Jak rozpoznać endometriozę pęcherza moczowego? Poznaj 6 najczęstszych objawów

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Jak rozpoznać endometriozę pęcherza moczowego?

Parcie na pęcherz, częstomocz czy ból podczas mikcji – to dolegliwości towarzyszące klasycznemu zapaleniu pęcherza. Niekiedy może jednak stać za nimi endometrioza pęcherza moczowego. Objawy jej często są mylone z innymi schorzeniami, a niekiedy nawet lekceważone. Warto jednak wiedzieć, po czym rozpoznać endometriozę pęcherza i kiedy należy zwrócić się do lekarza.

Endometrioza pęcherza moczowego – co to jest? 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na endometriozę choruje około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jest to jedna z częstszych chorób kobiecych narządów płciowych, która charakteryzuje się występowaniem komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza jej wnętrzem. W większości diagnozowanych przypadków ogniska endometrium lokalizowane są w okolicy organów rozrodczych, jednak mogą one występować także w otrzewnej, jelicie grubym czy pęcherzu moczowym. Ta ostatnia – endometrioza pęcherza – występuje u około 1-2 proc. kobiet, u których zdiagnozowana została endometrioza miednicy mniejszej. A czym tak naprawdę jest endometrioza pęcherza moczowego? 

Mówimy o niej w sytuacji, gdy tkanka przypominająca błonę śluzową macicy rośnie wewnątrz lub na zewnątrz pęcherza moczowego. Schorzenie to jest trudne do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy często przypominają inne problemy układu moczowego. 

Endometrioza pęcherza moczowego – objawy

Endometrium to błona śluzowa występująca w macicy. Kiedy tkanka endometrium rośnie poza macicą i zajmuje błonę śluzową pęcherza moczowego, mówimy wówczas o endometriozie pęcherza. Ta może powodować wiele problemów natury urologicznej, które bardzo często mylnie diagnozowane są jako schorzenia układu moczowego. Warto jednak pamiętać, że tak jak przerost endometrium może powodować wiele problemów związanych z układem rozrodczym, tak endometrioza pęcherza będzie objawiała się dolegliwościami związanymi z drogami moczowymi. 

Co zatem warto wiedzieć w kwestii endometriozy pęcherza moczowego? Jakie dolegliwości może powodować? Objawy często mogą przypominać klasyczne stany zapalne toczące się w obrębie dróg moczowych. Warto jednak wiedzieć, że endometrioza a zapalenie pęcherza to dwa zupełnie różne schorzenia. 

Wśród najczęściej występujących objawów endometriozy pęcherza moczowego wymienić należy:

  • częste oddawanie moczu,
  • ból za spojeniem łonowym podczas mikcji,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • nagłe parcie na pęcherz,
  • przewlekły ból w dolnej części brzucha,
  • krwiomocz,
  • nykturia (nocne oddawanie moczu),
  • nietrzymanie moczu. 

Endometrioza a ucisk na pęcherz – jak sobie radzić?

Dolegliwości ze strony układu moczowego i płciowego mogą znacznie obniżyć komfort funkcjonowania. Ucisk na pęcherz i częste oddawanie moczu – to tylko niektóre z nich. W przypadku ich długofalowego występowania konieczna będzie konsultacja lekarska, która może pozwolić na wczesne wykrycie endometriozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Regularne kontrole lekarskie są więc absolutną podstawą. Oprócz nich możemy przynieść sobie ulgę, konsultując się także z fizjoterapeutą, który nauczy nas wykonywać trening pęcherza, zaprezentuje ćwiczenia rozluźniające, a także wspomoże nas w nauce wyrobienia odpowiednich nawyków i prawidłowych technik oddawania moczu. Nieocenione mogą okazać się ćwiczenia mięśni dna miednicy, dobrane indywidualnie, aby uporać się z problemem nietrzymania moczu, który jest jednym z częstszych problemów występujących u osób z endometriozą. Niejednokrotnie fizjoterapeuci uroginekologicznymi korzystają z metod terapii manualnej, terapii wisceralnej, aby poprawić ruchomość narządów miednicy mniejszej, tym samym zwiększając ukrwienie w tym obszarze, ale i elastyczność struktur więzadłowych podpierających te organy, co przyczynia się do ich lepszego funkcjonowania.

Obecność tkanki endometrium w obrębie miednicy mniejszej bardzo często prowadzi do zaburzeń pracy układu moczowego. Choć w takiej sytuacji możemy doraźnie radzić sobie, stosując na przykład wkładki chłonne, pamiętajmy, że kluczowa jest tutaj diagnoza lekarska, a w razie konieczności – odpowiednie leczenie. W przypadku jakichkolwiek problemów ze strony układu moczowego samodiagnoza nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy również, że zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia nie pozostają bez wpływu na nasz układ moczowo-płciowy. Jadłospis bogaty w błonnik, owoce i warzywa, zdrowe tłuszcze, 7-9 h snu, regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia papierosów to podstawy, które mogą nieść za sobą znacznie lepsze samopoczucie. 

Endometrioza pęcherza – leczenie 

Wiemy już, czym jest endometrioza. Objawy jej również nie powinny pozostawiać żadnych wątpliwości, a jednak diagnostyka tej choroby nieustannie przysparza wielu problemów. Jest trudna, ponieważ objawy endometriozy często bywają mylone z innymi schorzeniami. Dostępne terapie mogą jednak pomóc znacznie złagodzić objawy tej choroby, o ile zostanie ona odpowiednio zdiagnozowana. Podstawą jest więc konsultacja z lekarzem, który zleci konieczne badania obrazowe. 

Endometrioza pęcherza moczowego i jej leczenie obejmuje terapię farmakologiczną i hormonalną oraz przeciwbólową, a także fizjoterapię. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się również interwencja chirurgiczna i usunięcie tkanki endometrialnej z pęcherza moczowego.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza