Jak dbać o higienę intymną w połogu?

higiena w połogu

Połóg to bardzo wymagający czas dla kobiety. Po porodzie organizm jest osłabiony, krocze natomiast obolałe i tkliwe. Dyskomfort może powodować również pozbywanie się odchodów połogowych. Higiena w połogu jest zatem kluczowa, by chronić się przed infekcjami i zachować komfort. Jak powinna wyglądać higiena po porodzie? Czym myć krocze po porodzie, by nie narazić się na infekcję bądź nie podrażnić bardzo obolałych miejsc?

Higiena w połogu – jak myć krocze?

Higiena w połogu nie jest skomplikowaną czynnością, jednak należy o niej pamiętać, by zapewnić sobie poczucie komfortu, ale także zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Higiena po porodzie polega przede wszystkim na myciu krocza. W jaki sposób myć krocze po porodzie? Najlepiej robić to po każdej zmianie podkładu. Myj się pod bieżącą letnią wodą, która nie podrażni delikatnego miejsca. Czym myć się po porodzie? Wiele szpitali zaleca korzystanie z szarego mydła, jednak nie jest to konieczne. Do mycia się możesz używać płynu do higieny intymnej, takiego samego, jakiego używałaś w czasie ciąży. Dobre płyny są delikatne dla skóry, a także umożliwiają zachowanie kwaśnego pH pochwy. Zwróć uwagę nie tylko na mycie okolic intymnych, ale też na higienę dłoni. Myj je przed zmianą podkładu i po, by nie przenosić bakterii na ranę. Zawsze podmywaj się także po wypróżnieniu, by zminimalizować ryzyko pojawienia się bakterii kałowych u wejścia do pochwy.

Pielęgnacja krocza po porodzie – przewiewna bielizna

Podobnie jak w ciąży, tak i podczas połogu koniecznie wybieraj dla siebie bieliznę, która jest wykonana z naturalnych materiałów, przewiewna i wygodna. Zrezygnuj z rajstop bądź innych ubrań, które uciskają krocze i mogą wywoływać dyskomfort. Pamiętaj, że to, co jest wygodne dla ciebie, prawdopodobnie będzie dobre. Niektóre kobiety leżąc w łóżku podczas pierwszych dni połogu, decydują się na całkowite rezygnowanie z bielizny. Zamiast tego na materacu kładą podkład chłonny, który zbiera wszelkie zanieczyszczenia. W sklepach dostępne są także majtki siatkowe, w które możesz włożyć dużą wkładkę, zabezpieczając ją przed przesuwaniem się. Tego typu majtki są wygodne i przewiewne i z całą pewnością nie uciskają, umożliwiając jak najszybsze zagojenie się rany po porodzie.

higiena po porodzie

Z jakich artykułów higienicznych korzystać?

Pielęgnacja krocza po porodzie to nie tylko dbałość o to, by miejsca intymne zawsze były czyste. To również konieczność korzystania z bezpiecznych podkładów dla kobiet w połogu. Czym się one charakteryzują? Są wykonane z czystych materiałów, które nie przenoszą żadnych bakterii w okolice rany. Dodatkowo powinny być chłonne, aby zapewnić kobiecie komfort i umożliwić jej normalne funkcjonowanie. Na początku połogu, gdy krwi jest dużo, koniecznie korzystaj z podkładów poporodowych. Później jednak możesz używać wkładki na nietrzymanie moczu, które również charakteryzują się dużą chłonnością, albo zastąpić je grubymi podpaskami. Krwawienie poporodowe trwać może dziesięć dni lub więcej – jest to bardzo indywidualna kwestia. Dlatego obserwuj swój organizm i dobieraj odpowiednie produkty chłonne do swoich potrzeb.

Podpaski po porodzie czy tampony?

Wiele kobiet zastanawia się, czy skoro w połogu dochodzi do krwawienia podobnego do miesiączki, można w tym czasie korzystać z tamponów. Absolutnie nie jest to zalecane. Krwawienie po porodzie znacznie różni się od tego miesiączkowego. W macicy znajduje się bowiem świeża rana po łożysku, która ma wielkość porównywalną do męskiej dłoni. Jeśli wprowadzisz do pochwy tampon, zablokujesz przepływ krwi i odchodów połogowych, co może prawdopodobnie spowodować infekcję intymną. Kolejnym powodem, dla którego lepiej zrezygnować z tamponów, jest ból krocza. Tampony nie są w stanie zapewnić takiego komfortu, jak podpaski. Oczywiście po połogu będziesz mogła wrócić do tamponów.

Higiena po porodzie a nietrzymanie moczu

Po porodzie wiele kobiet boryka się z nietrzymaniem moczu. Wszystko spowodowane jest osłabionymi mięśniami dna miednicy, które nie są w stanie regulować prawidłowej pracy cewki moczowej. Nie musisz się obawiać, że ta przypadłość z tobą zostanie. Koniecznie jednak po połogu, rozpocznij ćwiczenia po porodzie. Skonsultuj się w tej sprawie z fizjoterapetą uroginekologicznym. Jeśli nie trzymasz moczu po porodzie, podczas połogu przed dyskomfortem chronią cię podkłady i podpaski poporodowe. Później jednak powinnaś sięgnąć po wkładki na nietrzymanie moczu Elly. Umożliwią ci ochronę bielizny przed wilgocią, zniwelują nieprzyjemny zapach, a także będą chronić przed powstaniem infekcji intymnych.

Połóg nie należy do zbyt przyjemnych doświadczeń, jednak na szczęście nie trwa długo. Jeśli odpowiednio zadbasz o higienę w tym czasie, nie powinnaś odczuwać dużego dyskomfortu. Sprawdź również artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/39/powrot-do-formy-po-porodzie-naturalnym.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku