Pierwsze objawy menopauzy – jak rozpoznać początek klimakterium?

Pierwsze objawy menopauzy

Nasze ciało zmienia się przez całe życie. Jednak te najbardziej zauważalne i nieprzyjemne zmiany zaobserwować można przede wszystkim w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Menopauza – czy też klimakterium – to okres w życiu kobiety, który może być dla niej bardzo wymagający. Pierwsze objawy menopauzy da się jednak łatwo rozpoznać, by móc mentalnie przygotować się na zmiany. Jak wyglądają początki menopauzy i jakie objawy klimakterium powinny dać Ci wyraźny znak, że zaczynasz przekwitać?

Menopauza – co kryje się pod tą nazwą?

Zmiany w organizmie kobiety, które występują w końcowym okresie jej płodności, najczęściej określane mianem menopauza lub przekwitanie, dzielimy na trzy fazy:

Premenopauza – menstruacje nadal są regularne, jednak zmiany hormonalne już zachodzą w organizmie kobiety. Ich poziom zaczyna się obniżać nawet na dziesięć lat przed ostatnią miesiączką. Na tym etapie pierwsze objawy menopauzy nie są jeszcze tak oczywiste, jednak już możesz zauważyć nieregularność miesiączek czy uderzenia gorąca.
Perimenopauza – tak zwane klimakterium. Ten okres jest dużo krótszy – obejmuje trzy lub cztery lata przed zatrzymaniem się miesiączki oraz rok po jej zatrzymaniu się. Tutaj objawy będą bardziej dokuczliwe. O tym czasie najczęściej mówi się właśnie ‘menopauza’.
Postmenopauza – to czas, który zaczyna się po ostatniej miesiączce w życiu kobiety.

Te trzy fazy składają się na zjawisko, jakim jest menopauza. Objawy stanowią najlepszy wyznacznik tego, w której fazie się znajdujesz. Czym tak naprawdę jest menopauza? To czas, w którym musisz borykać się z fizycznymi i psychicznymi zmianami spowodowanymi obniżonym poziomem estrogenu.

Początki menopauzy – kiedy zaczyna się klimakterium?

U większości kobiet menopauza pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak nie jest to regułą. Może zacząć się szybciej bądź później – wszystko bowiem zależy od organizmu. Pamiętaj, że początki menopauzy, które niekoniecznie będziemy rozpoznawać już jako rozpoczęcie klimakterium, mogą pojawić się nawet 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Oznacza to, że w przypadku niektórych kobiet, pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia będą jak najbardziej naturalne. Wówczas możemy mówić o tzw. wczesnej menopauzie, do której przyczynić może się chociażby przewlekły stres, niezdrowy tryb życia, choroby autoimmunologiczne czy przebyte zabiegi chirurgiczne z zakresu ginekologii. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele kobiet obserwuje pierwsze objawy menopauzy w wieku 50 lat czy nawet później. A z jakimi dolegliwościami możesz borykać się, gdy zaczyna się menopauza?

Kobieta zastanawiająca się, jakie są objawy menopauzy

Jakie są objawy menopauzy?

Nagłe uderzenia gorąca czy zimne poty. Bezsenność i wahania nastroju. Uczucie zmęczenia i pogorszenie koncentracji. W końcu – nietrzymanie moczu i bóle mięśniowe. To właśnie tak mogą wyglądać początki menopauzy. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, by przygotować się na nadejście klimakterium, umieć bez problemu rozpoznać pierwsze objawy menopauzy i dowiedzieć się, jak radzić sobie z menopauzą.

Wiemy już, że wiek kobiet wchodzących w klimakterium może być bardzo różny. Wiele pań już po 40. roku życia zastanawia się, jak rozpoznać menopauzę i jak sprawdzić czy to menopauza. Pierwszym jej objawem, który bez problemu zauważymy, będzie zmiana cyklu menstruacyjnego kobiety, której przyczyną będzie powolne wygaszanie czynności hormonalnej jajników. Większość pań zaobserwuje wówczas pojawienie się nieregularnych miesiączek. W jednym przypadku cykl może skrócić się nawet o 3 dni, w innym może on ulec znacznemu wydłużeniu. W zależności od organizmu, krwawienie może stać się bardziej obfite, albo też lżejsze. Niekiedy towarzyszą temu plamienia w środku cyklu. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia cyklu miesiączkowego, choć są jednym z pierwszych objawów menopauzy, nie są jedynym. Temu towarzyszyć będą także tzw. szczegółowe objawy oraz objawy fizyczne. Zatem, jak rozpoznać menopauzę?

Jak sprawdzić czy to menopauza? Szczegółowe objawy menopauzy

Menopauza u każdej kobiety przebiega inaczej, więc uogólnienie tego stanu jest niemożliwe. Jednak objawy klimakterium powtarzają się u wielu kobiet i dlatego możemy określić je jako szczegółowe objawy, a dzięki temu podpowiedzieć, jak rozpoznać menopauzę. Kolejny akapit poświęcimy problemom, jakimi są nietypowe objawy menopauzy.

Większość kobiet najczęściej skarży się na uderzenia gorąca i nocne poty. Nawet 85% kobiet w czasie menopauzy ma problem właśnie z uderzeniami gorąca. Niestety lekarze nadal nie znają dokładnej przyczyny tego objawu. Jedna z teorii mówi o tym, iż niedobory estrogenu powodują zmiany w obrębie układu termoregulacyjnego, co wiąże się także z nocnymi potami.

Szczegółowe objawy menopauzy to także ogólne uczucie zmęczenia oraz problemy ze snem. Możesz borykać się nawet z bezsennością. Wahania nastroju stanowią jeden z tych objawów, które są wyjątkowo dokuczliwe zarówno dla kobiet, jak i ich otoczenia. Mogą wystąpić nawet kilka lat wcześniej. Jeśli zatem zauważasz, że zachowujesz się nietypowo dla siebie i reagujesz inaczej, niż dotychczas, może to być dla Ciebie sygnał, że zbliża się menopauza. Pierwsze objawy menopauzy związane ze snem czy potami to jednak nie wszystko. Z powodu stopniowego obniżania się poziomu estrogenu zauważalna jest również mniejsza ochota na seks oraz suchość pochwy. To sprawia, że podczas stosunków możesz odczuwać ból. Możesz pomagać sobie jednak żelami intymnymi przeznaczonymi dla kobiet.

Jak rozpoznać menopauzę? Objawy fizyczne

Szczegółowe objawy menopauzy to jednak nie wszystko. Zatem, jakie są objawy menopauzy sfery fizycznej? Objawy fizyczne, które warto tu wymienić to: ból rąk, stawów i bóle kręgosłupa. U niektórych kobiet pojawia się także suchość skóry i mniejsza jej elastyczność, co jest bezpośrednim następstwem zmniejszonej produkcji kolagenu. Wiotczenie mięśni to również jeden z objawów fizycznych menopauzy. Z tego powodu menopauza kojarzy się z jeszcze jednym objawem – nietrzymaniem moczu. Mięśnie stają się bardziej wiotkie – to możesz zauważyć nawet po swoich rękach czy nogach, które męczą się szybciej. Problem dotyczy także mięśni dna miednicy, którym trudniej jest podtrzymywać narządy wewnętrzne i kontrolować mikcję. Dlatego możesz zauważyć, że podczas śmiania się, kichania czy kaszlu popuszczasz mocz. Nie martw się, to częsta przypadłość, która dotyka wielu kobiet. Musisz wiedzieć, że jesteś w stanie złagodzić nieco te nieprzyjemne dolegliwości. Zatem, jak zapobiegać nietrzymaniu moczu po 40. roku życia? Koniecznie ćwicz mięśnie dna miednicy i używaj produktów urologicznych, które chronią przed wilgocią, takich jak bielizna chłonna dla kobiet. Ta zapewnia absolutne bezpieczeństwo i dyskrecję w każdej pozycji, zarówno w dzień i w nocy. Dzięki niej pozbędziesz się wilgoci i nieprzyjemnego zapachu.

Nietypowe objawy menopauzy

Czas na nietypowe objawy menopauzy, które mogą Cię zaskoczyć. Jednym z nich jest chociażby pojawienie się owłosienia na ciele w miejscach, w których się go nie spodziewasz. Kobiety zauważają je na sutkach, klatce piersiowej czy na twarzy. Do tego może dojść również do obniżenia tembru głosu. Jest to związane z wygaszeniem aktywności jajników. Kolejne nietypowe objawy menopauzy to szumy uszne, parestezje – czyli mrowienie i drętwienie dłoni – zespół suchego oka czy swędzenie skóry. Z każdym z nich możesz, lecz nie musisz się mierzyć. Pamiętaj, że wszystko zależy od Twojego ciała.

Ciało kobiety zmienia się przez całe życie, a okres menopauzy to kolejny etap, na który warto się przygotować. Objawy, które mogą wystąpić, nie muszą być dla Ciebie uciążliwe, dlatego pamiętaj, aby wejść w ten nowy okres z pozytywnym nastawieniem.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?