Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Czy krew w moczu jest niebezpieczna?

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Co to jest krwiomocz? 

Obecność krwi w moczu może mieć wiele przyczyn. Czasem jest ona widoczna gołym okiem, a niekiedy stwierdzana jest jedynie w wyniku badań laboratoryjnych. To właśnie tutaj znajduje rozróżnienie między krwiomoczem a krwinkomoczem, które bardzo często bywają ze sobą niesłusznie mylone. Zatem – co to jest krwiomocz? 

Krwiomocz, określany także mianem hematurii, oznacza pojawienie się krwi w moczu, przez co ten zmienia zabarwienie na czerwone lub brunatne. Niekiedy może występować także krwiomocz ze skrzepami. Oznacza to więc, że krwiomocz – w przeciwieństwie do krwinkomoczu – jest objawem, który widoczny jest gołym okiem. W moczu dochodzi wówczas do pojawienia się tak dużej ilości krwinek czerwonych, że ten zmienia swoje zabarwienie. 

Z kolei w przypadku krwinkomoczu u chorego pojawia się zwiększona liczba erytrocytów, która widoczna jest jedynie podczas badania ogólnego moczu, ponieważ ten zachowuje swoją normalną barwę. 

Krwiomocz – przyczyny

Krew w moczu nie jest chorobą. Jest natomiast objawem, który występuje w przypadku wielu schorzeń. Może mieć różne podłoża. Kiedy i dlaczego pojawia się krwiomocz? Przyczyny mogą leżeć między innymi w chorobach górnego odcinka układu moczowego czy chorobach nerek. Może on towarzyszyć kamicy moczowej, nowotworom nerek i układu moczowego, zapaleniu cewki moczowej, moczowodów czy zapaleniu pęcherza. Krwiomocz występujący przy tym ostatnim często przebiega również z wysoką gorączką oraz bólem pojawiającym się podczas oddawania moczu. Warto również wiedzieć, że zapalenie pęcherza może wystąpić także jako krwotoczne zapalenie pęcherza, które wywołane jest przez wirusy. Zdarza się również, że przyczyny krwiomoczu leżą w chorobach gruczołu krokowego albo związane są na przykład z endometriozą. 

Zmiana zabarwienia moczu czy nawet krwiomocz ze skrzepami nie zawsze muszą świadczyć o poważnych czy przewlekłych schorzeniach. Niekiedy mogą być one efektem urazów fragmentów układu moczowego wywołanych na przykład przez obecność ciał obcych w cewce moczowej. Co jeszcze może odpowiadać za krwiomocz? Przyczyny mogą wynikać także z zaburzeń krzepliwości krwi czy stosowania leków rozrzedzających krew. 

Jak zahamować krwiomocz? 

Wiemy już, że krwiomocz sam w sobie nie jest chorobą. Do czasu ustalenia jego przyczyn stosuje się więc leczenie objawowe. Wielu pacjentów, którzy dostrzegą zmianę zabarwienia moczu, zastanawia się, jak zahamować krwiomocz i jak poradzić sobie z dolegliwością na własną rękę. Pamiętajmy jednak, że pojawienie się erytrocytów w moczu zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Przeczytanie licznych artykułów czy postawienie samodiagnozy nigdy nie zastąpi konsultacji ze specjalistą. Dopiero, gdy ten przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zleci konieczne badania, będzie mógł rozpocząć leczenie ukierunkowane na przyczynę krwiomoczu. 

W przypadku wielu schorzeń zadowalające efekty przyniesie antybiotykoterapia i stosowanie leków przeciwbakteryjnych, natomiast w przypadku chociażby kamicy nerkowej, może już być konieczny zabieg chirurgiczny, czy mniej inwazyjne opcje leczenia, jak rozbijanie złogów kamieni za pomocą fali uderzeniowej.

Bezbolesny krwiomocz – kiedy udać się do lekarza? 

W niektórych przypadkach objawem towarzyszącym krwiomoczowi może być również wysoka temperatura, ogólne osłabienie organizmu czy bolesne mikcje. Tego rodzaju dolegliwości często mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza, które będzie wymagało lekarskiego wsparcia. Niekiedy jednak może występować bezbolesny krwiomocz, któremu oprócz zmiany zabarwienia moczu nie towarzyszą żadne inne dolegliwości. Co w takiej sytuacji? Jak postępować w momencie wystąpienia bezbolesnego krwiomoczu? 

Warto pamiętać, że niekiedy czerwony kolor moczu może być wynikiem spożycia barwników spożywczych, dużych ilości buraków czy chociażby rabarbaru. Wówczas zmiana zabarwienia moczu jest jak najbardziej naturalna. Ta może towarzyszyć także menstruacji, gdy krew miesiączkowa miesza się z uryną. Kolejnym przypadkiem, kiedy zmiana koloru moczu nie powinna budzić niepokoju, jest moment po stosunku seksualnym, podczas którego mogło dojść do drobnych uszkodzeń śluzówki. Słabsza jakość śluzówki pochwy i krwawienie podczas współżycia także może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, jak zaburzenia hormonalne czy bezobjawowe infekcje intymne. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem i ustalić przyczyny tych nieprawidłowości na podstawie badań laboratoryjnych, w tym badania ogólnego moczu, jak i posiewów z cewki czy szyjki macicy.

Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, zmiana koloru moczu budzi nasz niepokój, pojawia się krew w moczu w ciąży czy towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości, konieczna będzie konsultacja medyczna i przeprowadzenie odpowiednich badań, w tym badania USG nerek czy układu moczowego. Krwiomoczu i problemów z układem moczowym nie wolno leczyć na własną rękę.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Poród naturalny i jego fazy
Zasady zdrowej diety w ciąży

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia