Akcesoria i przybory higienicznie przydatne w czasie ciąży

higiena ciąży

Higiena w czasie ciąży jest niezwykle istotna – nie tylko zapewnia przyszłej mamie komfort, ale także może chronić przed powstaniem infekcji, które mogą zagrozić dziecku. Higiena w ciąży może być utrzymana w bardzo łatwy sposób, o ile korzystasz z odpowiednich akcesoriów i przyborów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego dbanie o strefy intymne jest tak ważne?

Higiena podczas ciąży powinna być utrzymywana na bardzo wysokim poziomie – zwłaszcza jeśli wcześniej borykałaś się z częstymi infekcjami. W czasie ciąży, ze względu na wysoki poziom estrogenu i progesteronu, odczyn pochwy zmienia się z kwasowego na zasadowy. W takim środowisku bakterie i grzyby rozwijają się dużo szybciej. Infekcja może wydawać ci się czymś łatwym do wyleczenia, jednak nie bagatelizuj jej. W ciąży każda infekcja może nieść za sobą zagrożenia dla zdrowia płodu, na przykład doprowadzając do poronienia bądź wcześniejszego porodu. Poza tym infekcja intymna może łatwo przenieść się z dróg rodnych na układ moczowy, powodując nietrzymanie moczu w ciąży, które także zwiększa ryzyko kolejnych problemów intymnych. To zamknięty krąg, z którego możesz się wyrwać. Pomoże ci w tym odpowiednia higiena w czasie ciąży.

higiena w czasie ciąży

Higiena w ciąży – najważniejsze zasady

Przede wszystkim zadbaj o swój komfort – to jedna z najważniejszych zasad w ciąży. Dotyczy także utrzymania higieny intymnej na wysokim poziomie. Zacznij od wybrania odpowiedniej bielizny, najlepiej bawełnianej i przewiewnej. Dzięki temu unikniesz zbierania się wilgoci w okolicach intymnych. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu w ciąży, koniecznie korzystaj z bielizny chłonnej Elly. Jest łatwa do założenia, dokładnie tak, jak zwykłe wkładki higieniczne, jednak pozwalają ochronić skórę i narządy przed kontaktem z moczem. To znacznie redukuje ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a także zapewnia ci wysokie poczucie komfortu. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę? Higiena w czasie ciąży to również regularne mycie lub podmywanie okolic intymnych. Rób to dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, korzystając z płynu dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywne podmywanie może zwiększyć ryzyko pojawienia się infekcji, zamiast je zmniejszyć. Dlaczego? Ponieważ myjąc się zbyt często, kilka razy dziennie, doprowadzasz do wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej pochwy, która odpowiada za ochronę przed patogenami. Higiena w ciąży powinna być zatem regularna, jednak nie na tyle częsta, by negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną. Wybierz płyn do higieny intymnej o pH 5,5 – najlepiej, aby zawierał kwas mlekowy, który ułatwia utrzymanie kwasowego odczynu narządów. Podczas mycia, tak samo, jak podczas podcierania się, pamiętaj o zachowaniu kierunku od przodu do tyłu. Dzięki temu nie przenosisz bakterii kałowych w okolice wejścia do pochwy.

Jakie akcesoria na pewno się przydadzą?

Wspomnieliśmy już o płynie do higieny intymnej, który jest jednym z niezbędnych akcesoriów umożliwiających utrzymanie higieny w ciąży. Kolejnym przyborem higienicznym są wkładki chłonne – jednak korzystaj z nich tylko wtedy, gdy zauważyłaś u siebie nietrzymanie moczu. Jeśli popuszczasz mocz nawet w niewielkich ilościach, chroń skórę przed kontaktem z wilgocią. To pomoże ci uniknąć infekcji intymnych. Ważne jest regularne zmienianie bielizny. NTM w ciąży to częsta przypadłość wielu kobiet, w związku z tym nie stresuj się, że tylko ty cierpisz na to schorzenie. Nie oznacza to również, że będziesz borykać się z nim po porodzie. Zadbaj jednak o kondycję mięśni dna miednicy jeszcze przed ciążą, a także w trakcie, by zminimalizować to ryzyko. Udaj się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże ci jak prawidłowo ćwiczyć te partie mięśni.

Jakie jeszcze akcesoria higieniczne przydadzą ci się w czasie ciąży? Przydatne mogą okazać się jednorazowe nakładki na toaletę, które powinnaś mieć przy sobie na przykład w podróży, gdy jesteś zmuszona do korzystania z publicznej toalety. Dzięki temu nie masz kontaktu z deską. Możesz również zaopatrzyć się w lejek dla kobiet, który umożliwia oddawanie moczu na stojąco. Pamiętaj jednak, by dobrze go wyczyścić po każdym użyciu. W torebce miej przy sobie także chusteczki do higieny intymnej. Gdy tylko poczujesz potrzebę oczyszczenia okolic intymnych, one szybko ci w tym pomogą.

Higiena ciąży powinna być przez ciebie zachowana na każdym etapie – od poczęcia aż po poród oraz w połogu. To skutecznie pomoże ci w uniknięciu nieprzyjemnych infekcji intymnych, które mogłyby zaszkodzić tobie i dziecku. Sprawdź artykuł: https://www.poznajelly.pl/artykuly/2/nietrzymanie-moczu-po-porodzie.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce