Uderzenia gorąca, wahania nastroju, nietrzymanie moczu - jak radzić sobie z typowymi dolegliwościami menopauzy

Uderzenia gorąca

Menopauza to czas, w którym ciało i umysł kobiety poddawany jest poważnej próbie. Łagodzenie objawów menopauzy staje się jednym z głównych zadań, które mogą pozwolić Ci funkcjonować normalnie. Sposoby na łagodzenia objawów menopauzy, w tym sposoby na uderzenia gorąca, nie zawsze muszą jednak zadziałać. Jak sobie radzić z menopauzą, by nadal cieszyć się życiem i nie rezygnować z tego, co kocha się najbardziej?

Klimakterium – jak sobie radzić?

Menopauza, znana także jako klimakterium, to tak naprawdę trzy fazy, przez które przechodzić będziesz na przestrzeni wielu lat. Pierwsza z nich, premenopauza, zaczyna się nawet dziesięć lat przed ostatnią miesiączką. Jednak już podczas niej możesz zauważyć niektóre objawy, które sprawią, że zaczniesz szukać sposobów na uderzenia gorąca, które już niebawem mogą być dla Ciebie dużym problemem. Druga faza, perimenopauza, to krótszy okres, który obejmuje trzy lub cztery lata przed ostatnią miesiączką i rok po niej. To czas wygaszania się jajników i znaczącego obniżania się poziomu estrogenów. Właśnie wtedy będziesz borykać się z największą ilością nieprzyjemnych objawów klimakterium. Jak sobie radzić z nową rzeczywistością? Jak złagodzić uderzenia gorąca w menopauzie i pomóc sobie podczas wahań nastroju? Menopauza jest bardzo złożonym zjawiskiem, które może pojawić się u Ciebie już między 45. a 55. rokiem życia. Chociaż to jak najbardziej naturalne, czasem trudno jest pogodzić się z tym, że organizm tak bardzo się zmienia. Sposoby na to, jak sobie radzić z menopauzą, będą dla Ciebie przydatne nie tylko z punktu widzenia Twojego ciała, ale i psychiki.

uderzenia gorąca w menopauzie

Jak złagodzić uderzenia gorąca w menopauzie?

Wiedza, jak złagodzić uderzenia gorąca w menopauzie, z pewnością Ci się przyda. Możesz oczywiście należeć do tych szczęśliwych 15% kobiet, które ich nie doświadczają, jednak na to nie warto liczyć. Kiedy zastanawiasz się, jak radzić sobie z menopauzą, prawdopodobnie to właśnie uderzenia gorąca i poty przychodzą Ci na myśl jako jej najczęstsze objawy. Niestety lekarze nadal nie wiedzą, jaka jest przyczyna uderzeń gorąca. Jedna z teorii, która uznawana jest za najbardziej prawdopodobną, mówi o niedoborze estrogenu jako sprawcy, który doprowadza do zmian w obrębie układu termoregulacyjnego. Dlatego też hormonalna terapia zastępcza czy też suplementacja fitoestrogenami stanowią najczęstsze sposoby na uderzenia gorąca. Obie terapie polecane są przez lekarzy i kobiety po menopauzie, którym udało się przejść przez nią bez większych problemów. Jeśli zatem zastanawiasz się, co jest dobre na uderzenia gorąca przy menopauzie, najlepszym lekarstwem na te objawy są właśnie estrogeny.

Jak radzić sobie z menopauzą? Problemem jest brak estrogenu

Jak radzić sobie z menopauzą? To ważne pytanie, na które nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak środki zaradcze, które umożliwiają łagodzenie objawów menopauzy. Jakie? Mowa oczywiście o fitoestrogenach. Wiele objawów menopauzy spowodowanych jest wahaniami poziomu estrogenu oraz jego niedoborem. Dlatego też na rynku istnieje wiele suplementów, które umożliwiają kobietom zwiększenie poziomu estrogenu w organizmie, jednocześnie nie zaburzając swojej gospodarki hormonalnej. Fitoestrogeny, środki, które znajdują się w owych suplementach, to związki roślinne, które działają podobnie do estrogenów. Fitoestrogeny znaleźć można chociażby w soi, ale także w nasionach sezamu czy nawet herbacie. Jeśli zatem obawiasz się, że sposoby na uderzenia gorąca czy inne objawy menopauzy będą w ogólnym rozrachunku niebezpieczne dla Twojego organizmu, teraz możesz przestać się o to bać. Suplementy są bezpieczne i naprawdę mogą pomóc Ci w okresie menopauzy. Ze względu na to, że możesz pomóc terapii za pomocą zmodyfikowanej diety, powinnaś uwzględnić w niej dużo produktów bogatych w fitoestrogeny: cebulę, winogrona, fasolę czy olej lniany i soję oraz przetwory sojowe. To z pewnością zmniejszy częstotliwość uderzeń gorąca. Pamiętaj, że styl Twojego życia także ma znaczenie. Nie rezygnuj z ćwiczeń, staraj się pozostać aktywna, ale też korzystaj z technik medytacyjnych i relaksacyjnych, by wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie, które również może być niezbyt dobre podczas menopauzy.

Jak sobie radzić z menopauzą? Pamiętaj o mięśniach dna miednicy

Mięśnie dna miednicy również słabną podczas menopauzy. Warto o tym pamiętać, gdyż to może przyczynić się nie tylko do mniejszej satysfakcji seksualnej, ale i do epizodów nietrzymania moczu. Tak, ze względu na mniejszą produkcję kolagenu, włókna mięśniowe są słabsze i mniej rozciągliwe. Zauważysz to po mięśniach w całym ciele. Staraj się regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, a także nie bagatelizuj epizodów nietrzymania moczu. Jeśli Ci się zdarzają, korzystaj z produktów urologicznych, takich jak bielizna chłonna dla kobiet. Dzięki niej będziesz mogła zapomnieć o wilgoci i nieprzyjemnym zapachu.

Menopauza nie powinna powstrzymywać Cię przed radością z życia. Rób to, co kochasz i wspomagaj swój organizm tak, jak potrafisz.

Artykuły blogowe

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne