Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz inkontynencja podczas menopauzy

Kobiety w okresie menopauzalnym mogą spodziewać się wielu, zwykle nieprzyjemnych, zmian, które dotykają nie tylko ich ciała, ale też psychiki. Jedną z przypadłości, która wiąże się z obiema powyższymi sferami, jest nietrzymanie moczu. Zwłaszcza u kobiet, którym nieobcy jest ten problem, zaburzenia układu moczowego mogą się nasilić. To jednak nie oznacza, że nietrzymanie moczu nie może pojawić się także u Ciebie, gdy wejdziesz w okres perimenopauzalny. Czym spowodowana jest inkontynencja podczas menopauzy? Jak można ją wyleczyć?

Nietrzymanie moczu w okresie menopauzy – objawy

Kiedy mówimy o nietrzymaniu moczu? To epizody niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego w różnych ilościach – od kilku kropli po nawet całkowite opróżnienie pęcherza. Objawy mogą być różne, w zależności od rodzaju nietrzymania moczu. W okresie menopauzalnym najczęściej jednak do czynienia mamy z trzema formami NTM:

● wysiłkowym nietrzymaniem moczu,
● naglącym nietrzymaniem moczu,
● formą mieszaną dwóch pierwszych.

Jeśli zauważasz u siebie popuszczanie niewielkich ilości moczu w trakcie dnia, na przykład podczas kichania, kaszlenia czy wysiłku, najprawdopodobniej cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wysiłkowa odmiana NTM występuje bez parcia – pęcherz nie ostrzega Cię, że za chwilę dojdzie do epizodu. Naglące nietrzymanie moczu objawia się z kolei mocnym parciem, niemożliwym do opanowania skurczem pęcherza moczowego, najczęściej w przebiegu pęcherza nadreaktywnego. Możesz odczuwać je nawet chwilę po skorzystaniu z toalety. Forma mieszana, jak możesz się domyślić, objawia się zarówno popuszczaniem moczu podczas wysiłku, jak i parciem na pęcherz.

Przyczyny nietrzymania moczu w okresie menopauzy

Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego nietrzymanie moczu dotyka właśnie kobiet po sześćdziesiątym roku życia. Od 15 do nawet 35% kobiet w tym wieku cierpi na NTM. Niestety jest to silnie powiązane z procesem starzenia się organizmu, a także zmianami hormonalnymi, które zachodzą pod wpływem zaniku czynności endokrynnej gonad. Wraz z wiekiem istnieje większe ryzyko, że nietrzymanie moczu stanie się problemem obecnym w Twoim życiu. Czym dokładnie jest to spowodowane?

● Naturalne starzenie się tkanek, w tym również mięśni, wpływa nie tylko na Twój wygląd, ale też na sprawność organizmu. Mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne między innymi za zamykanie i otwieranie cewki moczowej, nie działają już tak dobrze, jak kiedyś.
● Obniżony poziom estrogenów również przyczynia się do osłabienia i częściowego zaniku tkanki łącznej – także w obrębie układu moczowo-płciowego. Dodatkowo może przyczyniać się do większej ilości infekcji dróg moczowych, które mogą skutkować wystąpieniem nietrzymania moczu. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżenia się narządów rodnych. Jest ono tym mocniejsze, im więcej ciąż i porodów masz za sobą. Obniżenie narządów rodnych może być przyczyną nietrzymania moczu z parcia, jako że może wystąpić mechaniczny ucisk pęcherza.
● Nadwaga uważana jest za jeden z istotnych czynników zwiększających ryzyko występowania nietrzymania moczu. U kobiet w okresie menopauzalnym, gdy gospodarka hormonalna szaleje, utrzymanie wagi może być dużym wyzwaniem. To właśnie dodatkowe kilogramy mogą być jednym z winowajców, który zaostrzy u Ciebie NTM.

Oczywiście powody wystąpienia nietrzymania moczu u Ciebie mogą być inne. Aby je poznać, koniecznie udaj się do lekarza, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, pozwalający na rozpoznanie rodzaju NTM i wprowadzenie odpowiednich metod leczenia.

Jak leczyć nietrzymanie moczu w okresie menopauzy?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która zwykle jest objawem, nie zaś chorobą samą w sobie. Aby zminimalizować lub wyeliminować popuszczanie moczu, musisz skonsultować się z lekarzem, który zajmie się poznaniem przyczyny Twojego problemu. Nie rezygnuj z wizyty u specjalisty! Co możesz zrobić, by wspomóc swój stan zdrowia? Ze względu na to, iż mięśnie dna miednicy mogą ulec osłabieniu wskutek różnych procesów związanych z okresem menopauzy, możesz zacząć je wzmacniać. Jak? Poprzez codzienne, regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które potocznie często nazywane są mięśniami Kegla. Trening mięśni dna miednicy uznaje się za jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie nietrzymania moczu, a także na zmniejszenie objawów bądź nawet ich wyeliminowanie.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić, gdy cierpisz na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyka także sfery psychicznej. Sprawia, że osoby chore odsuwają się od bliskich i przestają robić to, co sprawia im przyjemność. Obawiają się, że ktoś zauważy, co ukrywają. Nie musisz rezygnować z niczego – tym bardziej z tego, co kochasz. Korzystaj z produktów na nietrzymanie moczu, na przykład z podpasek na nietrzymanie moczu, które będą chronić Cię przed wilgocią i zapewnią poczucie komfortu w trakcie dnia. Możesz nosić je bez obaw, że ktoś zorientuje się, z jakim problemem się borykasz.

Nietrzymanie moczu w okresie menopauzalnym nie jest niespotykane, nie dotyka tylko Ciebie. To problem, z którym walczy wiele kobiet w Twoim wieku. Nie poddawaj się, nie rezygnuj z życia – udaj się do lekarza i poproś o pomoc.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce