Ile trwa menopauza?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Ile trwa menopauza?

Uderzenia gorąca, niestabilność emocjonalna, zaburzenia snu czy bóle stawowo-mięśniowe – to objawy menopauzy, którym czoła stawić będzie musiała każda z nas. Mogą powodować wiele problemów i znacznie obniżać jakość życia. Ile trwa menopauza i kiedy ustępują objawy menopauzy – to z kolei pytania nurtujące każdą kobietę w okresie przekwitania. Wyjaśniamy, jak długo trwa menopauza i jej poszczególne etapy!

Menopauza – co to jest?

Menopauza jest nieodłącznym etapem życia każdej kobiety. Choć dla wielu oznacza pewnego rodzaju koniec kobiecości, w rzeczywistości wiąże się ona jedynie z wygaśnięciem funkcji jajników, będąc jednocześnie końcem płodności kobiety. Menopauza, która potocznie nazywana jest także klimakterium czy przekwitaniem, według WHO oznacza ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie miesiączkowe. Każde krwawienie, które pojawi się po tak długiej przerwie, będzie już wymagało konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia diagnostyki.

Pamiętajmy więc, że pod określeniem menopauza skrywa się ogół procesów związanych z wygaśnięciem funkcji jajników, czego następstwem jest utrata płodności. W związku z tym wyróżnić możemy konkretne fazy menopauzy.

Jak długo trwa menopauza, czyli etapy menopauzy

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy zaczyna się przekwitanie? Ile trwa menopauza? Kiedy ustępują objawy menopauzy? Na żadne z nich nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Menopauza związana jest z gospodarką hormonalną organizmu, wobec czego u każdej kobiety może przebiegać w nieco innym trybie. Niemniej możemy wyróżnić konkretne fazy menopauzy, które będą też charakteryzowały się konkretnymi objawami.

  • premenopauza – określenie to odnosi się do kilku, a nawet kilkunastu lat przed ostatnią miesiączką kobiety. Zwykle występuje około 40. roku życia i może dawać początkowe objawy, takie jak chociażby nieregularne miesiączki,
  • perimenopauza – jest okresem znacznie krótszym niż premenopauza i występuje bezpośrednią przed samą menopauzą. To na tym etapie kobieta zmaga się z wieloma dolegliwościami, wśród których wyróżnić możemy chociażby uderzenia gorąca i poty, zmienność nastrojów czy zaburzenia snu i problemy z koncentracją,
  • menopauza – ostatnie miesięczne krwawienie w życiu kobiety,
  • postmenopauza – czas po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki, w którym następuje stabilizacja hormonów i ustaje czynność jajników.

Ile trwa menopauza?

„Jak długo trwa menopauza?” to pytanie nurtujące wszystkie kobiety, które zauważą u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o zbliżającym się okresie okołomenopauzalnym. To, ile trwa menopauza i kiedy się zaczyna, uzależnione jest jednak od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zazwyczaj klimakterium rozpoczyna się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. W większości przypadków cały proces zmian menopauzalnych trwa około 10 lat.

Pamiętajmy jednak, że czas wystąpienia konkretnych faz i ich trwanie może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku każdej z nas, a wpływ na to mogą mieć chociażby uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia czy styl życia. Wśród czynników, które mogą mieć wpływ na czas trwania menopauzy można wymienić także palenie tytoniu, czynniki środowiskowe czy przebyte choroby.

Kiedy ustępują objawy menopauzy?

Objawy menopauzy mogą dawać się we znaki. Dolegliwości mogą towarzyszyć kobiecie nawet kilka lat po ostatniej miesiączce. Wejście w fazę postmenopauzalną nie oznacza, że wszelkie objawy związane z przekwitaniem ustąpią. To, kiedy mijają uderzenia gorąca, jak długo trwają uderzenia gorąca czy chociażby to, po jakim czasie ustąpi nerwowość i niestabilność emocjonalna, także jest indywidualną kwestią. Pamiętajmy, że choć okres postmenopauzalny trwa do końca naszego życia, wszelkie objawy związane ze spadkiem stężenia hormonów w organizmie i zaburzenia gospodarki hormonalnej, z czasem będą się wyciszać, a wówczas ich skutki nie będą tak kłopotliwe. Na szczęście istnieją pewne rozwiązania, które mogą złagodzić część dolegliwości związanych z przekwitaniem.

Najpopularniejszym sposobem jest hormonalna terapia zastępcza, aczkolwiek można ją podjąć jedynie po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Do innych, mniej inwazyjnych metod wpływających na samopoczucie w tym okresie można zaliczyć odpowiednią dietę i suplementy zawierające fitoestrogeny. Warto też pamiętać o prostych rozwiązaniach takich jak rzucenie palenia, noszenie przewiewnych ubrań i regularne picie odpowiedniej ilości wody, aby lepiej radzić sobie z uderzeniami gorąca. W przypadku zaburzeń związanych z nietrzymaniem moczu warto podjąć fizjoterapię dna miednicy. Sprawdź także co to jest menopauza.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku