchego oka czy swędzenie skóry. Z każdym z nich możesz, lecz nie musisz się mierzyć. Pamiętaj, że wszystko zależy od Twojego ciała.

Ciało kobiety zmienia się przez całe życie, a okres menopauzy to kolejny etap, na który warto się przygotować. Objawy, które mogą wystąpić, nie muszą być dla Ciebie uciążliwe, dlatego pamiętaj, aby wejść w ten nowy okres z pozytywnym nastawieniem.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.