O czym świadczy krew w moczu? Poznaj możliwe przyczyny
Krew w moczu nie jest chorobą, natomiast objawem, który może towarzyszyć wielu poważnym schorzeniom. Rozpoznanie przyczyny pojawienia się krwi w moczu jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia i uniknięcia poważnych powikłań. Warto jednak wiedzieć, że czerwone zabarwienie moczu nie zawsze musi oznaczać obecność w nim czerwonych krwinek. Kiedy jednak zmieniona barwa moczu powinna zapalić czerwoną lampkę w naszej głowie? O czym świadczy obecność erytrocytów w moczu i jakie badania należy wykonać, by ją potwierdzić?
Krew w moczu – co oznacza?
Zapach, barwa czy konsystencja moczu – mówią więcej o kondycji naszego organizmu, niż mogłoby nam się wydawać. Podobnie jest z potrzebą odczuwania opróżnienia pęcherza – za parciem na pęcherz czy częstym i niekontrolowanym oddawaniem moczu może stać, chociażby nerwica pęcherza. Wówczas, doraźnie możemy podnieść komfort funkcjonowania, używając chłonnych wkładek. Kolejną z oznak świadczących o pewnych nieprawidłowościach może być również pojawienie się krwi w moczu.
Zmiana zabarwienia moczu na kolor różowy, czerwony czy brunatnoczerwony – tak właśnie postrzegamy krwiomocz, czyli potocznie mówiąc krew w moczu. Wydaje się, że ta zawsze musi być widoczna gołym okiem. Tymczasem warto wiedzieć, że w zależności od ilości erytrocytów w moczu wyróżnia się krwiomocz makroskopowy i krwinkomocz mikroskopowy.
W przypadku tego pierwszego, ilość czerwonych krwinek jest tak duża, że ten rzeczywiście zmienia zabarwienie. Mogą pojawić się także skrzepy krwi w moczu. Z kolei krwinkomocz, choć oznacza zwiększenie liczby erytrocytów, nie powoduje zmiany zabarwienia moczu, a jego wykrycie możliwe jest tylko po przeprowadzeniu badania mikroskopowego. Zarówno jeden, jak i drugi – choć nie jest chorobą samą w sobie – jest objawem mogącym świadczyć o wielu schorzeniach. Co oznacza krew w moczu i jakie problemy może sygnalizować?
Krew w moczu – przyczyny
Nawet śladowe ilości krwi w moczu są objawem pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu i jego narządów. Co może oznaczać krew w moczu? Ta najczęściej kojarzona jest z zapaleniem układu moczowego. Zmiana zabarwienia uryny i pojawienie się krwi w moczu może charakteryzować zapalenie pęcherza, będące infekcją bakteryjną. Wówczas, często krwiomoczowi towarzyszy również ból podbrzusza, pieczenie przy oddawaniu moczu czy ciągłe parcie na pęcherz.
Warto jednak wiedzieć, że krew w moczu może być również objawem towarzyszącym kamicy moczowej, torbieli nerek czy zakrzepicy żył nerkowych. Zwiększona liczba erytrocytów może oznaczać również wiele poważnych schorzeń nerek, takich jak, chociażby zapalenie kłębuszkowe czy wielotorbielowatość. Co więcej, zmiana zabarwienia moczu może świadczyć o nowotworach rozwijających się w obrębie układu moczowego, ale także o przeroście prostaty w przypadku mężczyzn czy rozwijającej się endometriozy u kobiet.
Wyjaśniając, co oznacza krew w moczu, nie możemy również zapominać o tym, że ta może pojawić się również po intensywnym wysiłku fizycznym. W takim przypadku krew w moczu po wysiłku powinna jednak ustąpić samoistnie w krótkim czasie. U niektórych kobiet pojawia się również krew w moczu po stosunku, co może być spowodowane uszkodzeniami błony śluzowej pochwy powstałymi w wyniku tarcia. Jeśli sytuacja powtarza się regularnie, warto skonsultować się z ginekologiem, gdyż może to świadczyć o bezobjawowej infekcji lub atrofii spowodowanej niskim poziomem estrogenów, tak jak to ma miejsce w czasie karmienia piersią lub menopauzy. Lekarz może dobrać odpowiednie leki, jak i globulki, które wpłyną na nawilżenie śluzówki pochwy, zmniejszając ryzyko mikrourazów w czasie współżycia.
Skrzepy krwi w moczu – o czym świadczą?
Ślady krwi w moczu nie zawsze są widoczne gołym okiem. Objawem, który z pewnością nie ujdzie naszej uwadze, są natomiast skrzepy krwi w moczu. Te mogą towarzyszyć zapaleniu pęcherza, ale mogą również świadczyć o poważnych chorobach nerek. Niekiedy mogą one utrudniać opróżnienie pęcherza i powodować ból podczas mikcji. Jeśli w naszym moczu widoczne są nawet niewielkie włókienka krwi, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Specjalista zleci badania krwi, ale i wykona badanie ultrasonograficzne, aby ocenić, czy nie doszło do zatrzymania moczu w pęcherzu.
Ślady krwi w moczu – kiedy powinny niepokoić?
Krwi w moczu nigdy nie wolno pozostawić bez diagnozy. Warto jednak wiedzieć, że zmiana zabarwienia moczu nie zawsze świadczy o obecności w nim czerwonych krwinek. Niekiedy inna barwa moczu może być spowodowana na przykład spożytymi pokarmami. Zmianę zabarwienia mogą powodować, chociażby buraki, rabarbar, rydze czy niektóre leki. Warto również odróżnić sytuację, gdy spożywamy pokarmy ze sztucznymi barwnikami. Jeśli jednak w moczu widoczne są nawet śladowe ilości krwi i odczuwamy jakiekolwiek inne dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje problem i zaleci konieczną terapię.
Krew w moczu – jakie badania należy wykonać?
W przypadku krwiomoczu niezbędna jest wizyta u lekarza. Czerwone krwinki w moczu często mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach i być objawem poważnych chorób. Rozpoznanie przyczyny pojawienia się krwi w moczu jest zatem niezbędne do rozpoczęcia leczenia.
W pierwszej kolejności specjalista zaleci z pewnością ogólne badanie moczu oraz ogólne badania krwi. E Często może zalecić również wykonanie uroflowmetrii, ale także USG jamy brzusznej. W razie konieczności lekarz może skierować również na dalszą diagnostykę urologiczną czy ginekologiczną. Należy jednak pamiętać, że badania moczu nie należy wykonywać podczas miesiączki, ponieważ wówczas w naszej próbce może pojawić się krew menstruacyjna czy komórki nabłonka macicy, które wpłyną na wynik badania.