Akcesoria i przybory higienicznie w ciąży

Higiena w czasie ciąży jest niezwykle istotna – nie tylko zapewnia przyszłej mamie komfort, ale także może chronić przed powstaniem infekcji, które mogą zagrozić dziecku. Higiena w ciąży może być utrzymana w bardzo łatwy sposób, o ile korzystasz z odpowiednich akcesoriów i przyborów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Higiena ciąży – dlaczego dbanie o strefy intymne jest tak ważne?

Higiena podczas ciąży powinna być utrzymywana na bardzo wysokim poziomie – zwłaszcza jeśli wcześniej borykałaś się z częstymi infekcjami. W czasie ciąży, ze względu na wysoki poziom estrogenu i progesteronu, odczyn pochwy zmienia się z kwasowego na zasadowy. W takim środowisku bakterie i grzyby rozwijają się dużo szybciej. Infekcja może wydawać ci się czymś do szybkiego wyleczenia, jednak nie bagatelizuj jej. W ciąży każda infekcja może nieść za sobą zagrożenia dla zdrowia płodu, na przykład doprowadzając do poronienia bądź wcześniejszego porodu. Poza tym infekcja intymna może łatwo przenieść się z dróg rodnych na układ moczowy, powodując nietrzymanie moczu w ciąży, które także zwiększa ryzyko kolejnych problemów intymnych. To zamknięty krąg, z którego możesz się wyrwać. Pomoże ci w tym odpowiednia higiena w czasie ciąży.

Higiena w ciąży – zasady

Przede wszystkim zadbaj o swój komfort – to jedna z najważniejszych zasad w ciąży. Dotyczy także utrzymania higieny intymnej na wysokim poziomie. Zacznij od wybrania odpowiedniej bielizny, najlepiej bawełnianej i przewiewnej. Dzięki temu unikniesz zbierania się wilgoci w okolicach intymnych. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu w ciąży, koniecznie korzystaj z wkładek chłonnych Elly. Są łatwe do założenia, dokładnie tak, jak zwykłe wkładki higieniczne, jednak pozwalają ochronić skórę i narządy przed kontaktem z moczem. To znacznie redukuje ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a także zapewnia ci wysokie poczucie komfortu. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę? Higiena w czasie ciąży to również regularne mycie lub podmywanie okolic intymnych. Rób to dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, korzystając z płynu dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywne podmywanie może zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji, zamiast je zmniejszyć. Dlaczego? Ponieważ myjąc się zbyt często, kilka razy dziennie, doprowadzasz do wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej pochwy, która odpowiada za ochronę przed patogenami. Higiena w ciąży powinna być zatem regularna, jednak nie na tyle częsta, by negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną. Wybierz płyn do higieny intymnej o pH 5,5 – najlepiej, aby zawierał kwas mlekowy, który ułatwia utrzymanie kwasowego odczynu narządów. Podczas mycia, tak samo, jak podczas podcierania się, pamiętaj o zachowaniu kierunku od przodu do tyłu. Dzięki temu nie przenosisz bakterii kałowych w okolice wejścia do pochwy.

Higiena ciąży – akcesoria

Wspomnieliśmy już o płynie do higieny intymnej, który jest jednym z niezbędnych akcesoriów umożliwiających utrzymanie higieny w ciąży. Kolejnym przyborem higienicznym są wkładki chłonne – jednak korzystaj z nich tylko wtedy, gdy zauważyłaś u siebie nietrzymanie moczu. Jeśli popuszczasz mocz nawet w niewielkich ilościach, chroń skórę przed kontaktem z wilgocią. To pomoże ci uniknąć infekcji intymnych. Ważne jest regularne zmienianie bielizny. Nietrzymanie moczu w ciąży to częsta przypadłość wielu kobiet, w związku z tym nie stresuj się, że tylko ty cierpisz na to schorzenie. Nie oznacza to również, że będziesz borykać się z nim po porodzie. Zadbaj jednak o kondycję mięśni dna miednicy jeszcze przed ciążą, a także w trakcie, by zminimalizować to ryzyko. Udaj się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże ci jak prawidłowo ćwiczyć te partie mięśni.

Jakie jeszcze akcesoria higieniczne przydadzą ci się w czasie ciąży? Przydatne mogą okazać się jednorazowe nakładki na toaletę, które powinnaś mieć przy sobie na przykład w podróży, gdy jesteś zmuszona do korzystania z publicznej toalety. Dzięki temu nie masz kontaktu z deską. Możesz rówież zaopatrzyć się w lejek dla kobiet, który umożliwia oddawanie moczu na stojąco. Pamiętaj jednak, by dobrze go wyczyścić po każdym użyciu. W torebce miej przy sobie także chusteczki do higieny intymnej. Gdy tylko poczujesz potrzebę oczyszczenia okolic intymnych, one szybko ci w tym pomogą.

Higiena ciąży powinna być przez ciebie zachowana na każdym etapie – od poczęcia aż po poród oraz w połogu. To skutecznie pomoże ci w uniknięciu nieprzyjemnych infekcji intymnych, które mogłyby zaszkodzić tobie i dziecku.

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Ciąża po 40-stce - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40 roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40 roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie i o dziecko, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?