Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy NTM

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Nietrzymanie moczu podczas wyjazdu

Nietrzymanie moczu jest chorobą, która dotyka zarówno osoby młodsze jak i starsze. Cierpią na nie kobiety po porodzie, mężczyźni z problemami z prostatą, seniorzy, ale też kobiety w okresie menopauzalnym. Nie myśl zatem, że jesteś osamotniona – to nie tylko twój problem, nie wstydź się go. Pamiętaj, że nietrzymanie moczu odbija się nie tylko na twoim zdrowiu fizycznym, ale i na psychicznym. Dlatego nie rezygnuj z przyjemności, takich jak wyjazdy. Możesz przygotować się do nich, co z pewnością zapewni ci komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Wkładki na nietrzymanie moczu to podstawa

Jeśli wybierasz się na wyjazd, nawet tylko weekendowy, zabierz ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. Wyroby chłonne, takie jak wkładki Elly, to sposób na zapewnienie sobie komfortu podczas wszelkich czynności wykonywanych w trakcie dnia. Wkładki są niewidoczne pod ubraniem, niezwykle cienkie, a jednak bardzo chłonne – dużo bardziej, niż zwykłe podpaski. Poradzą sobie z moczem zarówno pod względem ilości płynów, jak i zapachu. Nie musisz obawiać się, że ktoś zauważy twój problem. Poza tym wkładki chronią miejsca intymne przed ekspozycją na wilgoć, a co za tym idzie także przed ryzykiem infekcji intymnych i infekcji układu moczowego. Nosząc wkładki, zabezpieczasz się też przed podrażnieniami spowodowanymi wypływem moczu na skórę. To niewielki produkt, który możesz mieć przy sobie w torebce czy plecaku – z łatwością zmieścisz go do kosmetyczki.

przygotowanie się na wyjazd na wczasy przy NTM

Wkładki na nietrzymanie moczu to nie wszystko

Wkładki na nietrzymanie moczu są jednym z najważniejszych akcesoriów, które musisz mieć przy sobie. To jednak nie wszystko. Zadbaj także o wygodne, przewiewne ubranie, przede wszystkim o bawełnianą bieliznę, która nie będzie cię uciskać i zapewni potrzebny komfort. Uciskające materiały są nie tylko nieprzyjemne dla okolic intymnych. Mogą one uciskać również okolice pęcherza, jelit a co za tym idzie, mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, które wpływa na epizody nietrzymania moczu. W profilaktyce nietrzymania moczu ważna jest również prawidłowa postawa. Właściwe ustawienie miednicy wpływa na pracę mięśni dna miednicy, co wiemy, ma duże znaczenie w przypadku NTM. Jeśli się garbisz, obciążasz dno miednicy i jednocześnie możesz pogorszyć swoje dolegliwości. Czemu to tak istotne podczas podróży? W pociągu czy samochodzie czasami musisz siedzieć tak długo, aż dojedziesz na miejsce. W tym czasie epizody mogą więc zdarzać się częściej. Jeśli tylko możesz rób przerwy podczas podróży, opróżniaj pęcherz regularnie, zmieniaj pozycję, w trakcie postoju przespaceruj się, wysiądź z samochodu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu w podróży

Dźwiganie jest nieodłącznym elementem podróżowania. Przenosisz walizki z miejsca na miejsce, zwłaszcza jeśli masz ze sobą bardzo duży bagaż. Staraj się ograniczać takie działania, jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dlaczego? Podczas dźwigania znacząco zwiększasz ciśnienie w jamie brzusznej, a to z kolei może przyczyniać się do pojawienia się epizodów nietrzymania moczu. To samo dzieje się, gdy kichasz, kaszlesz czy śmiejesz się. Zrezygnuj zatem z podręcznej torby i wybierz walizkę. Jeśli jesteś w podróży sama, możesz także poprosić o pomoc. Oczywiście wkładki na nietrzymanie moczu ochronią cię przed zmoczeniem bielizny, jednak poprawa nawyków i ergonomia może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych epizodów NTM. Jeśli chcesz więdzieć więcej na temat leczenia, symptomów i przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu, to przeczytaj nasz ekspercki artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/47/leczenie-symptomy-i-przyczyny-wysilkowego-nietrzymania-moczu

Nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu – także inne akcesoria higieniczne

Akcesoria higieniczne to rzeczy, które zawsze warto mieć przy sobie – na przykład w torebce czy plecaku. Jeśli podczas podróży dojdzie do kilku epizodów nietrzymania moczu, prawdopodobnie konieczne będzie nie tylko zmienienie wkładki, ale również zadbanie o czystość okolic intymnych. Być może będziesz w tym czasie w pociągu lub autobusie. W takich warunkach trudno jest zadbać o higienę intymną. Możesz wtedy użyć chusteczek nawilżanych, które także dbają o kwaśne pH okolic intymnych. W podróży będą one bezcenne. Zabierz ze sobą również płyn do higieny intymnej, który pomoże ci zadbać o higienę w hotelu czy pensjonacie.

Nietrzymanie moczu może przeszkodzić ci we wczasach tylko wtedy, gdy na to pozwolisz. Pamiętaj o tym i baw się dobrze.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku