Co musisz wiedzieć o krwawieniu w połogu?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Przyczyny nawrotu krwawienia w połogu.

Wyczerpanie organizmu po porodzie, huśtawka emocjonalna i kilkutygodniowe krwawienie w połogu – to czas, który przejść musi każda młoda mama. Jest to naturalny etap regeneracji organizmu, gdy ten wraca do równowagi po ciąży i porodzie. Jego nieodłącznym elementem jest właśnie wspomniane krwawienie. Co oznacza i ile trwa krwawienie w połogu? O czym może świadczyć nagły zanik i nawrót krwawienia w połogu i kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Kiedy zaczyna się połóg i ile trwa? 

Połóg jest okresem intensywnej regeneracji organizmu po porodzie. Czeka każdą młodą mamę bez względu na to, czy rodziła ona siłami natury czy maleństwo przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie. Jest to czas, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie po trudach związanych z samą ciążą i porodem. Warto więc się do niego przygotować. Kiedy rozpoczyna się i ile trwa połóg

Zaczyna się bezpośrednio po rozwiązaniu i trwa około 6 tygodni. Najbardziej obciążający dla kobiety jest połóg bezpośredni, czyli pierwsza doba po przyjściu na świat maluszka. Wówczas w organizmie mamy zachodzi szereg zmian hormonalnych i anatomicznych oraz występują procesy, które mogą niekiedy zaniepokoić kobietę. Jednym z nich są między innymi odchody połogowe.

Krwawienie w połogu – przyczyny

Jednym z kluczowych elementów połogu jest obkurczanie się macicy, która podczas ciąży zwiększa swoją masę z około 50g do 1000-1500 g. Naturalnym zjawiskiem towarzyszącym jej obkurczaniu jest właśnie krwawienie w połogu, które określane jest mianem odchodów połogowych. Wówczas macica oczyszcza się z pozostałości nabłonka, śluzu, krwi oraz skrzepów. Na to, jak długo trwa krwawienie w połogu wpływ ma przede wszystkim tempo regeneracji organizmu, przebieg ciąży czy chociażby wiek kobiety. Prawidłowo przebiegający proces obkurczania się macicy i krwawienia po połogu powinien trwać około 4-6 tygodni.

Odchody połogowe – charakterystyka 

Krwawienie po porodzie nie jest powodem do obaw. Jest to naturalne zjawisko, które towarzyszy połogowi. Zaczyna się od razu po rozwiązaniu i to właśnie wtedy jest najsilniejsze. Z czasem odchody połogowe zmieniają jednak swój wygląd. Na początku wydzielina ma krwistoczerwony kolor, lekko słodkawy zapach. Zarówno wyglądem, jak i zapachem przypomina krew menstruacyjną. To właśnie wtedy mogą pojawić się także skrzepy w połogu. Następnie krwawienie zaczyna przybierać lekko brązowy kolor i może zawierać śluz. Pod koniec drugiego tygodnia połogu, odchody połogowe stają się żółtawe, a następnie przybierają postać przezroczystej wydzieliny. Na koniec może pojawić się delikatne plamienie po połogu, natomiast tym czasie krwawienie powinno całkowicie zaniknąć. 

Niektóre kobiety mogą jednak zaobserwować zanik i nawrót krwawienia w połogu. Jakie są przyczyny nawrotu krwawienia w połogu i kiedy powinien on wzbudzić u młodej mamy niepokój? 

Zanik i nawrót krwawienia w połogu – kiedy warto udać się do lekarza? 

Prawidłowa krew połogowa powinna być bezwonna, ewentualnie o lekko metalicznym zapachu. Nieprzyjemny i brzydki zapach jest pierwszą oznaką, która powinna jednak zapalić nam czerwona lampkę. Może świadczyć o infekcji bakteryjnej, dlatego niezbędna będzie wówczas konsultacja lekarska. Wzmożona ilość śluzu, także może być objawem zakażenia. Warto również pamiętać, że szybkie zahamowanie krwawienia połogowego nie jest zjawiskiem normalnym.  Kolejnym niepokojącym symptomem jest nagły zanik i nawrót krwawienia w połogu. Jeśli po około 2 tygodniach połogu, krew połogowa na nowo przyjmuje krwisty kolor, pojawiają się skrzepy po połogu – należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. 

Przyczyny nawrotu krwawienia w połogu czy przedłużonego krwawienia po porodzie mogą świadczyć zarówno o polipach łożyskowych, pozostałości łożyska, uszkodzeniu krocza, ale także popołogowym zapaleniu błony śluzowej macicy. Jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej. 

Krwawienie i plamienie po połogu – jak sobie z tym radzić? 

Krwawienie w połogu czy plamienie po połogu jest nieodłącznym elementem tego etapu. Każda kobieta musi dać sobie czas na regenerację, podczas której powinna szczególnie o siebie zadbać. Podczas połogu niezwykle ważna jest dbałość o higienę intymną. Krwawienie sprzyja namnażaniu się bakterii, wobec czego zaleca się, by okolice intymne przemywać po skorzystaniu z toalety. Do intensywnego wydalania odchodów może dojść także w trakcie karmienia piersią, szczególnie w pierwszych dobach po porodzie, wskutek działania oksytocyny na macicę. Wtedy warto przemyć, a następnie osuszyć okolice intymne, aby nie zaburzyć procesu gojenia ran po nacięciu, czy pęknięciu krocza, które nie powinny być narażone na zbyt wilgotne środowisko. Do tego celu możemy użyć specjalnych środków do higieny intymnej, które mają za zadanie utrzymanie prawidłowej mikroflory. W czasie obfitych krwawień należy pamiętać, by często zmieniać podpaski – maksymalnie co 4 godziny. Warto też spędzać, jak najwięcej czasu, zapewniając dostęp tlenu do krocza, czyli bez bielizny czy podpasek. W okresie obfitego krwawienia można to zrobić leżąc na podkładzie higienicznym z lekko rozstawionymi nogami, najlepiej wtedy wietrzyć też pokój, aby dostarczyć świeżego powietrza. Pod koniec połogu, podczas występowania plamień po połogu, wystarczą jedynie chłonne wkładki Elly wykonane z oddychających i miękkich materiałów. Pamiętajmy również, że zdrowa dieta jest niezwykle ważna nie tylko w przypadku ciężarnych, ale także już po powitaniu na świecie maluszka. Więcej przydatnych informacji o połogu znajdziesz w artykule na temat higieny w połogu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?