Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy NTM

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Nietrzymanie moczu podczas wyjazdu

Nietrzymanie moczu jest chorobą, która dotyka zarówno osoby młodsze jak i starsze. Cierpią na nie kobiety po porodzie, mężczyźni z problemami z prostatą, seniorzy, ale też kobiety w okresie menopauzalnym. Nie myśl zatem, że jesteś osamotniona – to nie tylko twój problem, nie wstydź się go. Pamiętaj, że nietrzymanie moczu odbija się nie tylko na twoim zdrowiu fizycznym, ale i na psychicznym. Dlatego nie rezygnuj z przyjemności, takich jak wyjazdy. Możesz przygotować się do nich, co z pewnością zapewni ci komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Wkładki na nietrzymanie moczu to podstawa

Jeśli wybierasz się na wyjazd, nawet tylko weekendowy, zabierz ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. Wyroby chłonne, takie jak wkładki Elly, to sposób na zapewnienie sobie komfortu podczas wszelkich czynności wykonywanych w trakcie dnia. Wkładki są niewidoczne pod ubraniem, niezwykle cienkie, a jednak bardzo chłonne – dużo bardziej, niż zwykłe podpaski. Poradzą sobie z moczem zarówno pod względem ilości płynów, jak i zapachu. Nie musisz obawiać się, że ktoś zauważy twój problem. Poza tym wkładki chronią miejsca intymne przed ekspozycją na wilgoć, a co za tym idzie także przed ryzykiem infekcji intymnych i infekcji układu moczowego. Nosząc wkładki, zabezpieczasz się też przed podrażnieniami spowodowanymi wypływem moczu na skórę. To niewielki produkt, który możesz mieć przy sobie w torebce czy plecaku – z łatwością zmieścisz go do kosmetyczki.

przygotowanie się na wyjazd na wczasy przy NTM

Wkładki na nietrzymanie moczu to nie wszystko

Wkładki na nietrzymanie moczu są jednym z najważniejszych akcesoriów, które musisz mieć przy sobie. To jednak nie wszystko. Zadbaj także o wygodne, przewiewne ubranie, przede wszystkim o bawełnianą bieliznę, która nie będzie cię uciskać i zapewni potrzebny komfort. Uciskające materiały są nie tylko nieprzyjemne dla okolic intymnych. Mogą one uciskać również okolice pęcherza, jelit a co za tym idzie, mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, które wpływa na epizody nietrzymania moczu. W profilaktyce nietrzymania moczu ważna jest również prawidłowa postawa. Właściwe ustawienie miednicy wpływa na pracę mięśni dna miednicy, co wiemy, ma duże znaczenie w przypadku NTM. Jeśli się garbisz, obciążasz dno miednicy i jednocześnie możesz pogorszyć swoje dolegliwości. Czemu to tak istotne podczas podróży? W pociągu czy samochodzie czasami musisz siedzieć tak długo, aż dojedziesz na miejsce. W tym czasie epizody mogą więc zdarzać się częściej. Jeśli tylko możesz rób przerwy podczas podróży, opróżniaj pęcherz regularnie, zmieniaj pozycję, w trakcie postoju przespaceruj się, wysiądź z samochodu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu w podróży

Dźwiganie jest nieodłącznym elementem podróżowania. Przenosisz walizki z miejsca na miejsce, zwłaszcza jeśli masz ze sobą bardzo duży bagaż. Staraj się ograniczać takie działania, jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dlaczego? Podczas dźwigania znacząco zwiększasz ciśnienie w jamie brzusznej, a to z kolei może przyczyniać się do pojawienia się epizodów nietrzymania moczu. To samo dzieje się, gdy kichasz, kaszlesz czy śmiejesz się. Zrezygnuj zatem z podręcznej torby i wybierz walizkę. Jeśli jesteś w podróży sama, możesz także poprosić o pomoc. Oczywiście wkładki na nietrzymanie moczu ochronią cię przed zmoczeniem bielizny, jednak poprawa nawyków i ergonomia może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych epizodów NTM. Jeśli chcesz więdzieć więcej na temat leczenia, symptomów i przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu, to przeczytaj nasz ekspercki artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/47/leczenie-symptomy-i-przyczyny-wysilkowego-nietrzymania-moczu

Nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu – także inne akcesoria higieniczne

Akcesoria higieniczne to rzeczy, które zawsze warto mieć przy sobie – na przykład w torebce czy plecaku. Jeśli podczas podróży dojdzie do kilku epizodów nietrzymania moczu, prawdopodobnie konieczne będzie nie tylko zmienienie wkładki, ale również zadbanie o czystość okolic intymnych. Być może będziesz w tym czasie w pociągu lub autobusie. W takich warunkach trudno jest zadbać o higienę intymną. Możesz wtedy użyć chusteczek nawilżanych, które także dbają o kwaśne pH okolic intymnych. W podróży będą one bezcenne. Zabierz ze sobą również płyn do higieny intymnej, który pomoże ci zadbać o higienę w hotelu czy pensjonacie.

Nietrzymanie moczu może przeszkodzić ci we wczasach tylko wtedy, gdy na to pozwolisz. Pamiętaj o tym i baw się dobrze.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy