Sport po czterdziestce - przegląd form i korzyści

Sport po 40

Życie zaczyna się po czterdziestce! Tak przynajmniej twierdzi wielu czterdziestolatków. Jeśli dopiero dołączyłaś do tego grona, prawdopodobnie trudno przyzwyczaić Ci się do czwórki z przodu. Pewnie zastanawiasz się także, jak zrzucić brzuch po 40., czy jak wygląda siłownia po 40. roku życia. Chętnie podpowiemy Ci nie tylko, jak pozbyć się brzucha po 40., ale przede wszystkim, jak czuć się dobrze.

Jak zrzucić brzuch po 40. – co zmienia się w Twoim ciele?

Po czterdziestym roku życia zmienia się wiele – przede wszystkim Twój organizm. I nie musi chodzić o menopauzę. Na to możesz jeszcze poczekać. Jednak bycie fit po 40. jest trudniejsze, niż po 30. Dlaczego? Wszystko spowodowane jest zmianami metabolizmu, który znacznie spowalnia z powodu zredukowanej produkcji hormonów. Dodatkowo siła Twoich mięśni jest mniejsza, a przy tym spada także ich masa. Dlatego wiele kobiet całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej, zastanawiając się przy tym, jaka dieta na płaski brzuch po 40. pozwoli im w utrzymaniu ładnej figury. Niestety, ze względu na spowolniony metabolizm, nierzadko równa się to zmniejszaniu porcji posiłków i ciągłym głodówkom. Pamiętaj, aby utrzymać ładną figurę, powinnaś łączyć odpowiednią, zbilansowaną dietę z aktywnością fizyczną. Nie zastanawiaj się, jak schudnąć z brzucha po 40. Zamiast tego pomyśl, jakie ćwiczenia są dobre dla całego Twojego ciała.

Jak schudnąć z brzucha po 40.? To nie tak ważne, jak Twoje samopoczucie!

Jak być fit po 40. roku życia? Zacznij od oceny swojego zdrowia oraz sylwetki. I nie chodzi o krytyczne spojrzenie na brzuch czy uda, ale o realne wyznaczenie sobie celów. Inne ćwiczenia będą odpowiednie dla kobiet szczupłych, a inne dla tych z nadwagą. Jeśli do tej pory nie trenowałaś regularnie, nie możesz narzucać sobie restrykcyjnych ćwiczeń, gdyż mogą one okazać się zbyt wymagające dla organizmu. Przyjrzyj się przede wszystkim swojemu układowi ruchowemu – stawom i kościom.

Jeśli cierpisz na problemy z kolanami, bieganie po 40. roku życia może okazać się złym wyborem. Z kolei świetnie sprawdzi się u Ciebie pływanie czy też aqua aerobik. Równie istotne są układy sercowo-naczyniowy i oddechowy, które podczas ćwiczeń typu cardio są mocno eksploatowane. Dlatego kobietom po czterdziestym roku życia częściej poleca się ćwiczenia wzmacniające, takie jak pilates czy joga. Choć nie są tak wymagające, jak na przykład trampoliny, one również mogą Ci pomóc w poznaniu odpowiedzi na pytanie, jak schudnąć z brzucha po 40.

Siłownia po 40. roku życia

Siłownia po 40. roku życia – na jakie ćwiczenia się zapisać?

Wybierając się na siłownię, musisz wiedzieć, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, a jakich powinnaś unikać. Możesz porozmawiać o swoim stanie zdrowia z lekarzem, bądź też skonsultować się z trenerem personalnym, który doradzi Ci, jak pozbyć się brzucha po 40. czy też jak ujędrnić pośladki bez nadwyrężania części, które w Twoim ciele są w tej chwili słabsze. Jak powinna wyglądać siłownia po czterdziestce?

Pływanie – zajęcia na basenie polecane są najczęściej ze względu na fakt, iż nie obciążają one stawów, a jednocześnie pomagają znacząco wzmocnić mięśnie. Regularne ćwiczenia w wodzie są doskonałe dla osób, które borykają się z częstymi bólami pleców. Wzmacniają mięśnie głębokie brzucha, a przez to poprawiają postawę.
Pilates – to ćwiczenia, które są połączeniem kilku aktywności, takich jak joga, balet czy gimnastyka. Dzięki pilatesowi możesz wzmocnić mięśnie głębokie i zwiększyć elastyczność mięśni w całym ciele. To doskonały trening dla kobiet, które borykają się ze zmniejszonym zakresem ruchu w stawach, a także bólem pleców.
Joga – trening idealny dla kobiet, które pragną zwiększyć elastyczność swojego ciała i koordynację ruchową. Joga wspiera także poprawę postawy ciała i oczywiście polepsza nastrój – jak każde ćwiczenia.

Oprócz tego warto też regularnie jeździć na rowerze (chyba że masz duże problemy z kolanami) czy chodzić na częste spacery. Jeśli nie borykasz się z chorobami stawów, możesz także postawić na bieganie, zaczynając od truchtu. Co daje bieganie w starszym wieku? Przede wszystkim wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, wzmacniając układ kostny. Jak zatem widzisz – bycie fit po 40. wcale nie jest tak trudne. Nadal jest wiele aktywności, z których możesz w pełni korzystać i nie martwić się o swoje zdrowie czy figurę.

Bycie fit po 40. to także dbanie o…pęcherz

Zastanawiasz się przede wszystkim, jak pozbyć się brzucha po 40.? To nie on jest w tej chwili najważniejszy. Czterdziestka to czas, w którym mięśnie zaczynają słabnąć i wiotczeć. To dotyczy nie tylko mięśni brzucha czy rąk, ale i tych partii mięśniowych, które odpowiadają za trzymanie moczu. Mowa oczywiście o mięśniach dna miednicy. Aby rzeczywiście zadbać o siebie i być fit po 40., twój trening powinien uwzględniać także regularne ćwiczenia mięśni Kegla, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia epizodów nietrzymania moczu.

A co, jeśli już teraz zdarza Ci się popuszczać mocz? To nic wstydliwego – wiele kobiet w Twoim wieku, a nawet młodszych, ma ten problem. Nie rezygnuj z życia i ćwiczeń! To właśnie trening pomoże Ci czuć się lepiej. Wystarczy przed wyjściem na siłownię sięgnąć po wkładki urologiczne Elly. Wyglądają jak wkładki higieniczne, a są dużo bardziej chłonne i chronią Twoje miejsca intymne przed wilgocią. Nie musisz także obawiać się nieprzyjemnego zapachu – wkładki skutecznie go redukują. Możesz ćwiczyć w spokoju, nie martwiąc się o nietrzymanie moczu.

Siłownia po 40. roku życia nadal powinna być miejscem często odwiedzanym – nawet pomimo zmian w Twoim ciele. Ruch pozwoli Ci wyglądać na tyle, na ile się czujesz.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Poród naturalny i jego fazy
Zasady zdrowej diety w ciąży

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia