Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz inkontynencja podczas menopauzy

Kobiety w okresie menopauzalnym mogą spodziewać się wielu, zwykle nieprzyjemnych, zmian, które dotykają nie tylko ich ciała, ale też psychiki. Jedną z przypadłości, która wiąże się z obiema powyższymi sferami, jest nietrzymanie moczu. Zwłaszcza u kobiet, którym nieobcy jest ten problem, zaburzenia układu moczowego mogą się nasilić. To jednak nie oznacza, że nietrzymanie moczu nie może pojawić się także u Ciebie, gdy wejdziesz w okres perimenopauzalny. Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy? Jak można ją wyleczyć?

Nietrzymanie moczu w okresie menopauzy – objawy

Kiedy mówimy o nietrzymaniu moczu? To epizody niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego w różnych ilościach – od kilku kropli po nawet całkowite opróżnienie pęcherza. Objawy mogą być różne, w zależności od rodzaju nietrzymania moczu. W okresie menopauzalnym najczęściej jednak do czynienia mamy z trzema formami NTM:

● wysiłkowym nietrzymaniem moczu,
● naglącym nietrzymaniem moczu,
● formą mieszaną dwóch pierwszych.

Jeśli zauważasz u siebie popuszczanie niewielkich ilości moczu w trakcie dnia, na przykład podczas kichania, kaszlenia czy wysiłku, najprawdopodobniej cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wysiłkowa odmiana NTM występuje bez parcia – pęcherz nie ostrzega Cię, że za chwilę dojdzie do epizodu. Naglące nietrzymanie moczu objawia się z kolei mocnym parciem, niemożliwym do opanowania skurczem pęcherza moczowego, najczęściej w przebiegu pęcherza nadreaktywnego. Możesz odczuwać je nawet chwilę po skorzystaniu z toalety. Forma mieszana, jak możesz się domyślić, objawia się zarówno popuszczaniem moczu podczas wysiłku, jak i parciem na pęcherz.

Przyczyny nietrzymania moczu w okresie menopauzy

Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego nietrzymanie moczu dotyka właśnie kobiet po sześćdziesiątym roku życia. Od 15 do nawet 35% kobiet w tym wieku cierpi na NTM. Niestety jest to silnie powiązane z procesem starzenia się organizmu, a także zmianami hormonalnymi, które zachodzą pod wpływem zaniku czynności endokrynnej gonad. Wraz z wiekiem istnieje większe ryzyko, że nietrzymanie moczu stanie się problemem obecnym w Twoim życiu. Czym dokładnie jest to spowodowane?

● Naturalne starzenie się tkanek, w tym również mięśni, wpływa nie tylko na Twój wygląd, ale też na sprawność organizmu. Mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne między innymi za zamykanie i otwieranie cewki moczowej, nie działają już tak dobrze, jak kiedyś.
● Obniżony poziom estrogenów również przyczynia się do osłabienia i częściowego zaniku tkanki łącznej – także w obrębie układu moczowo-płciowego. Dodatkowo może przyczyniać się do większej ilości infekcji dróg moczowych, które mogą skutkować wystąpieniem nietrzymania moczu. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżenia się narządów rodnych. Jest ono tym mocniejsze, im więcej ciąż i porodów masz za sobą. Obniżenie narządów rodnych może być przyczyną nietrzymania moczu z parcia, jako że może wystąpić mechaniczny ucisk pęcherza.
● Nadwaga uważana jest za jeden z istotnych czynników zwiększających ryzyko występowania nietrzymania moczu. U kobiet w okresie menopauzalnym, gdy gospodarka hormonalna szaleje, utrzymanie wagi może być dużym wyzwaniem. To właśnie dodatkowe kilogramy mogą być jednym z winowajców, który zaostrzy u Ciebie NTM.

Oczywiście powody wystąpienia nietrzymania moczu u Ciebie mogą być inne. Aby je poznać, koniecznie udaj się do lekarza, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, pozwalający na rozpoznanie rodzaju NTM i wprowadzenie odpowiednich metod leczenia.

Jak leczyć nietrzymanie moczu w okresie menopauzy?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która zwykle jest objawem, nie zaś chorobą samą w sobie. Aby zminimalizować lub wyeliminować popuszczanie moczu, musisz skonsultować się z lekarzem, który zajmie się poznaniem przyczyny Twojego problemu. Nie rezygnuj z wizyty u specjalisty! Co możesz zrobić, by wspomóc swój stan zdrowia? Ze względu na to, iż mięśnie dna miednicy mogą ulec osłabieniu wskutek różnych procesów związanych z okresem menopauzy, możesz zacząć je wzmacniać. Jak? Poprzez codzienne, regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które potocznie często nazywane są mięśniami Kegla. Trening mięśni dna miednicy uznaje się za jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie nietrzymania moczu, a także na zmniejszenie objawów bądź nawet ich wyeliminowanie.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić, gdy cierpisz na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyka także sfery psychicznej. Sprawia, że osoby chore odsuwają się od bliskich i przestają robić to, co sprawia im przyjemność. Obawiają się, że ktoś zauważy, co ukrywają. Nie musisz rezygnować z niczego – tym bardziej z tego, co kochasz. Korzystaj z produktów na nietrzymanie moczu, na przykład z podpasek na nietrzymanie moczu, które będą chronić Cię przed wilgocią i zapewnią poczucie komfortu w trakcie dnia. Możesz nosić je bez obaw, że ktoś zorientuje się, z jakim problemem się borykasz.

Nietrzymanie moczu w okresie menopauzalnym nie jest niespotykane, nie dotyka tylko Ciebie. To problem, z którym walczy wiele kobiet w Twoim wieku. Nie poddawaj się, nie rezygnuj z życia – udaj się do lekarza i poproś o pomoc.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?