Operacja prostaty - jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu po operacji?

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Nowotwory gruczołu krokowego  to ogromny problem wśród mężczyzn, którzy nierzadko do ostatniej chwili czekają z udaniem się do lekarza. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W przypadku rozpoznania symptomów problemów z prostatą jak np. problem z prawidłowym oddawaniem moczu, częstomocz, czy ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.  Poza leczeniem zachowawczym niejednokrotnie przy schorzeniach prostaty konieczny jest zabieg operacyjny. Wielu mężczyzn zauważa wtedy u siebie objawy nietrzymania moczu. Czy nietrzymanie moczu po prostatektomii musi wystąpić? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Prostatektomia, nietrzymanie moczu i inne schorzenia po zabiegu

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty to niezwykle częsty problem u mężczyzn, u których rozpoznano nowotwór stercza. Operacja wykonywana jest najczęściej laparoskopowo, zaledwie z wykonaniem kilku nacięć, ale również może być wykonywana przez nacięcie w okolicach podbrzusza czy krocza. Rozległość operacji najczęściej decyduje o stopniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Jeżeli podczas operacji nie doszło do uszkodzenia nerwów problemy z nietrzymaniem moczu będą najpewniej dobrze reagowały na fizjoterapię. Ponadto  po zabiegu usunięcia prostaty może dochodzić do osłabienia MDM (mięśni dna miednicy) oraz uszkodzeń struktur mięśniowych. Dlatego też niezwykle ważna będzie odpowiednio wcześnie wdrożona diagnostyka i terapia NTM. Z jakimi objawami może więc borykać się chory?

popuszczanie niewielkich ilości  moczu bądź całkowite opróżnianie pęcherza,
wycieki moczu w czasie śmiania się, kichania czy kaszlenia,
brak parcia podczas epizodów popuszczania moczu,
kropelkowanie moczu po mikcji.

Oprócz nietrzymania moczu, po operacji może dojść także do zaburzeń erekcji i ejakulacji spowodowanych uszkodzeniem nerwów i mięśni okolicy dna miednicy.

Operacja prostaty a nietrzymanie moczu – kiedy zacząć rehabilitację?

Nietrzymanie moczu po prostatektomii jest schorzeniem, które nie tylko utrudnia dbanie o odpowiednią higienę wrażliwych miejsc, ale także zmniejsza poczucie własnej wartości rekonwalescenta. Dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja, która może zmniejszyć objawy NTM i skrócić czas występowania tej przypadłości. Fizjoterapię urologiczną warto zacząć jeszcze przed planowanym zabiegiem, tak aby nauczyć się umiejętności aktywacji mięśni dna miednicy. Średnio po czterech tygodniach od zabiegu powinno się rozpocząć rehabilitację pooperacyjną, aby wpłynąć na prawidłowe gojenie oraz zmniejszenie ryzyka problemów z nietrzymaniem moczu. Zwlekanie z podjęciem rehabilitacji bądź jej zaniechanie może nasilić problem NTM i sprawić, iż będzie on jeszcze trudniejszy do wyleczenia.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty – wróć do prawidłowego funkcjonowania

Prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego po operacji usunięcia raka prostaty jest jak najbardziej możliwe. Wymaga oczywiście odpowiedniej diagnostyki, a także czasu poświęconego na wizyty u fizjoterapeuty. Rehabilitacja urologiczna jest jednak niezwykle ważna, ponieważ wykonywana systematycznie może przynieść dobre rezultaty w zmniejszeniu problemów z utrzymaniem moczu ale też problemów natury seksualnej.

Jak można zadbać o pęcherz po prostatektomii?

Ćwicząc mięśnie dna miednicy – to one odpowiadają za podtrzymanie narządów wewnętrznych oraz prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Z powodu operacji mięśnie mogą się osłabić, bądź ulec uszkodzeniu, dlatego utrzymanie moczu może być utrudnione. Regularny trening może znacząco zmniejszyć epizody NTM.
Wprowadzając zdrowe nawyki toaletowe – to przede wszystkim unikanie mocnego parcia podczas oddawania moczu czy stolca, zachowanie odpowiedniej pozycji na toalecie (np. siedzącej z lekko podniesionymi nogami umieszczonymi na podnóżku podczas oddawania stolca). Ważne będzie również odpowiednie nawodnienie, regularne wypróżnianie - celem unikania przepełniania pęcherza, unikanie ćwiczeń MDM podczas mikcji - wszystkie te zasady będą stanowiły profilaktykę nietrzymania moczu ale również infekcji układu moczowego.
W przypadku stałych wycieków może być konieczne noszenie wkładek na nietrzymanie moczu.

To proste zasady, które mogą jednak znacznie zmienić komfort życia po operacji prostatektomii.

Operacja prostaty a nietrzymanie moczu – zalecenia po zabiegu

Nietrzymanie moczu po prostatektomii radykalnej to problem na tyle częsty, iż w zaleceniach po zabiegu lekarze uczulają, w jaki sposób dbać o siebie, by nie zwiększać tej przypadłości. Konieczne jest tu między innymi:

Zapobieganie infekcjom moczowym – które mogą nie tylko zwiększyć częstotliwość epizodów NTM, ale również pogorszyć zdrowe rekonwalescenta.
Stosowanie zbilansowanej diety i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.
Przeciwdziałanie zaparciom i dbanie o regularne wypróżnienia.
Redukcja wagi, jeśli rekonwalescent ma nadwagę bądź jest otyły.
Unikanie nadmiernego dźwigania.
Unikanie używek.

A poza tym jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn po operacji prostaty to problem, którego nie należy bagatelizować. Z czasem będzie bowiem tylko się nasilać. Aby zminimalizować epizody i umożliwić całkowite pozbycie się tego schorzenia, konieczna jest rehabilitacja oraz dbanie prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. W artykule Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczuomawiamy szerzej diagnostykę leczenia tego schorzenia. Sprawdź również artykuł https://www.poznajelly.pl/artykuly/36/jak-poradzic-sobie-z-problemem-naglacego-nietrzymania-moczu, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z problemem naglącego nietrzymania moczu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce