Operacja prostaty - jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu po operacji?

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Nowotwory gruczołu krokowego  to ogromny problem wśród mężczyzn, którzy nierzadko do ostatniej chwili czekają z udaniem się do lekarza. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W przypadku rozpoznania symptomów problemów z prostatą jak np. problem z prawidłowym oddawaniem moczu, częstomocz, czy ból, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.  Poza leczeniem zachowawczym niejednokrotnie przy schorzeniach prostaty konieczny jest zabieg operacyjny. Wielu mężczyzn zauważa wtedy u siebie objawy nietrzymania moczu. Czy nietrzymanie moczu po prostatektomii musi wystąpić? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Prostatektomia, nietrzymanie moczu i inne schorzenia po zabiegu

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty to niezwykle częsty problem u mężczyzn, u których rozpoznano nowotwór stercza. Operacja wykonywana jest najczęściej laparoskopowo, zaledwie z wykonaniem kilku nacięć, ale również może być wykonywana przez nacięcie w okolicach podbrzusza czy krocza. Rozległość operacji najczęściej decyduje o stopniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Jeżeli podczas operacji nie doszło do uszkodzenia nerwów problemy z nietrzymaniem moczu będą najpewniej dobrze reagowały na fizjoterapię. Ponadto  po zabiegu usunięcia prostaty może dochodzić do osłabienia MDM (mięśni dna miednicy) oraz uszkodzeń struktur mięśniowych. Dlatego też niezwykle ważna będzie odpowiednio wcześnie wdrożona diagnostyka i terapia NTM. Z jakimi objawami może więc borykać się chory?

popuszczanie niewielkich ilości  moczu bądź całkowite opróżnianie pęcherza,
wycieki moczu w czasie śmiania się, kichania czy kaszlenia,
brak parcia podczas epizodów popuszczania moczu,
kropelkowanie moczu po mikcji.

Oprócz nietrzymania moczu, po operacji może dojść także do zaburzeń erekcji i ejakulacji spowodowanych uszkodzeniem nerwów i mięśni okolicy dna miednicy.

Operacja prostaty a nietrzymanie moczu – kiedy zacząć rehabilitację?

Nietrzymanie moczu po prostatektomii jest schorzeniem, które nie tylko utrudnia dbanie o odpowiednią higienę wrażliwych miejsc, ale także zmniejsza poczucie własnej wartości rekonwalescenta. Dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja, która może zmniejszyć objawy NTM i skrócić czas występowania tej przypadłości. Fizjoterapię urologiczną warto zacząć jeszcze przed planowanym zabiegiem, tak aby nauczyć się umiejętności aktywacji mięśni dna miednicy. Średnio po czterech tygodniach od zabiegu powinno się rozpocząć rehabilitację pooperacyjną, aby wpłynąć na prawidłowe gojenie oraz zmniejszenie ryzyka problemów z nietrzymaniem moczu. Zwlekanie z podjęciem rehabilitacji bądź jej zaniechanie może nasilić problem NTM i sprawić, iż będzie on jeszcze trudniejszy do wyleczenia.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty – wróć do prawidłowego funkcjonowania

Prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego po operacji usunięcia raka prostaty jest jak najbardziej możliwe. Wymaga oczywiście odpowiedniej diagnostyki, a także czasu poświęconego na wizyty u fizjoterapeuty. Rehabilitacja urologiczna jest jednak niezwykle ważna, ponieważ wykonywana systematycznie może przynieść dobre rezultaty w zmniejszeniu problemów z utrzymaniem moczu ale też problemów natury seksualnej.

Jak można zadbać o pęcherz po prostatektomii?

Ćwicząc mięśnie dna miednicy – to one odpowiadają za podtrzymanie narządów wewnętrznych oraz prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Z powodu operacji mięśnie mogą się osłabić, bądź ulec uszkodzeniu, dlatego utrzymanie moczu może być utrudnione. Regularny trening może znacząco zmniejszyć epizody NTM.
Wprowadzając zdrowe nawyki toaletowe – to przede wszystkim unikanie mocnego parcia podczas oddawania moczu czy stolca, zachowanie odpowiedniej pozycji na toalecie (np. siedzącej z lekko podniesionymi nogami umieszczonymi na podnóżku podczas oddawania stolca). Ważne będzie również odpowiednie nawodnienie, regularne wypróżnianie - celem unikania przepełniania pęcherza, unikanie ćwiczeń MDM podczas mikcji - wszystkie te zasady będą stanowiły profilaktykę nietrzymania moczu ale również infekcji układu moczowego.
W przypadku stałych wycieków może być konieczne noszenie wkładek na nietrzymanie moczu.

To proste zasady, które mogą jednak znacznie zmienić komfort życia po operacji prostatektomii.

Operacja prostaty a nietrzymanie moczu – zalecenia po zabiegu

Nietrzymanie moczu po prostatektomii radykalnej to problem na tyle częsty, iż w zaleceniach po zabiegu lekarze uczulają, w jaki sposób dbać o siebie, by nie zwiększać tej przypadłości. Konieczne jest tu między innymi:

Zapobieganie infekcjom moczowym – które mogą nie tylko zwiększyć częstotliwość epizodów NTM, ale również pogorszyć zdrowe rekonwalescenta.
Stosowanie zbilansowanej diety i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.
Przeciwdziałanie zaparciom i dbanie o regularne wypróżnienia.
Redukcja wagi, jeśli rekonwalescent ma nadwagę bądź jest otyły.
Unikanie nadmiernego dźwigania.
Unikanie używek.

A poza tym jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn po operacji prostaty to problem, którego nie należy bagatelizować. Z czasem będzie bowiem tylko się nasilać. Aby zminimalizować epizody i umożliwić całkowite pozbycie się tego schorzenia, konieczna jest rehabilitacja oraz dbanie prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. W artykule Do jakiego lekarza się udać z problemem nietrzymania moczuomawiamy szerzej diagnostykę leczenia tego schorzenia. Sprawdź również artykuł https://www.poznajelly.pl/artykuly/36/jak-poradzic-sobie-z-problemem-naglacego-nietrzymania-moczu, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z problemem naglącego nietrzymania moczu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?