Powrót do formy po porodzie naturalnym

Powrót do formy

Ciąża i poród naturalny są niezwykle wymagające dla organizmu. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet nie jest zadowolonych z tego, jak wygląda i funkcjonuje ich ciało po porodzie. I nie chodzi tylko o rozstępy, dodatkowe kilogramy, ale również o ból krocza, z którym początkowo trzeba sobie poradzić, czy też nietrzymanie moczu po porodzie. Jak wrócić do formy po porodzie, by czuć się ze sobą dobrze, a jednocześnie nie przesadzić z ćwiczeniami?

Jak wrócić do formy po ciąży? Zacznij się ruszać

Tak, to nie brzmi jak łatwe zadanie do wykonania. Jednak pamiętaj, że nie musisz od razu wykonywać trudnych ćwiczeń. Wystarczy, że zaczniesz się ruszać. Pionizacja i nawet powolne chodzenie ułatwiają sprawny przepływ krwi, co zmniejsza ryzyko pojawienia się zakrzepów po porodzie. Wiemy, jak wymagający jest poród naturalny. Krocze jest niezwykle bolesne, a brak sił może wydawać się obezwładniający. Pamiętaj jednak, że nawet niewielka dawka ruchu wpływa pozytywnie na Twoje ciało. Może ułatwić wydalanie odchodów porodowych, a także przyspiesza zwijanie się macicy, które jeszcze przez kilka tygodni będzie dawało Ci się we znaki.

Poród naturalny – rozwarcie i bóle krocza

Dużym wyzwaniem dla kobiety jest poród naturalny. Krocze stanowi tą część ciała, która jest najbardziej „poszkodowaną” fizycznie, choć oczywiście poród naturalny to także wyzwanie psychiczne. Nawet jeżeli wszystko przeszło u Ciebie bez problemów, rozwarcie było prawidłowe, by ułatwić poród naturalny, krocze nie pękło czy też nie musiało być nacinane, przez pierwsze kilka dni będziesz odczuwała duży dyskomfort w każdej pozycji, także podczas mycia się czy korzystania z toalety. Wszystko spowodowane jest silnym naporem główki na krocze podczas porodu. Nic więc dziwnego, że ciało po porodzie jest tak obolałe. Jak radzić sobie z bólem? Przede wszystkim dbaj o higienę – to dotyczy wszystkich kobiet, jednak w szczególności tych, u których wystąpiła konieczność nacinania krocza. Rana musi być dokładnie myta, suszona i wietrzona, by wspomóc proces gojenia się i nie dopuścić do infekcji. Higiena krocza to niezbędny element tego, jak wrócić do formy po ciąży. W ten sposób unikasz bowiem komplikacji w najbardziej delikatnym rejonie Twojego ciała.

Jak wrócić do formy po porodzie

Jak wrócić do formy po ciąży? Zadbaj o mięśnie

Ciało po porodzie nie będzie wymagać od Ciebie rzeźbienia sylwetki. Co więcej – nawet jeśli jesteś już po okresie połogu, nie powinnaś męczyć ciała wymagającymi ćwiczeniami. Na utratę wagi jeszcze przyjdzie czas. Teraz skup się na rehabilitacji. Jak wrócić do formy po ciąży? Przede wszystkim zadbaj o te mięśnie, które ucierpiały w trakcie porodu naturalnego. Mowa o mięśniach dna miednicy, czyli tak zwanych mięśnia Kegla, ale również o mięśniach brzucha.

Ćwiczenia nie tylko pomagają w ich szybszym powrocie do normy, czyli czasu sprzed ciąży, ale także stanowią działania profilaktyczne przeciw wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, które dotyka wielu kobiet. Nietrzymanie moczu po porodzie to częsta przypadłość, a regularne ćwiczenia pomogą Ci zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Mięśnie Kegla odpowiadają także za utrzymanie w miejscu narządu rodnego. Dlatego ćwiczenia powinnaś wprowadzić jak najszybciej po porodzie – najlepiej z urofizjoterapeutą, który powie Ci, jakie działania będą bezpieczne w Twoim stanie.

Jakie jeszcze partie mięśni powinnaś uwzględnić w swoim codziennym treningu? Ćwicz mięśnie klatki piersiowej, które pomogą Ci utrzymać powiększone przez pokarm piersi, a także mięśnie grzbietu, które będą podporą podczas miesięcy wytężonej pracy z maluchem. Pamiętaj, że również mięśnie głębokie odpowiadają za stabilizację kręgosłupa. Jeśli więc bolą Cię plecy, winowajcą mogą być osłabione partie mięśniowe brzucha. Regularne ćwiczenia pozwolą Ci poczuć się lepiej.

Poród naturalny a nietrzymanie moczu

Poród naturalny jest częstą przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu. Aby uniknąć tej przypadłości, skup się na wspomnianych ćwiczeniach mięśni dna miednicy. Pamiętaj jednak, że mogą minąć miesiące, zanim ciało po porodzie wróci do normy. Nie ma w tym nic dziwnego i niepokojącego. Chociaż nietrzymanie moczu może być krępujące, możesz sobie z nim poradzić. Wkładki urologiczne Elly zapewnią Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Będą także chronić Twoje miejsca intymne przed wilgocią i bakteriami, które mogą przyczynić się do powstawania infekcji.

Podczas epizodów nietrzymania moczu niezwykle ważna jest higiena w połogu, by nie pogarszać swojego stanu. Tu pomogą Ci nie tylko wkładki, ale też regularne podmywanie się i chusteczki do higieny intymnej. Nie obawiaj się – ćwicząc regularnie mięśnie dna miednicy, możesz zminimalizować występowanie epizodów nietrzymania moczu, a później całkowicie je wyeliminować. Nie zapominaj o tym, by wszelkie problemy tego typu konsultować z lekarzem – ginekologiem bądź urologiem.

Powrót do formy po porodzie naturalnym nie jest prosty. Jednak regularne ćwiczenia, dbanie o odpoczynek i oczywiście czas pozwolą Ci zregenerować ciało po porodzie.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku