Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie to częsty problem, który w większości przypadków samoistnie się cofa. Zanim jednak tak się stanie, może uprzykrzyć życie młodej mamy i nie raz wprawić ją w skrępowanie. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Pęcherz moczowy to zbiornik, w którym gromadzi się produkowany przez nerki mocz. Gdy pęcherz się wypełnia - mięśnie dna miednicy otaczające cewkę rozluźniają się i płyn wydalany jest na zewnątrz. Po opróżnieniu mięśnie wokół cewki ponownie zaciskają się i ją zamykają.

Niestety w niektórych sytuacjach dochodzi do dysfunkcji mięśni pęcherza, co skutkuje mimowolnym i niekontrolowanym wyciekiem moczu. Mówimy wówczas o dolegliwości zwanej nietrzymaniem moczu (NTM). Jest ona częsta w okresie ciąży i po porodzie.

Ilu kobiet dotyczy nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie?

Dysfunkcja mięśni odpowiedzialnych za blokadę wycieku moczu może mieć różne podłoże. Problem NTM dotyka częściej kobiety niż mężczyzn (statystyki pokazują, że dwa razy częściej) i zazwyczaj jest konsekwencją osłabienia mięśni dna miednicy w wyniku przebytych ciąż i porodów. Powodem problemów z nietrzymaniem moczu mogą być także zabiegi ginekologiczne czy menopauza. Z dolegliwością NTM zmaga się na świecie co 3-4 kobieta, a problemu nietrzymania moczu po porodzie lub w ostatnich tygodniach ciąży doświadcza 15-60 proc. kobiet (głównie wieloródek). To tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawiające się niekontrolowanym wyciekiem moczu w czasie wysiłku fizycznego, np. dźwigania, podczas kasłania, śmiechu itd. Zwykle jest ono okresowe i mija samoistnie po okresie połogu, choć nie zawsze. Może także powrócić w okresie menopauzy.

Na świecie co 3-4 kobieta zmaga się z NTM

Nawet 60% kobiet doświadcza problemu nietrzymania moczu po porodzie lub w ostatnich tygodniach ciąży.

Co zwiększa ryzyko nietrzymania moczu po porodzie?

Budowa kobiecego ciała oraz jej zdolność rozrodcza sprzyja nietrzymaniu moczu. Macica, w której rozwija się dziecko, położona jest bardzo blisko pęcherza oraz mięśni dna miednicy. Są one odpowiedzialne za hamowanie wypływu moczu. W czasie ciąży macica rośnie, a wraz z nią zwiększa się jej ucisk na pęcherz, czemu mogą nie podołać zwieracze pęcherza.

Obciążeniem dla nich jest też samo dziecko - jego waga powoduje rozciąganie mięśni dna miednicy oraz podtrzymujących macicę. Problemem są też hormony, które tuż przed porodem rozluźniają mięśniewięzadła, aby ułatwić wydobycie się dziecka na zewnątrz, jednocześnie rozluźniając zwieracze pęcherza. Do ich poważnego nadwerężenia dochodzi również w czasie procesu narodzin dziecka.

To wszystko sprawia, że wiele młodych mam cierpi na okresowe nietrzymanie moczu. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które:

  • urodziły więcej niż jedno dziecko
  • w czasie porodu miały uszkodzone nerwy kontrolujące pęcherz
  • miały nacinane krocze w czasie porodu
  • rodziły długo, a poród zakończył się użyciem kleszczy lub próżnociągu
  • cierpiały na nietrzymanie moczu już w okresie ciąży (w ostatnich jej tygodniach)

Co zrobić, gdy nietrzymanie moczu nie ustępuje po porodzie?

Nietrzymanie moczu spowodowane ciążą i porodem zwykle ustępuje w okresie połogu – zazwyczaj młode matki borykają się z tym problemem przez kilka tygodni po narodzinach maleństwa. Zdarza się jednak, że proces powrotu do dawnej formy przedłuża się. Nie warto wówczas czekać, aż organizm sam się zregeneruje, zamiast tego trzeba działać.

Po pierwsze, należy jak najszybciej rozpocząć trening mięśni Kegla. To mięśnie dna miednicy odpowiedzialne między innymi za kontrolę oddawania moczu. Ćwiczenia są proste i można je wykonywać w każdej pozycji (leżąc, siedząc, stojąc), także w czasie wykonywania innych czynności. Wystarczy zaciskać mięśnie, tak, jakby chciało się powstrzymać oddawanie moczu. Trening powinien być połączony z oddychaniem.

  • Podczas wydechu zaciśnij mięśnie pochwy i odbytu, starając się nie napinać pośladków ani górnych mięśni brzucha.
  • Trzymaj zaciśnięte mięśnie przez 2-3 sekundy, a następnie wypuść powietrze z płuc i rozluźnij się.
  • Stopniowo wydłużaj czas do 5-6 sekund, aż będziesz w stanie wykonać 10 długich serii zaciskania mięśni Kegla, a następnie 10 szybkich, trzy razy dziennie.

Co jeszcze możesz zrobić, aby przyspieszyć powrót do zdrowia?

Staraj się powrócić do wagi sprzed ciąży – nadmiar kilogramów sprzyja nietrzymaniu moczu, bo uciskają one na twój pęcherz. Pamiętaj również o tym, aby chodzić do toalety co pół godziny, przyzwyczajając pęcherz do świadomego opróżniania się. Czas między wizytami w toalecie należy wydłużać. Unikaj też kawy, cytrusów i alkoholu, ponieważ są moczopędne i podrażniają pęcherz.

Jeśli mimo ćwiczeń i upływu czasu problem nietrzymania moczu nie mija po okresie połogu, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może problem jest poważniejszy, niespowodowany porodem i należy rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Leczenie nietrzymania moczu może trwać długo, dlatego do tego czasu warto zrobić wszystko, aby dolegliwość nie unieruchomiła młodej mamy w domu. Nie można bowiem zapominać, że mimowolne oddawanie moczu to dla wielu z nich poważny problem psychiczny.

Wstyd, dyskomfort i nieustanny lęk przed zamoczeniem bielizny w czasie podnoszenia dziecka czy kichnięcia sprawia, że młode kobiety unikają kontaktów z innymi ludźmi, rezygnują z życia towarzyskiego czy aktywności fizycznej. To wszystko, w połączeniu z wahaniem hormonów po porodzie może zwiększyć ryzyko depresji poporodowej.

Dlatego tak ważne jest normalne funkcjonowanie mimo epizodów nietrzymania moczu. Rozwiązaniem jest stosowanie środków higienicznych absorbujących mocz.

Bielizna i wkładki dla kobiet z nietrzymaniem moczu to pomoc w uporaniu się z problem do czasu aż nie zniknie. Wkładki chłonne Elly spełniają wszystkie wymogi produktów tego rodzaju. Są cienkie, przez co zapewniają dyskrecję, ale bardzo chłonne, co zapobiega wyciekaniu moczu poza wkładkę.

Wkładki chłonne Elly

Konstrukcja wkładki zapewnia chłonność, a jednocześnie elastyczność, dzięki czemu wkładki nie utrudniają kobiecie ruchów: może w nich chodzić, opiekować się dzieckiem, ćwiczyć, a nawet spać. Olbrzymim atutem wkładek jest absorpcja nie tylko wilgoci, ale i nieprzyjemnego zapachu moczu.

Bielizna chłonna Elly

Jeśli problem z nietrzymaniem moczu jest silny, zamiast wkładek można wypróbować bieliznę Elly Intimate, która ma takie same zalety, jak wkładki, to znaczy jest chłonna i dyskretna, a użyta w niej technologia EverFresh™ zapobiega, blokuje i maskuje niepożądane zapachy. Dodatkową zaletą jest jej kobiece wzornictwo i kolory, które pozwalają młodej mamie nadal czuć się kobieco i seksownie. Bielizna zapewnia bezpieczeństwodyskrecję w każdej pozycji zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wkładki chłonne Elly jaki i bielizna chłonna Elly Intimate posiadają Pozytywną Opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Produkty Elly dostępne są w sieci sklepów Biedronka.