Infekcja intymna w ciąży - jak jej zapobiec?

Ciąża jest wyjątkowym czasem dla wielu kobiet, nawet pomimo trudności i niewygód. Jedną z nich jest infekcja intymna w ciąży. Infekcje pochwy w ciąży to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się kobiety. Niestety mogą one doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wcześniejszy poród czy poronienie. Jak zapobiegać infekcjom? Higiena intymna w ciąży to istotny element działań zapobiegawczych, jednak nie jedyny.

Infekcja intymna w ciąży – przyczyny

Niestety, u kobiet w ciąży ryzyko wystąpienia infekcji intymnej jest dużo większe, niż u innych osób. Dlaczego? Przede wszystkim infekcja intymna w ciąży może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się, a większe stężenie estrogenów wpływa negatywnie na stan pochwy, która staje się bardziej sucha. To ułatwia patogenom przedostawanie się do kanałów rodnych. Za infekcje pochwy w ciąży odpowiada również obniżenie kanału szyjki macicy oraz zwiększona zawartość glikogenu. Dodatkowo odczyn wydzieliny zmienia się z kwaśnego na zasadowy, a to powoduje łatwiejsze namnażanie się bakterii w tym środowisku.

Infekcja intymna w ciąży – jak wygląda?

Infekcja intymna może mieć charakter grzybiczy lub bakteryjny i także od tego zależy jej przebieg. W większości objawy są podobne – pojawia się wydzielina, która nie jest przejrzysta i śliska. Jej zabarwienie oraz zapach powinny szybko zaalarmować kobietę w ciąży, że coś jest nie tak. Szara bądź żółta wydzielina może być spowodowana bakteryjną infekcją pochwy. Najczęściej towarzyszy jej także nieprzyjemny zapach. Jeśli wydzielina jest biała i gęsta, grudkowata, najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją grzybiczą. Oprócz wydzieliny, infekcja intymna objawia się też pieczeniem pochwy, świądem, a czasem również bólem podczas oddawania moczu. Ból pojawia się też w trakcie stosunku. Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Infekcja intymna w ciąży nie jest bezpieczna ani dla matki, ani dla dziecka. To lekarz zadecyduje, co na infekcje intymne w ciąży będzie najlepsze.

Dbanie o siebie w ciąży pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z infekcjami intymnymi, czy też infekcjami układu moczowego, które także są dużo częstsze w tym stanie. Co musisz zrobić, by chronić się przed infekcją?

  • Podmywanie się – regularne mycie okolic intymnych jest w stanie zmniejszyć ryzyko powstania infekcji intymnej. Musisz pamiętać jednak o tym, żeby nie robić tego zbyt często. Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Dlaczego? Częste mycie okolic intymnych zabija naturalną florę bakteryjną, która chroni przed drobnoustrojami. Jeśli wyjałowisz pochwę, infekcja z pewnością cię nie ominie.
  • Dobre płyny do higieny intymnej – zawsze podczas podmywania się korzystaj z dobrych płynów do higieny intymnej. Powinny być przeznaczone dla kobiet w ciąży. Zwróć również uwagę na pH – wartość 5,5 będzie optymalna. Płyny powinny także
    zawierać kwas mlekowy, który umożliwia zachowanie kwaśnego odczynu miejsc intymnych.
  • Oddzielny ręcznik – ręczniki, chociaż często o tym zapominamy, są siedliskiem bakterii. Zwłaszcza jeśli wycieramy nim całe ciało i nie pozwalamy dobrze im wyschnąć. Dlatego zawsze dbaj o to, by wycierać miejsca intymne oddzielnym ręcznikiem bawełnianym, który nie podrażni tych miejsc.
  • Zrezygnuj z gąbki – myjki czy gąbki nie są dobrym wyborem podczas mycia okolic intymnych. One również mogą przenosić drobnoustroje. Myj się zawsze ręką, nie korzystaj z niczego innego.
  • Przewiewna bielizna – korzystaj z bawełnianej bielizny, w której jest ci wygodnie, a skóra ma możliwość swobodnego oddychania. To redukuje wilgoć w miejscach intymnych, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji spowodowanej mnożeniem się bakterii w dogodnych warunkach.

Infekcja intymna w ciąży a nietrzymanie moczu

Wiele kobiet w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, boryka się z nietrzymaniem moczu. Nawet kropelkowe popuszczanie moczu może jednak przyczynić się do powstania infekcji intymnej. Mocz jest substancją, która szybko powoduje podrażnienia, z kolei wilgotne środowisko stanowi świetne miejsce do rozwoju bakterii. Aby zredukować ryzyko wystąpienia infekcji intymnych spowodowanych nietrzymaniem moczu, korzystaj z wkładek chłonnych Elly. Wkładki na nietrzymanie moczu są podobne do zwykłych wkładek higienicznych, jednak dużo bardziej chłonne. Skutecznie pochłaniają wilgoć i nie narażają miejsc intymnych na ekspozycję na mocz.

Pamiętaj, że infekcja intymna w ciąży nie jest błahym problemem. Nigdy go nie bagatelizuj. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Jednak dbanie o siebie w ciąży może pomóc ci zapobiec infekcji.

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Ciąża po 40-stce - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40 roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40 roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie i o dziecko, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?